Όλοι οι σκύλοι συντροφιάς, ναι ή όχι?

Υπάρχουν φυλές που "καταστρέφονται" ως σκύλοι συντροφιάς?

  • Ναι, υπάρχουν τέτοιες φυλές

    Votes: 28 60,9%
  • Όχι

    Votes: 16 34,8%
  • Ναι, αλλά αποτελούν εξαίρεση

    Votes: 2 4,3%

  • Total voters
    46

Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Θεωρείτε πώς όλες οι φυλές μπορούν να είναι απλώς σκυλιά συντροφιάς? Ή μήπως κάποιων η φύση "καταστρέφεται" όταν ζουν ως σύντροφοι μην εκτελώντας τις εργασίες για τις οποίες εξετράφησαν?
 
Last edited:


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
το τοπικ αυτο,(λογω του οτι πηρες την εμπνευση απο το θεμα με τις κυνηγετικες φυλες) θα επρεπε να υπαρχει σε φορουμ που γραφουν εντατικα ΚΑΙ μελη που εχουν κυνηγετικες φυλες..εδω τα μελη αυτα ειναι ελαχιστοτατα και οι αναλογες ενοτητες κυνηγετικων φυλων (ομαδων) στο φορουμ, υπαρχουν απλα για να υπαρχουν, χωρις ιχνος ποστ.
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Εδω μπορουν με καταλληλες διασταυρωσεις να κανουν κοτες γιγαντες. Αν οι εκτροφεις θελουν να κρατησουν τη ρατσα ως εχει μια χαρα μπορουν με καταλληλες διασταυρωσεις.
Αχ και το ρωτα που το θυμηθηκα.. ειμαι μελος με κυνηγετικη φυλη χοχοχο:p
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
σε ποια αναφερεται? στα κανις και τα γιορκσαιρ?
πες φυλες , μην γραφεις γενικα και αοριστα.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
παλια το σκυλι ηταν εργαλειο για 50 διαφορετικες δουλειες! απο αυτες μας εχουν μεινει 5-6! ειναι λογικο μια μεγαλη μαζα φυλων να πηγαινουν προς την συντροφια, γιατι αυτο εχουν αναγκη οι περισοτεροι. παντα φτοιαχναμε τα σκυλια συμφωνα με τις αναγκες μας! ετσι κανουμε και τωρα.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
ΟΛΕΣ.
Ναι = άλλες ναι και άλλες όχι (π.χ κανίς όχι, πόιντερ ναι)
Όχι = όχι
Ναι, αλλά αποτελούν εξαίρεση = κάποιες κυνηγετικές (π.χ) μόνο.
Νομίζω ότι είμαι σαφής.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Εγω πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι ενας σκυλος δεν μπορει να ειναι συντροφιας. θα ηθελα αν καποιος διαφωνει να μου πει με επιχειρηματα και οχι να μπινελικωνει
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Εγω πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι ενας σκυλος δεν μπορει να ειναι συντροφιας. θα ηθελα αν καποιος διαφωνει να μου πει με επιχειρηματα και οχι να μπινελικωνει
κοιτα να δεις. η εκτροφεας τσεχλοσλοβακικων λυκοσκυλων που ειχε παει ο γαια τα σκυλια της ηταν και συντροφιας ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΗ, για εσενα?

με τον ορο συντροφια συνηθως αναφερομαστε σε σκυλια που ειναι καλουλια γλυκουλια, ζουζουνια,αχουταμουτα κλπ κλπ! συνηθως αυτα τα σκυλια δεν μπορουν να κανουν πολλα εκτος του να σε γλειφουν.

υπαρχουν πολλα σκυλια εργασια που ειναι και συντροφοι..... των ιδιοκτητων τους που μπορουν να τα χειριστουν.

το προβλημα σου εχει να κανει καθαρα με τους ορους!!
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι ναι πιστεύω υπάρχουν...
Σκυλιά που πετάνε και δεν περπατάνε..
Σκυλιά που κοιμούνται με μπιτζαμακια,
Σκυλιά ακοινώνητα με ζώα και ανθρωπους,σκυλιά κτητικά με τους ιδιοκτητες τους..
maltezakia ,γιόρκσαιρ,κανισακια ,σιχτζου κλπ..
Λόγο μεγέθους κύριος..
και ηλίθιου μυαλού ιδιοκτητων!!
 






xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Αρα συμφωνουμε οτι οι σκυλοι εργασιας ειναι και σκυλοι συντροφιας. Απλα απευθυνονται σε αλλους τυπους ανθρωπων.
Επισης τα κοκερ πχ -ακομα και τα οριτζιναλ οχι η μαπα η δικια μου- δεν ειναι εργασιας? Δεν ειναι και συντροφιας?
Για εμενα ουτε ενα ροτ θα μπορουσε να ειναι σκυλι συντροφιας γιατι θελει εκπαιδευση για να το κουλαντρησεις αλλα ουτε και καποιο σκυλι που θελει πολυ τρεξιμο και αθληση.
Εν οποιος λεει οχι με τιποτα συντροφιας.. γιατι το λεει?
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Αρκει να ικανοποιεις τις αναγκες του. Ποιες ειναι αυτες? Τις ψαχνεις. Γιατι ενα κυνηγοσκυλο θα "χαλασει αν το κανεις κατοικιδιο" αλλα βρισκεις αλλους τροπους να το εκπαιδευσεις. Ο γερμανικος ποιμενικος φανταζομαι για προβατα αρχισε? Οσοι τον εχουν εχουν κοπαδια? Οι γενικα οσοι εχουν πια τετοια ζωα? Αν δεν εισαι βοσκος δεν μπορεις να παρεις σκυλια που φτιαχτηκαν αρχικα για αυτο? Κατι χανω
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και τα westie ήταν για να κυνηγάει ποντίκια αλλα τα τελευταία δεν θυμάμαι ποσα χρονια έχει γίνει καθαρά ζώο συντροφιάς..
Γιατί να μην είναι θεμιτό...,αν σέβεσαι την παραπάνω ενέργεια που έχει αυτό το σκυλί και την αξιοποιείς με βόλτες και παιχνίδια δεν υπαρχει προβλημα..
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Βλέπω ότι "ναι" ψήφισαν πέντε άτομα, χωρίς όμως να αιτιολογήσουν τη γνώμη τους. Μόνο η γαλάζια έχει αντεπιχειρήματα, αλλά επέλεξε να μην τα εκθέσει. Μόνο με αντίλογο όμως γίνεται διάλογος...
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
οταν καποιοι μαθουν επιτελους
ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΟΤΥΠΟ,
τοτε θα το ξανασυζητησουμε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.081
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa