Όλα καλά με την τουαλέτα μέχρι που..


alex1234

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2013
36
1
Χαίρεται.Έχω ένα θηλυκό γερμανικό ποιμενικό 4 μηνών.Επειδή δεν έχει κάνει ακόμα όλα τα εμβόλια, μας είπε ο γιατρός ότι θα βγαίνει σε 20 μέρες από τώρα.Εδώ και 1 μήνα που την έχω σχεδόν, πάει και κάνει την ανάγκη της πάντα στο μπαλκόνι στην πάνα της.Από προχτές που έκανε εμβόλιο και μια αμπούλα για τη φαγούρα που της έβαλε ο γιατρός, δεν πάει με τίποτα στην πάνα.Κατουράει μέσα στο σπίτι και τα κακά αρνείται να τα κάνει στην πάνα πάει αλλού και τα κάνει.Δυόμιση μέρες αυτό το βιολί.Εντελώς ξαφνικά.Τι μπορεί να φταίει?Επίσης αν τα κακά είναι σχηματισμένα αλλά ελαφρώς μαλακά, υπάρχει πρόβλημα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


koyrsaros_gr

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2013
59
3
κουταβι ειναι ακομα και οτι μαθει απο εκπαιδευση εχουν την ταση να τα ψιλοξεχνανε, συνεχισε να του μαθαινεις που πρεπει να τα κανει(στην πανα δλδ) και δοκιμασε καννα ελκτικο σπρευ για σκυλους στην πανα
 


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
Υπομονή και επιμονή... η δικιά μου είναι 11 μηνών και ακόμα τις φεύγουν μερικά ( έχει 5 με 6 μέρες να κάνει :rolleyes: , μην του γρουσουζεύω)

Μου επιτρέπεις να σταθώ κάπου αλλού...;
Στην κοινωνικοποίηση του ζώου...
Νομίζω πως είναι πάαρα πολύς καιρός οι 4 μήνες και να μην έχει δει ακόμα τον ''κόσμο '' έξω..
Θα σε συμβούλευα να την πηγαίνεις βόλτες στην αγκαλιά σου ώστε να παίρνει αρκετα ερεθίσματα ( εάν είναι εφικτό γιατί δεν θυμάμαι πόσο ζύγιζε και το δικό μας το γερμανικάκι όταν ήταν σε αυτή την ηλικία).
Άνθρωποι , σκυλιά , κτίρια, αυτοκίνητα, κορνες κλπ πρέπει να τα βλέπει από μικρότο σκυλί...
Έκανα το ίδιο στο δικό μου, και ακόμα έχει ένα πολύ μικρό θεματάκι με νταλίκες και περίεργες καταστάσεις ( π.χ. ηλεκτροκολλήσεις) .. Να μου πεις , ''εδώ και άνθρωπος θα τρομάξει με αυτά'' αλλά τέλοσπάντων..

Ακόμα μπορείς να το βγάζεις και βολτούλα λίγο να μυρίζει και μόνο του , σε μέρη ''καθαρά'' , που δεν έχουν πάει π.χ. ζώα και αυτοκίνητα..σε ένα δασάκι ας πούμε, πάρνηθα, βασιλικούς κήπους κάτι ρε παιδί μου :cool:
 


alex1234

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2013
36
1
Το περίεργο είναι ότι αρνείται να πάει στην πάνα τη στιγμή που πήγαινε από μόνη της επί 3 βδομάδες.Δυστυχώς το πήρα 3 μηνών χωρίς να έχει κάνει κανένα εμβόλιο.Στην ταράτσα το πηγαίνω προς το παρόν!Ευχαριστώ πολύ πάντως! :)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τώρα κάνεις υπομονή μέχρι να βγει έξω η κουτάβα!

Εγώ δεν είχα καμία πάνα!Ο σκύλος έκανε την ανάγκη του όπου ήθελε, δεν ασχολήθηκα με το που έκανε την ανάγκη ή αν έμαθε κάποιο σημείο αφού σε 1 μήνα θα το ξεμάθαινε!
Μόλις ολοκληρώθηκαν τα εμβόλια τότε αρχίσαμε να εκπαιδευόμαστε με την τουαλέτα έξω!

Θεωρώ ότι η πάνα δημιουργεί εναλλακτική και μπορεί να σε πάει πίσω σε χρόνο όταν αρχίσετε να βγαίνετε βόλτες αν δεν πετυχαίνεις σωστούς χρόνους βόλτας, γιατί θα έχει μάθει και στην πάνα και θα αναγκαστεί να ξεμάθει και να μάθει να τα κάνει έξω!

Την πάνα νομίζω την βάζουμε για δική μας ευκολία και μόνο, τον σκύλο πιο πολύ τον μπερδεύει!
Αναφέρομαι για αυτούς που δεν ξέρουν πως να χειριστούν κουτάβια, χρόνους βόλτας-ταίσματος-ανάγκης, παρατήρησης του πότε θέλει να κάνει την ανάγκη του!
Προφανώς κάποιος που ξέρει, το κουτάβι το παίζει στα δάχτυλα...
 


alex1234

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2013
36
1
Είναι ο πρώτος μου σκύλος μου και ενδιαφέρομαι να μάθω.Αν τα κακά της είναι σχηματισμένα αλλά ελαφρώς μαλακά υπάρχει πρόβλημα?Γιατί μου τα κάνει μια έτσι μια αλλιώς.Θα μπορούσες st3liOs να με παραπέμψεις σε κάποια βασικά topic που πρέπει να διαβάσω ώστε να ενημερωθώ σωστά, για να μην ζαλίζω και εσάς.Επίσης αν υπάρχει κάποιο βιβλίο ή dvd.
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
alex1234 υπομονή, είναι μικρή ακόμα

Υπομονή και επιμονή... η δικιά μου είναι 11 μηνών και ακόμα τις φεύγουν μερικά ( έχει 5 με 6 μέρες να κάνει :rolleyes: , μην του γρουσουζεύω)
Της έχει έρθει ο πρώτος οίστρος;
 


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
Μεγάλη ιστορία... Είδα αίμα στα πιπί της 22 και 24 φλεβάρη... Μόνο αυτό.. Και το ''όργανό'' της έχει προς τα πίσω, όπως γίνεται συνήθως όταν έρχεται οίστρος.. Από κει και πέρα δεν έχω δει ποτέ ούτε στάλα αίμα ούτε στο ''όργανό'' της ούτε και στα πιπί της.. Μίλησα με την εκτροφέα να μου πει τη γνώμη της, αλλά μου είπε πως έχει περίοδο ( δεν το είδε το σκυλί , απ το τηλ μιλήσαμε) , και πως δεν βλέπω αίμα γιατί μάλλον το σκυλί γλύφεται και το καθαρίζει από μόνη της... Τελικά δεν ξέρω αν έχει οίστρο τώρα ή όχι...
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Και χωρίς να δεις αίμα με ψηλάφηση καταλαβαίνεις αν έχει οίστρο. Πάντως μετά τον πρώτο οίστρο δεν θα έχεις ατυχήματα.
 


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
Είναι το πρώτο αποκλειστικά δικό μου θυληκό και δεν έχω και πολύ εμπειρία όσο αφορά τα γυναικολογικά!!:rolleyes:..
Θέλω να πω , πω αυτό με την ψηλάφηση δεν είναι για μένα!
Όπως το περιέγραψα τι κατάλαβες εσύ;; Έχει ;; Δεν έχει;; Πάει να έρθει;; :roll:
 






ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Το περίεργο είναι ότι αρνείται να πάει στην πάνα τη στιγμή που πήγαινε από μόνη της επί 3 βδομάδες.Δυστυχώς το πήρα 3 μηνών χωρίς να έχει κάνει κανένα εμβόλιο.Στην ταράτσα το πηγαίνω προς το παρόν!Ευχαριστώ πολύ πάντως! :)
..
.
ετσι να περιμενεις την ολοκληρωση των εμβολιων γιατι πολλοι υπηρξαν ανυπομονοι και τρεχαν και δεν εφταναν μετα,,, δεν υπαρχει καθαρο μερος για κουταβια που δεν εχουν ολοκληρωσει τα εμβολια εκτος και αν εχουν περασει αντισωματα απο τη μανα προς το κουταβι αλλα πως να το ξερεις,,, οσο για τα κακα της νωρις ειναι ακομα σε λιγους μηνες θα δεις αρκετη διαφορα και πιο σφιχτα θα ειναι και πιο λιγες φορες θα ενεργηται...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU