Έφαγε χοιρινή με ένα μικρό κοκκαλάκι


metaxaki

Active Member
24 Μαϊου 2010
39
0
αφησα καταλαθος δυο φιλετακια χοιρινο με ενα μικρο κοκκαλακι στο παγκο της κουζινας για να αποψυχθουν αλλα μολις γυρισα σπιτι πανεεε τα φιλετακια ...πρωτη φορα που ακουμπαει φαγητο που δεν ειναι δικο του κ δεν μου πηγε το μυαλο οτι θα τα φαει...τωρα τι πρεπει να προσεξω οσο αναφορα το κοκκαλο?
:(
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
απλα θα περιμενεις να το χωνεψει,,, μονο αν εσπασε το κοκαλο και εγινε σαν μαχαιρι υπαρχει φοβος να τρυπησει κατι στη διαδρομη... σε αλλη περιπτωση κανενα προβλημα,,, εχουν τοσο ισχυρα γαστρικα υγρα που τα λειωνουν τα κοκαλα,,
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
τι ποτε προλαβε να το φαει να το χωνεψει και το αφοδευσε,,??? εκτος και το εφαγε απο χθες,, οποτε κανενα προβλημα,,, αφου δεν ειδες κατι περιεργο.. εμενα η δικια μου για πασατεμπο τα εχει τα κοκαλα αρκει να δινεις μη υποπτα κοκαλα για ζημιες ==))
 










ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
O σκύλος πρέπει να τρώει κόκαλα...
O ασφαλέστερος τρόπος να σκοτώσεις αλλά και να ταλαιπωρήσεις ένα σκύλο είναι δίνοντάς του να τρώει κόκαλα. Ίσως το μεγαλύτερο κακό το έκανε αυτός που θεώρησε τα κόκαλα σαν σκυλοτροφή. Δεν υπάρχει πιο δυσάρεστο θέαμα από ένα σκύλο που σφαδάζει από τους πόνους έχοντας κάποιο κόκαλο καρφωμένο στο στομάχι ή το έντερό του. Οι σκύλοι που τρώνε κόκαλα πάσχουν συνήθως από η δυσκοιλιότητα, η οποία είναι η συνηθέστερη παρενέργεια που τους προκαλούν. Ίσως είναι δύσκολο να το πιστέψετε γιατί ο σκύλος θρυμματίζει τα κόκαλα. Όταν όμως κάποιο μεγάλο κόκαλο περάσει στο στομάχι και το έντερο τότε είναι συχνή η περιτονίτιδα και ο θάνατος.,,
..
αυτη ειναι η αποψη κτηνιατρου για τα κοκαλα ==))
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σε κατάψυξη οικιακής χρησης εχω διαβάσει ότι δεν σκοτώνεται ο ιος. Αλλά σε επαγγελματική κατάψυξη που πιάνει -20 βαθμούς αν μείνει πάνω από 2 βδομάδες, δεν επιβιώνει.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
O σκύλος πρέπει να τρώει κόκαλα...
O ασφαλέστερος τρόπος να σκοτώσεις αλλά και να ταλαιπωρήσεις ένα σκύλο είναι δίνοντάς του να τρώει κόκαλα. Ίσως το μεγαλύτερο κακό το έκανε αυτός που θεώρησε τα κόκαλα σαν σκυλοτροφή. Δεν υπάρχει πιο δυσάρεστο θέαμα από ένα σκύλο που σφαδάζει από τους πόνους έχοντας κάποιο κόκαλο καρφωμένο στο στομάχι ή το έντερό του. Οι σκύλοι που τρώνε κόκαλα πάσχουν συνήθως από η δυσκοιλιότητα, η οποία είναι η συνηθέστερη παρενέργεια που τους προκαλούν. Ίσως είναι δύσκολο να το πιστέψετε γιατί ο σκύλος θρυμματίζει τα κόκαλα. Όταν όμως κάποιο μεγάλο κόκαλο περάσει στο στομάχι και το έντερο τότε είναι συχνή η περιτονίτιδα και ο θάνατος.,,
..
αυτη ειναι η αποψη κτηνιατρου για τα κοκαλα ==))
Μιλάς τώρα για ωμά κόκαλα ή βρασμένα;
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
νόσο Aujezsky ???

Παίδες ήμαρτον , σταματήστε να τρομοκρατείτε τον κόσμο έτσι .
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Υπάρχει κόσμος που επισκέπτεται την σελίδα σαφως και δεν είναι υποχρεωμένος και δεν έχει κτηνιατρικές γνώσεις , και διαβάζοντας το οτιδήποτε εδω μέσα μπορεί εύκολα να σχηματίσει μαι άποψη .

Μαθαίνουμε ή διαβάζουμε κάτι , αλλά να το μοιράζουμε με σύνεση του τί γράφουμε .

:/ :/
 
Last edited:


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
O σκύλος πρέπει να τρώει κόκαλα...
O ασφαλέστερος τρόπος να σκοτώσεις αλλά και να ταλαιπωρήσεις ένα σκύλο είναι δίνοντάς του να τρώει κόκαλα. Ίσως το μεγαλύτερο κακό το έκανε αυτός που θεώρησε τα κόκαλα σαν σκυλοτροφή. Δεν υπάρχει πιο δυσάρεστο θέαμα από ένα σκύλο που σφαδάζει από τους πόνους έχοντας κάποιο κόκαλο καρφωμένο στο στομάχι ή το έντερό του. Οι σκύλοι που τρώνε κόκαλα πάσχουν συνήθως από η δυσκοιλιότητα, η οποία είναι η συνηθέστερη παρενέργεια που τους προκαλούν. Ίσως είναι δύσκολο να το πιστέψετε γιατί ο σκύλος θρυμματίζει τα κόκαλα. Όταν όμως κάποιο μεγάλο κόκαλο περάσει στο στομάχι και το έντερο τότε είναι συχνή η περιτονίτιδα και ο θάνατος.,,
..
αυτη ειναι η αποψη κτηνιατρου για τα κοκαλα ==))
Δηλαδή την κρίνεις ας πούμε αλλα αντι άλλων / εκτως πραγματικότητας / οτιδήποτε σχετικό ;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
νόσο Aujezsky ???

Παίδες ήμαρτον , σταματήστε να τρομοκρατείτε τον κόσμο έτσι .
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Υπάρχει κόσμος που επισκέπτεται την σελίδα σαφως και δεν είναι υποχρεωμένος και δεν έχει κτηνιατρικές γνώσεις , και διαβάζοντας το οτιδήποτε εδω μέσα μπορεί εύκολα να σχηματίσει μαι άποψη .

Μαθαίνουμε ή διαβάζουμε κάτι , αλλά να το μοιράζουμε με σύνεση του τί γράφουμε .

:/ :/
Γιατί δεν μας ενημερώνεις τότε;
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
νόσο Aujezsky ???

Παίδες ήμαρτον , σταματήστε να τρομοκρατείτε τον κόσμο έτσι .
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Υπάρχει κόσμος που επισκέπτεται την σελίδα σαφως και δεν είναι υποχρεωμένος και δεν έχει κτηνιατρικές γνώσεις , και διαβάζοντας το οτιδήποτε εδω μέσα μπορεί εύκολα να σχηματίσει μαι άποψη .

Μαθαίνουμε ή διαβάζουμε κάτι , αλλά να το μοιράζουμε με σύνεση του τί γράφουμε .

:/ :/
Κοίτα, για τους barfers είναι σημαντικό να ξέρουν για ποιο λόγο δεν δίνουμε ωμό χοιρινό στο σκύλο.
Και τώρα τελευταία μέχρι και η κουτσή Μαρία έχει αρχίσει να ταΐζει ωμά, χωρίς μελέτη όμως.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Ήθελα να πω (και δυστυχως για άλλη μια φορά δυστυχως δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω σωστά το Internet καθως είναι δύσκολο να δείξεις τον άλλο τί και πως εννοείς αυτό που θες να πείς , σορρυ :/ ) πως αν είχε Aujezsjy το γουρούνι και εφόσον δεν θεραπευόταν , ουδέποτε θα έφτανε πιο πέρα απο το σφαγείο (πόσο μάλλον σε κρεοπωλείο) το συγκεκριμένο γουρούνι . Πόσο μάλλον , η μπριζόλα που ήταν να την ψήσει ο/η φίλος/η , να προέρχεται απο εκτροφή με Aujezsky .

:)
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ήθελα να πω (και δυστυχως για άλλη μια φορά δυστυχως δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω σωστά το Internet καθως είναι δύσκολο να δείξεις τον άλλο τί και πως εννοείς αυτό που θες να πείς , σορρυ :/ ) πως αν είχε Aujezsjy το γουρούνι και εφόσον δεν θεραπευόταν , ουδέποτε θα έφτανε πιο πέρα απο το σφαγείο (πόσο μάλλον σε κρεοπωλείο) το συγκεκριμένο γουρούνι . Πόσο μάλλον , η μπριζόλα που ήταν να την ψήσει ο/η φίλος/η , να προέρχεται απο εκτροφή με Aujezsky .

:)
Ωραιος ο φιλος :)


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Γιατί δεν μας ενημερώνεις τότε;
Γιατί είναι δύσκολο και λόγω ώρας αλλά και λόγο του οτι το ιντερνετ δεν είναι το ενδεδειγμένο μέρος και τρόπος να ενημερώνεις το κοινό για θέματα που αφορούν την υγεία των ζώων αλλά και την Δημόσια Υγεία , διότι εύκολα παρερμηνεύονται αλλά και λόγο του οτι μπορεί να είναι σε μερικές περιπτωσεις , ακόμη και επικίνδυνο .
Εύκολα αναπαράγονται ότι νάναι ειδήσεις και "πληροφορίες" απο σελίδες και σελίδες , επιπέδου "άκουσα οτι" "φήμες λένε" "ο γείτονας μου που έχει σκύλους και ξέρει , μου είπε οτι" , χωρις επιστημονική τεκμηρίωση και επαλήθευση , και το επικίνδυνο είναι οτι πολυς κόσμος διαβάζοντάς τα , επηρεάζεται , τα πιστεύει και τα υιοθετεί με τις όποιες συνέπειές αυτό πιθανών έχει .

Τελοσπάντων , προσωπικά έχω ολη την διάθεση οποτεδήποτε κάποιος με ρωτήσει κάτι σχετικό , με χαρά να του απαντήσω . Αλλά αυτό , οχι απο το ιντερνετ , καθότι δεν μπορώ να αποδείξω οτι αυτό που λέω έχει κάποια βάση .
Εδω μέσα (στο ιντερνετ) είσαι οτι δηλώσεις και ισχυριστείς οτι είσαι .
Επειδη θέλω να ειμαι σωστός , δεν το κάνω .

Ελπίζω να μην άφησα απορίες

αντε καληνύχτα παίδες

αρφ και γουβφ
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Γιατί είναι δύσκολο και λόγω ώρας αλλά και λόγο του οτι το ιντερνετ δεν είναι το ενδεδειγμένο μέρος και τρόπος να ενημερώνεις το κοινό για θέματα που αφορούν την υγεία των ζώων αλλά και την Δημόσια Υγεία , διότι εύκολα παρερμηνεύονται αλλά και λόγο του οτι μπορεί να είναι σε μερικές περιπτωσεις , ακόμη και επικίνδυνο .
Εύκολα αναπαράγονται ότι νάναι ειδήσεις και "πληροφορίες" απο σελίδες και σελίδες , επιπέδου "άκουσα οτι" "φήμες λένε" "ο γείτονας μου που έχει σκύλους και ξέρει , μου είπε οτι" , χωρις επιστημονική τεκμηρίωση και επαλήθευση , και το επικίνδυνο είναι οτι πολυς κόσμος διαβάζοντάς τα , επηρεάζεται , τα πιστεύει και τα υιοθετεί με τις όποιες συνέπειές αυτό πιθανών έχει .

Τελοσπάντων , προσωπικά έχω ολη την διάθεση οποτεδήποτε κάποιος με ρωτήσει κάτι σχετικό , με χαρά να του απαντήσω . Αλλά αυτό , οχι απο το ιντερνετ , καθότι δεν μπορώ να αποδείξω οτι αυτό που λέω έχει κάποια βάση .
Εδω μέσα (στο ιντερνετ) είσαι οτι δηλώσεις και ισχυριστείς οτι είσαι .
Επειδη θέλω να ειμαι σωστός , δεν το κάνω .

Ελπίζω να μην άφησα απορίες

αντε καληνύχτα παίδες

αρφ και γουβφ
Αρα κατα την αποψη σου λειτουργει το ελληνικο συστημα και οι ελεγχοι στα σφαγεια τοσο αψογα, οστε να δινουμε αφοβα ωμο χοιρινο- διοτι δεν υπαρχει κινδυνος να μας πουλανε κρεας απο χοιρους που ειχαν Aujetzki????

Δεν μπορει να εισαι σοβαρος τωρα!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δεν γνωρίζω την κατάσταση στην Ελλάδα.
Το Βέλγιο από 5/10/2011 θεωρείται ελεύθερο από Aujezsky και απαγορεύεται να εμβολιάζουν τα γουρούνια. Δεν ελέγχεται όμως πλέον το χοιρινό κρέας στα σφαγεία για τη νόσο.

Και ποιος μου εξασφαλίζει ότι τα ντόπια κρέατα δεν έχουν ανακατευτεί με λαθραία.