Έχω φαει φρίκη !!!!


Status
Κλειδωμένο θέμα

kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Επίσης σταμάτα να παρουσιάζεις την εργασία σαν κάτι άσχημο που θα χαλάει το σκύλο..

θα ήταν ενδιαφέρον να παραθέσεις αυτήν την παρουσίαση γιατί προσπάθησα να την εντοπίσω και ήταν μάταιο για εμένα. :)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Συμφωνώ με Kopritis για την νομική πλευρά του πράγματος.

Από την άλλη, αν προσδεθούμε στη νομική πλευρά, τότε να μην έχουμε και "ηθικές απαιτήσεις" από τους εκτροφείς και ας περιοριζόμαστε στη συναλλαγή του τύπου "βλέπω-ψωνίζω-τέλος".

Προσωπικά εκτιμώ το γεγονός ότι η Krina ανησυχεί τόσο για τα σκυλιά της για το που πάνε και το πως πάνε. Μακάρι να είχαν και άλλοι εκτροφείς τέτοιες ανησυχίες.
 


Τάσος 1

Member
28 Ιανουαρίου 2011
6
0
Άργος
Παιδιά συγνώμη για την ενοχλήσει αλλά έχω διαβάσει από την αρχή όλα τα σχόλια και μάλλον ή έχετε χαθεί ή δεν γνωρίζετε κάποια πράγματα.
Πρώτον από όλων για εμένα τα χαρτιά πρέπει να τα πάρει το παιδί , άμα η εκτροφέας έκανε λάθος επιλογή να προσέξει να μην την ξανακάνει στο μελών .
Δευτέρων τυχαίνει να έχω και εγώ ένα σκυλί εργασίας ( Γερμανικό Ποιμενικό ) που την δουλεύω για IPO και έχει ξεκινήσει και αυτή τα δαγκώματα από μικρή όπως και υπακοή ( υπακοή από 2,5 μηνών και δαγκώματα από 5 μηνών) αλλά με σωστούς εκπαιδευτές όπως είναι και ο εκπαιδευτής που είδα στο βίντεο η σκύλα μου που τώρα κοντεύει να γίνει 2 χρονών ποτέ δεν έχει ¨αγριέψει¨ σε κανέναν εκτός από την ώρα της προπόνησης που στην πραγματικότητα και εκεί σαν παιχνίδι το βλέπει και όχι να κάνει κακό στον εκπαιδευτή απλός γαυγίζει για να πάρει το παιχνίδι της (γάντι).
Και τρίτων όσα άλλα σκυλιά έχω δει που ασχολούνται με ένα σπόρ είναι πάρα πολύ κοινωνικά και ισορροπημένα σκυλιά. Οπότε αντί να πούμε μπράβο στο παλικάρι που μαζί με τον σκύλο του σωστά και κάνει ένα σπόρ με σωστή επιλογή σε εκπαιδευτές που θα τον καθοδηγούν σωστά σε όπιο πρόβλημα έχει, καθόμαστε και τον κρίνουμε και τον λεμέ άσχετο γιατί είναι το πρώτο του σκυλί και εμένα το πρώτο μου σκυλί είναι και ασχολήθηκα με το σπόρ και δεν έχει και κανένα πρόβλημα συμπεριφοράς
 




Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
tricius να μην λεμε καραγκιοζιλικια δειξε μου εστω και μια φραση μου που παρουσιαζω την εργασια σαν κατι ασχημο ,εστω και μια φραση μου ,
αν δεν ξερεις τι λες και δεν επικοινωνεις με το περιβαλλον μην γραφεις και πηγενε το συντομοτερο σε γιατρο
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Συμφωνώ με Kopritis για την νομική πλευρά του πράγματος.

Από την άλλη, αν προσδεθούμε στη νομική πλευρά, τότε να μην έχουμε και "ηθικές απαιτήσεις" από τους εκτροφείς και ας περιοριζόμαστε στη συναλλαγή του τύπου "βλέπω-ψωνίζω-τέλος".

Προσωπικά εκτιμώ το γεγονός ότι η Krina ανησυχεί τόσο για τα σκυλιά της για το που πάνε και το πως πάνε. Μακάρι να είχαν και άλλοι εκτροφείς τέτοιες ανησυχίες.
μετα την απομάκρυνση απο το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται..... :) Ισχύει και για κουτάβια αυτό.

Είναι σα να αγοράσεις αυτοκίνητο και να πας μετά να το στουκάρεις και να σου ζητάει τα ρέστα ο πωλητής. (ξέρω, ο σκύλος δεν είναι αυτοκίνητο, αλλά δεν παύει να είναι πλέον ιδιοκτησία άλλου!).
 


trickius

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
263
4
tricius να μην λεμε καραγκιοζιλικια δειξε μου εστω και μια φραση μου που παρουσιαζω την εργασια σαν κατι ασχημο ,εστω και μια φραση μου ,
αν δεν ξερεις τι λες και δεν επικοινωνεις με το περιβαλλον μην γραφεις και πηγενε το συντομοτερο σε γιατρο
αυτες τις μερες λοιπον εμαθα οτι το κουταβι βγαζει επιθετικοτητα ακομα και στους οικιους του,το εμαθα απο αλλους που ηταν παροντες σε περιεργη φαση

μπηκα λοιπον στο facebook και εψαξα στον εκπαιδευτη του ,μια παλαιοτερη λοιπον δημοσιευση ειχε το κουταβι με πνιχτη τον ασχετο ιδιοτητη να το κρατα και τον εκπαιδευτη να κανει τον ερεθιστη
Απο το video φαινεται οτι το σκυλί δουλεύεται με στηθόλουρο και όχι πνίχτη σε μια σωστή εκπαίδευση δαγκώματος. Το ότι βγάζει επιθετικότητα μέσα από αυτή την διαδικασία πως πιστεύεις οτι το εκλάμβάνει ο άσχετος με την εργασία;
Πήγες στο Άργος να δεις αν η "επιθετικότητα" που αναφέρεις δεν είναι απλά μια προτροπή για παιχνίδι όπως βγάζουν όλα τα σκυλιά που δουλεύονται εργασία;
Σε δικαιολογώ πάντως.. γιατί αν ήσουν λογική θα χαιρόσουν για την προσπάθεια που κάνει το παιδί αυτό και δεν θα... ετρωγες φρίκες..
 




rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
βασικα εφοσον ο σκυλος εχει εκπαιδευτη..και ο ιδιοκτητης φαινεται να τον αγαπει και δεν κανει πειραματα εφοσον τον πηγε στον εκπαιδευτη αυτο γιατι συζηταμε ολα τα υπολοιπα??μεγαλωνει το κουταβι αναλογα με τα θελω και τις αναγκες του..ο καθενας απο εμας εχει μια εικονα για το πως πρεπει ν εχουμε το σκυλο..δεν μπορω να πω εγω στον αλλο πως θα μεγαλωσει το κουταβι του..ασ το πηρε και απο εμενα ασ ειμαι ο καλυτερος εκτροφεας στον κοσμο ας ξερω τα σκυλια μου πιο καλα απο την αδερφη μου!!απο τη στιγμη που το πουλησες περασε στα χερια του και δεν κανατε καμια συμφωνια..μονο του εδωσεσ καποιες συμβουλες!!και δεν καταλαβαινω γιατι νιωθεις"προδομενη"απο τη συμπεριφορα του..δηλαδη αν το ηθελε για σωματοφυλακη δεν θα του το εδινες γιατι πιστευεις οτι τα σκυλια σου θα συμπεριφερονταν καλυτερα στον "καναπε"?ο ανθρωπος ειδε τα σκυλια σου του αρεσαν πληρωσε τις υπηρεσιες σου και πηρε το σκυλο του!!και κατι αλλο..ο σκυλος του βιντεο δεν πιστευω οτι ειναι 3 μηνων..
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ομολογήστε το...:)
είναι πολλά τα πόστ (194) και δεν κάθεστε να τα διαβάσετε όλα πρίν γράψετε....
δεν είναι ντροπή :lol:
 


posedon2468

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2010
372
0
Ρε παιδια.... η γυναικα εχει δωσει/πουλησει (πειτε το οπως θελετε) ενα κουταβι για το οποιο σαν εκτροφεας νοιαζεται για το μελλον του. Στην επικοινωνια τους της ελεγε αλλα αντι αλλων.. Λογικο δεν ειναι να φρικαρει? Απο λανθασμενη επικοινωνια μεταξυ τους ξεκινανε ολα και αντι να κατσουν να συζητησουν, να παρουν γνωμες για το σκυλι καθομαστε και λεμε οτι ναναι περι εξωγηινης βασης στη σεληνη. 'Φορτωνουμε' εμεις με αυτα που διαβαζουμε, ποσο μαλλον οι ενδιαφερομενοι με το θεμα, μη ριχνετε λαδι στη φωτια και ας κοιταξουμε απο που ξεκινησε το ολο θεμα.. Καλα κανει κ η Κρινα που αγχωνεται για το κουταβι που εχει δωσει, καλα κανει και ο Κωστας που παει σε εκπαιδευτη και κανει οτι κανει, δεν ειναι το θεμα ομως εκει... Σωστοι ή λαθος, θα τα βρουν μεταξυ τους.
 


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
ομολογήστε το...:)
είναι πολλά τα πόστ (194) και δεν κάθεστε να τα διαβάσετε όλα πρίν γράψετε....
δεν είναι ντροπή
ελπιζω κοκονι να μη το λες για εμενα γιατι απο εχθες το βραδυ που εγραψα στο καλωςορισμα του κωστα και μετα την υποδειξη της κρινα εχω διαβασει ο,τι εχει γραφτει(κανω και περιλληψη αν θελεις :Ρ)
 
Last edited by a moderator:


Τάσος 1

Member
28 Ιανουαρίου 2011
6
0
Άργος
Krina είμαι νέος στο forum αλλά μπαίνω εδώ και καιρό. Απλά μου έκανε εντύπωση το ποσό διάστασι έχει πάρει το θέμα και λόγω του ότι έχω και εγώ σκυλί που και έμεναν μου λέγανε και καλά ότι θα έχω πρόβλημα με το σκυλί και αποδειχτικέ ότι όλοι τους είχαν λάθος εκτός από τον εκτροφεία μου (που με παρότρυνε κιόλας)
και τους εκπαιδευτές μου. Και στην τελική γιατί δεν πας και εσύ η ιδία μια μέρα στο Άργος να τους δεις και από κοντά για να έχεις και μια πιο καλή γνώμη και όχι μονό από ένα βίντεο η ότι άλλο έχεις ακούσει. Μην ξεχνάς ότι ο λαός μας λέει απ’ όσα ακούς τίποτα και απ’ όσα βλέπεις τα μισά να πιστεύεις
Υ.Γ. Συγνώμη αλλά θα περάσω σίγουρα να συστηθώ
 


trickius

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
263
4
Ρε παιδια.... η γυναικα εχει δωσει/πουλησει (πειτε το οπως θελετε) ενα κουταβι για το οποιο σαν εκτροφεας νοιαζεται για το μελλον του..
Με όλο το σεβασμό και χωρίς διάθεση φυσικά να ρίξω λάδι στην φωτιά, ιδιοκτήτες ακόμα κλαίνε για σκυλιά που ήταν καλά και χαθήκαν γιατί αποφάσισαν οι εκτροφείς τους οτι παραήταν καλά για αυτούς. Ο χώρος δεν είναι καθόλου μα καθόλου αθώος. Ίσως η μόνη αθώα κίνηση ήταν η κίνηση αυτού του παιδιού να ασχοληθεί με τον σκύλο του στην εργασία.
Ας ελπίσουμε πως τα κινητρά της είναι καθαρά το ενδιαφέρον της αν και αγνοεί προφανώς πολλά γύρω από το θέμα και πως όλοι εμείς είμαστε εγκάθετοι και λάθος..
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Το θέμα κλειδώθηκε μια που δεν έλλειψαν οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί και από το παρόν θέμα.

Κάνουμε μια προσπάθεια να γίνετε διάλογος και όχι "τουρτοπόλεμος" στα θέματα, πράγμα ιδιαίτερα δύσκολο χωρίς την βοήθεια όλων σας.

Ο "πόλεμος" επιχειρημάτων είναι απείρως εντυπωσιακότερος και πιο χρήσιμος, σας τον προτείνουμε.

Να μην ανοιχθεί άλλο νήμα για το παρόν θέμα!

Ευχαριστούμε!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.132
Μηνύματα
896.037
Μέλη
19.944
Νεότερο μέλος
Stelios Krani