Έφη και Πεπίτα


emmanef

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
55
1
Ωρωπός
Καλησπέρα, με λένε Έφη και πριν ένα μήνα πήραμε την Πεπίτα, Μολοσσό Ηπείρου, 15 μηνών, από έναν κύριο που δεν την ήθελε άλλο γιατί δεν ήταν "καλός φύλακας". Ήταν λίγο φοβισμένη γιατί προφανώς είχε φάει το ξύλο της (της έκανε τις αταξίες της), αλλά εμείς τα πάμε μια χαρά. Με λίγη θετική εκπαίδευση έχει μάθει το κάτσε και ξάπλα και δουλεύω τώρα τη βόλτα με χαλαρό λουρί. Ακόμη προσπαθεί να γίνει φίλη με τις γάτες, τον Μύλο και την Ποντίκω, αλλά νομίζω σύντομα θα τα καταφέρει.

Καλώς σας βρήκα!
 

Attachments















ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Να την χαίρεσαι και καλώς ήλθες.
Η Πεπίτα πάντως μου μοιάζει για Ε.Π. και όχι για Μολοσσός Ηπείρου
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Καλωσήρθατε. Κούκλα η Πεπίτα! (Δεν είναι και πολύ μικρή ε; :p)
Λευκός Μολοσσός Ηπείρου, με στάμπες. Γνωρίζεις από που την είχε πάρει ο προκάτοχος;
 


emmanef

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
55
1
Ωρωπός
Σας ευχαριστώ όλους για το καλοσώρισμα!

Σιγά σιγά η γάτα μειώνει τις εχθρικές τις αντιδράσεις. Από τη μια της κάνει την κακιά και απο την άλλη την κυνηγάει από πίσω :) . Τα θέλει και αυτηνής ...
 


emmanef

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
55
1
Ωρωπός
Καλωσήρθατε. Κούκλα η Πεπίτα! (Δεν είναι και πολύ μικρή ε; :p)
Λευκός Μολοσσός Ηπείρου, με στάμπες. Γνωρίζεις από που την είχε πάρει ο προκάτοχος;
Δεν είναι πολύ μικρή αλλά είναι η Πεπίτα μας! Εμάς για Μολοσσό Ηπείρου μας τη διαφήμισαν. Όχι ότι μας ενδιαφέρει. Εμείς απλά θέλαμε ένα μεγαλόσωμο σκύλο, ανεξαρτήτου ράτσας και, για να είμαι ειλικρινής, προτιμώ τα ημίαιμα.

Δεν ξέρω από που την είχε πάρει ο προκάτοχος αλλά μπορώ να ρωτήσω και να μάθω αν ενδιαφέρεσαι.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρουν ο Ελληνικές φυλές. Κι εμένα για Ελληνικός Ποιμενικός μου κάνει αλλά σίγουρα δεν είμαι το κατάλληλο άτομο να κρίνει. Απλά έχω κι εγώ Ε.Π. κι έχω δει καμπόσους και οι Μολοσσοί συνηθίζεται να έχουν κρεμαστά χείλη.
Ασπρόμαυρα σκυλιά δεν θεωρούνται Μολοσσοί της Ηπείρου σύμφωνα με το πρότυπο. Το λευκό χρώμα με κηλίδες θεωρείται ελάττωμα αποκλεισμού.

Να σας ζήσει η μικρή. Χαίρομαι που πήγε σε καλύτερο σπίτι. :)
 




ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
πολύ όμορφη!
και η σκυλίτσα! και :D η ανήσυχη γάτα!
χαχα
να τις χαίρεσαι!
κι άμα τη μάθεις να συνηθίσει τις γάτες, πες μου και μένα τον τρόπο, που γαβγίζουμε σε όλες τις γάτες που μπαίνουν στον κήπο! χμμμμ!

καλές βόλτες! ;)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν υπαρχει τροπος!

Απο κουταβι ο σκυλος αν δει μια γατα η οποια ειναι φιλικη προς τα σκυλια καταλαβαινει και την αντιμετωπιζει κανονικα οπως και αν εβλεπε σκυλο!

Αν ομως του εμφανισεις γατα 8 μηνων που ειναι ο σκυλος και δεν εχει ξαναδει γατα η οποια πηγαινει σφεντονα μολις βλεπει σκυλος λογικο ειναι να την κυνηγησει!:D
 


emmanef

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
55
1
Ωρωπός
Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρουν ο Ελληνικές φυλές. Κι εμένα για Ελληνικός Ποιμενικός μου κάνει αλλά σίγουρα δεν είμαι το κατάλληλο άτομο να κρίνει. Απλά έχω κι εγώ Ε.Π. κι έχω δει καμπόσους και οι Μολοσσοί συνηθίζεται να έχουν κρεμαστά χείλη.
Ασπρόμαυρα σκυλιά δεν θεωρούνται Μολοσσοί της Ηπείρου σύμφωνα με το πρότυπο. Το λευκό χρώμα με κηλίδες θεωρείται ελάττωμα αποκλεισμού.
Σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα!

Όσον αφορά τη φυλή, από ότι έχω καταλάβει υπάρχει μεγάλο μπέρδεμα με τους Μολοσσούς Ηπείρου και τους Ελληνικούς Ποιμενικούς. Πάντως ό,τι και αν είναι, είναι καλός χαρακτήρας και τα πάμε μια χαρά.
 


emmanef

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
55
1
Ωρωπός
κι άμα τη μάθεις να συνηθίσει τις γάτες, πες μου και μένα τον τρόπο, που γαβγίζουμε σε όλες τις γάτες που μπαίνουν στον κήπο! χμμμμ!
Έχει δίκιο ο Στέλιος, αν η γάτα είναι ξένη, δεν νομίζω να σταματήσει ποτέ να τις κυνηγάει γιατί προστατεύει τα χωράφια του.

