Έχουν κάποιοι κωφό σκυλί;


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
...η με ολοκληρωτικη απωλεια ακοης,η με πολυ εντονο προβλημα στην ακοη?
θελω να ρωτησω καποια πραγματα για την καθημερινοτητα...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ο μεγάλος δυστυχώς είναι σχεδόν τελείως κουφός πια. Μετά το καλοκαίρι ειδικά επιδεινώθηκε τόσο πολύ, που για να γυρίσει να με κοιτάξει π.χ πρέπει να ουρλιάξω. Και δεν ξέρω αν και πάλι γυρίζει επειδή τελικά ακούει ή επειδή αντιλαμβάνεται αλλαγές στις κινήσεις ή κάτι άλλο.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Η γιαγιά Λία που φιλοξένησα για μερικούς μήνες, δεν άκουγε ελάχιστα.
Βασικά μόνο μία φορά που κοπάνησε ο αέρας την πόρτα ΠΟΛΥ δυνατά είδα να αντιδρά στον ήχο.
Αλλά είναι τόσο ηλικιωμένη που πραγματικά δεν έπαιζε κανένα ρόλο.
Να τη μαλώσω δε χρειαζόταν, να τη φωνάξω να γυρίσει πίσω δε χρειαζόταν, να της δώσω εντολές δε χρειαζόταν, οπότε κανένα σχεδόν πρόβλημα δεν είχα.
Το μόνο που είχα να κάνω ήταν να μην την πλησιάζω ποτέ χωρίς να με βλέπει γιατί τρόμαζε (και φοβόμουν μην πάθει καρδιακό :p )
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
πως τον ξυπνας?
το γαυγισμα του,το ακουει αραγε?
απο μακρια,πως τον φωναζεις εαν ειναι λυτος?
τις σφιριχτρες αυτες των υπερηχων η κατι αλλο,το ακουνε αραγε?
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Βάζεις το χέρι μπροστά στη μούρη του σε μυρίζει και ξυπνάει (εάν γνωρίζεστε καλά τον σκουντάς και ξυπνάει)
Δεν έχω ιδέα
Με σήματα με τα χέρια, ή/και χτυπώντας παλαμάκια
Επίσης δεν έχω ιδέα
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Βάζεις το χέρι μπροστά στη μούρη του σε μυρίζει και ξυπνάει (εάν γνωρίζεστε καλά τον σκουντάς και ξυπνάει)
Δεν έχω ιδέα
Με σήματα με τα χέρια, ή/και χτυπώντας παλαμάκια
Επίσης δεν έχω ιδέα
Ειχα θεόκουφο ημίαιμο γκριφόν από γεράματα.
Για να την ξυπνήσω την άγγιζα .
Δεν ξέρω αν άκουγε το γαύγισμα της.
Της έκανα νοήματα (αυτό πριν τυφλωθεί γιατί μετά τυφλώθηκε κιόλας...)
Αφου τυφλώθηκε και μετά είναι οφφ τοπικ..
Δεν ξέρω για υπερήχους δυστυχώς.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
πως τον ξυπνας?
Δεν τον ξυπνάω ποτέ. Κοιμάται όσο θέλει.
Όταν είναι ώρα για βόλτα είναι πάντα ξύπνιος και το φαγητό του το έχει διαθέσιμο συνεχώς. Μακάρι να έτρωγε και περισσότερο, δηλαδή.

το γαυγισμα του,το ακουει αραγε?
Δεν ξέρω

απο μακρια,πως τον φωναζεις εαν ειναι λυτος?
Ουρλιάζω.
Το πρόβλημα το διαπίστωσα στην διακοπές, όταν και τον έλυνα στην αυλή του σπιτιού που μέναμε, όπως και στην παραλία.
Στην παραλία πήγαινε να κάνει γνωριμίες με κόσμο (!!! άλλο τρελό αυτό, αφού έχει αποκτήσει μια πολύ παράξενη κοινωνικότητα. Πάντα αγαπούσε τους ανθρώπους, αλλά δεν σηκωνόταν να φύγει από κει που καθόμασταν όλοι με σκοπό να πάει στις άλλες παρέες να τις γνωρίσει !!!) και δεν ήξερα πώς να τον φέρω πίσω.
Δυστυχώς είναι πολύ επικίνδυνο για κουφό σκύλο να είναι λυτός, ειδικά για σκύλο που έχει μάθει όλη του τη ζωή να ακούει εντολές με φωνή και όχι τόσο με νοήματα.
Πάρε φλέξι. Έχω βρει ένα 8 μέτρα.


τις σφιριχτρες αυτες των υπερηχων η κατι αλλο,το ακουνε αραγε?
δεν ξέρω, αν μάθεις να μου πεις
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
...η με ολοκληρωτικη απωλεια ακοης,η με πολυ εντονο προβλημα στην ακοη?
θελω να ρωτησω καποια πραγματα για την καθημερινοτητα...

Kαθαρα απο περιεργεια... πως και ρωτας, εχεις καποιο κουφο σκυλακι? Εχω διαβασει αλλα μηνυματα σου αλλα δεν καταλαβα κατι τετοιο.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Kαθαρα απο περιεργεια... πως και ρωτας, εχεις καποιο κουφο σκυλακι? Εχω διαβασει αλλα μηνυματα σου αλλα δεν καταλαβα κατι τετοιο.
ναι,ενα γκριφονακι 15 χρονων.

το θεμα ειναι οτι δεν βλεπει κιολλας,μονο απο το ενα ματι βλεπει ελαχιστα,λογω καταρακτη.
οποτε δυσκολευομαι και στα νοηματα..το φαγητο του πχ για να το δει,πρεπει να του χωσω το στομα στο πιατο,αλλιως μυριζει,μυριζει μυριζει πανικοβλητος και δεν το βλεπει...
αν τον αγγιξω παντως οταν κοιμαται για να τον ξυπνησω,τρομαζει πολυ.
εχει κανει και κινηση να με δαγκωσει δηλαδη..
αν του βαλω το χερι μου στην μυτη να με μυρισει μπας και ξυπνησει,δεν καταλαβαινει τιποτα.
πρεπει να εχει ελλατωθει και η οσφρηση του..
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Υπάρχει πρόβλημα αν του αφήνεις φαγητό διαρκώς διαθέσιμο? Θέλω να πω είναι λαίμαργος? Θα πάρει βάρος αν το κάνεις?
Βέβαια ξέρω ότι δεν ταϊζεις μόνο ξηρά, οπότε αυτό δεν γίνεται.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Δυστυχώς είναι πολύ επικίνδυνο για κουφό σκύλο να είναι λυτός, ειδικά για σκύλο που έχει μάθει όλη του τη ζωή να ακούει εντολές με φωνή και όχι τόσο με νοήματα.
Πάρε φλέξι. Έχω βρει ένα 8 μέτρα.
καλε,δεν τον αφηνα ποτε λυτο,ειδικα αυτον τον σκυλο,ο οποιος ηταν απιστευτα υπερτεστοστερονιακος και μπορουσε να δραπετευσει ακομη κι αν ειχε σκιστει ολος απο τα συρματα! (ετσι και μου φευγε,τελος,δεν ξαναγυρναγε,εφευγε σφεντονα και γυρνουσε οποτε ειχε ευχαριστηθει..μια φορα γυρισε μετα απο δυο μερες,δεν τον εβρισκα πουθενα)
για τον κηπο ρωταω,που ειναι μεγαλος,πως να με ακουει και σκεφτηκα για την σφυριχτρα...
βολτες εξω δεν τον βγαζω πια,διοτι ετσι και σπασει ο διαολος το ποδαρι και μου φυγει,παει τελος.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Το αφήνεις να κοιμάται όσο θέλει...μεγάλο είναι σε ηλικία..κοιμούνται πολύ.
Από εμπειρία κωφού σκύλου φίλων ...πάντα οι κινήσεις τους ήταν σε απόσταση γύρω - γύρω να τους βλέπει...ΠΟΤΕ απο πίσω !!!
Απο εμπειρία πάλι μεγάλου σε ηλικία σκύλου άλλων φίλων ....το τάιζαν πια από το χέρι...
Επίσης πάντα φρόντιζαν να είναι ζεστά σκεπασμένο με κουβερτούλα.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Υπάρχει πρόβλημα αν του αφήνεις φαγητό διαρκώς διαθέσιμο? Θέλω να πω είναι λαίμαργος? Θα πάρει βάρος αν το κάνεις?
Βέβαια ξέρω ότι δεν ταϊζεις μόνο ξηρά, οπότε αυτό δεν γίνεται.
του αφηνα την ξηρα,αλλα δεν την τρωει πλεον...
ασε,νομιζα οτι θα τα κακαρωσει κι αυτος στο καπακι,δεν ετρωγε την ξηρα,ειχε μπει και ενα αγανο στο τυμπανο και αντι να ξυνεται τιναζεται,κατι τελος παντων,ειχε αρχισει να μπαταρει απο τη μια και ελεγα,να το το εγκεφαλικο,το επαθε! δεν ειχε και καμια ορεξη για τιποτα λογω του αγανου και ετοιμαζα τις πλερεζες παλι..
τελικα το βγαλαμε στον γιατρο και πηρε τα πανω του..
παντως ξηρα πλεον δεν τρωει,πρεπει να πεινασει πολυ και δεν γουσταρω να του κανω γυμνασια..
ουτε ωμα του δινω πλεον..μονο μαγειρευτο.
και αμα το εχω με τις ωρες εξω,του το τρωει η γατα και εχουμε κι εκει κοντρες...
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Σε ενα σεμιναριο που ειχα παρακολουθησει για μαθητες με ειδικες αναγκες ενα απο αυτα που κρατησα ηταν οτι δεν πλησιαζουμε και δεν αγγιζουμε καποιον που δεν ακουει ή δεν βλεπει απο πισω ή χωρις να τον εχουμε προετοιμασει γνωστοποιοντας την παρουσια μας. Τρομαζει το ατομο και θιγει τον προσωπικο του χωρο αφου δεν μας εχει αντιληφθει. Καποια τετοια παιδια μπορει να αντιδρασουν αποτομα. Φανταζομαι οτι το ιδιο θα ισχυει και για τα υπολοιπα θηλαστικα κι οχι μονο.

Κανε αισθητη την παρουσια σου πριν απο οποιαδηποτε κινηση σου, ειτε να τον πιασεις, ειτε να του περασεις τον οδηγο, να τον ταισεις κτλ. Αφου η οσφρηση του ειναι οκ, βαζε το χερι σου μπροστα στη μυτη του πριν απο οτιδηποτε. Δοκιμασε και τη σφυριχτρα μπορει να δουλεψει. Τον αφηνεις λυτο αρκετη ωρα? Θελω να πω οτι ενα τοσο μεγαλο σκυλι ποση αναγκη για τρεξιμο-εκτονωση μπορει να εχει? Αν τον ειχες σε ενα μακρυ φλεξι?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Βρε πάρε ένα μακρύ φλέξι και βγάζε τον έξω το σκύλο! Πώς θα φύγει??
Μπαα...
Αν η καρδιά του είναι σε καλή κατάσταση, θα ζήσει αρκετά πιθανολογώ, οπότε μην τρελαίνεσαι :) Κοίτα αυτόν τον πίνακα, παρόμοιο έχει και ο γιατρός μου. Ο δικός σου είναι σε ανθρώπινα χρόνια κοντά στα 76, ο δικός μου κοντά στα 70.
http://www.diagnovet.gr/index.php/ktiniatrika-themata-anthrwpini-ilikia-tou-skylou-21-09-2011.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Βασικά ένα κωφό σκυλί μπορεί να μάθει να εκτελεί εντολές με κινήσεις .
Τώρα όσο για το θέμα εντολής από απόσταση το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνεις το σκυλί να σε κοιτάξει , αυτό μπορεί να το πετύχεις με ένα κολάρο δόνησης που πρώτα απ’ όλα θα το έχεις εκπαιδεύσει καλά ώστε σε κάθε δόνηση του κολάρου να γυρίζει να σε κοιτάζει . οι εντολές φαντάζομαι θα είναι περιορισμένες αλλά και αυτό πάλι είναι στην ευχέρεια και ικανότητα του εκπαιδευτή , αλλά και του εκπαιδευόμενου.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
O γεράκος μου είχε χάσει σχεδόν και την όραση του..(καταρράκτη..), η όσφρηση είναι ίσως το πιο δυνατό στον σκύλο..
Δεν τον τρομάζαμε ποτέ.., δεν το ξυπνήσαμε ποτέ εμείς..(άλλωστε ξυπνάς έναν γέρο μεγάλο άνθρωπο με προχωρημένη καρδιοπάθεια..?), βόλτα έβγαινα πάντα με λουρί..τους τελευταίους δύο μήνες μόνο δεν βγήκε που η κατάσταση πλέον είχε προχωρήσει πολύ.., μας καταλάβαινε από την στάση του σώματος μας νεότερος στα δεκατρία δηλαδή που δεν είχε χάσει τόσο την όραση του..,

Πάντως τα ζώα όσο χάνουν τις αισθήσεις τους παραξενεύουν γιατί έχουν μεγαλύτερη ανασφάλεια..δεν αισθάνονται υγιή και δυνατά εμείς καλούμαστε να τους κάνουμε να αισθάνονται πιο ήρεμα και ασφαλή..

Φυσικά δεν μας γράφει αν δεν έρθει και αν δεν εκτελέσει εντολές..
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Βασικά ένα κωφό σκυλί μπορεί να μάθει να εκτελεί εντολές με κινήσεις .
Τώρα όσο για το θέμα εντολής από απόσταση το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνεις το σκυλί να σε κοιτάξει , αυτό μπορεί να το πετύχεις με ένα κολάρο δόνησης που πρώτα απ’ όλα θα το έχεις εκπαιδεύσει καλά ώστε σε κάθε δόνηση του κολάρου να γυρίζει να σε κοιτάζει . οι εντολές φαντάζομαι θα είναι περιορισμένες αλλά και αυτό πάλι είναι στην ευχέρεια και ικανότητα του εκπαιδευτή , αλλά και του εκπαιδευόμενου.
Ναι μεν, αλλά δεν μιλάμε για νεαρά κουφά σκυλιά. Όσον αφορά στον δικό μου ό,τι εκπαίδευση έλαβε, την έλαβε και τέρμα. Δεν τον κουράζω άλλο.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Ναι μεν, αλλά δεν μιλάμε για νεαρά κουφά σκυλιά. Όσον αφορά στον δικό μου ό,τι εκπαίδευση έλαβε, την έλαβε και τέρμα. Δεν τον κουράζω άλλο.
Σε αυτή τη περίπτωση απλά του συμπαραστέκεσαι και προσπαθείς να του προσφέρεις έναν αξιοπρεπή τρόπο ζωής , πράγμα που φαντάζομαι ότι όταν κάποιος έχει ζήσει με ένα σκύλο τόσα χρόνια θα το πράξει στα μέγιστα .
Αν και έχω δει σκύλο να κινείται με πλήρη άνεση να πηγαίνει στο φαγητό του στο νερό του στην τουαλέτα του και όταν ρώτησα γιατί κινείτε με το κεφάλι σκυφτό ,μου εξήγησαν ότι είναι τυφλό.
Βεβαία στη συνέχεια με ενημέρωσαν πως φροντίζουν όλα να είναι πάντα στην ιδία θέση.
Εννοείτε πως αυτό ήταν ένα σκυλί που είχε ζήσει όλη του τη ζωή στο ίδιο περιβάλλον.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
.
αν τον αγγιξω παντως οταν κοιμαται για να τον ξυπνησω,τρομαζει πολυ.
.
Ωχ τώρα που το λες...
Τώρα σκέφτηκα ότι μια απ' αυτές τις μέρες κοιμόμασταν στον καναπέ και είχε ξαπλώσει στα πόδια μου. Νομίζω ότι τον άγγιξα με το πόδι σε μια δόση και η αντίδρασή του ήταν "γκρρρρρρρρρ". Παραξενεύτηκα και στενοχωρήθηκα πολύ, δεν το έχει κάνει ποτέ αυτό. Λες να τρόμαξε?

Γιατί ήταν ένας σκύλος που τον έκανες μπάλα κοιμότα-δεν κοιμόταν, και επίσης ξυπνούσε με το παραμικρό. Πάντα απίκο!