Έχω μπερδευτεί


diomidis

New Member
2 Αυγούστου 2011
3
0
:confused: πράγματι έχω μπερδευτεί πάρα πολύ στο θέμα της τροφής.Διαβάζω όλα τα φόρουμ που αφορούν τροφές και έχω μπλοκαριστεί. Το σκυλάκι - ένα ημίαιμο ντόγκο - είναι 12 μηνών και από τα 5 μετά από κάποιες μικρές δοκιμές του δίνω την royal την ανάλογη για την ηλικία και τα κιλά του. Δεν έχω πρόβλημα αλλά μόλις διαβάσω άλλους ότι δεν είναι καλή τροφή εηρεάζομαι.Πρόσφατα έκανε εμέτό και αμέσως το μυαλό μου πήγε στην τροφή.Τώρα σκέφτομαι να του αλλάξω και δεν ξέρω τι να κάνω!!!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Μια χαρα ειναι η τροφη. Εμετο μπορει να εκανε για χιλιους δυο λογους. Να μην επιρεαζεσαι με το τι γραφει ο καθε "ειδικος". Αν σκεφτεσαι να αλλαξεις βρες μια τροφη που στα συστατικα εχει σαν πρωτο το κρεας και οχι δημητριακα η κρεαταλευρα και πορευσου με αυτη εφοσον δεις οτι το σκυλι την δεχεται.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Αν τα κακά είναι λίγα, καλοσχηματισμένα, δε μυρίζουν υπερβολικά, σε χρώμα καφέ σκούρο αλλά όχι μαύρο, ο σκύλος τρώει την τροφή του με όρεξη και χωρίς μετά να έχει αέρια ή ρεψίματα σε άσχετες ώρες, η τρίχα του λάμπει και δεν έχει στην αφή αίσθηση ξηρή ή λαδιού, να μην αλλάξεις τίποτα, ο εμετός μπορεί να ήταν τυχαίος.

Ταϊζεις σωστά;
 


diomidis

New Member
2 Αυγούστου 2011
3
0
ναι κανονικά δυο φορες την ημερα .Μοιράζω την ανάλογη δόση που αναγράφεται επάνω.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Μια χαρά ως προς το τάϊσμα.

Δως του μια δυο μέρες, παρακολούθα τον και στο μεταξύ κι αν ξανακάνει εμετό βουρ για τον κτηνίατρο.