Έχω μεγάλο θέμα με τη μικρή (πρόβλημα στο φαγητό)


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Λοιπόν να τα πάρουμε από την αρχή... η Κλαίρη, εννέα και κάτι ψιλά μηνών θηλυκό Yorkshire Terrier, έχει μεγάλο θέμα στο φαγητό. ΜΕΓΑΛΟ όμως.

Μέχρι και τους 3 μήνες έτρωγε την τροφη που έτρωγε και εκεί που μεγάλωσε.
Έγινε σταδιακή αλλαγή με Royal Canin Junior με την οποία δεν είχε κανένα θέμα εκτός από το γεγονός οτι η τρίχα δεν ήταν και η καλύτερη (αν και μπορεί τελικά να μην έπαιξε ρόλο η τροφή).
Μέχρι και τους τέσσερις μήνες έτρωγε κανονικά και χωρίς προβλήματα, από εκεί και πέρα όμως άρχισαν τα πανηγυρια...
Γύρω στους 5 με 5,5 μήνες την έτρωγε αλλά κούτσα κούτσα...
Πριν από κανένα μήνα και κάτι αλλάξαμε σε Earthborn. Της έκατσε καλά και για καμιά βδομάδα έτρωγε, όχι με τρελή όρεξη αλλά έτρωγε όλο το φαγητό. Πριν από λίγο καιρό φτάσαμε στο σημείο να βλέπει το φαγητό της και απλά να φεύγει... τρεις μέρες νυστικό το σκυλί... κάνω την μ...κία και πάω να τη δελεάσω με κονσέρβα. Κωλοτούμπες η μικρή, ναααα το έκανε το φαγητό της για μερικές μέρες. Μετά έγλυφε την κροκέτα για να φάει την κοσνέρβα και μετά πάλι κοίταζε το φαγητό και έφευγεεεεε....σε σημείο που μου έκανε τέσσερις μέρες απεργεία πείνας. Θέλοντας να τσεκάρω αν είναι πουτανιές ή έχει κάτι της δίνω ένα κομματάκι τυρί μίλνερ, νιετ... ωχ λέω. Της δίνω ένα κομμάτι γαλοπούλα, πάλι νιετ... ξανά μανά ωχ... και στο καπάκι μου κάνει το Σάββατο έναν εμετό με κίτρινα υγρά σαν κρόκο....
Τη βουτάω και κτηνίατρο...την έψαξε την ψιλάψησε την ακροάστηκε...βγάλαμε και μία ακτινογραφία για να αποκλείσουμε ότι έχει φάει κάτι περίεργο που της έχει κάτσει κάπου στο πεπτικό... τίποτα όλα πεντακάθαρα.
Τρώει μία αντιεμετική και μία Voltaren (αν θυμάμαι καλά μέσα στον πανικό μου) και μας λέει να της δώσουμε κοτοπουλο να συνέλθει το πεπτικό από την όλη ταλαιπωρία της νυστίας.

Και φτιάχνει η μανούλα κοτοπουλάκι (τρεις μέρες μας είπε) και το Εκλαιράκι όχι μόνο τρώει αλλά γλύφει και το μπολ... λογικό.

και κάθομαι και σκέφτομαι... από καιρό ήθελα να το γυρίσω σε Barf αλλά δεν έχω ακόμα ούτε τις γνώσεις ούτε και την τόλμη να το κάνω. Ο.Κ. πάμε για μαγειρευτό για αρχή... της φτιάχνω λοιπόν σήμερα κοτόπουλο και βάζω και ένα μικρό κομματάκι συκώτι να δω πως θα το πάρει... φτου το συκώτι.
Τώρα το απόγευμα της έκοψα και έβρασα μαζί με το κοτόπουλο ελάχιστο καρότο και κολοκύθι... φτου και το κολοκύθι φτου και το καρότο...

Τι σκατά θα το ταίσω αυτό το σκύλι που θέλει μόνο κρέας και δη μόνο κοτόπουλο η μόνο κιμά π.χ. ...? Οέο....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πολύ ασχημο να φτύνει τα υπόλοιπα, αν το ανακατέψεις με ρυζάκι δλδ θα φτύνει και το ρύζι; Και δεν θα μπορείς να της δίνεις τπτ εκτός από κρεατάκι; Χμ θα μου πεις αυτά ρωτάς κι εσύ, αλλά μετά από την ταλαιπωρία με την νηστεία δεν βρίσκω λύση να ξεπεραστεί το πρόβλημα, θα συνέχιζα με κυμά ανακατεμένο με ρύζι και λαχανικά (μπροκολάκι, καρότο, κολοκυθάκι) επειδή ο κυμάς είναι δυσκολότερος να διαχωριστεί από ότι το κοτόπουλο. Και αφού συνήθιζε τα υπόλοιπα θα έχωνα κοτοπουλάκι.
Μα να φτύσει το συκώτι;;; Τσ τς τς.... :)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Τα λαχανικά τα πολτοποιείς ? Βρε την μαιμού και την καλοφαγού να κάνει τσιριμόνιες :D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εγώ δεν κατάλαβα...........
στον κτηνίατρο πήγες τσάμπα?
τίποτα δεν ειχε?
και μετά γιατί έφαγε?
γενικά ,σόρρυ,είμαι σίγουρος ότι εγώ φταίω....αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις τι γίνεται?

δηλαδή δεν έτρωγε απο πείσμα ,ας πούμε
μέχρι που έπαθε κάτι ,ας πούμε
και εσύ την τάισες αυτό που ήθελε?
καλά τα λέω?

τέλοσπάντων
κάντης τα χατίρια τώρα μέχρι να κλείσει η ανάπτυξή της και σταδιακά βλέπεις τι θα κάνεις
με το κοτόπουλο παντως για ωμά μπορείς να αρχίσεις προσαρμογή βράζοντας σκέτο στήθος σταδιακά όλο και λιγότερο και παρατηρώντας αντιδράσεις
και με τον κιμά το ίδιο
και δώσε και κανα ψάρι
έχει ας πούμε σαρδέλα κατεψυγμένη πολύ καλή τιμή-παίρνεις μία την αποψύχεις και την σερβίρεις στο νινι-γκουρμέ
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλά η Λάρα για σαρδέλες (ψητές) κάνει σαν παλαβή. Ούτε για το ψωμί δεν κάνει έτσι!!! Ναι είναι θεόμουρλο το σκυλί μου :D

Χρυσούλα, άμα της ανακατέψεις τον κιμά με τα λαχανικά, πάλι τα ξεχωρίζει? Φρούτα της έχεις δώσει ποτέ? Μήλο ας πούμε.

Σορρυ που πετάγομαι, δεν ξέρω τίποτα ιδιαίτερο από διατροφή, ότι διαβάζω εδώ μέσα :D
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
εγώ δεν κατάλαβα...........
στον κτηνίατρο πήγες τσάμπα?
τίποτα δεν ειχε?
και μετά γιατί έφαγε?
γενικά ,σόρρυ,είμαι σίγουρος ότι εγώ φταίω....αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις τι γίνεται?

δηλαδή δεν έτρωγε απο πείσμα ,ας πούμε
μέχρι που έπαθε κάτι ,ας πούμε
και εσύ την τάισες αυτό που ήθελε?
Στον κτηνίατρο πήγαμε για δύο λόγους πρώτον γιατί με τρόμαξε το χρώμα των υγρών που έβγαλε σε συνδυασμό με το γεγονός ότι αρνήθηκε να φάει δεδομένες για αυτή λιχουδιές και επειδή την ίδια μέρα μας έφερε ένα μπαλάκι της με κουδουνάκι στο εσωτερικό ανοιγμενο και χωρίς το κουδούνι και μου μπήκαν κακές ιδέες ότι το έφαγε και έχει σφηνώσει κάπου και ίσως ευθύνεται αυτό.
Λίγο πριν πάμε στον κτηνίατρο δεν έβαζε μπουκιά στο στόμα της...όπως είπα ούτε γαλοπούλα ή τυράκι. Της πάτησε της ενέσεις για να ηρεμίσει το στομαχι της και μας είπε να περιμένουμε κάποιες ώρες χωρίς φαγητό νερό ή λιχουδιές να ενεργήσουν και μετά σκέτο κοτόπουλο. Κι έτσι κι έγινε και το έκανε να το κοτόπουλο... Η διάγνωση ήταν ότι δεν μπορεί να βρει τίποτα το παθολογικό από πρώτη άποψη ούτε από τη εξέταση ούτε από την ακτινογραφία που ήταν πεντακάθαρη. Ότι τα είδε το στομάχζι της όλα από τη νυστεία γιατί γενικά τα Yorkies έχουν ένα βαθμό ευαισθησίας στο πεπτικό τους και ότι οι ενέσεις θα τη βοηθήσουν. Δεδομένου μάλιστα ότι από διάθεση ήταν όλο αυτό το καιρό μια χαρά. Σαν να μη τρέχει τίποτα. Μου είπε επίσης αν δεν φάει και το κοτόπουλο να πάμε για αιματολογικές την επομένη.

