Έχω άδικο να αισθάνομαι άσχημα;


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Ξέρω περιπτώσεις που μπήκαν άλλοι όροι μέσα -υποχρεωτικά μία γέννα του θηλυκού κουταβιού τουλάχιστον για να πάρει ο εκτροφέας κουτάβι κλπ- αλλά κ πάλι αυτό είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο, όχι τόσο γενικό όσο η μη αναπαραγωγή τελεία και παύλα...
Εγώ πάλι ούτε αυτό δεν θα το δεχόμουν. Για κανένα λόγο. Για να πάρει αυτός 1 κουτάβι εγώ τι θα έκανα όλα τα υπόλοιπα;
Και αν μου πείτε να του τα έδινα αν δεν ήθελα...

ε σόρρυ κιόλας ο άνθρωπος αυτός απλά θα έκανε μεταφορά εξόδων των εκτροφικών σκυλιών του στους πελάτες τους... εμείς θα τα ταίζαμε θα τα πηγαίναμε στους γιατρούς και ότι άλλο θα κάναμε σαν συνεπής ιδιοκτήτες για να τα ζευγαρώνουμε κ να του χαρίζουμε έτοιμο εμπόρευμα;

Ε τέτοια άτομα δεν μπορώ να θεωρήσω ότι είναι σοβαροί εκτροφείς!!!!!
 


IanKav

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2012
48
0
Ξέρω περιπτώσεις που μπήκαν άλλοι όροι μέσα -υποχρεωτικά μία γέννα του θηλυκού κουταβιού τουλάχιστον για να πάρει ο εκτροφέας κουτάβι κλπ
Απο την εμπειρια μου θα πω, οτι αυτο συμβαινει στις περιπτωσεις που στην διαπραγματευση για καλυτερη τιμη, γινετε ενα μελλοντικο deal για ενα δωρεαν κουταβι στην πρωτη γεννα του θυλικου κουταβιου που απεκτησες να γυρισει στο εκροφειο. Το κανουν ανα τον κοσμο πολλα εκτροφεια και ιδιαιτερως επωνυμα..
Παντα με την προυποθεση οτι η θυληκια κουταβινα που σου παρεδωσε ο εκροφεας, ειναι απο πεντακαθαρους γονεις (κληρονομικες παθησεις, etc...) .....;)
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Παντα με την προυποθεση οτι η θυληκια κουταβινα που σου παρεδωσε ο εκροφεας, ειναι απο πεντακαθαρους γονεις (κληρονομικες παθησεις, etc...) .....;)
IanKav :p ... αν δεν ήταν καθαρή η κουταβίνα... δεν νομίζω να ήθελε κουτάβι ο εκτροφέας! :p
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Εγώ πάλι ούτε αυτό δεν θα το δεχόμουν. Για κανένα λόγο. Για να πάρει αυτός 1 κουτάβι εγώ τι θα έκανα όλα τα υπόλοιπα;
Και αν μου πείτε να του τα έδινα αν δεν ήθελα...

ε σόρρυ κιόλας ο άνθρωπος αυτός απλά θα έκανε μεταφορά εξόδων των εκτροφικών σκυλιών του στους πελάτες τους... εμείς θα τα ταίζαμε θα τα πηγαίναμε στους γιατρούς και ότι άλλο θα κάναμε σαν συνεπής ιδιοκτήτες για να τα ζευγαρώνουμε κ να του χαρίζουμε έτοιμο εμπόρευμα;

Ε τέτοια άτομα δεν μπορώ να θεωρήσω ότι είναι σοβαροί εκτροφείς!!!!!
Δίκιο έχεις! Ούτε εμένα μου άρεσε όταν μου το είπε η φίλη μου. Δν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω φυλή, γτ δν είναι κ πολλοί οι εκτροφείς της στην Ελλάδα, αλλά ο συγκεκριμένος της έκοψε χρήματα από την τιμή κουταβιού 5 μηνών (!) που θα κρατούσε ο ίδιος, με αυτήν την προυπόθεση... Λυπηρό...
 




IanKav

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2012
48
0
IanKav :p ... αν δεν ήταν καθαρή η κουταβίνα... δεν νομίζω να ήθελε κουτάβι ο εκτροφέας! :p
Ισως να ηθελε συμβολαιο ομως, ωστε αν μην αναπαραχθει...και βγει κακο ονομα....:)
 




IanKav

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2012
48
0
Μιλαμε για συνιδιωκτησια??αν καταλαβα καλα?
Εγω τουλαχιστον οχι...
Στην συνιδιοκτησια αλλαζουν τα πλανα κατα πολυ...Ειναι αλλη η τακτικη αλλα και οι σκοποι που το κανουν συνηθως..!
Εγω λεω για την εκδοχη που σου προσφερουν μονοι τους οι εκτροφεις, οταν αρχισεις να λες οτι ειναι πολλα τα λεφτα...
Ωντας σιγουροι για τα κουταβια τους, σε δεσμευουν (θεωρητικα) να κανεις μια γεννα με την θυληκια σκυλιτσα σου, και να παρουν σαν ανταλαγμα εναν απογονο του σκυλιου που σου πουλησαν..
Παιζει πολυ αυτη την στιγμη αυτο το story...Βρεθηκα αντιμετωπος με αυτη την προταση απο εκτροφους, αρκετες φορες αυτους τους δυο μηνες που εψαχνα...!
 




DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
εχει απαιτησεις φυσικα να ειναι υπευθυνος ιδιοκτητης μεχρι εκει ομως
ολα τα αλλα μου φαινονται οτι γινονται για το συμφερον
και στο κατω κατω αν καποιος ειναι πολυ γνωστης και ξερει ας κανει ζευγαρωμα με σκυλια τελειου χαρακτηρα
εξακριβωμενα καλης υγειας και ας μην ειναι τελεια προτυπα
γιατι να μην εχει καποιος το δικαιωμα αν πληρει αυτες τις προυποθεσεις
και στο κατω κατω ολα υποκειμενικα ειναι για το ποιο σκυλι ειναι καλο
γιατι υπαρχει το κερδος παντου και δεν πιστευω οτι σε αυτο τον κοσμο οι εκτροφεις ειναι οι τελευταιοι τιμιοι ανθρωποι
αλλωστε ο υπερτιπισμος σε σχεδον ολες τις ρατσες ειναι και μια αποδειξη οτι καθενας τραβαει τον δρομο του
επισης πιστευω οτι ολοι αυτοι οι πωταθλητες σε καθε ρατσα που δεν ξερω κατα ποσο μη συκε ειναι ολο αυτο κακοπερνανε απο εκτροφεα σε εκτροφεα
και απο καλιστεια σε καλιστεια μαλλον η φυση του σκυλιου δεν ειναι μονο αυτη
ειναι κατι παρομοιο με τα σκυλια εργασιας που μενουν σε crate για να εχουν ισως καλητερες επιδοσεις
ολα αυτα χωρις την συμφωνη γνωμη των σκυλων που μαλλον ισχυει σε αυτους οτι και με τους ανθρωπους <η ευτυχια βρισκεται μεσα στα απλα πραγματα,φτανει να ξερεις να την βγαλεις>

εγω δεν υποστηριζω τα byb ζευγαρωματα αλλα πιστευω χωρις να κατεχω τρελα επιχειρηματα οτι και το συστημα των εκτροφειων ισως μπαζει απο καποιες τρυπες
 


socratew

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2012
158
0
Αρχικά θα ξεκινήσω με κάποιον που έβαλε τα δυο σκυλιά του να ζευγαρώσουν.
Αυτός λοιπόν είναι λάθος εξ αρχής.
Στη συνέχεια έδωσε το κουτάβι 28 ημερών , πράγμα εντελώς ανεύθυνο.
Βλέποντας αυτή την ανευθυνότητα πιστεύω πως κανένας κτηνιατρικός έλεγχος δεν έχει γίνει (πόσο μάλλον να μιλήσουμε για ποιο εξειδικευμένες εξετάσεις )
Πιστεύω ότι άργησες να χαλαστείς και επίσης χαλάστηκες για λάθος λόγους.
εχει κτηνιατρικος ελεγχος και γινεται τακτικα απο οσο δειχνουν τα βιβλιαρια υγειας και απο οσο ξερω. γιατι να μη ζευγαρωνουν υο σκυλια?
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Ναι Ferb δν το διευκρίνησα αυτό, σόρρυ.
Συνιδιοκτησία που λήγει μετά την παράδοση του κουταβιού. Για του οποίου τον μπαμπά θα έχει κ τον 1ο λόγο ο εν λόγω κύριος...

Edit:
εχει κτηνιατρικος ελεγχος και γινεται τακτικα απο οσο δειχνουν τα βιβλιαρια υγειας και απο οσο ξερω. γιατι να μη ζευγαρωνουν υο σκυλια?
Γιατί άλλο ο κτηνιατρικός έλεγχος και άλλο ο γεννετικός...
 




socratew

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2012
158
0
Είναι όντως εγκληματικό και έχεις δίκιο να αισθάνεσαι άσχημα...Τώρα όμως αφού έγινε φρόντισε να μην ξανακάνεις το ίδιο λάθος,βούτηξέ τον και βουρ στον κτηνίατρο για εμβόλια και εξετάσεις και σου εύχομαι να περάσεις πολλά ευτυχισμένα χρόνια μαζί του
να σαι καλα σε ευχαριστω πολυ ειλικρινα ομως! θα κανω οτι μπορω
 




ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
μαλλον για βασικα εξοδα απο οτι ειπε

χμμμ... Οταν δεν είναι "ειδικός" κ όταν ο κόσμος όλος ΔΕΝ κρατάει την ανάσα του για τα κουτάβια που θα βγάλει επειδή έτσι του ήρθε, σημαίνει ότι τα θέλει για την καλή του την καρδιά. Άρα τί θέλει τώρα? :cool:
 




socratew

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2012
158
0
εκτος απο ολα τα καταπληκτικα λαθη που εκανε, στα κουταβια θα δωσει pedigree? δηλωσε τη γεννα στον ΚΟΕ? εκανε εξετασεις κληρονομικων παθησεων στους γονεις? οπως προειπωθηκε, ειτε το αγορασεις ειτε οχι το κουταβι, ειτε το παρεις απο το καλυτερο εκτροφειο τη σωστη μερα κλπ. το προβλημα με τα αδεσποτα παντα θα υπαρχει...
δε γνωριζω τετοιες λεπτομερειες εγω ενα σκυλι ηθελα ρε παιδια που να ξερω ολα αυτα?
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.045
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli