Έντονο ξύσιμο και κούνημα αυτιών


What

Member
13 Ιουλίου 2011
17
0
Αθήνα
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα. Συγχαρητήρια για την δουλειά και την ενημέρωση όσον αφορά τους αγαπημένους μας φίλους.

Ήρθε η ώρα να κάνω κι εγώ την εγγραφή μου και να αναφέρω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την 8 ετών αγαπημένη μου σκυλίτσα.

Εδώ και λίγους μήνες παρατηρώ ένα έντονο ξύσιμο στα μακριά της αυτιά και κούνημα του κεφαλιού σαν να την ενοχλεί. Σπάνιες φορές βλέπω να ξύνεται και στο υπόλοιπο σώμα ή να γλύφει τις πατούσες της.

Την πήγα στον κτηνίατρο και μου είπε ότι πρόκειται περί αλλεργίας. Ακολούθησα τις συμβουλές του (να μην έρχεται σε επαφή με φυτά, καθαρός χώρος που κοιμάται, φαρμακευτική τροφή, πολλά διαφορετικά αντισταμινικά κλπ) αλλά το πρόβλημα γίνεται εντονότερο. Ουσιαστικά παρατηρώ το πρόβλημα να υπάρχει μόνο στα αυτιά.

Απ' ότι μου είπε δεν έχει ωτίτιδα απλά γενικευμένη αλλεργία και μου πρότεινε σαν ύστατη λύση την κορτιζόνη. Επειδή έχω συγγενικό πρόσωπο που παίρνει κορτιζόνη και γενικώς γνωρίζω κάποια πράγματα, θα ήθελα αν είναι δυνατόν να την αποφύγω...

Τι μπορεί να έχει δημιουργήσει αυτή την αλλεργία (σύμφωνα με τον γιατρό); Τι άλλο μπορώ να κάνω για να εντοπίσω το πρόβλημα;

Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι δεν είναι κανένας μας σε θέση, να κάνει διάγνωση ε;
Το ασφαλέστερο προς το παρόν, είναι να την πας και σε δεύτερο γιατρό.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.868
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τα αφτιά είναι βρόμικα; Μυρίζουν;

Τι τρώει ο σκύλος; Αρκετές φορές οι αλλεργίες οφείλονται στα δημητριακά
 
Last edited:


What

Member
13 Ιουλίου 2011
17
0
Αθήνα
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι δεν είναι κανένας μας σε θέση, να κάνει διάγνωση ε;
Το ασφαλέστερο προς το παρόν, είναι να την πας και σε δεύτερο γιατρό.
Προφανώς. Απλά ίσως κάποιος που είχε αντιμετωπίσει κάποιο παρόμοιο πρόβλημα να μπορεί να με καθοδηγήσει. Σκέφτομαι πάντως να πάρω και μια δεύτερη γνώμη.

Τα αφτιά είναι βρόμικα; Μυρίζουν;

Τι τρώει ο σκύλος; Αρκετές φορές οι αλλεργίες οφείλονται στα δημητριακά
Δεν έχουν πολύ έντονη μυρωδιά (όπως όταν είχε ωτίτιδα), αλλά ναι μυρίζουν και όταν βάζω χαρτί βγάζουν συνέχεια μαυρίλες.

Όσον αφορά την τροφή της δοκιμάζω τώρα μια νέα, αφού είδα ότι η φαρμακευτική δεν κάνει δουλειά. Το πρόβλημα υπήρχε και με την παλιά τροφή. Τι προτείνεται να κάνω όσον αφορά αυτό το θέμα;
 






What

Member
13 Ιουλίου 2011
17
0
Αθήνα
Για την περίπτωση να είναι από την τροφή στη θέση σου σίγουρα θα δοκίμαζα grain-free (Orijen, Acana)
Έχω κι εγώ την υποψία ότι μπορεί να προέρχεται από την τροφή. Θα της δοκιμάσω ΚΑΙ μια grain-free να δω. Τώρα της δίνω αυτή...

Φαρμακευτική γιατί της έδινες;
Της πήρα την Dermatosis της Eukanuba, αφού μου την πρότεινε ο κτηνίατρος... Λόγω της αλλεργίας και του ξυσίματος.

Υπάρχει το ενδεχόμενο να έχει προκληθεί αλλεργία από ψύλλους; Η μόνη επαφή της με χώμα και φυτά είναι όταν κάνει την ανάγκη της, 2 φορές την ημέρα. Της έχω και ειδικό κολάρο...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Οταν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω κι εγώ φαρμακευτική τροφή για αλλεργικά θέματα, οι οδηγίες ήταν σαφής και αυστηρές. Τουλάχιστον για 3μηνο, δεν επιτρεπόταν ούτε καν να γλύφει τίποτα διαφορετικό, εκτός από την τροφή της. Αλλιώς δεν θα είχε αποτέλεσμα η όλη προσπάθεια. Εσύ είχες τέτοιες οδηγίες; Τις τήρησες;
 


What

Member
13 Ιουλίου 2011
17
0
Αθήνα
Οταν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω κι εγώ φαρμακευτική τροφή για αλλεργικά θέματα, οι οδηγίες ήταν σαφής και αυστηρές. Τουλάχιστον για 3μηνο, δεν επιτρεπόταν ούτε καν να γλύφει τίποτα διαφορετικό, εκτός από την τροφή της. Αλλιώς δεν θα είχε αποτέλεσμα η όλη προσπάθεια. Εσύ είχες τέτοιες οδηγίες; Τις τήρησες;
Δεν μου είχε δοθεί χρονικός ορίζοντας. Το σκυλί δεν έτρωγε τίποτα άλλο παρά μόνο την τροφή του. Η "θεραπεία" διήρκεσε λιγότερο από μήνα όπου και τελείωσε το σακουλάκι. Αυτό που αναφέρεις δεν το είχα ξανακούσει. Μετά την πάροδο των 3 μηνών συνέχιζες να δίνεις την ίδια τροφή ή η αλλεργία εξαφανίστηκε;

Σκέφτηκα να της δίνω για 1-2 μήνες μόνο μαγειρευτό κρέας για να δω αν την πειράζουν τα άλλα πράγματα που έχουν μέσα οι τροφές.
 






Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Τι φυλή είναι ο σκύλος;

Αν έχει πολύ μακριά αυτιά, προφανώς ακουμπάνε όπου σκύψει να μυρίσει-φάει κλπ.

Δεν έχω παρόμοια εμπειρία δυστυχώς να σε βοηθήσω.
Περαστικά στο σκυλάκι :)

Edit:Τώρα ειδα την απάντηση σου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν θέλω να συγκρίνουμε καταστάσεις, γιατί μπορεί να μην έχουν καμμία σχέση μεταξύ τους.
Απλώς στο αναφέρω, γιατί επειδή έχω εντρυφίσει ολίγον τι στα αλλεργικά δερματικά, έχω διαπιστώσει ότι θέλουν αρκετό χρόνο για να ρυθμιστούν. Είναι δύσκολη κατηγορία. Και απαιτεί τεράστια υπομονή και συνέπεια στην θεραπεία. Γι' αυτό λέω, αν δεν ήσουν συνεπής όσο έπρεπε, μήπως δεν έδωσες τον χρόνο που απαιτείτο για να υπάρξει λύση στο πρόβλημα.
Σε ότι διατροφή καταλήξεις, ειδικά εφόσον πρόκειται για "διαγνωστικά τεστ", ενημερώσου για το τι ακριβώς πρέπει να κάνεις. Αλλιώς μπορεί να μην έχει νόημα και να χάνεις χρόνο από την θεραπεία της. Συζήτα το με κάποιον γιατρό.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν είναι αλλεργία!
Δεν είναι ωτίτιδα!

Το πόρισμα του κτηνιάτρου ποιο είναι εν τέλει?
Πήρε δείγμα από το εσωτερικό του αυτιού για να το εξετάσει?

Ούτε για ατοπία είπε τίποτα?
 


What

Member
13 Ιουλίου 2011
17
0
Αθήνα
@Sofouli σε ευχαριστώ. Κι εγώ το εύχομαι γιατί δεν μπορώ να την βλέπω να ταλαιπωρείται έτσι.

@mareco μάλλον θα πρέπει να μιλήσω με τον ίδιο ή διαφορετικό γιατρό για την θεραπεία γιατί, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, μια τρύπα στο νερό πρέπει να έκανα.

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω και είναι αρκετά σημαντικό, σε ολιγοήμερες διακοπές πριν καλοκαιριάσει, την είχα πάρει μαζί και το ξύσιμο σχεδόν εξαφανίστηκε, με την ίδια ακριβώς τροφή. Επειδή σε μισό μήνα περίπου θα ξαναπάω στο ίδιο μέρος θα το κοιτάξω.

@st3li0s μου είπε ότι έχει γενικευμένη αλλεργία το σκυλί αλλά δεν της έχει κάνει αλλεργική ωτίτιδα. Δείγμα δεν πήρε από αυτί ούτε ανέφερε κάτι για ατοπία.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλησπέρα! Καλό θα ήταν να ζητήσεις να πάρει δείγμα από το αυτί, αλλιώς δε βλέπω πως μπορεί να βγει ένα ασφαλές συμπέρασμα!
 


Moby

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2010
68
0
Βολος
Kαλήσπερα κ απο εμενα, εγω θα ηθελα να αναφερω κατι που μου ειχε πει ο κτηνιατρος μου, μπορει να ειναι ασχετο μπορει κ πολυ σχετικο. Οταν τους πρωτους μηνες τον πηγα για να καθαρισουμε αυτακια κ γενικα για να τον δει, πηρε κατευθειαν δειγμα απο τα αφτια του. Προληπτικα μου ειπε, αλλα κ τις 2 επομενες φορες παλι προληπτικα πηρε δειγμα, κ μου τονισε πολυ εντονα οτι ειδικα τωρα που ζεστανε ο καιρος κ απο την στιγμη που τον βγαζω στο παρκο να προσεχω πολυ τα αφτια του για ενα ζωηδιο (δεν θυμαμαι να σου πω ακριβως) που μπαινει στα αφτακια τους Μου ειπε μολις τον δω να ξυνει εντονα αφτια κ να κουναει κεφαλι τον βουταω κ τον παω κατευθειαν στο γιατρο . Γνωμη μου αυτο που ειπαν κ τα παιδια, μια δευτερη γνωμη κ ενα δειγμα για σιγουρια.....
 




What

Member
13 Ιουλίου 2011
17
0
Αθήνα
Ενδιαφέρον αυτό με το δείγμα από το αυτί. Γίνεται βιοψία και μπορεί να βρεθεί ο ένοχος;