Υποθέτω ότι όντως της έφτιαξε κάπως το στομάχι της και μετά από την πείνα που πέρασε φτύνοντας την ξηρά είδε το κοτόπουλο και έπεσε με τα μούτρα. Έφαγε κανονικά και της τρεις μέρες που έπρεπε να φάει το κοτόπουλο και μάλιστα άδειαζε το μπολ, το έγλυφε το ξανάγλυφε ... και είχε μία έκφραση ευχαρίστησης που δεν είχε ποτέ με την ξηρά... εκεί είπα "γιατί να το πιέζω να φάει το σκυλί ξηρά ντε και καλά" και δοκίμασα να δώσω αυτά που έγραψα παραπάνω.... και έφτυσε και το συκώτι, και τα λαχανικά.

τέλοσπάντων
κάντης τα χατίρια τώρα μέχρι να κλείσει η ανάπτυξή της και σταδιακά βλέπεις τι θα κάνεις
με το κοτόπουλο παντως για ωμά μπορείς να αρχίσεις προσαρμογή βράζοντας σκέτο στήθος σταδιακά όλο και λιγότερο και παρατηρώντας αντιδράσεις
και με τον κιμά το ίδιο
και δώσε και κανα ψάρι
Τι να σου πω βρε kokoni, με έχει αγχώσει το σκατό με τις διατροφικές του ανάγκες.
Για το ωμό κοτόπουλο "κατουριέται" από χαρά η σκατούλα... τον μοσχαρίσιο τον κιμά ούτε που να τον φτύσει ωμό.
Αυτό θα κάνω κοτοπουλάκι και ψαράκι που το τρώει. Και θα δοκιμάζω παράληλλα.

Χρυσούλα, άμα της ανακατέψεις τον κιμά με τα λαχανικά, πάλι τα ξεχωρίζει? Φρούτα της έχεις δώσει ποτέ? Μήλο ας πούμε.
Χτες τα ξεχώρησε γιατί έκανα το λάθος και τα είχα μαγειρέψει μαζί μεν αλλά σε μικρά κομματάκια.
Τον υπόλοιπο κιμά θα τον κάνω μπιφτέκια και να τα τρίψω μέσα. Ε, δε νομίζω να μην φάει και εκεί... θα τα κάνω όπως τα φτιάχνω για εμάς αλλά χωρίς τα μπαχαρικά και με λιγότερο αλάτι... για να δούμε...
Έχει φάει κατά καιρούς και μήλα αλλά και ωμό καρότο...
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Έχεις δοκιμάσει να πολτοποιείς το κοτόπουλο και να το ανακατεύεις με λαχανικά ή άλλα υλικά, τα οποία να είναι και αυτά πολτοποιημένα, ουτός ώστε να είναι πιο πλήρης η διατροφή της;
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Το κοτόπουλο όχι...αλλά τα λαχανικά και όλα τα άλλα έκανα το λάθος και τα έδωσα ψιλοκομμένα... θα δοκιμάσω το απόγευμα να τα πολτοποιήσω και να τα φτιάξω μπιφτέκια με κιμά μοσχαρίσιο που της έχω πάρει... να δούμε...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καρότο και μήλο-ότι πρέπει
γλυκά - θρεπτικά και σχετικά με την διατροφή και του λύκου ακόμα
το καρότο βράσιμο
το μήλο όχι
και λίγο σκορδάκι
και ελαιόλαδο πρίν το σερβίρισμα
και μην βάλεις πολλά λαχανικά-δεν χρειάζεται
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Έχω μεγάλο θέμα με τη μικρή (πρόβλημα στο φαγητό)
chrysoula το πρόβλημα το έχεις εσύ και η μικρή σε εκπαιδεύει.

Χαλάρωσε, αποφάσισε τι τροφή θες να της δίνεις και αδιαφόρησε αν τρώει ή όχι. Τα κίτρινα υγρά είναι φυσιολογικά όταν είναι άδειο το στομάχι.
 




chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Μεταξύ μας όταν τα παίρνω στο κρανίο δεν το λέω τόσο ευγενικά στον εαυτό μου οπότε μην ανησυχείτε ... χώστε τα άνετα!

chrysoula το πρόβλημα το έχεις εσύ και η μικρή σε εκπαιδεύει.

Χαλάρωσε, αποφάσισε τι τροφή θες να της δίνεις και αδιαφόρησε αν τρώει ή όχι. Τα κίτρινα υγρά είναι φυσιολογικά όταν είναι άδειο το στομάχι.
Δεν θα μπορούσες να το πετύχεις πιο διάνα...
Ξέρω ότι το όλο θέμα στράβωσε εξαιτίας μου... και επίσης ξέρω πολύ καλά ότι αν τη ζορίσω και τη ξηρά θα φάει και όλα.
Είναι το μοναδικό πράγμα στο οποίο δεν μπορώ να βρω ούτε τη συνέπεια, ούτε την υπομονή, αλλά θα προσπαθήσω που θα μου πάει...