Έτοιμο το Kennel... τώρα;


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Έχω σχεδόν έτοιμο ένα Kennel (αν το λέω σωστά) το οποίο το έφτιαξα περισσότερο για τις ώρες των επισκέψεων όπου το κορίτσι μας βγήκε πολύ αντικοινωνικό. Δεν θέλει κανέναν, τουλάχιστον στο σπίτι.
Παρά τις προσπάθειες που κατέβαλα... τίποτα. Από κάποιο σημείο -που δεν μπορώ να εντοπίσω- και μετά, έτσι, στα καλά του καθουμένου, αποφάσισε πως στο σπίτι ΔΕΝ μπαίνει κανείς._:unsure:
Εκτός βέβαια από μια διαδικασία που ακολουθούμε με ανθρώπους που θέλουμε κοντά μας με λιχουδιές και μπαλάκια και μετά χαλί να γίνει να την πατήσεις.
Εντάξει πέρα από την πλάκα, σίγουρα κάπου έχουμε κάνει λάθος και εμείς.
Λοιπόν στο θέμα μας... θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα όσον αφορά την κατασκευή.
α) Όπου έχει τσιμέντο μπορώ να βάλω συνθετικό χλοοτάπητα;
WP_20140506_001.jpgWP_20140506_002.jpg
β) Σκέφτομαι χαλικάκι στο κενό που έχω αφήσει για τις ακαθαρσίες. Είναι καλή ιδέα ή κάτι δεν έχω σκεφτεί;
WP_20140506_004.jpg
γ) Το σπιτάκι να το βάψω μέσα - έξω; Με τι χρώματα;
WP_20140506_006.jpg
δ) Έχει αρχίσει ήδη να μπαινοβγαίνει μέσα μόνη της, πως να το χειριστώ από εδώ και πέρα;
ε) Είναι καλή ιδέα να την αφήσω κάποια στιγμή μέσα και να φύγω και κάποιος που... "μισεί", για παράδειγμα ο πατέρα μου να την ταΐσει;
Το τελευταίο το αναφέρω επειδή θα ήθελα και εγώ να τα βρούνε με τον πατέρα μου.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δδλ για να βγει η σκύλα θα πηδάει το σκάμμα για τις ακαθαρσιες?
επισης όπως το βλέπω, δεν βλέπω σκια... τι θα γινει με τον ηλιο τώρα που καλοκαιριάζει?
δεν βάζεις κανα τραπεζάκι μεσα να πηγαίνετε με τους καλεσμένους να την αράζετε και να αλωνιζει η μικρή?:p
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Αφού επισημάνω, ότι γενικά η ιδέα του kennel, δεν μου είναι καθόλου συμπαθητική,

α) Μπορείς. Και μια χαρά ιδέα, για να μην καλλιάσουν και οι αγκώνες της.
β) Εγώ θα προτιμούσα μια μικρή γωνιά με χώμα. Καθαρίζει πιο εύκολα.
γ) Πρόσεξε με το βάψιμο. Κάπου έχουμε ένα σχετικό θέμα. Γιατί αν αρχίσει να το μασουλάει, θα...καταναλώσει και την βαφή. Νομίζω, κάπως θα πρέπει να κυκλοφορεί αέρας στο εσωτερικό του σπιτιού. Να δημιουργείται δηλαδή, ένα ρευματάκι. Από τις φωτό, δεν βλέπω κάτι τέτοιο ε;
δ) Τι άλλο να κάνεις, αφού ήδη δεν έχει πρόβλημα; Ποιός είναι ο προβληματισμός σου;
ε) Νομίζω...κάκιστη ιδέα. Ούτε καν, να το επιχειρήσεις.

* Μέσα σε όλες τις προσπάθειες που έκανες, να υποθέσω ήταν και συνεργασία με εκπαιδευτή έτσι; Και πάλι δεν τα καταφέρατε;

** Να ξανατονίσω, την αντιπάθειά μου, για τα εξωτερικά kennel :unsure:
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Συμφωνώ με τα κορίτσια ειδικά στο θέμα του ήλιου. Το κέννελ μου φαίνεται ότι δεν έχει καθόλου διέξοδο για σκιά. Ακόμη και μέσα στο σπιτάκι ήλιο είχε :cautious:
 
  • Like
Reactions: panagiotisgp


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Εμενα μου αρεσει η κατασκευη σου, αρκει να χρησιμοποιηθει λογικα οπως θα χρησιμοποιουσες ενα κρειτ. Μπορεις να βαλεις μια καλαμωτη στην μια πλευρα για να δημιουργησεις σκια αν δεν πιανει οπως παρατηρησε η ghelly. Με εκπαιδευτη μιλησες για το θεμα της αντικοινωνικοτητας της?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Ισως, αν περάσει ένα κομμάτι υφασμάτινο σκίαστρο ή καλαμωτή, στην περίφραξη, στην μεριά που χτυπάει ο ήλιος.
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Δδλ για να βγει η σκύλα θα πηδάει το σκάμμα για τις ακαθαρσιες?
επισης όπως το βλέπω, δεν βλέπω σκια... τι θα γινει με τον ηλιο τώρα που καλοκαιριάζει?
δεν βάζεις κανα τραπεζάκι μεσα να πηγαίνετε με τους καλεσμένους να την αράζετε και να αλωνιζει η μικρή?:p
Σε αυτό με τις ακαθαρσίες δεν έχεις και άδικο, δεν το σκέφτηκα.:confused:
Από σκιά όμως υπάρχει άφθονη. Στις φωτό ο ήλιος είναι χαμηλά και γι αυτό φαίνεται έτσι.
WP_20140506_001.jpg
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Καλο μου φαινεται γενικα. Προσεγμενη δουλεια! Μπραβο.
Το μονο που θα σου πω να προσεξεις ειναι το συνολικο του υψος, δεδομενο οτι το πλεγμα ειναι ακαμπτο, τα δικα μου πχ θα δραπετευαν στο 1.80. Δεν ξερω ποσο ειναι αυτο.......
Επισης αν η δικια σου λυσσαει με τους ξενους κ "αρπαζει" το συρμα, ελπιζω να εχεις κανει καλα τις κολλησεις!!!!

α) ΟΧΙ! Το καλυτερο ειναι να περασεις πανω απο το τσιμεντο μια ειδικη ρητινη, που το κανει μη απορροφητικο κ αντιολισθητικο, ωστε να μπορεις να το καθαριζεις με πιεση νερου κ να μην μαζευει ζωυφια η βρωμες.

β)Αν η δικια σου πηγαινει στο χαλικι ειναι καλη ιδεα. Αν την υλοποιησεις βαλει γαρμπιλι κ οχι χοντρο χαλικι (το προτειμουν) κ καλο ειναι απο κατω να εχεις ηδη στρωσει ενα γεωυφασμα χοντρο αλλα απορροφητικο για να μην γεμισει χορτα το χαλικι.

γ)ΟΧΙ

δ) Αρχισε να την ταιζεις εκει μεσα. Να καταλαβει οτι αυτος ειναι ο χωρος ο δικος της!

ε) Δεν θα το δοκιμαζα προσωπικα. Γι αυτο καλο ειναι να εχεις ενα πορτακι μικρο κατω απο την πορτα.

Επισης καλο θα ηταν να εφτιαχνες μια ποστιστρα χτιστη σταθερη με φλοτερ να εχει παντα νερο.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Σε αυτό με τις ακαθαρσίες δεν έχεις και άδικο, δεν το σκέφτηκα.:confused:

View attachment 49218
Ολοκληρη αρκουδα αν κανει ενα αλματακι δεν θα παθει και τιποτα. Ασε που αν το καθαριζεις καθε μερα θα μπορει να παταει μια χαρα μεσα σε αυτο, μην σου πω αν φυτρωσει χορταρι οτι μπορει να τη βρισκεις και ξαπλωμενη εκει μεσα.
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
'Η Δάφνη μου δεν μετακομίζει έξω!!!
Πραγματικά επειδή δεν μπορείτε να το καταλάβετε από τις φωτογραφίες δεν υπάρχει πιο δροσερό σημείο για το καλοκαίρι και τον καύσωνα.
Πολλοί είναι αυτοί που ...δυσανασχέτησαν για το σημείο επειδή προοριζοταν για κατι άλλο.:p
 
Last edited:
  • Like
Reactions: mareco


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Παντως ανεξάρτητα αν ειναι χαμηλα ή ψηλά ο ήλιος θα ελεγα να βάλεις στην εξωτερική πλευρά της γωνίας που ειναι το σπιτάκι, είτε καλαμωτη, είτε ειδικό ύφασμα για σκιά. Ο ηλιος μετακινείται και καλό είναι να προβλέψεις τις μέρες που λόγω ζέστης θα καίει το τσιμεντο. Τότε όσο χαμηλα και αν ειναι ο ήλιος δεν θα της προσφέρει τίποτα λιγη δροσιά/προστασία.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Τα σκυλια που εχουνε την επιλογη μεταξυ ισκιου κ ηλιου τα πρωινα κ τα απογευματα προτειμουν τον ηλιο......... καλο ειναι να εχει την επιλογη!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Τα σκυλια που εχουνε την επιλογη μεταξυ ισκιου κ ηλιου τα πρωινα κ τα απογευματα προτειμουν τον ηλιο......... καλο ειναι να εχει την επιλογη!
Αυτή την στιγμή πάντως, δεν έχει την επιλογή.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αυτή την στιγμή πάντως, δεν έχει την επιλογή.
Αν δεν κανω λαθος απο την σκυα που φαινεται, η φωτο ειναι τραβηγμενη η μια δυο ωρες απο την ανατολη του ηλιου η μια δυο ωρες πριν την δυση κ απο πανω εχει ολο δεντρα.
Με δεδομενο οτι εχει η νοτιο η βορειο προσανατολισμο λοιπον, εγω θα ανισηχουσα περισσοτερο για το χειμωνα που δεν θα εχει καθολου ηλιο.........

Προσωπικα θα μετακινουσα το σπιτακι στην ιδια μικρη πλευρα, απεναντι απο κει που βρισκεται.
 
  • Like
Reactions: panagiotisgp


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
...

* Μέσα σε όλες τις προσπάθειες που έκανες, να υποθέσω ήταν και συνεργασία με εκπαιδευτή έτσι; Και πάλι δεν τα καταφέρατε;
Εμενα μου αρεσει η κατασκευη σου, αρκει να χρησιμοποιηθει λογικα οπως θα χρησιμοποιουσες ενα κρειτ. Μπορεις να βαλεις μια καλαμωτη στην μια πλευρα για να δημιουργησεις σκια αν δεν πιανει οπως παρατηρησε η ghelly. Με εκπαιδευτη μιλησες για το θεμα της αντικοινωνικοτητας της?
Δεν μίλησα με τον εκπαιδευτή, όχι. Να το κάνω ή είναι αργά τώρα;
...
** Να ξανατονίσω, την αντιπάθειά μου, για τα εξωτερικά kennel :unsure:
Δεν πιστεύεις πως την προφυλάσσει κιόλας; Έστω στο ελάχιστο.
Αν δεν κανω λαθος απο την σκυα που φαινεται, η φωτο ειναι τραβηγμενη η μια δυο ωρες απο την ανατολη του ηλιου η μια δυο ωρες πριν την δυση κ απο πανω εχει ολο δεντρα.
Με δεδομενο οτι εχει η νοτιο η βορειο προσανατολισμο λοιπον, εγω θα ανισηχουσα περισσοτερο για το χειμωνα που δεν θα εχει καθολου ηλιο.........

Προσωπικα θα μετακινουσα το σπιτακι στην ιδια μικρη πλευρα, απεναντι απο κει που βρισκεται.
Στον προσανατολισμό και στην ώρα έπεσες ΜΕΣΑ... ο Μαγκάιβερ είσαι;
Το Kennel είναι μόνο για το καλοκαίρι, το Χειμώνα έχω δωμάτιο να την απομονώσω αν έρθει κάποιος.
Αν και το Χειμώνα δεν μας προτιμάνε για τις εξόδους τους εδώ πάνω. μόνο στα χιόνια! :)
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Δεν μίλησα με τον εκπαιδευτή, όχι. Να το κάνω ή είναι αργά τώρα;

Βεβαίως να το κάνεις βρε. Ποτέ δεν είναι αργά.

Δεν πιστεύεις πως την προφυλάσσει κιόλας; Έστω στο ελάχιστο.
Βεβαίως και την προφυλάσσει. Εγώ δεν τα γουστάρω. Α μα πιαααα :p
 
  • Like
Reactions: panagiotisgp






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Οχι πες μου βρε...πως κατάφερες να κάνεις αντικοινωνικό, αυτό το κορίτσι μάλαμα; :eek::)
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Οχι πες μου βρε...πως κατάφερες να κάνεις αντικοινωνικό, αυτό το κορίτσι μάλαμα; :eek::)
Δεν ξέρω πραγματικά.
Πολλά μπορεί να φταίνε.
Όπως της έβαζα οδηγό και την κρατούσα όταν έρχονταν καλεσμένοι και μετά την απομόνωνα σε δωμάτιο επειδή γάβγιζε. Ίσως και επειδή και οι περισσότεροι την φοβόνταν. ίσως το γουστάρει και εκείνη λίγο.... δεν ξέρω.:(
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22