Ένα = Κανένα???

πιστεύετε ότι η απόφαση να ζήσετε με παραπάνω από ένα σκυλί μειώνει την ΄ποιότητα΄ που μπορείτε να τ


  • Total voters
    214



denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ναι ...

Δύο ίσως δεν έχει διαφορά ... 3 και πάνω η ποιότητα της σχέσης έχει τρομακτική διαφορά ...

Επιχειρήματα ...

Κατ'αρχάς είναι εντελώς διαφορετική η αντιμετώπιση του ίδιου του σκύλου προς τα εμάς ... αγελοποιείται σε σύνθετη αγέλη, με τα σκυλίσια μέλη της να έχουν όπως και να το κανουμε καλύτερη επικοινωνία μεταξύ τους, και λιγότερη αναγκη από την παρέα μας.

Επειτα όλος ο χρόνος που αφιερώνουμε αποκλειστικά σε έναν σκύλο, ή δεν υπάρχει, ή αν υπάρχει σπάει στα 2, στα 3 κλπ κλπ ... αυτό έχει και το αντίστοιχο αντίκτυπο.

Επίσης κάποιες εντολές - κανόνες υπάρχουν και επιβάλλονται για τις ανάγκες μίας τετοιας συμβίωσης, ίσως αν δεν υπήρχαν να είαμε πάλι καλύτερη σχέση πχ ΜΗΗΗΗΗ τ΄ρως από το φαγητό του μικρού, ή ''κάτσε κλεισμένος γιατί έχει περίοδο η μικρή ... κλπ κλπ

Οικονομικά - πρακτικά θέματα ισχύουν επίσης αλλά δεν τα αναφέρω, γιατί ισχύουν ή όχι ανάλογα την περίπτωση πχ πόσες φορές θα βάλουμε τον σκύλο μας στο αμάξι να πάμε στο βουνό και ποσες τα 5 γομάρια μας ??
Εγώ έχω καταλήξει να δένω και να δένω μπαγκαζιέρες μέρα παρά μέρα ... :?

Αυτά ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ έχω ένα σκυλί και δεν μου φτάνει το εικοσιτετράωρο για να ασχοληθώ όσο θα ήθελα μαζί του. Επειδή, εκ των πραγμάτων, το 24ωρο είναι αδύνατον να «αυγατίσει», δεν θα έπαιρνα άλλο σκύλο, διότι θα μειώνονταν απελπιστικά ο χρόνος που έχω ανάγκη να διαθέσω για τον εαυτό μου.
Πιστεύω πως όσοι έχουν πάνω από ένα σκύλο, κάνουν υποχρεωτικά «εκπτώσεις». Δεν γίνεται διαφορετικά…
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ναι και τα χειροτερα ερχονται οταν αποκτησεις και παιδια και εχεις ηδη τρια σκυλια :?
για τα εξοδα,ας μην το συζητησω καν...σκεφτειτε πως το καλοκαιρι,μονο για να παω διακοπες 15 μερες,δινω στον εκτροφεα τους(που τα κραταει) το αντιτιμο ενος σουπερ γουαου σκυλου,καθε χρονο :roll: :lol:
το καλο στην περιπτωση μου ειναι πως ανοιγοντας απλα την πορτα του κηπου,βρισκονται να αλανιαζουν στο δασος(φυσικα ,γι αυτο απεκτησα τρια σκυλια,αλλιως δεν υπηρχε περιπτωση...εχω ζησει με δυο σκυλια σε διαμερισμα-οκ,ρετιρε,4αρι-αλλα για ολους ηταν κολαση)
εαν υπαρχει μεγαλος κηπος,το ιδανικο για μενα ειναι δυο σκυλια.
παραπανω,τα θεωρω υπερβολη,ενα το θεωρω "μαρτυριο" για τον σκυλο και εχω σκεφτει πολλες φορες τι "κρυβεται" ουσιαστικα στο να επιλεγουμε τοσα σκυλια ,με οσα συνεπαγονται :roll:
 




Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Για μένα ένα ίσον κανένα :wink:

Πλάκα κάνω γιατί θεωρώ ότι με την ίδια άνεση που έχεις ένα σκυλί, μπορείς να έχεις και δεύτερο.

Προσωπικά έχω συνυπάρξει σε περιόδους φιλοξενίας και με τρίτο σκυλί, κουτάβι ιδίως, οπότε είχα ομολογουμένως παραμελήσει τα δικά μου σκυλιά και τα είχα παίξει εντελώς.

Για μένα συνεπώς και το χρόνο που μπορώ να τους διαθέσω, το ιδανικό είναι δύο.

Δεν κάνω περισσότερο ή λιγότερο χρόνο στη βόλτα γιατί τα βγάζω μαζί. Επειδή δε τα πάνε περίφημα μεταξύ τους, αν και έχουμε προβληματάκια με τα παραέξω, νομίζω ότι είναι καλύτερα, ιδίως την ώρα που δεν είμαι σπίτι. Κάνουν παρεούλα, μολονότι δεν ήταν αυτό το concept του να πάρω δεύτερο σκύλο.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
έτσι όπως είναι η ζωή μας τώρα ναι θα την μείωνε,δυστυχώς,γιατί θα θέλαμε ένα δεύτερο bull terrier :roll:

Όταν δεν διαθέτεις χρόνο και χρήμα ναι την μειώνει την ποιότητα.

Παίρνεις φθηνότερη τροφή αν έχεις 2-3 γαϊδούρια να ταϊσεις και ακριβότερη όταν έχεις ένα.

Πρέπει να έχεις χώρο και μεις δεν έχουμε για δεύτερο σκυλί ή και τρίτο.

Πρέπει να έχεις χρόνο,όχι διπλάσιο ή τριπλάσιο αλλά σίγουρα περισσότερο από αυτόν που διαθέτουμε για ένα.

Βέβαια επειδή δεν έχω εμπειρία,δεν ξέρω μήπως οταν είναι δυο ή περισσότερα τα σκυλιά δεν έχουν τόσο ανάγκη την παρουσία μας οπότε....

Ποιο να πρωτοχαϊδέψεις :lol: ?Είναι και αυτό.

Το δέσιμο ίσως να είναι και "μειωμένο" όταν είναι περισσότερα τα σκυλιά.

Από την άλλη όμως πιστεύω πως κερδίζει άλλα πράγματα το σκυλί όταν έχει άλλο σκυλί για παρέα που δεν πρέπει να τα παραβλέπουμε.Αλλά είπαμε όταν έχεις χρόνο και χρήμα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μερικα πραγματα μπορει να ειναι δυσκολοτερα με εναν σκυλο- αλλα ομος και ευκολοτερα.
Σιγουρα βρισκω ευκολοτερα καταλυμα για τις διακοπες με εναν σκυλο, η σπιτι, οταν πρεπει να μετακομισω.
Η εκπαιδευση ειναι ευκολοτερη με εναν μονο σκυλο.
Αλλα θα πρεπει και να ασχοληθω πιο πολυ μαζι του.

Οταν εχω 2 η περισσοτερα σκυλια, παιζουν και μονο τους, εχουν παντα παρεα.
Μια φιλη μου, εκτρωφεας γαλλικων εχει 10 σκυλια, ολα μεσα στο σπιτι (4 γαλλικα, 5 γερικα Cavalier και ενα Pointer).
Οταν πριν απο 2.5 μηνες γεννησε η μια σκυλα της (δεν κανω διαφημιση, τα αγοραρικα μετακομισαν το περασμενο Σαββατο ολα στα καινουργια σπιτια τους), μεγαλοναν ολα τα γαλλικα (ολα κοριτσια) τα μωρουλια και η καθεμια ειχε τα δικα της καθηκοντα- η μια τα εκπαιδευε και εκανε τον διαιτητι, η αλλη επαιζε μαζι τους και αλλη μια βοηθουσε την μαμα στην καθαριοτητα.
Αν ειχε μονο μια σκυλα- θα επρεπε να τα κανει ολα μονη της και σιγουρα θα κουραζοταν πααρα πολυ.

Μερικες φορες αναροτιεμαι, αν θα ηταν καλυτερα, η Εσμεραλντα να ειχε εναν αλλον σκυλο για παρεα.
Εχει "παρεες"! Φροντιζω να παμε καθε μερα σε μερη, οπου συχναζουν αλλοι σκυλαδες, εχει "φιλους" τους οπιους γνοριζει χρονια.
Επισης εχει παρα πολλες γνωριμιες και επαφες με αλλα σκυλια λογο της δουλειας μου, επειδη την παιρνω συχνα μαζι μου.
Αλλα αυτο ειναι τελειος διαφορετικο, απο το να ζει μονιμα με εναν αλλον σκυλο.
Αλλα δεν τρελαινεται καιολας απο την χαρα της, οταν ερχεται αλλος σκυλος στο σπιτι μας.
Θηλυκα δεν δεχεται καθολου- αρσενικα μονο, οταν κανουν οτι θελει αυτη.
Αν οχι- αγριευει ασχημα!
Θα της αρεσε να μην ειναι αλλο το επικεντρο του ενδιαφεροντος ολων μας??
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
εχω 2...μαλλον 1,5 8) .στην αρχη της μαγιας της κακοφανηκε και ανγκαστηκα δεν ηταν τοση η σημασια που της εδινα γιατι επρεπε να ασχοληθω και με τον παρη.στην πορεια ομως μαθανε πια ειναι τα ορια τους το ποτε ασχολουμαι με τον εναν και το ποτε ασχολουμαι με τον αλλο(δεν ειναι παντα δεκτικα εχουμε και τις ζηλειες μας) το αποδεχτηκαν και δεν φενεται να τους πειραζει ειδικα την μαγια που ειναι αρκετα υπακουη.νομιζω πως αν ο σκυλος ξερει τα ορια του δεν τιθεται θεμα
 


chrisadult

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2008
73
0
Αθηνα
κατα τη γνωμη μου οχι, αν τα σκυλια ειναι δυο. σιγουρα ο χρονος μας και ο κοπος μας θα μοιραστουν και στα δυο. με προσοχη ομως να μη «ριξουμε» κανενα, μπορουμε να κρατησουμε την ιδια ποιοτητα στη σχεση μας, η μαλλον και να τη βελτιωσουμε, προσφεροντας τους τη χαρα να εχουν και συντροφια του «ειδους» τους, και οχι μονο τη δικη μας. βασικη προυποθεση για να εχουμε δυο, να το αντεχουν τα νευρα μας, η τσεπη μας, και να γουσταρουν το ενα το αλλο! η δικια μου δυστυχως με θηλυκα δεν τα πηγαινει και πολυ καλα. ολο στις κοντρες ειναι...
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Επειδη πιστευω οτι το ενα δεν ειναι κανενα,
αν ηταν κανενα θα ειχαν ολοι απο ενα :wink:
Αρα πιστευω και οτι σε καποιους τομεις η ποιοτητα μειωνεται,με παραπανω απο ενα σκυλια.
Οχι στα θεματα διατροφης,περιθαλψης η' περιποιησης αλλα στην ποιοτικη ενασχοληση με το καθε σκυλι κυριως λογο χρονου.
Επι προσωπικου επιπεδου λογω και των δυο παιδιων εχω καταληξει λαστιχο απειρες εχοντας 2 σκυλια μαζι μεχρι να φαει ο ενας ηθελε τουαλετα ο αλλος,μεχρι να πλυνω τον εναν λερωνοτανε ο αλλος κ.ο.κ.

Αλλα λογω πορωσης ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ :lol:
 


Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
όσον αφορα εμενα πιστευω δυστηχώς θα την μείωνε γιαυτο και δέν αποφασίζω να παρω δευτερο
ο χρόνος που θα αφιερωνα αποκλειστικά στο καθενα ειναι ο κυριοτεροσ λόγοσ. Ηδη αισθανομαι τυψεις γιατι θα ήθελα και άλλο χρόνο μαζί του..Βεβαια θα είχε αλλα πλεονεκτήματα η συμβίωση με άλλο σκύλο αλλα...Εαν κάποιος διαθετει πολύ ελευθερο χρόνο μπορεί να μην μειώνεται
απο άποψη χρημάτων δεν νομίζω να γινόταν αισθητή η αλλάγη σαυτα που του παρεχω, διοτι για να πάρω δευτερο σκύλο προυποθέτει ότι το budget μου το αντεχει
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Το οικονομικό είναι θέμα μόνο για μένα, με δύο σκυλιά. Δεν τους παίρνω φθηνότερη τροφή, αλλά εγώ ζορίζομαι. Το θέμα χρόνου και προσοχής είναι υπαρκτό όμως. Δυσκολεύομαι πάρα πολύ στην εκπαίδευση και αναγκαστικά πρέπει να "ρίχνω" το ένα. Το ίδιο και στη βόλτα. Μόνη μου δυσκολεύομαι να τα βγάλω και τα δύο βόλτα αλλά αυτό εξαρτάται από τα σκυλιά. Επίσης, δεν έχω ακόμα αυτοκίνητο, οπότε πάνω στη μηχανή ή στο σκούτερ πάλι μόνο ένα θα πάρω για βόλτα σε πάρκο και το άλλο θα μείνει πίσω μόνο του και πολύ με στεναχωρεί το γεγονός.
Αγάπη, χάδια και παιχνίδια μοιρασμένα εξίσου πάντα.
Αν δεν είχα δύο κουτάβια ταυτόχρονα και είχα πάρει το δεύτερο αφού είχε χρονίσει και στρώσει το πρώτο θα ήταν πιο εύκολη και η εκπαίδευση και η βόλτα.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Έχουμε ζήσει με 2 σκυλιά, τώρα είναι μόνο Siba, πιο πολύ μου άρεσε η ζωή με τα 2.
Θα ήθελα να έχω και δεύτερο, άλλα αυτή την στιγμή δυστυχώς δεν μπορούμε να έχουμε αυτή την πολυτέλεια.
Το διαμέρισμα που μένουμε, παρόλο που είναι δικό μας, είναι μικρό για να χωρέσει και δεύτερο τετράποδο (πριν με τα 2 μέναμε σε άλλο σπίτι).
Το χρόνο που αφιερώνω στο μοναδικό μου σκύλο, κάπως τα έπρεπε να το διπλασιάζω,
τουλάχιστον στο σπίτι είναι ο σύντροφος μου, που και αυτός έχει μεγάλο μερίδιο σε καθημερινή φροντίδα της σκύλας.
Η σκύλα μου τώρα είναι σε ηλικία που πιστεύω, ότι τα ήταν εύκολη συμβίωση της με ένα κουτάβι. Δεν αποκλίνω το δεύτερο σκυλί που τα έπαιρνα τα ήτανε πάνω από ενός χρονών.
 


mitsakos

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2008
273
0
δεν νομιζω οτι 1=0 οσο να ναι θελει κι αυτο πολυ ωρα.οποτε γιατι να του την μειωσω στην μιση και να ασχολουμαι με δυο?ασχετα αν θα μου αρεσε να ειχα και 50
 




mitsakos

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2008
273
0
βασικα ειναι το πως το βλεπει ο καθενας.εγω ακομα και για τα παιδια μονο 1 θα ηθελα(εκτος αν βγει κοριτσι που παμε μπας και ειμαστε τυχεροι στο δευτερο :lol: :lol: )