Ύψος μπολ του σκύλου


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Καλησπερα,θυμαμαι οτι ειχα διαβασει σε καποιο post του forum σχετικα με το υψος που πρεπει να βρισκεται το μπωλ του σκυλου αλλα δεν το βρισκω,δεν θυμαμαι τον τιτλο του θεματος.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Νομίζω, χωρίς να ποντάρω και το σβέρκο μου, ότι οι μεσαίες και μεγαλόσωμες φυλές χρειάζονται υπερυψωμένα μπολάκια φαγητού...
Μια και αναφερόμαστε στα μπολ ο επόμενος που πιθανόν θα με διορθώσει, μήπως με το ύψος να μας πει και το καταλληλότερο υλικό...???
(συγνώμη για το υποερώτημα...!)
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Τα μπολ θα πρεπει να ειναι υπερυψωμενα ειδικα στις μεγαλοσωμες φυλες προς αποφυγης συστροφης στομαχου.
Για μενα τα inox ειναι καλυτερα απο τα πλαστικα.
 


Reina

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2009
104
0
Απ' ότι έχω διαβάσει, η θεωρία περί υπερυψωμένων μπολ έχει καταρριφθεί.
Κατάλληλο υλικό είναι όποιο καθαρίζεται καλά (π.χ. κεραμικό) και δεν έχει γρατζουνιές ή ραγίσματα, όπου μπορεί να μείνει ποσότητα τροφής.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Το πλαστικό μαζεύει βρωμιά και επιτρέπει την ανάπτυξη μικροβίων, ενω διάβασα ότι μπορεί να κάνει τη μαυρη μυτούλα ροζ, λόγω χημικών. Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει το δεύτερο. Προτιμω inox και πήλινο και πάντα τα καθαρίζω με ξίδι ή απορρυπαντικο πιάτων, ποτε χλωρίνη κλπ που βάζουν κάποιοι.
Εμεις είμαστε χαμηλές, οποτε τρωμε κάτω, αλλα΄νομίζω ότι πρέπει να είναι λίγο ψηλότερα τα μπωλ για τα άλλα μεγέθη.
 
Last edited:


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Τα μπολ θα πρεπει να ειναι υπερυψωμενα ειδικα στις μεγαλοσωμες φυλες προς αποφυγης συστροφης στομαχου.
Σχετίζεται το ύψος του μπολ με την συστροφή στομάχου?!?? :shock:

Δεν το ήξερα!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Καλησπερα,θυμαμαι οτι ειχα διαβασει σε καποιο post του forum σχετικα με το υψος που πρεπει να βρισκεται το μπωλ του σκυλου αλλα δεν το βρισκω,δεν θυμαμαι τον τιτλο του θεματος.
Ηθελα να ηξερα,σε τι υψος βρε θα το ανεβασεις;Καμια σανιδα θα βαλεις απο κατω;:p
Ισχυει για τις μεγαλοσωμες ρατσες.

Ασχετο:μ' αρεσει η φωτο σου.Πως βγηκε;Red bull του εδωσες και απογειωθηκε;:D

Απ' ότι έχω διαβάσει, η θεωρία περί υπερυψωμένων μπολ έχει καταρριφθεί.
Δεν εχει καταρριφθει αλλα αμφισβητηθει.

Σχετίζεται το ύψος του μπολ με την συστροφή στομάχου?!?? :shock:
Ναι.
 






omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εγω πιστευω οτι στα ψηλα σκυλια καλα ειναι να ειναι ψηλα(οχι σε ολα μερικα δεν εχουν προβλημα)η αλλη γνωμη λεει οτι δεν φταει το μπωλ κατω για δυστροφια στομαχου,και ρωταω εγω σας χαλαει να ειναι ψηλα μεχρι να αποδειθη το αντιθετο?γιατι για το μπωλ ψηλα δεν υπαρχουν κατηγοριες.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.821
5.049
patra
grdane.blogspot.com
στις μεγαλόσωμες ψηλές φυλές ο λόγος που πρέπει να ειναι υπερυψωμένο ( στο ύψος του αγκώνα το ιδανικό....)
δεν είναι μόνο για το θεμα συστροφής είναι και σκελετικό το ζήτημα...
ασχετο αν εχει λοιπον αμφισβητηθει ή καταριφθει το επιχειρημα περι συστροφής... καλό ειναι το μπωλ να ειναι υπερυψωμενο....
το καλυτερο υλικο ειναι το ανοξειδωτο.... ( προσωπική άποψη...)
τα υπολοιπα στο βαθμο που καθαριζονται και πλενονται σχολαστικα παλι αποδεκτα ειναι...
 








vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Πάντως για σκύλους με τάσεις συστροφής έχει πάρει το μάτι μου κάτι μπωλ νερού σε στυλ συντριβάνι για να πίνει λίγο-λίγο.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.821
5.049
patra
grdane.blogspot.com
προσεξες οτι τοποθετηθηκα ασχετα αν ειναι θεμα συστροφης υπαρχουν και σκελετικα ζητηματα?

κι επισης δεν θα διαφωνουσα και με καποιον που θαλεγε οτι το υπερυψωμενο μπωλ βοηθα στην αποφυγη της συστροφης..... :rolleyes:
 
Last edited:




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Πιστευω οτι αν ηταν συγκεκριμενη η αιτια η οι αιτιες για την συστροφη θα παιρναμε τα μετρα μας και θα ειχαμε λυσει το προβλημα μας.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.134
Μηνύματα
896.062
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa