Άρυα










Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Της επιτέθηκαν δυο σκυλιά λυτά πριν λίγο ενώ περπατούσαμε έξω από μια πλατεία. Η ιδιοκτήτρια ήρθε να τα μαζέψει οριακά περπατώντας. Ευτυχώς δεν έχει τραύματα από όσο την έψαξα, θεωρώ εν μέρη την προστάτευσε το πυκνό της τρίχωμα και δεν έφτασαν βαθιά όταν την δάγκωναν. Ήταν ο χειρότερος μου φόβος να γίνει αυτό. Τώρα ενδέχεται να έχει τριπλασιαστεί ο φόβος της. Δεν ξέρω τι να πω.
 






Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες για agility στην Πάτρα; Οτιδήποτε ξέρετε.
 










Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Καλησπέρα. Θέλω να αυξήσω τις βόλτες της Άρυας γιατί απ’ότι φαίνεται δεν φτάνουν για τις ανάγκες της (τελευταία τα κάνει σχεδόν κάθε μέρα μέσα). Την πάω μια φορά το πρωί και μια το βράδυ και ο λόγος για αυτό είναι ότι τα μεσημέρια κυκλοφορούν αδέσποτα γομάρια στην γειτονιά μου και φοβάμαι να την βγάλω (για αυτονόητους λόγους που ήδη ξέρετε και έχω εξηγήσει στις προηγούμενες 15 σελίδες). Ωστόσο δεν πάει άλλο. Μπορείτε να μου προτείνετε απωθητικά που πρέπει να έχω μαζί μου σε περίπτωση που έρθουν κοντά μας; Η κτηνίατρος μου είπε ένα μακρύ ξύλο και ένα μπουκάλι νερό. Τι άλλο; Δεν είναι επιθετικά γενικά αλλά είναι η Άρυα και θέλω να προλάβω να τα διώξω πριν τους ορμήσει. Ευχαριστώ.

Να σημειώσω εδώ πως πλέον άπαξ και έρθει σκυλί κοντά της κατευθείαν επιχειρεί να το δαγκώσει. Και επειδή την ξέρω πολύ καλά, δεν θα είχε διαφορετική αντίδραση με τα αδέσποτα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Δύσκολη συζήτηση τώρα αυτή.
Το ξύλο, δεν ξέρεις τι αντίδραση μπορεί να φέρει. Δεν είναι απλό.
Το νερό επίσης, μπορεί να πάει καλά, μπορεί απλώς και να τα δροσίσει.
Αν τα άλλα δεν είναι επιθετικά, φιμωτράκι στο κορίτσι ίσως;
 
  • Like
Reactions: Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Έχω φίμωτρο. Το σκέφτηκα και εγώ. Θα το δοκιμάσω. Αν και το βγάζει συνέχεια.

Τώρα το ξύλο όντως το φοβήθηκα γιατί μπορεί να έχει και opposite effect όπως λες.
 
  • Like
Reactions: mareco


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Είσαι σίγουρη ότι όσο καλοκαιριαζει θα κυκλοφορούν μεσημέρι; Γιατί συνήθως λόγω ζέστης το καλοκαίρι κυκλοφορούν βράδυ κ πολύ πρωί γιατί το μεσημέρι δεν την παλεύουν.

Τεσπά όπως τα είπατε με το μαρεκο. Εμένα η μέθοδός μου πάντως κάπου 20+ χρόνια τώρα είναι να κάνω φίλους ΜΟΥ τα αδέσποτα της γειτονιάς. Με φαΐ κ χάδια. Ανέχονται κάθε σκυλί που συνοδεύω μετά. (Όσο μλκς κ αν είναι. Κ ο Άρης ήταν πολύ μεγάλος μλκς, προκλητικός κ τραμπούκος πολύ. Τώρα ωρίμασε :ROFLMAO:) Κ μας προστατεύουν κ από τα άγνωστα αδέσποτα συνήθως. Τώρα αν δεν έχεις μπράβους μαζί, είμαι της τακτικής του φευγατου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Είσαι σίγουρη ότι όσο καλοκαιριαζει θα κυκλοφορούν μεσημέρι; Γιατί συνήθως λόγω ζέστης το καλοκαίρι κυκλοφορούν βράδυ κ πολύ πρωί γιατί το μεσημέρι δεν την παλεύουν.

Τεσπά όπως τα είπατε με το μαρεκο. Εμένα η μέθοδός μου πάντως κάπου 20+ χρόνια τώρα είναι να κάνω φίλους ΜΟΥ τα αδέσποτα της γειτονιάς. Με φαΐ κ χάδια. Ανέχονται κάθε σκυλί που συνοδεύω μετά. (Όσο μλκς κ αν είναι. Κ ο Άρης ήταν πολύ μεγάλος μλκς, προκλητικός κ τραμπούκος πολύ. Τώρα ωρίμασε :ROFLMAO:) Κ μας προστατεύουν κ από τα άγνωστα αδέσποτα συνήθως. Τώρα αν δεν έχεις μπράβους μαζί, είμαι της τακτικής του φευγατου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ.
Ναι, το καταλαβαίνω ότι κυκλοφορούν μεσημέρι γιατί η Αρυα βγαίνει στο μπαλκόνι και γαβγίζει οπότε όταν πάω να την μαζέψω τα βλέπω 3-4 μαζί. Μόνο το μεσημέρι αυτό. Καλά έχω πετύχει και το βράδυ αλλά μετά τις 12. Τα πρωινά έχω μάθημα οπότε την βγάζω 8μιση περίπου και δεν έχω πετύχει. Βγαίνουν πολύ νωρίς (τύπου 6-7), μετά μεσημέρι 2-4 και πολύ αργά το βράδυ. Έχουν pattern.

Και η Άρυα είναι σκυλί που δεν έχει καθόλου survival instinct. Αν το natural selection είχε όνομα θα ήταν «Άρυα». Με το που δει σκύλο, ειδικά μεγάλο, της φεύγει το λαρύγγι.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Και εγω στο χωριο τους κανω φιλους. Την πρωτη μερα σκαω και μοιραζω λαχταριστες λιχουδιες παντου σε ολα τα νεα και παλια αδεσποτακια. Και αντι για ξυλο κουβαλαω λιχουδιες. Αν κανουν το κοπο (σπανια το καλοκαιρι) και σηκωθουν τους πεταω λιχουδιες και πανε εκει, ουτε που ασχολουνται με το γκρεμλιν. Με συνοδευουν και σπιτι τα βραδια σαν bodyguards , διπλο κερδος. :LOL:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Και εγω στο χωριο τους κανω φιλους. Την πρωτη μερα σκαω και μοιραζω λαχταριστες λιχουδιες παντου σε ολα τα νεα και παλια αδεσποτακια. Και αντι για ξυλο κουβαλαω λιχουδιες. Αν κανουν το κοπο (σπανια το καλοκαιρι) και σηκωθουν τους πεταω λιχουδιες και πανε εκει, ουτε που ασχολουνται με το γκρεμλιν. Με συνοδευουν και σπιτι τα βραδια σαν bodyguards , διπλο κερδος. :LOL:
Έχω πετάξει μεγάλη λιχουδια σε σκυλί που ήρθε με φωνές (μεγάλος φλώρος όμως) κ νόμισε ότι του πέταξα πέτρα ξερωγω κ έφυγε τρέχοντας κ στεναχωρέθηκα κ παίρνω τον Άρη κ τρέχουμε ξωπισω του ΣΤΑΣΟΥ ΜΥΓΔΑΛΑ έλα μη φοβάσαι λιχουδιτσα είναι :ROFLMAO:
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Αχ μου έχετε δώσει ιδέες τώρα. Λέτε να αρχίσω και εγώ να τα ταΐζω; Αν και, γενικά, αγνοούν παντελώς τους ανθρώπους.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.818
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf