Ένα Ποιμενικό Καυκάσου στα άπειρα χέρια μου...


x-agios

Active Member
20 Δεκεμβρίου 2011
27
0
Γεια σας... Είμαι νέο μέλος στο forum & σύντομα ιδιοκτήτης ενός Ποιμενικού Καυκάσου...

Αν σας είναι εύκολο θα ήθελα τις συμβουλές σας σχετικά με κάποιες σκέψεις που έχω κάνει, ύστερα από αρκετό διάβασμα.

Καταρχήν ο ποιμενικός μου δε θα αγοραστεί, αλλά θα μου το δώσει ένας φίλος, ο οποίος έχει 9 Καυκάσιους (συν 8 κουταβάκια που μόλις γεννήθηκαν) & συνολικά 15 σκύλους. Πρόκειται για καθαρά σκυλιά & έχω τη δυνατότητα να επιλέξω ανάμεσα σε αρσενικό ή θηλυκό. Λόγω της απειρίας μου τι θα ήταν προτιμότερο;...

Το σπίτι του θα είναι σε κτήμα 3 στρεμμάτων που μέσα στους επόμενους 6 μήνες θα έχει ολοκληρωθεί & ένα μικρό εξοχικό. Επειδή το κτήμα καλλιεργείται, σκέφτομαι να του περιφράξω 30-40 τ.μ. (για να μην τα καταστρέφει όλα τις ώρες που θα είναι μόνο του), όπου θα του φτιάξω το σπιτάκι του, καθώς επίσης & ένα μικρό υπόστεγο 3x3 περίπου, όπου θα μπορεί να τρώει & να κάθεται ακόμα & αν βρέχει ή για να αποφύγει τον ήλιο κατά τους καλοκαιρινούς μήνες. Είναι αρκετό;...

Μέσα σε λογικά πλαίσια μπορώ να αφιερώνω σίγουρα 1-2 ώρες κάθε μέρα & παραπάνω το Σ/Κ που δεν εργάζομαι, ενώ εκτός από εμένα το κτήμα επισκέπτονται σχεδόν καθημερινά & οι γονείς μου...

Είναι κατάλληλο το περιβάλλον που σκέφτομαι γι' αυτόν;... Ο χρόνος που μπορώ να του αφιερώσω είναι αρκετός;...

Διάβασα πως δεν είναι σκύλος για αρχάριους σαν & μένα, αλλά θα έχω αρκετή βοήθεια & από το φίλο μου που θα μου το χαρίσει, ο οποίος όπως καταλαβαίνεται έχει τεράστια εμπειρία ειδικά με τη συγκεκριμένη ράτσα...

Οποιαδήποτε παρατήρηση, ένσταση ή συμβουλή σχετικά, θα ήταν καλοδεχούμενη...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας... :)
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Είναι σαν να λέμε...
[
Μόλις πήρα δίπλωμα, και θέλω να αγοράσω ενα 4χ4, 3.4cc, να το ψηλώσω, να βάλω χωμάτινα ελαστικά, CB, δορυφορικό σύστημα πλοήγησης, υγραεριοκίνηση, εργάτη εμπρός πίσω, 2 ρεζέρβες, κλπ κλπ κλπ ...

Θα πηγαίνω κάθε μέρα περίπου 10-15 χλμ, και αν δεν μπορώ εγω, οι γονείς μου θα μπορούν να το βάζουν μπροστά γι ανα μην χαλάσει ο κινητήρας...
]

Έχεις κάποια ιδιαίτερη ανάγκη και θέλεις να πάρεις εναν τέτοιο σκύλο?
Γιατί θέλεις να πάρεις σκύλο?

Ο φίλος σου είναι εκτροφέας?

Τα υπόλοιπα στην πορεία... ;)
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Noμιζω οτι η επιλογη της φυλης εχει να κανει με το οτι ετυχε ο φιλος σου να εχει Ποιμενικα Καυκασου...αν ειχε πχ golden retriever?
Θελω να πω με πολλη καλη παντα διαθεση οτι επιλεγεις τη φυλη βασει των δικων σου θελω αλλα πιο βασικα, μπορω, οχι λογω της προτασης ενος φιλου επειδη εχει ή θα εχει γεννα.
Το Π.Κ. ειναι ενας σκυλος για εμπειρους για εμενα....
Επισης η γνωμη μου ειναι να ζει στον ιδιο χωρο με τον ιδιοκτητη του... ετσι θα χτισουν μια σωστη σχεση....ο σκυλος θελει αγελη για να ζησει....
Καλη αποφαση...και μονο που γραφτηκες στο forum ειναι μια καλη αρχη :)
 


x-agios

Active Member
20 Δεκεμβρίου 2011
27
0
Συμφωνώ εν μέρη με το παράδειγμά σου, με μία ένσταση στο όταν δεν μπορώ εγώ... Τις 1-2 ώρες καθημερινά, μπορώ να τις διαθέσω & αναφέρομαι στον ελάχιστο χρόνο. Μακάρι να μου δίνεται η δυνατότητα για παραπάνω... & να είσαι σίγουρος ότι θα του τον διαθέτω...

Επίσης δεν είμαι εντελώς άσχετος, αφού μέχρι που πέθανε ο παππούς μου είχαμε πάντα 2-3 σκυλιά στο χωριό, αλλά ποτέ δεν έχω μεγαλώσει ένα μόνος μου... Πάντα αγαπούσα τα σκυλιά, απλά λόγω χώρου (μένω σε διαμέρισμα & δεν είμαι της άποψης ότι είναι το καλύτερο για ένα σκύλο να ζει εκεί)... Πλέον έχω το κτήμα μου & πιστεύω πως ήρθε η ώρα να αποκτήσω ένα νέο φίλο...

Ο φίλος μου δεν είναι εκτροφέας... Δεν πουλάει... Δίνει μόνο σε φίλους, εφόσον πιστεύει πως πραγματικά θέλουν να αναλάβουν μια τέτοια ευθύνη... Από μικρός είχε πάντα πολλά σκυλιά στο σπίτι του το οποίο βρίσκεται σε κτήμα 10 στρεμμάτων & απλά τα λατρεύει...
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Last edited:


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Ο φίλος μου δεν είναι εκτροφέας... Δεν πουλάει... Δίνει μόνο σε φίλους, εφόσον πιστεύει πως πραγματικά θέλουν να αναλάβουν μια τέτοια ευθύνη... Από μικρός είχε πάντα πολλά σκυλιά στο σπίτι του το οποίο βρίσκεται σε κτήμα 10 στρεμμάτων & απλά τα λατρεύει...
Τόσο πολύ τα αγαπάει που τα ζευγαρώνει χωρίς λόγο, έτσι απλά για να έχει ??? Τι να πω...
 


x-agios

Active Member
20 Δεκεμβρίου 2011
27
0
Noμιζω οτι η επιλογη της φυλης εχει να κανει με το οτι ετυχε ο φιλος σου να εχει Ποιμενικα Καυκασου...αν ειχε πχ golden retriever?
Θελω να πω με πολλη καλη παντα διαθεση οτι επιλεγεις τη φυλη βασει των δικων σου θελω αλλα πιο βασικα, μπορω, οχι λογω της προτασης ενος φιλου επειδη εχει ή θα εχει γεννα.
Το Π.Κ. ειναι ενας σκυλος για εμπειρους για εμενα....
Επισης η γνωμη μου ειναι να ζει στον ιδιο χωρο με τον ιδιοκτητη του... ετσι θα χτισουν μια σωστη σχεση....ο σκυλος θελει αγελη για να ζησει....
Καλη αποφαση...και μονο που γραφτηκες στο forum ειναι μια καλη αρχη :)
Εκτός από Π.Κ. έχει λυκόσκυλα & Ροτβάιλερ... Αλλά η πρότασή του ήταν να μου δώσει Π.Κ..

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ σαν σκυλί, αφού ήταν από τις πρώτες μου επιλογές εδώ & 2 μήνες περίπου που ψάχνω & προσπαθώ να μάθω περισσότερα... Επίσης από το καλοκαίρι καλώς εχόντων των πραγμάτων, τις περισσότερες ημέρες της εβδομάδας θα μένω & εγώ στο κτήμα... Οπότε θα έχει & αυτό, αλλά & εγώ παρέα...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Γιατί θες σκύλο και τι πιστεύεις θα σου προσφέρει ένας Καυκάσιος;

Γιατί σου πρότεινε Π.Κ;

Ζευγαρώνει και τα υπόλοιπα σκυλιά του;
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Νομίζω οτι θα πρέπει να σε απασχολήσουν και άλλα πράγματα ..και όχι μόνο η εξωτερική του εμφάνιση, αν εννοείς αυτό ( που συμφωνώ είναι πανέμορφα σκυλιά).:)
 


x-agios

Active Member
20 Δεκεμβρίου 2011
27
0
Τόσο πολύ τα αγαπάει που τα ζευγαρώνει χωρίς λόγο, έτσι απλά για να έχει ??? Τι να πω...
Φωτεινή... Ναι τα αγαπάει πολύ & αυτό φαίνεται από την ώρα που τους αφιερώνει... όπως & από τα λεφτά που χαλάει για να τα συντηρήσει σωστά... Εδώ & 25 χρόνια που τον ξέρω είχε πάντα 15-20 σκυλιά... Από εκεί & πέρα τι να σου πω... Αλλά όπως & να έχει τι συμβουλή σου σχετικά με τις απορίες μου δε μου την έδωσες... :)
 


x-agios

Active Member
20 Δεκεμβρίου 2011
27
0
Γιατί θες σκύλο και τι πιστεύεις θα σου προσφέρει ένας Καυκάσιος;

Γιατί σου πρότεινε Π.Κ;

Ζευγαρώνει και τα υπόλοιπα σκυλιά του;
Mάλλον γιατί είναι τα αγαπημένα του... Όχι τα άλλα δεν τα ζευγαρώνει... & παιδιά θα το ξαναπώ... Δεν είναι εκτροφέας & δεν πουλάει το παιδί...
 








foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Koίταξε, όποιος ζευγαρώνει τα σκυλιά του, είτε τα πουλάει, είτε τα χαρίζει είναι εκτροφέας!
Τώρα, το αν θα κανει σωστά και μελετημένα τα ζευγαρώματά του αυτά τον κάνει καλό, ή κακό εκτροφέα!

Εμένα οφείλω να σου πω πάντως ότι με προβληματίζει αρκετά, γιατί δυστυχώς είναι άλλο τα σκυλιά του παππού στο χωριό, όσο κι αν ασχουλούμαστε μαζί τους, κι άλλο να μεγαλώσεις εσύ έναν σκύλο, ενώ γνωρίζει ότι είσαι εντελώς άπειρος να σου προτείνει καυκάσιο...
Ακομα κι αν είναι η αγαπημένη του φυλή, ή μάλλον πόσο μάλλον αν είναι η αγαπημένη του φυλή και την γνωρίζει καλά!

Εγώ δεν θα πρότεινα σε κανέναν άπειρο να ως πρώτο του σκύλο έναν Π.Κ., εκτός κι αν ήταν ήδη πολύ διαβασμένος και διατεθημένος για πολλές θυσίες.....

Αλλά πες μας εσύ γιατί θες τον Καυκάσιο!
Είναι πολύ σημαντικό!
 
Last edited:




Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Δεν έχει σημασία απο που θα πάρει το κουτάβι... BYB, επίσημο εκτροφείο, κλπ...

Αλλά γιατί να πάρει κουτάβι Καυκάσου και όχι κάτι άλλο...

Και αλίμονο ο φίλος μας x-agios μην τοποθετηθεί για τον φίλου που έχει τα σκυλιά...
 


x-agios

Active Member
20 Δεκεμβρίου 2011
27
0
Σε ευχαριστώ Xotikouli, για να μπορέσω να καταλάβω & εγώ τι μου γράφεται... :)

Αλλά ρε παιδιά, εγώ θέλω να δώσω σπίτι σε ένα κουταβάκι & να το μεγαλώσω, τώρα που έχω τη δυνατότητα... Σχετικά με το αρχικό μου post θα ήθελα τη συμβουλή σας... & επειδή έχω διαβάσει κάποια σχετικά άρθρα καταλαβαίνω την αντίδρασή σας... Εγώ όμως τι σχέση έχω;...

To σπίτι του όπως το έχω στο μυαλό μου να το φτιάξω, είναι καλό;... Nα προτιμήσω αρσενικό ή θηλυκό;... Μπορείτε να με βοηθήσετε;...
 


x-agios

Active Member
20 Δεκεμβρίου 2011
27
0
Δεν έχει σημασία απο που θα πάρει το κουτάβι... BYB, επίσημο εκτροφείο, κλπ...

Αλλά γιατί να πάρει κουτάβι Καυκάσου και όχι κάτι άλλο...

Και αλίμονο ο φίλος μας x-agios μην τοποθετηθεί για τον φίλου που έχει τα σκυλιά...
Απλά φίλε Vasbar μου αρέσει το Καυκάσου... & δε νομίζω πως πρέπει να τοποθετηθώ για το φίλο μου, άλλωστε τι συμβουλή σας θέλω για εμένα & όχι για αυτόν... Εγώ απλά θέλω ένα κουταβάκι & να το μεγαλώσω όσο καλύτερα μπορώ... & γι' αυτό ρωτάω & ψάχνω... για να μάθω όσα περισσότερα γίνεται & να αποφύγω τα όποια λάθη λόγω απειρίας μπορεί να κάνω... Kακό είναι;
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Καθόλου κακό, μακάρι να το έκαναν όλοι πριν πάρουν σκύλο. Αν θέλεις διάβασε τα παραπάνω links ώστε να πάρεις μια ιδέα για το τι προσπαθούν να σου πουν τα παδιά παραπάνω και συνεχίζεις μετά με τις απορίες σου :)

Επίσης προτείνω να δεις γενικά όσα topics έχουν γίνει υπόμνημα στο Εκτροφή , Αναπαραγωγή & Επιλογή
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95