Έκτορας και Αύρα, ελληνικοί ποιμενικοί


pcdogs

Member
19 Ιανουαρίου 2016
7
23
84
Έστω και λίγο καθυστερημένα να συστήσω τόν Έκτορα, ελληνικό ποιμενικό μετσοβίτικης καταγωγής τριών ετών σήμερα...Χαρακτήρας δυναμικός και ανεξάρτητος ιδανικός φύλακας. Κατοικεί σε αγρόκτημα 3 στρεμ., όπου προστατεύει τα ζωντανά (κοτόπουλα, προβατάκια και γάτες) που συγκαταβιώνουν μαζί του. Αχώριστη σύντροφος του είναι η Αύρα, επίσης ελλ. ποιμ. δύο ετών, εξαιρετική στα καθήκοντα της!
Χαιρόμαστε που μας δεχτήκατε στην όμορφη παρέα σας και απολαμβάνουμε ιδιαίτερα όσα θέματα αφορούν την υπέροχη και ξεχωριστή αυτή ράτσα της πατρίδας μας!
 


Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Καλώς ήρθες, να χαίρεσαι τα σκυλία σου!
Χωρίς να θέλω να γίνομαι αδιάκριτος, είσαι από το Μέτσοβο ή απλά πήρες τα σκυλιά σου από εκεί?
Βάλε και καμιά φωτογραφία να τα θαυμάσουμε!(y)
 


pcdogs

Member
19 Ιανουαρίου 2016
7
23
84
Όχι δεν είμαι από το Μέτσοβο...Είμαι από την Έδεσσα! φωτό θα ανεβάσω σύντομα...
 


Ektorakos<3

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2015
84
78
Καλώς ήρθες στο φορουμ:)

Να χαίρεσαι τα σκυλάκια σου !!!

Όμως χαίρομαι πιο πολύ που βρήκα ένα συνονόματο σκυλάκι.:LOL::LOL: Έκτορα λένε και τον δικό μου αλλα δεν είναι τέτοιο θηρίο όπως τον δίκο σου. :ROFLMAO::ROFLMAO:

Βάλε βρε μια φώτο!!!
 


Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Όχι δεν είμαι από το Μέτσοβο...Είμαι από την Έδεσσα! φωτό θα ανεβάσω σύντομα...
Απλά το ανέφερα γιατί η καταγωγή μου είναι ένα διπλανό χωριό του Μετσόβου.
Έχω δει Ε.Π. να δουλέυουν στα κοπάδια με τα αιγοπρόβατα στο Μέτσοβο και απλά σου λέω είναι χάρμα οφθαλμών!
Περιμένουμε φώτο ;)
 










mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Έστω και λίγο καθυστερημένα να συστήσω τόν Έκτορα, ελληνικό ποιμενικό μετσοβίτικης καταγωγής τριών ετών σήμερα...Χαρακτήρας δυναμικός και ανεξάρτητος ιδανικός φύλακας. Κατοικεί σε αγρόκτημα 3 στρεμ., όπου προστατεύει τα ζωντανά (κοτόπουλα, προβατάκια και γάτες) που συγκαταβιώνουν μαζί του. Αχώριστη σύντροφος του είναι η Αύρα, επίσης ελλ. ποιμ. δύο ετών, εξαιρετική στα καθήκοντα της!
Χαιρόμαστε που μας δεχτήκατε στην όμορφη παρέα σας και απολαμβάνουμε ιδιαίτερα όσα θέματα αφορούν την υπέροχη και ξεχωριστή αυτή ράτσα της πατρίδας μας!
Καλός ήρθατε να χαίρεστε τον Έκτορα και την Αύρα.
 


Morian

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2012
110
103
Ιωαννινα
Κουκλιά! Να φανταστώ ότι τα σκυλιά λύνονται και δεν είναι μόνιμα δεμένα στην αλυσίδα..? Είναι αμαρτία για μια τέτοια φυλή να είναι τόσο περιορισμένη... Συνοδεύουν τα πρόβατα στην βοσκή ή είναι απλά φύλακες στο χώρο?
 


pcdogs

Member
19 Ιανουαρίου 2016
7
23
84
Ασφαλώς και λύνονται όταν είμαστε εκεί...Όταν λείπουμε η Αύρα είναι ελεύθερη, ενώ η αλυσίδα του Έκτορα είναι περασμένη σε συρματόσχοινο 30 μέτρων. Το κτήμα βρίσκεται κοντά σε κεντρικό δρόμο και φοβόμαστε μήπως δραπετεύσουν και συμβεί τίποτα...Όταν η περίφραξη του κτήματος διορθωθεί τα σκυλιά θα είναι μονίμως ελεύθερα να φυλάγουν τον χώρο τους!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf