Έκθεση Ομίλου Κυνοφίλων Αθηνών 23-24 Mαρτίου 2013


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Δεν έχουμε εκτροφεία Τερβίρεν και δεν είδατε την Λώρα της Νατάσσας. Αλλο σκυλί ήταν.
Ηλιάννα κουκλάκι μου, αχ...κάτι ερωτήσεις που κάνεις...αχ...και θέλεις και απάντηση :rolleyes:
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
μου εκανε ομως κατι εντυπωση! το dogcenter.gr ειναι εκτροφειο? ειδα οτι ειχε συμμετοχες και πηρε και βραβεια. οι συγκεκριμενοι βγαζουν πεντιγκρι?
Κάνουν εισαγωγές κουταβιών και εκτροφή...

http://www.dogforum.gr/v3/εκτροφή.αναπαραγωγή.επιλογή-15/ποσο.αξιοπιστο.ειναι.το.dogcenter.gr-8802/

Η ελληνική κυνολογια στο μεγαλείο της:mad:
Είναι απαράδεκτο που ο ΚΟΕ υποστηρίζει κουταβοπαραγωγους και δεν σέβεται καν τους κανονισμούς της FCI


Dog traders and puppy farmers are considered to be people who focus on buying and selling dogs in order to get economic profit without taking appropriate care of the dog’s individual welfare. Dog traders and puppy farmers are not permitted to undertake breeding under the patronage (responsibility) of a member or contract partner of the
FCI."


Από τους "international breeding rules" της FCI, σελίδα 3
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Τελικά ούτε καφέ ήπια, ούτε σκυλιά είδα. Πάλι κάπου στο βάθος τα άκουγα να γαβγίζουν :rolleyes:
Πρέπει να είμαι μακράν ο ασχετότερος επισκέπτης σκυλοέκθεσης :confused:


Να δω όμως, μπας και θυμάμαι τίποτα της προκοπής...

- Εκθέτες που γκρίνιαζαν, γιατί δεν τους άφηναν να περάσουν στην έκθεση με το σκυλάκι τους. Πως άλλωστε, αφού μας έκαναν την τιμή να έρθουν κατά τις 13:00 αν θυμάμαι καλά και όχι 8-9 που έπρεπε.
Αφού...ξέρετε τι κίνηση έχει;
Η διοργάνωση, όφειλε να είναι stand by να τους υποδεχθεί ανά πάσα στιγμή.

- Επισκέπτες, που ήρθαν για να βρουν που θα δώσουν τον σκύλο τους, γιατί αλλιώς θα τον αφήσουν στον δρόμο, αλλά...τον λυπούνται γαμώτο.

- Επισκέπτες, που ήρθαν να καταγγείλουν κακοποίηση.

- Επισκέπτες, που ήθελαν να μπουν στην έκθεση με το μικροσκοπικό σκυλάκι τους αγκαλιά.
Ελα μωρεεεεέ...μια σταλίτσα είναι, αγκαλιά θα το 'χω...μα έκανα τόσα χλμ για να έρθω, αμαρτία είναι. Τι σημασία έχει, που δεν υπήρχε ανακοίνωση που να μην το έγραφε με bold και κεφαλαία; Εμείς θα πάμε. Και όπως ήρθαν, εννοείται έφυγαν.

- Επισκέπτες [πολλοί όμως] που ήθελαν να μάθουν πως μπορούν να συμμετέχουν με τον χωρίς pedigree σκύλο τους. Το γράφω έτσι, απλώς "χωρίς pedigree", γιατί δεν περιγράφονται με κόσμιες λέξεις, τα περιστατικά.
"Τι λέτε καλέ που ο σκύλος μου δεν είναι καθαρόαιμος; Δεν είμαστε καλά...που θα μου πείτε εσείς..."

- Να σας ρωτήσω...[ύφος συνομωτικό και λόγια ψιθυριστά], σε μια παρέα που ήμανε προψές, κάποιος είπε εμπιστευτικά...μεταξύ μας ε;...ότι σύντομα θα βγει απόφαση να συμμετέχουν κανονικά στις εκθέσεις και τα pitbull. Τι ξέρετε;

- Πείτε μου που να καταγγείλω, τον εκτροφέα που πήρε ο γιός μου ένα κουτάβι και έχει τύφο.
Από ποιόν εκτροφέα;
Από το...τάδε pet shop!


- Εχω ένα καυκάσιο "λουκούμι". Εκπληκτικό σκυλί. Πρέπει οπωσδήποτε να κατέβει σε έκθεση. Θα τα σαρώσει όλα.
Μάλιστα...αν έχει pedigree κατεβάστε το.
Βρε σου λέω, είναι φουλ καθαρόαιμο, από τα καλύτερα αίματα, αλλά έλα που ο εκτροφέας "πέθανε" μέσα στον μήνα που έπρεπε να δηλώσει την γέννα και δεν έχω pedigree. Τι άλλος τρόπος υπάρχει; .............................


- Φοβεροί Ελληνες επισκέπτες, που... μη δουν δωρεάν έντυπο. Δωρεάν να 'ναι, κι ότι να 'ναι. Αρκεί να το πάρουν. Ούτε ξέρω πως γλίτωσαν κάμποσα cac, cacib κλπ

- Επισκέπτες, που ήρθαν [σε μεγάλο ποσοστό] μετά τις 6-7 και στράβωναν, που δεν έβρισκαν την φυλή που ήθελαν.

- Μπορείτε να μου πείτε, που θα βρω...ε...αυτό το...μεγάλο...μαύρο...μαλλιαρό;
Εμμ...ξέρετε, υπάρχουν πολλά τέτοια...
Αχ καλέ ναι; Είχατε πολλά; Και τώρα έχουν φύγει;
Οχι...δεν καταλάβατε. Υπάρχουν πολλές φυλές που μοιάζουν στην περιγραφή. Κάτι πιο συγκεκριμένο;
Μωρέ όχι...αυτό το μεγάλο-μαύρο-μαλλιαρό.
Εδειξα μια φωτό του Σώτου, αλλά δεν χάρηκε...

Απάντηση του προέδρου της διοργάνωσης:
Δεν θα σταματήσουν να καπνίζουν και άλλωστε εγώ είμαι ο πρώτος που καπνίζει
Βεβαίως και έχεις δίκιο και βεβαίως πρέπει πρώτοι εμείς, να δίνουμε το καλό παράδειγμα, σε ότι προσπαθούμε να "επιβάλλουμε" στους άλλους. Δεν θα προσπαθήσω να δικαιολογήσω, αυτή την άτυχη στιγμή του, παρόλο που είχε πολλά ελαφρυντικά. Τελικά όμως, είχε δίκιο. Και που βγήκαν οι ανακοινώσεις, όσοι ήθελαν να καπνίζουν, απλά τις αγνόησαν. Αν δεν έχουμε οι ίδιοι, το φιλότιμο να σεβόμαστε τους γύρω μας, καμμία ανακοίνωση δεν μπορεί να φέρει αποτέλεσμα.

Αν ήμουν στην θέση σου, αυτή την δημοσίευση που έκανες, θα την έκανα απευθείας στο site του ΟΚΑ.


* Προσωπικό μου στενάχωρο highlight της πρωτόγνωρης εμπειρίας, η απογοήτευση των νεαρών χειριστών, όταν μάθαιναν ότι εκτός από την χαρά της συμμετοχής, το δίπλωμα και το κύπελλό τους, δεν έπαιρναν άλλο δώρο. Μου κακοφάνηκε πάρα πολύ, η απογοήτευση στα μάτια τους.

* Και για το τέλος, το προσωπικό μου ευχάριστο highlight [όχι ότι δεν έχω ξεχάσει κι άλλα χαριτωμένα, θα μου 'ρθουν κάποια ώρα]...η διοργάνωση γενικώς, ειλικρινά δεν ξέρω πως ήταν. Σίγουρα υπάρχουν παράπονα και λογικό είναι. Θα ακουστούν και τα παράπονα και τα θετικά. Πρέπει να ακούγονται, γιατί εσκεμμένα δεν γίνεται τίποτα. Σε όλα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης. Δεν θα μπορούσα όμως, να μην εκφράσω τον θαυμασμό μου, για την Ελενα Αλεξανδρή στην γραμματεία. Που ήρθε από το Ηράκλειο να προσφέρει την πολύτιμη βοήθειά της. Ενας άνθρωπος με τεράστια εμπειρία, που τα έπαιζε όλα στα δάχτυλα. Διόρθωνε συμμετέχοντες, κριτές, βοηθούς στίβων, τους πάντες και δεν υπήρχε διαδικασία που να μην την ήξερε απ'έξω κι ανακατωτά! Επί δύο 12ωρα, που δεν σηκώθηκε ούτε για να πάει τουαλέττα, κατεύθυνε τους πάντες με χαμόγελο και ευγένεια, όσο την άφηναν η κούραση και η ζαλάδα, της εξυπηρέτησης τόσου απαιτητικού και ανυπόμονου κόσμου. Χάρηκα πολύ που την γνώρισα και...της βγάζω το καπέλλο :)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
(πέρα από τα πάμπολλα προτεινόμενα συνοικέσια ……..:mad: :mad:)

....να προσθέσω στα ‘’χαριτωμένα’’ ευτράπελα της έκθεσης την προσδοκία κάποιων επισκεπτών ότι θα είχαν την ‘’δυνατότητα’’ να βγάλουν βόλτα τα σκυλιά που παίρνουν μέρος στην έκθεση…΄ ….

Στην απορία μου …’’μα πως σας πέρασε από το μυαλό η ιδέα ότι ερχόμενοι εδώ θα βγάλετε βόλτα τα σκυλιά που συμμετέχουν ’’ η απάντηση ήταν….’’μα για αυτό δεν βγάλατε ανακοίνωση να μη φέρουμε τα δικά μας σκυλιά……. για να βολτάρουμε αυτά….!!! ’’:p](*,)
 






ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Το καλύτερο:Πώς θα πάρει μέρος το σκυλάκι μου?
Είναι καθαρόαιμο?Αμέ...έχει και χαρτιά!
Δηλαδή έχει πεντιγκρί?
Ναι αμέ,της το έβγαλε το κτηνίατρος!:dohh:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Το καλύτερο:Πώς θα πάρει μέρος το σκυλάκι μου?
Είναι καθαρόαιμο?Αμέ...έχει και χαρτιά!
Δηλαδή έχει πεντιγκρί?
Ναι αμέ,της το έβγαλε το κτηνίατρος!:dohh:
-Δηλαδή με κοροιδέψανε;
-Εντελώς όμως.
-:(

Πολλααααά τέτοια. Σε πολλές παραλλαγές.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Κάνουν εισαγωγές κουταβιών και εκτροφή...

http://www.dogforum.gr/v3/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE.%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE.%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-15/%CF%80%CE%BF%CF%83%CE%BF.%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF.%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9.%CF%84%CE%BF.dogcenter.gr-8802/

Η ελληνική κυνολογια στο μεγαλείο της:mad:
Είναι απαράδεκτο που ο ΚΟΕ υποστηρίζει κουταβοπαραγωγους και δεν σέβεται καν τους κανονισμούς της FCI




Από τους "international breeding rules" της FCI, σελίδα 3
Ευχαριστω!
το ξερω οτι κανουν εμποριο κουταβιων γι αυτο και η απορια μου!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.772
Στην απορία μου …’’μα πως σας πέρασε από το μυαλό η ιδέα ότι ερχόμενοι εδώ θα βγάλετε βόλτα τα σκυλιά που συμμετέχουν ’’ η απάντηση ήταν….’’μα για αυτό δεν βγάλατε ανακοίνωση να μη φέρουμε τα δικά μας σκυλιά……. για να βολτάρουμε αυτά….!!! ’’:p](*,)
Καλά σου λέγανε!!! Αλλά εκεί εσύ να απολαμβάνεις μόνη σου τον Ακίρα! :D
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Σίγουρα κάποια στιγμή, στο site του ΟΚΑ φαντάζομαι, ή/και στην σελίδα τους στο fb.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγω εγραψα απειρα χιλιόμετρα μεσα στην εκθεση το σαββατο από τις 9 που ηρθα ως τις 6 που εφυγα (πεινασα), ασχημα πράγματα δεν πολυπροσεξα γιατι διασκεδαζα απιστευτα να χαζευω σκυλια σε στιβους, ή να χαζολογάνε! Περασα από όλα τα περιπτερα και ενημερώθηκα για τα πάντα σχεδόν... ως και για μανίκια κλπ εμαθα!
Μareco, δεν σε ηξερα φυσιογνωμικά για να χαιρετησω στη γραμματεία. Μόνο μια βολτα καναμε από εκει για να φέρουμε βεβαιωση γιατρου για ένα γιορκι με οιστρο!
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Βεβαίως και έχεις δίκιο και βεβαίως πρέπει πρώτοι εμείς, να δίνουμε το καλό παράδειγμα, σε ότι προσπαθούμε να "επιβάλλουμε" στους άλλους. Δεν θα προσπαθήσω να δικαιολογήσω, αυτή την άτυχη στιγμή του, παρόλο που είχε πολλά ελαφρυντικά. Τελικά όμως, είχε δίκιο. Και που βγήκαν οι ανακοινώσεις, όσοι ήθελαν να καπνίζουν, απλά τις αγνόησαν. Αν δεν έχουμε οι ίδιοι, το φιλότιμο να σεβόμαστε τους γύρω μας, καμμία ανακοίνωση δεν μπορεί να φέρει αποτέλεσμα.

Αν ήμουν στην θέση σου, αυτή την δημοσίευση που έκανες, θα την έκανα απευθείας στο site του ΟΚΑ.
Ρε συ mareco δεν είναι το θέμα μου εάν θα σταματήσουν να καπνίζουν οι άλλοι. Το ξέρω ότι δεν πρόκειται και είμαι σίγουρος ότι το ήξερε και η κυρία. Όπως ακριβώς δεν μάζευαν και τα κόπρανα των σκύλων τους κτλ. Δυστυχώς σαν λαός είμαστε χάλια.
Αλλά σταναχωρήθηκα και αισθάνθηκα πολύ άβολα εκείνη την στιγμή. Σκέψου να είσαι 8.15 με 8.20 στην έκθεση να στείνεις το crate και δίπλα σου να βλέπεις μια έγκυο γυναίκα που ήρθε στην έκθεση και στηρίζει την εκδήλωση να ζητάει μια ανακοίνωση να μην καπνίζουν και να πέρνει αυτή την απάντηση. Και οκ το να της πει δεν θα σταματήσουν δεν το κατακρίνω αλλά να λέει ότι εγώ είμαι ο πρώτος που καπνίζω?
Εμένα με στεναχώρησε, με χάλασε με ξενέρωσε δεν ξέρω πως να στο περιγράψω και συγνώμη αλλά δεν βρίσκω ελαφρυντικό.
Δεν βλέπω τον λόγο να κάνω καμία καταγγελία στον ΟΚΑ γιατί δεν ζητάω τίποτα. Δεν μου χρωστάει εμένα τίποτα. Στην κυρία εκείνη χρωστάει μια μεγάλη Συγνώμη (κατά την γνώμη μου)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Εγώ πάντως, αν ήμουν εκεί, θα το έκανα θέμα και ας μην είμαι έγκυος. Το παθητικό κάπνισμα είναι βλαβερό και για τους υπολοίπους και πάνω από όλα και για τα μικρά παιδιά και τα σκυλιά.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.772
Εγώ πάντως, αν ήμουν εκεί, θα το έκανα θέμα και ας μην είμαι έγκυος. Το παθητικό κάπνισμα είναι βλαβερό και για τους υπολοίπους και πάνω από όλα και για τα μικρά παιδιά και τα σκυλιά.
συμφωνώ απόλυτα.
Χρήστο συμμερίζομαι την αγανάκτηση σου. Δεν έχει σημασία εάν θα σταματούσε ή όχι το κάπνισμα, είναι γνωστό άλλωστε πόσο συμμορφωνόμαστε στους κανόνες, και πόσο μας νοιάζει σαν λαός ο διπλανός μας..αλλά το καλό παράδειγμα έπρεπε να δοθεί από τον ΟΚΑ.
Κατά τα άλλα λυπάμαι πολύ που μια καταρραμένη λοίμωξη του αναπνευστικού δεν μου επέτρεψε να έρθω γιατί από τις φωτογραφίες που είδα πρέπει να ήταν από τις πολύ καλές διοργανώσεις.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι τέτοιες συμπεριφορές δεν θα έπρεπε να γίνονται ανεκτές ούτε να δικαιολογούνται...

Αν τα πράγματα έγιναν όπως έχουν περιγραφεί, εγώ δίνω ευθύνες στην έγκυο κυρία η οποία τελικά δεν απευθύνθηκε στην αστυνομία...με οποιοδήποτε αρνητικό αντίκτυπο στον διοργανωτή....
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Παντως μεσα ηταν σαν τεκες ο χωρος και μετα μυριζαν τα ρουχα μου!
Αυτο που μου χτυπησε παρα πολυ ασχημα ηταν οτι στο εστιατοριο ηταν 2 μαμαδες με πολυ μικρα μωρα και τα ταιζαν κι ενω το ειχαν δει καπνιζαν συγχρονως 4 αντρες!

Παντως τον Οκτωβρη που στην ιδια εκθεση γινοταν και εκθεση γατας σε εμας δεν καπνιζε ουτε ενας! Και γενικα καθε χρονο σε ολες τις εκθεσεις γατας ΟΛΟΙ πανε και καπνιζουν εξω και δεν βγαινει ουτε μια ανακοινωση! και οχι δεν ειμαστε ολες γυναικες σε αυτες τις εκθεσεις :p
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Την κυριακη αυτο hlianna ? το σαββατο πρωι μεχρι τις δυο που ειμουνα ρε παιδια δεν ειδα κανενα να καπνιζει εντος του εκθεσιακου χωρου με εξαιρεση την γωνια που ηταν το καφε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.132
Μηνύματα
896.037
Μέλη
19.944
Νεότερο μέλος
Stelios Krani