Εγώ σκόπιμα πήρα τις γάτες πριν από το σκύλο, για να τις βρει ήδη εκεί και να ξέρει ότι είναι του σπιτιού.
Αν η γάτα είναι του σπιτιού, ένας τρόπος είναι να δέσεις το σκύλο και να του δώσεις ένα ωραίο κόκκαλο να μασουλάει ενώ ταίζεις λίγο πιο πέρα τις γάτες. Οπότε όλα τα ζώα συνδυάζουν την παρουσία του άλλου με φαγητό, αρά θετικά.
Επίσης, όποτε ο σκύλος μου δίνει εμένα σημασία και κάθεται λίγο ήσυχη, τις δίνω πάλι μεζέ για να την επιβραβεύσω που δεν κυνηγάει τις γάτες. Η μικρή γάτα της φωτό έχει ξεθαρρέψει και πλησιάζει το σκύλο (ειδικά αν είναι δεμένος) αλλά όταν τρέχουν οι γάτες, ο σκύλος της κυνηγάει, ένστικτα είναι αυτά. Πάντως δεν θέλει να τις φάει, αλλά να παίξει. Σιγά σιγά θα τις συνηθίσει και σύντομα θα σας στείλω φωτό όπου θα κοιμούνται αγκαλιά (ελπίζω :)).
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Έχει δίκιο ο Στέλιος, αν η γάτα είναι ξένη, δεν νομίζω να σταματήσει ποτέ να τις κυνηγάει γιατί προστατεύει τα χωράφια του.
Α μπα,δεν νομιζω να τις κυνηγαει επειδη θελει να προστατευσει κατι!Μαλλον απο ενδιαφερον το κανει αφου βλεπει οτι κατι παει τοοοσο γρηγορα απο αυτον!Χαχαχα:D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Off topic ίσως, αλλά...
Πριν καιρό είχε έρθει να μείνει στο ένα από τα διαμερίσματα του κτιρίου μας, μια κοπέλλα γνωστή εκπαιδεύτρια σκύλων με ειδικότητα σε προβληματικές συμπεριφορές. Είχε πλάκα, γιατί στο παρελθόν είχε τύχει να συνεργαστούμε, σε ένα πρόβλημα που είχα εγώ με τον Σωτήρη. Η κοπέλλα λοιπόν, έφερε μαζί της τον εκπαιδευμένο, μεγαλόσωμο ημίαιμο σκύλο της, που τον είχε αρκετά χρόνια, τον εκπαιδευμένο, μεγαλόσωμο σκύλο του φίλου της, την πολυαγαπημένη της γάτα κάποιας ράτσας που την είχε πολλά χρόνια και την λάτρευε και... τον Τόμι. Ο Τόμι είναι ημίαιμος, ενήλικος, μεγαλόσωμος αδεσποτάκος (μοιάζει πολύ με την Πεπίτα), που τον βρήκε στην γειτονιά της χτυπημένο. Τον μάζεψε, τον χειρούργησε (τελικά έχασε το ματάκι του) και τον κράτησε για να τον περιποιείται για όλη την υπόλοιπη ζωούλα του. Μέχρι εδώ, όλα καλά και μπράβο της. Ανέλαβε λοιπόν, να εκπαιδεύσει τον Τόμι εφ' όλης της ύλης, ο οποίος και επειδή ζούσε στον δρόμο και λόγω των όσων είχε περάσει, ήταν ιδιαίτερα δύστροπος και φοβικός και το ένα μάτι που του έμεινε, το έβλεπες ρε παιδί μου ότι γυάλιζε. Δεν ήταν για πολλά-πολλά και το καταλάβαινε αμέσως και ο πιο άσχετος. Το έβαλε στοίχημα με τον εαυτό της, τσεκάροντας και τις ικανότητές της. Σαν διατριβή, ένα πράγμα... Μια μερά, μετά από όχι πάρα πολύ καιρό και ενώ όλα πήγαιναν καλά στο σπίτι, με τρία σκυλιά και μια γάτα, γύρισε από την δουλειά της και από την πολυαγαπημένη της γάτα, είχε μείνει μόνο η ουρά και αυτή όχι ολόκληρη... Φανταστείτε τι θα πέρασε το γατί, εγκλωβισμένο σε ένα δωμάτιο με τρία μαντρόσκυλα, μέχρι να παραδόσει το πνεύμα. Βγάλτε ότι συμπεράσματα θέλετε. Εγώ πάντως, είμαι πάντα πολύ επιφυλακτική στο θέμα συγκατοίκησης γάτας και άμαθου, ενήλικου σκύλου. Μπορεί να κάνω και λάθος. Η επαγγελματίας εκπαιδεύτρια πάντως, ακόμη κλαίει...
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Ζωντανό BARF!!
Tι καλύτερο για το σκύλο? :D :D :D

Πέρα απο την πλάκα το γεγονός είναι τραγικό (συγχωρέστε την αρνητική μου προδιάθεση για τα γατάκια γενικώς) . Ούτε να φανταστώ δεν μπορώ, το σοκ της γυναίκας όταν μπήκε στο σπίτι.

Κι εγώ νομίζω οτι ακόμα και αν μου άρεσαν οι γατούλες, δεν θα έπαιρνα μία, τώρα που έχω σκύλο.
Και το αντίθετο, αν είχα γάτα, δεν θα έπαιρνα σκύλο.
 
Last edited: