Ένας ελληνικός ποιμενικός ανάμεσα στη φαμίλια


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Πρώτα απ'όλα και πριν από τον σκύλο το σημαντικότερο είναι να κοινωνικοποιήσεις τις κόρες βεβαίως βεβαίως!:D

Δεν είχαν την επαφή που έχουν τώρα με σκυλιά και γι'αυτό ζορίστηκαν όπως είναι φυσικό και με τα σκυλιά του Πέτρου φαντάζομαι πως είναι πολύ ζόρι λόγω του ότι έχουν κάποιο μέγεθος!

Κολλήσατε που κολλήσατε με τα σκυλιά κοίταξε να μην τον κολλήσεις και το μικρόβιο της μοτοσυκλέτας και έχουμε άλλα,το βλέπω μπροστά μου τον τίτλο που έρχεται "Μεταφορά σκύλου με μοτοσυκλέτα"!:eek::D

Να 'στε καλά και να περνάτε πάντα καλά!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Oχι,του εχω ενα σπιτακι μεσα στο σπιτι μας.Μονο και μονο για να μαθει να κοιμαται εκει ανενοχλητος και για να εχει το δικο του χωρο.Αλλά δεν το προτιμα και ειναι αλλου συνεχως.
Μην ανησυχείς, φυσιολογικό είναι. Μου το κάνει και το Μουφ που του έχω κρεβάτι δικό του αλλά προτιμά να κοιμάται ή πάνω στο κρεβάτι μου ή δίπλα στο κρεβάτι μου και συνήθως στο πάτωμα. Καμιά φορά πάει και κοιμάται και στο κρεβάτι του αλλά όχι συχνά. Τον αφήνω και είναι μια χαρά. Να σας ζήσει πάντως, είναι ωραιότατος λευκός!! Ζηλεύω... :)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.819
5.048
patra
grdane.blogspot.com
Πρώτα απ'όλα και πριν από τον σκύλο το σημαντικότερο είναι να κοινωνικοποιήσεις τις κόρες βεβαίως βεβαίως!:D

Δεν είχαν την επαφή που έχουν τώρα με σκυλιά και γι'αυτό ζορίστηκαν όπως είναι φυσικό και με τα σκυλιά του Πέτρου φαντάζομαι πως είναι πολύ ζόρι λόγω του ότι έχουν κάποιο μέγεθος!

Κολλήσατε που κολλήσατε με τα σκυλιά κοίταξε να μην τον κολλήσεις και το μικρόβιο της μοτοσυκλέτας και έχουμε άλλα,το βλέπω μπροστά μου τον τίτλο που έρχεται "Μεταφορά σκύλου με μοτοσυκλέτα"!:eek::D

Να 'στε καλά και να περνάτε πάντα καλά!

μοτοσυκλεττα???
αν και δεν μιλησαμε επ'αυτου... ημουν φανατικος και ειμαι μηχανοβιος... αλλοι λογοι με απομακρυναν το τελευταιο ετος απο αυτην...τεσπα...

