ΑΚΙΤΑ INU


dotboy

Member
14 Αυγούστου 2007
12
0
Έχω αποφασίσει να αποκτήσω ένα Ακιτα!!!

Ψάχνοντας στο internet είδα την σελίδα τ.... .............gr
το link σβήστηκε από denis
όπου και τηλεφώνησα για πληροφορίες.
Η τύπισσα που το σήκωσε μου είπε ότι συνεργάζονται με εκτροφεία στα βαλκάνια αλλά απέφευγε να μου πει την χωρά!!!!
Έχει κάποιος υπόψη του κάποιο καλό εκτροφείο ή ένα εγγυημένα καλό pet shop να προτείνη ?

Το σκυλί θα μένει σε ένα μικρό διαμέρισμα σε χωριό με μεγάλη παραλία και αλάνες! Τι λέτε? θα είναι ευτυχισμένο ? με την προϋπόθεση ότι θα βγαίνει τουλάχιστον 3 φορές έξω την ημέρα με την βραδινή του βόλτα να είναι και η μεγαλύτερη ... όπως επίσης ότι θα το παίρνω μαζί μου στο μαγαζί που διατηρώ και θα συναναστρέφεται με αρκετό κόσμο!!!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Από την περιγραφή που κάνεις, μια χαρά θα περάσει ο σκύλος.
Ο σκύλος που θα σε ακολουθει στην δουλειά σου, θα συναναστρέφεται με κόσμο, και πάνω από όλα θα είσαι εσύ κάπου εκεί τριγύρω, αυτός ο σκύλος θα είναι πολύ ευτυχισμένος.

Ώς προς τι βόλτες, επίσης μια χαρά είναι.

Για το που θα βρεις Ακίτα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά έχω δει κάμποσους να παρουσιάζουν τέτοια σκυλιά σε εκθέσεις μορφολογίας. Θα προσπαθούσα να επικοινωνήσω μαζί τους, και να με συμβουλεύσουν από που να πάρω τέτοιον σκύλο, εαν ενδειαφερόμουνα για την φυλή αυτή.

Πάντως σίγουρα όχι από πετ σόπ.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
AN EINAI ΔΥΝΑΤΟΝ !!!
ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ....
ΔΕ ΒΛΕΠΕΙΣ , ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ
.... ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ Ως ΠΡΟΙΟΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ 10 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ....
ΟΙ ΡΑΤΣΕΣ, ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ....
ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ΧΑΜΗΛΕΣ FILA BRASILEIRO ΜΕ 650 ΕΥΡΩ??

ΑΠΟ ΤΑ ΤΑΡΤΑΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΟΧΙ ΑΠΛΩς ΑΠΟ ΟΥΓΓΑΡΙΑ ...

210 - 8145165 ΚΥΝΟΛΟΓΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΡΩΤΑ ΓΙΑ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΑΚΙΤΑ, ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΛΕΦΩΝΑ.
 


dotboy

Member
14 Αυγούστου 2007
12
0
Χμμμμμμ!! θα ψάξω να βρω από εκτροφείς ! επικοινώνησα με τον κυνολογικο όμιλο και θα με ενημερώσουν!!! Ξέρει κανείς τιμές από εκτροφείς?
 










dotboy

Member
14 Αυγούστου 2007
12
0
οποτε το μονο που μενει ειναι να βρω εκτροφεα και να με εγκρινει για να μου δωσει το σκυλακι !!!!!!
 


dotboy

Member
14 Αυγούστου 2007
12
0
malon vrika enan ektrofea!!!
Tha xerei an einai egios to thiliko kata tis arxes septemvriou!!!
H timi pou mou edwse einai 500 euro pisteuw einai kala!!!!\

Kata lexi mou eipe oti to thiliko exei parei meros se diagwnismous eno to arseniko einai enas leykos skylaros!!!!!!!!!!!

tha sas pw nea molis mou pei oti einai egios kai ton episkeftw!!!!!
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Να ζητήσεις πετιγκρί πέντε γεννεών τουλάχιστον, να ζητήσεις πληροφορίες για τα σκυλιά που εμφανίζονται στο πεντιγκρί, να ρωτήσεις για τεστ υγείας, τι ελαττώματα και ασθένειες είναι γνωστά για τις γραμμές αίματος που έχουν πίσω τους και φυσικά να πάρεις απαντήσεις για αυτά που γράφει το θέμα "Πως διαλέγουμε εκτροφέα".
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
dotboy said:
Το σκυλί θα μένει σε ένα μικρό διαμέρισμα σε χωριό με μεγάλη παραλία και αλάνες! Τι λέτε? θα είναι ευτυχισμένο ? με την προϋπόθεση ότι θα βγαίνει τουλάχιστον 3 φορές έξω την ημέρα με την βραδινή του βόλτα να είναι και η μεγαλύτερη ... όπως επίσης ότι θα το παίρνω μαζί μου στο μαγαζί που διατηρώ και θα συναναστρέφεται με αρκετό κόσμο!!!
Και μεις την έχουμε κάθε μέρα στο μαγαζί μας,μαζί μας..... :D Ε,ρε γλέντια...
 








denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Κατ'αρχήν και τα δύο σκυλιά είναι πολύ ενδιαφέροντα, το border θεωρητικά :D και η σκύλα του Calibra, είναι το αντικείμενό μου :D Κατέχεις κάποιο από αυτά? Την Ida μου φαίνεται την είχε ένας Γάλλος? Είναι πολύ καλό ζευγάρωμα, αν και δεν προτιμώ αυτές τις γραμμές ...

Κανένα pedigree δεν είναι export.

Το τρίτο έγγραφο δεν είναι pedigree, εκτός κι αν είναι το πίσω μέρος, σαν επεξηγήσεις συντομογραφιών μου φαίνονται ... δεν ξερω ρώσικα, τί είναι?

Οσο για το pedigree 5 γενεών δεν υπάρχει πουθενά επισημα στην Ευρώπη, και είναι και αχρείαστο .. πολύ λίγοι και σε πολύ ιδιαίτερες περιπτώσεις (αναζήτηση κάποιας σπάνιας γραμμής αίματος πχ) χρησιμοποιούν εκτροφικά την 5 - 6 γενεά, και αυτοί χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία.

Αν θέλει κάποιος εκτροφέας να προσφέρει γνώση και φτιάξει ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ (για να αποφεύγονται απατεωνες) κάποιες γενεές πίσω, εχει καλώς, ή ακόμα να δείξει ότι μπορεί από φωτογραφίες. Αλλά να το ζηταμε αυτό είναι αστείο και μάλιστα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 ΓΕΝΕΩΝ! Να κατακρίνουμε τα κακώς κείμενα, αλλά να είμαστε ρεαλιστές. Εμένα η 6η γενεά μου είναι τελείως άχρηστη, εσύ σαν ιδιοκτήτης τί θα την κάνεις??? Αν είναι αυτό πιστοποιητικό γνησιότητας, σε πληροφορώ ότι δεν είναι καθολου, στο 2-3 γίνονται οι λαμογιές, μετά όλα είναι εύκολα, φτιάχνεις ότι pedigree θέλεις.
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Δεν το ήξερα ότι δεν υπάρχουν επίσημα πεντιγκρί πέντε γέννεων. Μέχρι πόσες φτάνουν? Τρεις? Η χρησιμότητα για τον ιδιοκτήτη είναι ότι μπορεί να μάθει περισσότερα για το background του κουταβιού και να υπολογίσει πιο αξιόπιστα το βαθμό αιμομιξίας (COI).

Σχετικά με το άλλο που έγραψα, να ρωτήσει για τα ελαττώματα και τις ασθένειες που είναι γνωστά για τις γραμμές αίματος που εμφανίζονται στο πεντιγρί, τι γνώμη έχεις? Είναι ρεαλιστική ερώτηση ή θα απαντήσουν όλοι ότι έχουν the best of the best? :lol:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Oχι, να ρωτήσει ... αυτά φαίνονται, οι δυσπλασίες ας πούμε,
απλά ρωτάει σαν να λέει πες μου τί λέει γιατί δεν ξέρω να το διαβάσω...
αν ο άλλος του πεί ότι όλα τα σκυλιά πχ είναι καθαρά και δεν είναι, είναι αστείο, μπορεί στο μέλλον με το που θα μάθει τις συντομογραφίες HD - ED και τους βαθμούς να το ελέγξει μόνος του ως ένα βαθμό, μην γνωρίζοντας βέβαια την μεταδοτικότητα πχ, αλλά θα καταλάβει την απάτη.
Μπορεί ένας εκτροφέας να κάνει την απάτη, όλα είναι πιθανά, μπορεί επίσης σε μεγάλο ποσοστό μάλιστα να μην ξέρει να διαβάζει ο ίδιος το pedigree του!!


Το θέμα συνεχίζετε ΕΔΩ για την εκτροφή γενικότερα.
 


dotboy

Member
14 Αυγούστου 2007
12
0
Paidia 1 noemvriou tha parw to akita mou apo ton ektrofea!!! tha einai arseniko kai meli!!! perimenw idees gia to onoma skylou!!! skeftome kati se styl moby. i se ena ancient aigyptiako... Help!!!! mipws thelei kanenas na ginei nonos?

Σε παρακαλώ πολύ ΟΧΙ greeklish!...Ρίξε μια ματιά και ΕΔΩ. admin
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.839
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU