Όταν η ηθική εκτροφή πάει μπουζούκια...


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ίσως είναι θέμα ομιλων Κατερίνα.
Στο πεντιγκρι του Σανι πχ από την Λετονία, αναφέρονται οι επιγονατίδες κάποιων προγόνων.
Αν έμπαινε εδώ στην αναπαραγωγή, δεν υπάρχει πρόβλεψη να αναφέρονται στα πεντιγκρι των παιδιών του.
Οπότε όλες οι εξετάσεις των προγόνων απλά χάνονται.
Είναι ένα θέμα αυτό.(και ολόκληρο θέμα από μόνο του)
 
  • Like
Reactions: Vania and vek


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Μόνο οι δυσπλασίες αναγράφονται προαιρετικά Κατερίνα έχεις δίκιο αλλα ανεξάρτητα τη φυλη...καμία άλλη σε εμάς τουλαχιστον..και καμία δεν ειναι υποχρεωτική για να βγει το πεντιγκρι..
ναι , υποχρεωτική δεν είναι πουθενά :( θα πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξει και να μπουν και ανά φυλή τουλάχιστον αυτές που προτείνει ο όμιλος φυλής της χώρας καταγωγής του σκύλου.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Μόνο οι δυσπλασίες αναγράφονται προαιρετικά Κατερίνα έχεις δίκιο αλλα ανεξάρτητα τη φυλη...καμία άλλη σε εμάς τουλαχιστον..και καμία δεν ειναι υποχρεωτική για να βγει το πεντιγκρι..
ναι , υποχρεωτική δεν είναι πουθενά :( θα πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξει και να μπουν και ανά φυλή τουλάχιστον αυτές που προτείνει ο όμιλος φυλής της χώρας καταγωγής του σκύλου.
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ίσως είναι θέμα ομιλων Κατερίνα.
Στο πεντιγκρι του Σανι πχ από την Λετονία, αναφέρονται οι επιγονατίδες κάποιων προγόνων.
Αν έμπαινε εδώ στην αναπαραγωγή, δεν υπάρχει πρόβλεψη να αναφέρονται στα πεντιγκρι των παιδιών του.
Οπότε όλες οι εξετάσεις των προγόνων απλά χάνονται.
Είναι ένα θέμα αυτό.(και ολόκληρο θέμα από μόνο του)
Έτσι πρέπει να γίνει πρόβλεψη να μπουν , νομίζω ότι για να μπουν πρέπει να περάσει από ΓΣ τουλάχιστον έτσι είχε γίνει με την δυσπλασία.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ
Το μοναδικό όπλο τους (όσο και αν αυτό δεν αρέσει) πρέπει να είναι η έρευνα και η μελέτη που θα κάνουν για την φυλή που κοπτωνται να αποκτήσουν.
Mιχάλη μέσα από έρευνα και μελέτη μαθαίνεις τα by the book.
Τα άλλα τα φούστικα - τα κάτω από το τραπέζι - τα μαθαίνεις αλλιώς, αν τα μάθεις.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
@canis και @Yorkaddict εγώ δεν κυνηγάω τον τέλειο σκύλο ακόμη - τα στοιχειώδη ψάχνω, σε αυτό το επίπεδο είμαστε ακόμη.

@sea-mol ναι οκ έχουμε κωλοκράτος, αλλά το θεωρώ αφελές να πιστέψω το σενάριο "α καλέ εγώ ήθελα να είμαι νομοταγής - άλλοι δεν με αφήνουν". Όπως έγραψα και μερικές σελίδες πιο πίσω κι εγώ θέλω να φτιάξω μια νόμιμη εταιρεία που να κάνω τα χ πράγματα από χόμπυ (τι δεν λέω - σιγά μην μου φάτε την ιδέα για την σταρτάπ :LOL:), αλλά δεν με παίρνει, τι να κάνουμε, κάθομαι στα αυγά μου. Ξαναλέω δεν είναι δικό μου πρόβλημα, τα δικά μου προβλήματα είναι άλλα και ανήκουν στην πλευρά των προβλημάτων της saras.

Να προσθέσω όμως ότι υπάρχουν άνθρωποι ειδικοί οι οποίοι πληρώνονται για να εκπονούν πλάνα για το πως και σε τι πλαίσιο πρέπει να λειτουργεί μια επιχείριση από καφετέρια μέχρι τηλεπικοινωνιακή. Σε έναν τέτοιον θα μπορούσε να ανατεθεί να συντάξει ένα σοβαρό πλάνο αναγκών/προδιαγραφών και αυτό να καταταθεί στην όποια αρχή για να διεκδικηθούν οι άδειες και τα συναφή.

@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ εξαιρετικό το σχόλιο για το πως θα άλλαζαν τα πράγματα αν ο αδικημένος πελάτης ήταν επώνυμος και δεν το είχαμε θίξει έως τώρα. Όπως όλοι ψυχανεμιζόμαστε θα τους είχε πάει πίπα-κώλο (συγγνώμη κιόλας @takisft)
Σε κάθε περίπτωση θέτει τη βάση και για εξαιρετικές ιδέες χειρισμού.
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Βασω τα πούστικα κάτω απο το τραπέζι δεν γίνονται μόνο στην Ελληνική εκτροφή και δεν θα σταματησουν να γίνονται :(
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Βασω τα πούστικα κάτω απο το τραπέζι δεν γίνονται μόνο στην Ελληνική εκτροφή και δεν θα σταματησουν να γίνονται :(
Το γνωρίζω αλλά θέλω πρώτα να ξεκινήσω την εγχώρια αγορά. Παπούτσι από τον τόπο μου. Αλλά να έχει σόλα βρε αδερφέ.
 
  • Like
Reactions: zenio and vek


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
ΕΡΩΤΗΣΗ:
Αποφασίζω να κάνω την επένδυση, έχω και 5 στρέμματα στο χωριό, ρίχνω και 50.000 να φτιάξω εκτροφείο σύμφωνα με τον νόμο, ΑΦΜ κλπ
Παίρνω και 5 σκυλιά τουμπανο με όλα τα χαρτιά, ιστορικό, εξετάσεις υγείας κλπ

Κατά το φόρουμ είμαι ηθικός εκτροφέας, η κουταβοπαραγωγός;
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
ΕΡΩΤΗΣΗ:
Αποφασίζω να κάνω την επένδυση, έχω και 5 στρέμματα στο χωριό, ρίχνω και 50.000 να φτιάξω εκτροφείο σύμφωνα με τον νόμο, ΑΦΜ κλπ
Παίρνω και 5 σκυλιά τουμπανο με όλα τα χαρτιά, ιστορικό, εξετάσεις υγείας κλπ

Κατά το φόρουμ είμαι ηθικός εκτροφέας, η κουταβοπαραγωγός;
Και για να το κάνω πιό εύκολο.
Δεν με ενδιαφέρουν οι εκθέσεις μορφολογίας, θέλω τα σκυλιά μου δυνατά και υγιή.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
ΕΡΩΤΗΣΗ:
Αποφασίζω να κάνω την επένδυση, έχω και 5 στρέμματα στο χωριό, ρίχνω και 50.000 να φτιάξω εκτροφείο σύμφωνα με τον νόμο, ΑΦΜ κλπ
Παίρνω και 5 σκυλιά τουμπανο με όλα τα χαρτιά, ιστορικό, εξετάσεις υγείας κλπ

Κατά το φόρουμ είμαι ηθικός εκτροφέας, η κουταβοπαραγωγός;
Και για να το κάνω πιό εύκολο.
Δεν με ενδιαφέρουν οι εκθέσεις μορφολογίας, θέλω τα σκυλιά μου δυνατά και υγιή.
Αν δεν κρινονται τα σκυλια σου σε εκθεσεις εισαι κουταβοπαραγωγός για την μεχρι προτινος λογικη του forum

Υ.Γ. Αοριστο απροσωπο: η γραπτη ιστορια εκθετει πολλους που μεχρι τωρα πυροβολανε με τα φυσιγγια της ηθικης εκτροφης :ROFLMAO:
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αν δεν κρινονται τα σκυλια σου σε εκθεσεις εισαι κουταβοπαραγωγός για την μεχρι προτινος λογικη του forum

Υ.Γ. Αοριστο απροσωπο: η γραπτη ιστορια εκθετει πολλους που μεχρι τωρα πυροβολανε με τα φυσιγγια της ηθικης εκτροφης :ROFLMAO:
Μα θα είναι πετιγκρένια όλα
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@vasilis_mike

Το "κουταβοπαραγωγός" ή όχι θα το δείξει η "παραγωγή" σε ποσότητα και ποιότητα. Όπως, επίσης και ο τρόπος που αντιμετωπίζεις τους "πελάτες" σου, τους σκύλους σου, το σκύλο γενικότερα και πως αντιμετωπίζεις τις "στραβές" σου.

Έγραψα πιο πάνω:

Για παράδειγμα, εκτροφέας που εκτιμώ και βγάζει υγιεί κουτάβια, με ταμπεραμέντο και έχει πολλές γνώσεις, σωστές απόψεις και είναι πάντα πρόθυμος να σε βοηθήσει, κάνει πολλές γέννες τον χρόνο για τα "γούστα" μου, για τα δικά μου κριτήρια. Επίσης, χρησιμοποιεί και στενή ενδογαμία που πάλι δε μου αρέσει ιδιαίτερα. Δε θα κάτσω να του βάλω "ταμπέλα" μα θα τον κρίνω για αυτά που κάνει με βάση αυτά που πιστεύω και αν μου βγαίνει "θετικός" γενικά θα τον προτείνω ή θα προχωρήσω σε αγορά.

Το θέμα είναι να έχουμε διαμορφώσει κριτήρια, να έχουμε κάποιες γνώσεις και να προχωράμε σε συνειδητές επιλογές.
Κριτήρια χρειαζόμαστε και ενημέρωση, όχι "ταμπέλες"...
 




d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Το "κουταβοπαραγωγός" ή όχι θα το δείξει η "παραγωγή" σε ποσότητα και ποιότητα. Όπως, επίσης και ο τρόπος που αντιμετωπίζεις τους "πελάτες" σου, τους σκύλους σου, το σκύλο γενικότερα και πως αντιμετωπίζεις τις "στραβές" σου.
Και να προσθεσω και το γενικοτερο conduct yourself επι του θεματος της εκτροφης, των επιλογων σου και της ιδεολογια σου επ' αυτης.
 
  • Like
Reactions: canis


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@canis και @d3ac0n νομίζω ότι καταλαβαίνετε τι θέλω να πω και συμφωνούμε.
Όποιος θέλει να έχει 4 και πάνω γέννες τον χρόνο και θέλει να έχει εισόδημα, ας ρίξει χρήμα να κάνει επένδυση να βγάζει τον επιούσιο. Άλλωστε οι περισσότερες μικρο-επιχειρήσεις της τάξεως 50-100.000 επένδυσης δεν βγάζουν πάνω απο 20.000 καθαρά.

Τώρα αν δεν είσαι από επαρχία και δεν έχεις έκταση και δεν θέλεις να μετακομίσεις, τι να κάνουμε;; Κι εγώ θα ήθελα να έχω τον λαχανόκηπό μουκ και 2 κατσίκες να πίνω φρέσκο γάλα, αλλά έχω αποφασίσει να μένω στην μεγαλούπολη.

Κι ας μείνουν οι ερσιτέχνες με τα 2 σκυλιά τους και 1 γέννα κάθε 2 χρόνια, που θα συνεργάζονται με κάποιο νόμιμο εκτροφείο για τις όποιες πωλήσεις, συμφωνητικά, αποδείξεις.

Όλα γίνονται. Αλλά, μετά από τόσο διάβασμα και συζητήσεις για όλα αυτά που λέμε, σε κάποιους αρέσει αυτή η κατάσταση , γιατί βγάζουν μαύρα.

Άποψή μου και θα παρακαλούσα τεκμηριωμένες απαντήσεις και οχι "λες ανοησίες" "μπούρδες" είσαι "μπερδεμένος" κλπ κλπ
 
  • Like
Reactions: AGRIAN and d3ac0n


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Άποψή μου και θα παρακαλούσα τεκμηριωμένες απαντήσεις και οχι "λες ανοησίες" "μπούρδες" είσαι "μπερδεμένος" κλπ κλπ
Φταει το κρατος που τους αφηνει ξεκερεμαστους.

εισαι μπερδεμενος :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Φταει το κρατος που τους αφηνει ξεκερεμαστους.

εισαι μπερδεμενος :ROFLMAO:
Πέρα από την πλάκα, πολύ θα ήθελα να διαβάσω τις γνώμες εκτροφέων από την επαρχία και τα "τεχνικά", "ουσιαστικά" προβλήματα που θα αντιμετώπιζαν για κάτι τέτοιο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95