ο μικρος ειναι πολυ ωραιος με καταπληκτικο χαρακτηρα...
πιστευω οτι για τον μικρο καλυτερη κοινωνικοποιηση του κανει ο αλντο...
ο μπαντυ τον ξεσηκωνει και ανεβαζει την αδρεναλίνη αρκετα...
η αληθεια ειναι οτι ο μικρος προτιμουσε τον μπαντυ απο τον αλντο... ο οποιος τον κρατα ... στην θεση του...μαλακος ηρεμος... χωρις να τον αγγιζει μην τον χτυπησει ακομα και οταν τρεχουν και κουβαριαζονται... να σκεφτειτε τεαυταια φορα για να μην τον πατισει μαζεψε τα ποδια του με αποτελεσμα να κουτρουβαλιαστει ασχημα...
προς το παρον τα σκυλουνια τα πανε καταπληκτικα...
με τον κωστα βαλθηκαμε να ξεψαρωσουμε λιγο τα κοριτσια του...
που σημειωτεον για πρωτη φορα καναμε σημαντικα βηματα...
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Κολλήσατε που κολλήσατε με τα σκυλιά κοίταξε να μην τον κολλήσεις και το μικρόβιο της μοτοσυκλέτας και έχουμε άλλα,το βλέπω μπροστά μου τον τίτλο που έρχεται "Μεταφορά σκύλου με μοτοσυκλέτα"!:eek::D
Οπως παει Στελιο,να μεγαλωσει ο μικρος και βλεπω να παιρνουμε τα βουνα...Μπροστα με τη μηχανη και πισω να λυσσαει ο Φοιβος :)
Να σας ζήσει πάντως, είναι ωραιότατος λευκός!!:)
Ευχαριστω πολυ να εισαι καλα :)
μοτοσυκλεττα???
αν και δεν μιλησαμε επ'αυτου... ημουν φανατικος και ειμαι μηχανοβιος... αλλοι λογοι με απομακρυναν το τελευταιο ετος απο αυτην...τεσπα...
...
Θα τα πουμε απο κοντα αφου εισαι δικο μας παιδι :)
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Για δωστε τα φωτα σας οι εμπειροτεροι.Αντιμετωπιζω το εξης θεμα.Ο Φοιβος πλεον ειναι 2μιση μηνων.Τα παμε εξαιρετικα καλα μαζι.Κοινωνικοποιειται οσο γινεται,με σωστα σκυλια,και κανει και βολτες να μαθαινει τον κοσμο και τα γυρω του.Ολα καλα.Το θεμα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης.Μενει συνεχως μεσα στο σπιτι,κοιμαται μαζι μας,μεσα.Κινειται μεσα ολα παρεα μας δηλαδη.Ενω οταν ειμαι σπιτι ακουει,παιρνει απο εντολες αλλά και απο φωνη οταν χρειαστει,οταν δεν ειμαι εκει,εχει πιο ατιθασο,ανεξαρτητο χαρακτηρα θα ελεγα,οσον αφορα την ηρεμια και την δεκτικοτητα απο τη συζυγο και τα παιδια.Δεν τον ενοχλουν,τον προσεχουν,δεν αλλαζει κατι δηλαδη σε σχεση με τον τροπο που του φερομαι και εγω.Ομως δειχνει να αντιδρα πιο αποτομα και πιο ατιθασα σε εντολες τυπου "μη" και "οχι".Για παραδειγμα συνεχως θελει να δαγκωνει πραγματα ή και παντοφλες πχ της συζυγου,ενω οταν ειμαι παρον ενα "εεεεπ" αρκει για να το σταματησει σχεδον αμεσα,οταν το κανει η συζυγος μαλλον δειχνει πολυ πιο αδιαφορος και συνεχιζει.Ολο αυτο γινεται και σε κουραστικο σημειο καποιες φορες...
Τι μπορει να φταιει και πώς μπορει να αλλαξει αυτο;Μπορειτε να μου πειτε;
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Ομως δειχνει να αντιδρα πιο αποτομα και πιο ατιθασα σε εντολες τυπου "μη" και "οχι".Για παραδειγμα συνεχως θελει να δαγκωνει πραγματα ή και παντοφλες πχ της συζυγου,ενω οταν ειμαι παρον ενα "εεεεπ" αρκει για να το σταματησει σχεδον αμεσα,οταν το κανει η συζυγος μαλλον δειχνει πολυ πιο αδιαφορος και συνεχιζει.Ολο αυτο γινεται και σε κουραστικο σημειο καποιες φορες...
Τι μπορει να φταιει και πώς μπορει να αλλαξει αυτο;Μπορειτε να μου πειτε;
Λέω εγώ, τώρα...

Ο τόνος της φωνής...
Η γλώσσα του σώματος...
Η αυτοπεποίθηση του "ηγέτη"...
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Ε ναι Γιαννη σιγουρα η φωνη μου διαφερει απο της γυναικας μου (και ευτυχως εδω που τα λεμε...χαχα).Ομως ο μικρος ειναι πολυ επιμονος δηλαδη ενω του λεει οχι πχ αυτος εκει συνεχιζει να παιζει δαγκωνοντας τις παντοφλες...ή τα ριχτάρια απο τους καναπεδες.Του δινει τα παιχνιδια του,κοιταζει να του αποσπασει την προσοχη αλλά παλι τα ιδια...Και δεν ξερω,αυτη η συμπεριφορα ειναι "λογικη" ή κατι φταιει;...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Φυσιολογική είναι η συμπεριφορά για την ηλικία...

Εδώ να δεις τι γίνεται στα ...ριχτάρια!!!
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.810
58
ΑΘΗΝΑ
Στο 1ο σου post αναφέρεις πως τον ταίζεις κυρίως εσύ. Αν σ'αυτό συνυπολογίσεις και την όποια διαφοροποίηση σε συμπεριφορές, τόνο φωνής αλλά και την φήμη του Ε.Π. (αναγνωρίζει ένα "αφεντικό") νομίζω πως η συμπεριφορά του κρίνεται μάλλον φυσιολογική.
Δοκιμάστε παιχνίδια με δική σας συμμετοχή, αντί να αφήνετε το κουτάβι να εκτονώνεται μόνο του. Μη ξεχνάμε πως σ'αυτή την ηλικία,όσο γρήγορα αδειάζουν οι μπαταρίες του, άλλο τόσο γρήγορα επαναφορτίζουν.
Καλά κουράγια!
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Στο 1ο σου post αναφέρεις πως τον ταίζεις κυρίως εσύ.
Πανω σε αυτο(και θελω την αποψη σου).Εχω αρχισει να το αλλαζω αυτο εδω και καμποσες μερες.Δηλαδη,εχω βαλει στο θεμα ταϊσμα και την υπολοιπη οικογενεια μεσα.Και την συζυγο αλλά και τις κορες μου,ακομα κι οταν ειμαι σπιτι επιτηδες για να νοιωθει οτι φαγητο θα εχει απο ολη την οικογενεια.Ειναι καλυτερο αυτο ή οχι;
Αυτο που λες για ενα αφεντικο,αρχιζω και το νοιωθω...Δηλαδη οταν ειμαι παρων,ενα "εεεπ" να του πω σταματαει οτι "τζόλα" κανει...Και καθεται κατω κοιτωντας με με το γνωστο βλεμμα του Ε.Π.(καταλαβα τι εκανα αλλά εχω κι ενα παραπονιαρικο υφος...αυτο το βλεμμα).Οταν ομως δεν ειμαι παρων τοτε υπαρχει ενα θεμα.Βεβαια εχω δωσει κατευθυνση στη συζυγο,ως την μεγαλυτερη της φαμιλιας οταν λειπω,να το ελεγχει.Βαζει φωνη,κοιτα να του εχει παρει τον αερα,αλλά ο μικρος εκει στην τσιτα...Χρειαζεται κατι παραπανω;Ας πουμε εαν βλεπει οτι συνεχιζει να ειναι "δυσκολος" στο "μη" ειναι σωστο να τον περιοριζει σε ενα χωρο ή να τον βγαζει στην αυλη;Ή απλα καλυτερα να σταματανε να ασχολουνται εντελως μαζι του σαν ενδειξη αποστροφης;......
Για πειτε.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.810
58
ΑΘΗΝΑ
Ξεκινήστε με το τάισμα και μην υπερβάλλετε με το "μη". Να θυμάστε επίσης πως ο βαθμός υπακοής αυξάνει σε ένα κουρασμένο (όχι εξουθενωμένο) κουτάβι.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Κώστα επισήμως μπορώ να πω ότι το κουτάβι σας έχει συνηθίσει πλέον και είναι ένα φυσιολογικό κουτάβι που κάνει ότι βλακεία του κατέβει στο κεφάλι!

Ναι το θέμα τάισμα είναι πολύ σημαντικό!

Θέλει πολλά και συνδυασμός πολλών πραγμάτων!

Θέλει επιμονή,δεν θέλει συνέχεια μη και μη ενώ είναι απαραίτητο το μη και πρέπει να λέγεται,πρέπει να συνεχίσεις με το ίδιο tempo εσύ και να ανέβουν και οι υπόλοιποι της οικογενείας στο επίπεδο σου!Και όλα αυτά για συμπεριφορές που είναι φυσιολογικές για ένα κουτάβι!

Αυτό που θα σου πω πάντως είναι να επικρατεί ηρεμία μέσα στο σπίτι,δεν χρειάζονται συγχύσεις όταν κάνει χαζομάρες,πες και την γυναίκα και τα κορίτσια να μην φωνάζουν ή να τσατίζονται,με ηρεμία θα το στρώνεις!
Θα βλέπεις και θα κρίνεις!Αν θες κάποιες στιγμές απομάκρυνε το, απομόνωσε το να ηρεμήσει!

Καλύτερα είναι να ηρεμεί παρά να είναι στην τσίτα συνέχεια από τα μη τα δικά σας!Low low και ήρεμα!

Φοβάμαι να σου πω περισσότερα γιατί είναι ιδιαίτερη φυλή!

Καλή συνέχεια,η πιο δύσκολη περίοδος έρχεται!
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Θα βλέπεις και θα κρίνεις!Αν θες κάποιες στιγμές απομάκρυνε το, απομόνωσε το να ηρεμήσει!
πανω σε αυτο Στελιο απευθυνομαι σε σενα και σε οσους φυσικα γνωριζουν...Ειναι καλο οταν επιμενει ας πουμε να δαγκωνει τα παπουτσια της συζυγου και να ειναι συνεχως επιμονος παρα τα "οχι" και να συνεχιζει στο ιδιο τροπαριο,να τον παρει και να τον απομονωσει σε ενα χωρο δεμενο ή απλα περιορισμενο;Πχ σε καποιο δωματιο ή με το λουρακι του σε μικρο χωρο;Και μολις ηρεμησει να τον αφησει παλι να περιφερεται;Ή θα εχει αντιθετα αποτελεσματα;Και θα γινεται πιο επιμονος;
Αντιμετωπιζω ενα τετοιο θεμα τις τελευταιες 3-4 μερες.Οταν ειμαι εκει ολα καλα και υπο ελεγχο.Πραγματικα ενα "εεεπ" και ενα βλεμμα μου αρκουν για να σταματησει καθε ατιθαση ενεργεια...και το νοιωθω στα ματια του οτι κατανοει τη ζαβολιά του.Οταν ομως δεν ειμαι σπιτι,συνεχως επιμενει σε ενεργειες που δεν κανει παρουσια μου.Οπως πχ να θελει να δαγκωνει παντοφλες της συζυγου ή ριχταρια...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ότι συμβουλή και να σου δώσω θα είναι γενική σε ένα ιδιαίτερο σκύλο όπως ο Ελληνικός Ποιμενικός!
Καλύτερα θα σε κατατοπίσουν οι έχοντες!

Όπως και να χει θα σου πω την γνώμη μου!
Ναι γνώμη μου είναι ότι καλύτερο είναι να το απομονώνεις το κουτάβι παρά να πιέζεται με τα πολλά "μη"!
Καλύτερα αν έχει κάνει ζαβολιά να απομακρύνεται με ένα "μη" καλό και να ηρεμεί κάπου!

Για την ιεραρχία μέσα στην οικογένεια πάλι διστάζω να σου πω,αλλά από ότι βλέπω είσαι πολύ ισχυρή παρουσία στο σπίτι μέσα με τον μικρό!
Αυτό είναι καλό, αλλά μόλις φεύγεις, φεύγει η γάτα χορεύουν τα ποντίκια κατάσταση!Φυσιολογικό ναι μεν αλλά...
Εγώ αυτό που θα έκανα είναι, όταν θα είμαι στο σπίτι και ενώ έχει συνηθίσει ο σκύλος να διορθώνεται από μένα, εν παρουσία μου αν έκανε κάποια ζαβολιά θα "κατέβαινα" λίγο εγώ και θα "ανέβαζα" στις διορθώσεις τα υπόλοιπα μέλη της οικογενείας ώστε να έρθει και να εξισορροπηθεί το πράγμα!
Για να δει ο μικρός και να αναρωτηθεί ότι εν παρουσία σου διορθώνεται από άλλο μέλος της αγέλης και να δει ότι εσύ επέτρεψες την διόρθωση που δέχθηκε από την γυναίκα σου ή τις κόρες σου και να σκεφτεί αν θα το ξανακάνει την επόμενη φορά!

Δεν ξέρω αν είναι σωστοί χειρισμοί...περιμένω και εγώ να μιλήσουν (και να με διορθώσουν) οι Ελληνικοί Ποιμενικοί:D!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κώστα,

Ας μην πάει το μυαλό σου (ακόμα) σε κυριαρχίες κλπ.
Αυτό που περιγράφεις, το αντιλαμβάνομαι περισσότερο σαν "εμμονές" (obsession) με διάφορα αντικείμενα που αγαπάει και έχουν τη μυρωδιά σας.
Φαντάζομαι (εννοείται) ότι δαγκώνει τα παπούτσια - παντόφλες της συζύγου όταν δεν τις φοράει, έτσι? Γιατί είναι διαφορετικό...

Κι εμάς δάγκωνε (μη σου πω ότι και τώρα - 17 μηνών) τις παντόφλες της γυναίκας μου, καμιά φορά και τις δικές μου και άλλα πράγματα... Ειδικά, όμως, τώρα που το ξαναθυμάμαι, τις παντόφλες της γυναίκας μου. Δεν τις έτρωγε ακριβώς, αλλά τις έπαιρνε (κρυφά - τις "έκλεβε") και τις πήγαινε κάπου, καθόταν και τις μασούλαγε...
Εμείς δεν λέγαμε απλώς "μη" (ή "όχι"), αλλά μετά το "μη" προκαλούσαμε τις γνωστές περισπάσεις, δηλαδή παίρναμε την παντόφλα και της δίναμε άμεσα ένα παιχνίδι της ή ένα μεζεδάκι και, μετά, μπρρρράαααβο, όταν συγκεντρωνόταν στο παιχνίδι της...
Δεν την περιορίσαμε ποτέ σε άλλο δωμάτιο, προσπαθούσαμε υπομονετικά... Πέτυχε... και να φανταστείς ότι τα bullmastiff θεωρούνται από τις πιο "ξεροκέφαλες" φυλές - άμα βάλουν κάτι στο μυαλό τους, δεν το ξεχνάνε...

Η βασική αρχή, πάντως, προέρχεται από τη θρησκεία: "Και μη εισενέγκεις ημάς εις πειρασμόν, αλλά ρύσαι ημάς από του πονηρού"
Ή αλλιώς, δεν αφήνουμε σε κοινή θέα και πρόσβαση τίποτα που να είναι "ενδιαφέρον"...
Τα ριχτάρια και οι παντόφλες είναι αντικείμενα που έχουν τη μυρωδιά σας και είναι, συνεπώς, ιδιαίτερα "νόστιμα"...

Υ.Γ. Το Ελληνικό Ποιμενικό, όπως βέβαια θα πουν και οι "κατέχοντες", δεν συμβιβάζεται τόσο με την κυριαρχία μας επάνω του, όσο με τη "δικαιοσύνη" - αμοιβαίο σεβασμό...
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Βέβαια,θα συμφωνήσω και εγώ με τον κ.Γιάννη!

Όλα αυτά στα πλαίσια ότι είναι κουτάβι έτσι?!

Όπως λέει και ο κ.Γιάννης και τώρα 17 μηνών πολλές φορές κάνει τέτοια κουταβίσματα και σε μένα με παντόφλες κτλ!
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Κώστα,
Φαντάζομαι (εννοείται) ότι δαγκώνει τα παπούτσια - παντόφλες της συζύγου όταν δεν τις φοράει, έτσι? Γιατί είναι διαφορετικό...

...
Οχι Γιαννη.Τις δαγκωνει οταν τις φοραει.Και οχι μονο παντοφλες...και παπουτσια.εχει γενικοτερα μια τετοια ταση δαγκωματος στα ποδια(παπουτσια)στη συζυγο...Στα παιδια πολυ σπανια το κανει εως και καθολου.Σε μενα επισης...
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Οχι Γιαννη.Τις δαγκωνει οταν τις φοραει.Και οχι μονο παντοφλες...και παπουτσια.εχει γενικοτερα μια τετοια ταση δαγκωματος στα ποδια(παπουτσια)στη συζυγο...Στα παιδια πολυ σπανια το κανει εως και καθολου.Σε μενα επισης...
Στην περίπτωση αυτή, η σύζυγός σου σταματάει ότι κάνει, λέει "όχι" (ορθά - κοφτά - χωρίς θυμό) και αυτόματα γυρίζει την πλάτη της και απομακρύνεται... Αφού "κοντρολάρει" τα συναισθήματά της, δίνει στο Φοίβο το παιχνίδι του ή ένα μεζεδάκι και, όταν αυτός απορροφηθεί εκεί, τότε έρχεται και το "μπρρράαααβο Φοίβο".

Ο Φοίβος (μεταξύ μας, τώρα, έτσι? - μην το πεις παραέξω και με κυνηγήσουν - λέω τώρα, εγώ...) νιώθει την οικογένειά σας σαν "μπαμπάς - μαμά - αδελφάκια" (όπως οι λύκοι στην ελεύθερη φύση) και όχι τόσο σαν "αγέλη" (που περιλαμβάνει και μη συγγενικά ζώα, που "έδεσαν" μαζί, για διάφορους λόγους).
Κάνει τσαχπινιές στη μαμά του, λοιπόν και πρέπει να ανακαλύψετε το "γιατί" στη μαμά και όχι σε άλλον... Είναι ο τόνος της φωνής? Είναι πιο ενδοτική απ' όλους? Είναι πιο αυστηρή απ' όλους? Κάνει κάτι (που πρέπει να το ανακαλύψετε, αν είναι συστηματικό) που τον διεγείρει?

Υ.Γ. Τώρα, αν δεν είναι έτσι όπως τα σκέφτομαι και απλά ο Φοίβος είναι ένας "φιλόδοξος νεαρός" που προσπαθεί να πάρει τη θέση με το ..."νούμερο 2", θα χρειαστεί μεγαλύτερη προσοχή...
 
Last edited:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Εδώ να δεις τι γίνεται στα ...ριχτάρια!!!
Εχετε ριχταρια στο σπιτι;;; Το δικο μου σπιτι ειναι "κρανιου τοπος". Τα μονα αντικειμενα εγω και ο ICE! :-D


Sent from my Liquid Metal using Tapatalk
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.049
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli