Όχι γέννα, αλλά όχι και στείρωση;


Tintail

Member
16 Νοεμβρίου 2010
24
0
Αθήνα
smilepleasephotography.blogspot.com
Λοιπον, συζητουσα με τον εκτροφεα της Πανδωρας μας και του ειπα οτι σκοπευω να της κανω στειρωση. Εκεινος μου ειπε οτι καλο θα ηταν να μην το κανω γιατι εχει ηδη προβλημα βαρους και θα παχυνει κι αλλο.
Το σκυλι μου ειπε, δεν εχει δειξει ποτε ορμονικη ανισορροπια, εχει κανει τις γεννες της κτλ.

Εγω παλι ΔΕΝ σκοπευω ποτε να την βαλω να γεννησει και επειδη εχω καλη εμπειρια απο σκυλια, πιστεψτε με ΟΥΤΕ "κατα λαθος" μπορει να γινει κατι τετοιο (γιατι υπαρχουν αλλοι τροποι για να μην συμβει!!! ;))

Ο ανθρωπος αυτος ξερει την ρατσα μεσα εξω και τον εμπιστευομαι τυφλα.
Υπαρχουν περιπτωσεις οπου μια στειρωση μπορει να κανει κακο στο ζωο σε καποιον τομεα της ζωης του?

Εχω δει απο τους γατους μου και τα σκυλια που ειχα στο παρελθον οτι οντως παχυναν μετα την στειρωση ακομα και αν τους διναμε λιγο φαγητο (και ο δικος μου σκυλος ΛΑΤΡΕΥΕΙ το φαγητο χε χε).

Πιστεψτε με ξερω πολυ καλα οτι *γενικα* η στειρωση κανει καλο στα ζωα ομως υπαρχουν μεμονωμενες περιπτωσεις που σε συγκεκριμενο ζωο για συγκεκριμενους λογους, εκανε κακο? Οπως για παραδειγμα ορμονικη ανισορροπια? Ειναι κατι που συμβαινει ιατρικα, το εχω δει.

Επισης δεν θεωρω οτι το σκυλι μου βασανιζεται οταν εχει οιστρο, ειναι ηρεμη, δεν λερωνει, δεν ζηταει αρσενικο, δεν εχει αλλαξει τιποτα στην ηδη γλυκια συμπεριφορα της :)

Θα ηταν ενδιαφερον να ακουσω τις αποψεις σας.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Καλημέρα! Επειδή στο θέμα της στείρωσης είχα κινήσει γη και ουρανό να μάθω τι και πως στατιστικά δεν μου ανέφερε κανένας από 7 γιατρούς "παρενέργεια" όπως την αναφέρεις!

Αν φοβάσαι με κιλά από την δικά μας στείρωση τις πρώτες 10 μέρες η δικά μου ήθελε παραπάνω φαγητό αλλά μετά ισορρόπησε. Είναι μια χαρά από κιλά δεν έχει κανένα απολύτος πρόβλημα

Ένα μέλος του forum και καλός φίλος μου είχε πει όταν το έψαχνα πως αν δεν σε "ζορίζουν" οι οίστροι μην την στειρώσεις!

By the way είναι πανέμορφη η κοπέλα σας!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.708
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Απ' οτι καταλαβα το σκυλι εχει ηδη κανει γεννες οποτε δεν ισχυει αυτο "πρεπει να τη ζευγαρωσω".
Η στειρωση δεν παχαινει, το φαγητο και η ελλειψη ασκησης παχαινουν.
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Απ' οτι καταλαβα το σκυλι εχει ηδη κανει γεννες οποτε δεν ισχυει αυτο "πρεπει να τη ζευγαρωσω".
Η στειρωση δεν παχαινει, το φαγητο και η ελλειψη ασκησης παχαινουν.
Νομίζω πως θα έρθω και θα συμφωνήσω με την Berna!
Πάντως πιστεύω πως καλύτερη χρονικά περίοδος για να γίνει μία στείρωση είναι μετά τον πρώτο οίστρο,και πως αυτά που λένε περί ζευγαρώματος,οτι δλδ το σκυλί πρέπει να ζευγαρώσει μία φορά κτλ.,δεν ισχύουν!
Αν δεν κάνω λάθος "Tintail" το δικό σου λάμπ είναι ήδη κάποιας ηλικίας (6 χρονών δεν θυμάμαι ακριβώς τωρα :)) έτσι δεν είναι;Οπότε στη θέση σου δεν θα προχωρούσα σε στείρωση!
Με την στείρωση τα θηλυκά σκυλιά γίνονται πιο στοργικά και όσο για τα κιλά,αν δεν υπάρχει η κατάλληλη άσκηση,τότε θα υπάρχει και πρόβλημα!
Τώρα αν αποφασίσεις να την στειρώσεις τελικά και δείς οτι έχεις πρόβλημα στείλε την μου για 2 εβδομάδες ;) με λίγη εξάσκηση στο βουνό θα είναι πάλι κούκλα :p
Τώρα αν έχει κάποιος άλλος αντίθετη γνώμη,επί στείρωσης,τι να σου πω; :?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.708
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Πάντως πιστεύω πως καλύτερη χρονικά περίοδος για να γίνει μία στείρωση είναι μετά τον πρώτο οίστρο,και πως αυτά που λένε περί ζευγαρώματος,οτι δλδ το σκυλί πρέπει να ζευγαρώσει μία φορά κτλ.,δεν ισχύουν!
Ειλικρινά δεν ξέρω αν ισχύουν ή όχι, το έχω ακούσει πάντως από κτηνιάτρους, πως σκύλα που ποτέ δεν ζευγάρωσε και δεν στειρώθηκε έχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να πάθει πυομήτρα! Γι'αυτό σκύλες που δεν προορίζονται για αναπαραγωγή καλό είναι να στειρώνονται. Η συγκεκριμένη σκύλα έχει κάνει ήδη γέννες επομένως το ρίσκο της πυομήτρας έχει μειωθεί.
 


Tintail

Member
16 Νοεμβρίου 2010
24
0
Αθήνα
smilepleasephotography.blogspot.com
Ναι θα γινει 7 στο τελος του μηνα, δεν ειναι μικρη.
Εχει κανει 3 γεννες απο ο,τι μου ειπε ο εκτροφεας.
Οχι δεν εινια καθολου δυσκολος ο οιστρος της, μαλιστα τωρα εχει και ειναι οπως παντα, απλα καθαριζεται συνεχεια :)
Την φοβαμαι λιγακι την πυομητρα αλλα απο τα σκυλια που περασαν απο τα χερια μου τα τελευταια 20 χρονια, μονο ενα επαθε (και εγινε καλα με την επεμβαση).

Λετε δηλαδη οτι στην δικια μας περιπτωση ισως το καλυτερο για το ζωο ειναι να μην την υποβαλλω στην ταλαιπωρια? (γιατι ενταξει, επεμβαση ειναι για το ζωο ειναι μια ταλαιπωρια μεχρι να αναρρωσει)
Ετσι μου ειπε και ο εκτροφεας.

Εννοειται οτι δεν ισχυει οτι το σκυλι πρεπει να ζευγαρωσει μια φορα!! :)
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Ειλικρινά δεν ξέρω αν ισχύουν ή όχι, το έχω ακούσει πάντως από κτηνιάτρους, πως σκύλα που ποτέ δεν ζευγάρωσε και δεν στειρώθηκε έχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να πάθει πυομήτρα! Γι'αυτό σκύλες που δεν προορίζονται για αναπαραγωγή καλό είναι να στειρώνονται. Η συγκεκριμένη σκύλα έχει κάνει ήδη γέννες επομένως το ρίσκο της πυομήτρας έχει μειωθεί.
Αυτό περί μείωσης του ρίσκου της πυομητριας δεν το γνωρίζω για να σου πω την αλήθεια!Νομίζω πως το συγκεκριμένο θέμα είναι "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα" και τελικά ο καθένας επιλέγει ότι είναι καλύτερο κατα την γνώμη του για το κατοικίδιο του!
Πάντως εγώ το λάμπ μου που δεν το προορίζω για γεννητούρια κτλ θα την στειρώσω!
Το θέμα Berna είναι πως καταλήουμαι στο ίδιο συμπέρασμα!Να μην κάνει στείρωση στο λαμπ της η tintail!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Κατα την άποψή μου δεν έπρεπε καν να σκέφτεσαι τι θα κάνεις
Ο εκτροφέας σου προφανέστατα ξέρει την φυλή και τα σκυλιά του-μην βασανίζεσαι αμφισβητώντας τον
Ο άνθρωπος έχει "γεννήσει" την σκύλα σου
την είχε πλάι του τόσα χρόνια
την έχει βοηθήσει να γεννήσει
δεν ξέρω
εγώ θα τον είχα κατατάξει στους ημίθεους και μόνο για να περνάει η ώρα θα συζήταγα με φίλους τα λεγόμενά του

Για να ξεπεράσουμε όμως τις αυθεντίες και τα δόγματα :lol:
είναι αντικειμενικό ότι "μιά εγχείριση είναι μιά εγχείριση" "η αναισθησία έχει παρενέργειες" "το να αφαιρείς όργανα που λειτουργούν σωστά απο έναν ζωντανό οργανισμό είναι μιά διόλου φυσιολογική διαδικασία" και δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχει ο παραμικρός κι ελάχιστος λόγος να στειρώσεις ένα ζώο με ήσυχο οίστρο ,εσύ ένας άνθρωπος σίγουρος ότι μπορείς να έχεις τον έλεγχο της και ενώ ο εκτροφέας της και κάτοχός της εδώ και 6 χρόνια λέει πως όχι

:)
 




Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Νόμιζα πως αφηνες να εννοηθεί κατι τέτοιο λέγοντας αυτό για το ρίσκο της πυομητρας!Δηλαδή προτείνεις να κάνει την στείρωση;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.708
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Νόμιζα πως αφηνες να εννοηθεί κατι τέτοιο λέγοντας αυτό για το ρίσκο της πυομητρας!Δηλαδή προτείνεις να κάνει την στείρωση;
Δεν έγραψα πουθενά πως οι πιθανότητες θα μειωθούν στο 0!
Επίσης αν δεις παραπάνω, έγραψα πως ο σκύλος δεν παχαίνει από τη στείρωση αλλά από το φαγητό και από την έλλειψη άσκησης!
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
ο εκτροφεας ξερει απο ολους καλυτερα τα ζωα του
η αποψη μου ειναι σκυλα που δεν θα κανει αλλη αναπαραγωγη στειρωνετε αρκει να το επιτρεπει η κατασταση υγειας της και σκυλα κουταβα που δεν θα μπει αναπαραγωγη μολις τελειωσει ο δευτερος οιστρος στειρωνετε
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Και εγώ στην θέση σου θα ακολουθούσα την συμβουλή του εκτροφέα, γιατί αυτός ξέρει καλύτερα.

Πάντως εφόσον δεν έχει πρόβλημα κατά την διάρκεια του οίστρου και μπορείς να την προσέχεις,
δεν είναι απαραίτητη η στείρωση.
Απλά ζυγίζεις τα θετικά και τα αρνητικά και αποφασίζεις.

Εγώ πιθανώς να διάλεγα να την στειρώσω, αλλά είναι καθαρά δική σου απόφαση!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU