Άσχημο περιστατικό μια μικρή βοηθεια


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
Καλησπέρα μετά από καιρό! Κυριακή βράδυ μου τηλεφωνούν για ένα σκυλί με σακατεμενα πόδια. Το σκυλί σερνόταν απ ότι έμαθα από την Πέμπτη. Κόσμος έβγαζε φωτο, άλλος ήθελε να το φορτώσει κ να το αφήσει στο βουνό (πρωτογονικες καταστάσεις). Το πήρα στο αυτοκίνητο και σπίτι μου. Πηγαμε στον κτηνίατρο όπου διαγνώστηκε με κατάγματα λεκάνη και πόδια. Είναι μια δύσκολη κατάσταση ωστόσο αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι μεν ασήμαντο σε σχέση με τα κατάγματα αλλά με προβληματίζει. Οι πληγές στα πόδια του θα πρέπει να δεθουν? Ο γιατρός μου λέει Όχι, το ψεκαζω με αντισηπτικό 3 φορές την ημερα ωστόσο δεν αντέχω να το βλέπω ετσι κ σκέφτομαι αν θα ήταν καλύτερα να τις δέσω με γαζα
 

Attachments



GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλημέρα
αν κατάφερες και πήγες σε κτηνίατρο ότι αποφάσισε ο κτηνίατρος πιστεύω είναι το καλύτερο...
σχετικά με τα κατάγματα τι εγινε?
περαστικά του
όμορφφος.....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Περιποιημένος φαίνεται γενικά!
Δεν θα έχει chip φαντάζομαι.
Μπράβο σου πάντως, που κι εσύ δεν "κοινοποίησες" απλώς την είδηση, αλλά έκανες κάτι.
Περαστικά του. Σχετικά με τις πληγές, ότι σου λέει ο γιατρός. Καλό θα ήταν μόνο, να μην τις πειράζει. Ρώτα, μήπως να του φόραγες ένα ελισάβετ αν τις γλύφει και δεν τις αφήνει να κλείσουν. Επίσης, λογικά θα πρέπει να τον κρατάς όσο γίνεται περιορισμένο. Να μην κινείται καθόλου. Θα κάνετε χειρουργεία ή δεν χρειάζονται;
Σκοπεύεις να τον κρατήσεις;
 


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
καλημέρα
αν κατάφερες και πήγες σε κτηνίατρο ότι αποφάσισε ο κτηνίατρος πιστεύω είναι το καλύτερο...
σχετικά με τα κατάγματα τι εγινε?
περαστικά του
όμορφφος.....
Η πληροφορία του κόσμου ήταν ότι κάποιος.Το.έδεσε και το.έσυρε. Ο γιατρός μου είπε ότι όντως.το.σκυλί εχει συρθεί αλλά δεν μπορεί να.ξέρει να το "πήρε" κάποιος με τη μηχανή αυτοκινήτου η αν όντως το.έδεσε.και το.έσυρε. Το σκυλί απ ότι μου είπαν ήταν σε αυτή την κατάσταση από την.Πέμπτη. Δεν έχουμε φιλοζωική εδώ (π και να είχαμε τι.μα.πρωτοκανουν κ.αυτές) και ανάμεσα στους πολλούς πήραν εμένα δεδομένου ότι ταΐσω κάποια αδέσποτα.
 


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
Περιποιημένος φαίνεται γενικά!
Δεν θα έχει chip φαντάζομαι.
Μπράβο σου πάντως, που κι εσύ δεν "κοινοποίησες" απλώς την είδηση, αλλά έκανες κάτι.
Περαστικά του. Σχετικά με τις πληγές, ότι σου λέει ο γιατρός. Καλό θα ήταν μόνο, να μην τις πειράζει. Ρώτα, μήπως να του φόραγες ένα ελισάβετ αν τις γλύφει και δεν τις αφήνει να κλείσουν. Επίσης, λογικά θα πρέπει να τον κρατάς όσο γίνεται περιορισμένο. Να μην κινείται καθόλου. Θα κάνετε χειρουργεία ή δεν χρειάζονται;
Σκοπεύεις να τον κρατήσεις;
Όχι τσιπ δεν έχει. Αδέσποτο ειναι. Αν δεν πήγαινα στις 11 το βράδυ την επόμενη το πρωί το σκυλί θα βρισκόταν στο βουνό συνεπώς ευχαριστώ την καλή μ τύχη. Ο.γιατρός είπε να περιμένουμε 10-15 μέρες (με χάπια ενέσεις και κορτιζόνη) και μετά μιλάμε για χειρουργείο το οποίο δεν μπορεί να κάνει ο ίδιος και το πλησιέστερο κτην κέντρο είναι 2 ώρες μακρυά.
Έχω ένα.μαλτεζακι μέσα στο σπίτι και για οικ λόγους δεν μπορώ να πάρω άλλο μέσα. Ωστόσο έχω μικρή αυλή μπορώ να του πάρω σπίτι και ακόμη κι αν μείνει παράλυτο (γτ μου το.είπε κι.Αυτό ο γιατρός.σαν.πιθανότητα) έψαξα και για σαμαρακι με ρόδες. Προτρεχω αλλά θέλω τουλάχιστον στο.μυαλό μου να καλυψω κάθε ενδεχόμενο. Γενικά μια πολύ δύσκολη κατάσταση το σκυλί θέλει αλλαγή πάνας κάθε 4 ώρες και ευτυχώς έχω υποστήριξη απ όλη την οικογένειά στο να το φροντισουμε
 


Katerinabio

Well-Known Member
14 Μαϊου 2018
61
85
36
Μπραβο σου παντως που εκανες κατι. Οι περισσότεροι απλα κοινοποιουν. Ευχομαι ολα να πανε καλα. Περαστικα στον ομορφο.
 


The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
Τι να πω!
Ενα απλο μπράβο σε εσένα είναι πολυ λίγο για αυτα που κάνεις!
Μπράβο λοιπόν για την ευσυνειδισια και την ευαισθησία σου!
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
Επανέρχομαι με νεότερα αλλά χειρότερα. Μετά από αυτά, πήγαμε σε άλλον κτηνίατρο εκτός ο οποίος βεβαίωσε πως το σκυλί από τη μέση και κάτω θα μείνει ανάπηρο καθότι λέει δεν ανταποκρίνονται τα νεύρα. Μας εδωσε neurobion (αν και απέκλεισε την όποια πιθανότητα) και μου πρότεινε ευθανασία (ούτε καν από μέρους μου). Τον ρώτησα για πιθανό χειρουργίο και μου είπε οτι κοστίζει πάνω από 1000 ευρώ και κατα πάσα πιθανότητα δε θα γίνει κατι. Σήμερα του παίρνω μέτρα για σαμαράκι με ρόδες (μου έδωσε οδηγίες ο κύριος που τα φτιάχνει). Ξεκινήσαμε και τις πάνες. Για το μόνο που νοιώθω άσχημα είναι οτι θα μπορούσε να πάει σε ένα καλύτερο σπίτι απο θέμα αυλής με γκαζον και μεγάλο. Τέλος πάντων θα ανεβάσω φώτο με το καροτσάκι μόλις μας έρθει
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Επανέρχομαι με νεότερα αλλά χειρότερα. Μετά από αυτά, πήγαμε σε άλλον κτηνίατρο εκτός ο οποίος βεβαίωσε πως το σκυλί από τη μέση και κάτω θα μείνει ανάπηρο καθότι λέει δεν ανταποκρίνονται τα νεύρα. Μας εδωσε neurobion (αν και απέκλεισε την όποια πιθανότητα) και μου πρότεινε ευθανασία (ούτε καν από μέρους μου). Τον ρώτησα για πιθανό χειρουργίο και μου είπε οτι κοστίζει πάνω από 1000 ευρώ και κατα πάσα πιθανότητα δε θα γίνει κατι. Σήμερα του παίρνω μέτρα για σαμαράκι με ρόδες (μου έδωσε οδηγίες ο κύριος που τα φτιάχνει). Ξεκινήσαμε και τις πάνες. Για το μόνο που νοιώθω άσχημα είναι οτι θα μπορούσε να πάει σε ένα καλύτερο σπίτι απο θέμα αυλής με γκαζον και μεγάλο. Τέλος πάντων θα ανεβάσω φώτο με το καροτσάκι μόλις μας έρθει
Σε γιατρό στην Αθήνα πήγες?
Αυτός που φτιάχνει τα καροτσάκια (δεν θυμάμαι το όνομά του) συνεργάζεται και με γιατρό, σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού τα φτιάχνει. Μήπως να πήγαινες και από εκείνο το γιατρό να σου πει μια άποψη?
 
  • Like
Reactions: vek


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
Σε γιατρό στην Αθήνα πήγες?
Αυτός που φτιάχνει τα καροτσάκια (δεν θυμάμαι το όνομά του) συνεργάζεται και με γιατρό, σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού τα φτιάχνει. Μήπως να πήγαινες και από εκείνο το γιατρό να σου πει μια άποψη?
Όχι Αθήνα. Πλέον μένω μόνιμα Γρεβενά. Λάρισα το πήγα. Ναι μίλησα με το γιατρό. Στο μόνο που δεν βρίσκω λύση είναι η ακράτεια δηλαδή η μαμά θέλει αλλαγή κάθε δύο ώρες. Μήπως φταιω που του έχω μόνιμα κροκετες στο πιάτο? Ρώτησα το γιατρό μ είπε Όχι.
 


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
Σε γιατρό στην Αθήνα πήγες?
Αυτός που φτιάχνει τα καροτσάκια (δεν θυμάμαι το όνομά του) συνεργάζεται και με γιατρό, σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού τα φτιάχνει. Μήπως να πήγαινες και από εκείνο το γιατρό να σου πει μια άποψη?
Πήγα. Όχι Αθήνα, Λάρισα. Γρεβενα μένω. Μπορείτε να με βοηθήσετε απ θέμα τροφής? Δηλαδή Επειδή γεμίζει την μάνα κάθε δύο ώρες Μήπως θα έπρεπε να μην έχω μόνιμα το μπολ του με τροφή? Ρώτησα το Γιατρο και μ είπε ότι έχει ακράτεια Επειδή δεν έχει νεύρα. Ωστόσο το φαγητό θα πρέπει να είναι μόνιμα εκεί?
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Αν εχεις το φαγητο μονιμα δε κινδυνευει να παρει βαρος υπερβολικο? Εστω κ μια πιθανοτητα να υπαρχει να κινηθει το βαρος λογικα δε κανει καλο. Οταν ειχα ενα σκυλακι με προβλημα το κραταγαμε σε χαμηλο βαρος παραλληλα με την αγωγη με νευρομπιον ενεσεις. Επιπλεον αν δινεις φαι ανα 6ωρο πχ θα τα κανει λιγο μετα οποτε θα ειναι πιο ελεγχομενη η φαση. Η καθαριοτητα θα ειναι δυσκολο θεμα. Κουραγιο.
 
  • Like
Reactions: vrmode


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
Αν εχεις το φαγητο μονιμα δε κινδυνευει να παρει βαρος υπερβολικο? Εστω κ μια πιθανοτητα να υπαρχει να κινηθει το βαρος λογικα δε κανει καλο. Οταν ειχα ενα σκυλακι με προβλημα το κραταγαμε σε χαμηλο βαρος παραλληλα με την αγωγη με νευρομπιον ενεσεις. Επιπλεον αν δινεις φαι ανα 6ωρο πχ θα τα κανει λιγο μετα οποτε θα ειναι πιο ελεγχομενη η φαση. Η καθαριοτητα θα ειναι δυσκολο θεμα. Κουραγιο.
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Δηλαδή ανα.εξαωρο οπότε οκ. Να ρωτήσω υπάρχει κάποια τροφή για τέτοιες περιπτωσεις
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Δηλαδή ανα.εξαωρο οπότε οκ. Να ρωτήσω υπάρχει κάποια τροφή για τέτοιες περιπτωσεις
Το συζητας με το γιατρο σου φυσικα. Μπορει να εχει λογο που σου ειπε τροφη μονιμα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Ούτε καν, ανά 6ωρο. Για ποιο λόγο; Δεν είναι αντιβίωση.
Ξηρά δεν τρώει; Δύο φορές την ημέρα είναι αρκετές για να προλαβαίνει να την χωνεύει κιόλας. Τι ηλικία έχει;
 


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
Ούτε καν, ανά 6ωρο. Για ποιο λόγο; Δεν είναι αντιβίωση.
Ξηρά δεν τρώει; Δύο φορές την ημέρα είναι αρκετές για να προλαβαίνει να την χωνεύει κιόλας. Τι ηλικία έχει;
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Οι γιατροί γενικά δεν μου δίνουν ιδιαίτερη σημασία. Το θεωρούν χαμένη υπόθεση. Συνεπώς γι αυτό ρωτάω εδώ. Μόνο ξηρά. 11-12 μηνών εκτίμηση γιατρού. Δηλαδή πρωί και βράδυ?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Το συζητας με το γιατρο σου φυσικα. Μπορει να εχει λογο που σου ειπε τροφη μονιμα.
Tώρα που το λες ίσως να έχει σημασία το πόσες φορές τρώει, λόγω ακινησίας, για να βοηθάει πιθανόν την πέψη και το έντερο? Αλλά μόνο ένας γιατρός μπορεί να αποφανθεί.

Επίσης επειδή δεν κινείται πιθανόν να θέλει light τροφη, σίγουρα όχι κάποια για υψηλής ενέργεια σκύλο. Σίγουρα πάντως δεν πρέπει να γίνει υπέρβαρο γιατί θα επιβαρύνει τα καλά πόδια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Ναι. Δυό φορές την ημέρα είναι καλά!
Χαμένη υπόθεση γιατί; Θα βάλει τα ροδάκια του, και χάρη σε σένα, θα ζήσει την καλύτερη δυνατή ζωή, που θα μπορούσε. Μόλις προσαρμοστείτε όλοι σας σ'αυτή την κατάσταση, θα δεις τελικά, πόσο εύκολο θα σας φανεί :)
 


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
Σήμερα φορεσαμε και το καροτσακι! Παράλληλα του αγόρασα ένα μεγάλο σπιτάκι ξύλινο με σκεπή το έστρωσα και το έχω στην αυλή. Όχι ιδανική λύση αλλά μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι άλλο. Έχω ξεκινήσει διαδικασία Μήπως βρω άλλο γιατρό να μου δώσει περισσότερες ελπίδες. Προωθώ για υιοθεσία μπας και του βρω σπίτι να ζει μέσα για τι νοιώθω πολλές τυψεις
 

Attachments



medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ηταν τυχερος που σε βρηκε και τον φροντιζεις !
Δεν δειχνει σημαδια ανακαμψης απο οτι καταλαβα. Συνεχιζει καποια θεραπεία π.χ νευρομπιον? Τουλαχιστον με το καροτσακι θα εχει μια ποιοτητα ζωης.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU