ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ENGLISH STAFFORDSHIRE


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Προσπάθησε [όσο δύσκολο και να σου είναι], να περιορίζεσαι σε on topic σχόλια.
Τα υπόλοιπα που λες, δεν με ενδιαφέρουν καθόλου.
Ενδιαφέρουν ή όχι είναι ανευ σημασίας. Σημασία εχει οτι κατάλαβες πως οταν θα "εκτροχιάζεσαι" απευθυνόμενη προσωπικά σε μένα θα λαμβάνεις και την αντίστοιχη απάντηση.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Υπαρχει ενα πολυ καλο εκτροφειο στην Ελλαδα με καλα σκυλια.
Με 400 ευρω δεν θα βρεις βρεις βεβαια, αλλα αν περιμενεις λιγο ακομα να μαζεψεις λεφτα θα παρεις το σκυλι που θελεις απο σωστους υγιεις και ισορροπημενους γονεις (και προγονους).
Αν το παρεις απο εκτροφειο θα ξερεις οτι εισαι καλυμμενος στο τριπτυχο υγεια-χαρακτηρα-μορφολογια.
Αλλιως αν δεν σε νοιαζει πηγαινε παρε και ενα ημιαιμο απο φιλοζωικη.
Αν οντως θελεις english staffordshire bull terrier ο σωστος εκτροφεας ειναι μονοδρομος.
 
Last edited:


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Στο παρελθον εχω "τσακωθει"εδω μεσα για την τοση διαφημηση σε εκτροφεις....αλλα οχι και να στρεψουμε τον κοσμο σε ιδιωτες αυτο ειναι βαρυ :D chostdoc τα γραπτα μενουν οποτε μπορεις να τσεκαρεις αν λεω αληθεια :D
Συμφωνω σε αμφότερα :) είναι τα δύο άκρα, υπερ-διαφημιση εκτροφέων από τη μία , παρότρυνση για αγορα μέσω αγγελίας από την άλλη. Στο σχόλιο μου φαινεται ξεκάθαρα ότι δεν παιρνω θέση. Προσωπικα, δε θα επαιρνα ποτέ μέσω αγγελίας, για διαφορους λόγους, θα επαιρνα μονο από εκτροφείο, αλλα εγω είμαι εγώ, δε μπορώ να έχω την απαιτηση να κάνει ο καθένας αυτο που εγω θεωρώ σωστό ή να μην κάνει αυτο που θεωρω λάθος, και έχω υποχρέωση προς τον εαυτό μου να σέβομαι την επιλογή του.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Ενδιαφέρουν ή όχι είναι ανευ σημασίας. Σημασία εχει οτι κατάλαβες πως οταν θα "εκτροχιάζεσαι" απευθυνόμενη προσωπικά σε μένα θα λαμβάνεις και την αντίστοιχη απάντηση.
Ευτυχώς που ήρθες εσύ, να με βάλεις σε τάξη ;)
αχαχαχαχα...μπα σε καλό σου...:D
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
ενοειται δεν εχεις την απαιτηση να κανει ο καθενας αυτο που θεωρεις σωστο ή να μην κανει αυτο που θεωρεις λαθος αλλα...εσυ του προτεινεις το λαθος αντι να του προτεινεις το σωστο

απαιτηση κανενας μας δεν εχει απο τον αλλον,ειναι απλα ενα φορουμ!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Συμφωνω σε αμφότερα :) είναι τα δύο άκρα, υπερ-διαφημιση εκτροφέων από τη μία , παρότρυνση για αγορα μέσω αγγελίας από την άλλη. Στο σχόλιο μου φαινεται ξεκάθαρα ότι δεν παιρνω θέση. Προσωπικα, δε θα επαιρνα ποτέ μέσω αγγελίας, για διαφορους λόγους, θα επαιρνα μονο από εκτροφείο, αλλα εγω είμαι εγώ, δε μπορώ να έχω την απαιτηση να κάνει ο καθένας αυτο που εγω θεωρώ σωστό ή να μην κάνει αυτο που θεωρω λάθος, και έχω υποχρέωση προς τον εαυτό μου να σέβομαι την επιλογή του.
Εκεί που κάνεις λάθος όμως Ghostdoc, είναι ότι η αγορά από ιδιώτη δε θα έπρεπε να είναι στις επιλογές ενός υποψήφιου σκυλοϊδιοκτήτη.
Η επιλογή του ιδιώτη είναι λάθος. Δεν είναι άποψη αυτό, είναι γεγονός.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
"Ευτυχώς που ήρθες εσύ, να με βάλεις σε τάξη ;)
αχαχαχαχα...μπα σε καλό σου...:D"


Αντιθέτως, λατρεύω το χάος, με εξαίρεση το χάος του εγκεφάλου σου :)

ΥΓ: μ αρεσει που κάνεις και υποδείξεις περι ον-οφ τόπικ ,αχαχούχα..
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Υπαρχει ενα πολυ καλο εκτροφειο στην Ελλαδα με καλα σκυλια.
Με 400 ευρω δεν θα βρεις βρεις βεβαια, αλλα αν περιμενεις λιγο ακομα να μαζεψεις λεφτα θα παρεις το σκυλι που θελεις απο σωστους υγιεις και ισορροπημενους γονεις (και προγονους).
Αν το παρεις απο εκτροφειο θα ξερεις οτι εισαι καλυμμενος στο τριπτυχο υγεια-χαρακτηρα-μορφολογια.
Αλλιως αν δεν σε νοιαζει πηγαινε παρε και ενα ημιαιμο απο φιλοζωικη.
Αν οντως θελεις english staffordshire bull terrier ο σωστος εκτροφεας ειναι μονοδρομος.
Εδώ θα διαφωνίσω κάθετα και οριζόντια που λένε!!!

Σίγουρα όταν θέλουμε να αγοράσουμε ένα σκύλο κοιτάμε μόνο ΣΩΣΤΟ εκτροφέα.
Με το σωστός εννοούμε να έχει κάνει εξετάσεις υγείας στους γεννήτορες
Οι γεννήτορες να έχουν pedigree
Τα κουτάβια να έχουν pedigree
Οι γεννήτορες να έχουν συμμετάσχει σε εκθέσεις μορφολογίας επιτυχώς και να έχουν κριθεί άξιοι αναπαραγωγής
Ο εκτροφέας να ξέρει και να μας εξηγήσει γιατί ζευγάρωσε αυτά τα 2 σκυλιά

Όμως ποτέ κανένας εκτροφέας δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι το κουτάβι θα είναι απόλυτα υγιές!!!
Και όποιος το κάνει αυτό για εμένα δεν είναι σωστός εκτροφέας

Υπάρχουν παραδείγματα όπου ζευγαρώνουν 2 σκυλιά που δεν έχουν δυσπλασία και βγαίνει κουτάβι με δυσπλασία.
Δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί την απόλυτη υγεία.
Μπορεί σίγουρα εγγυηθεί ότι οι γεννήτορες είναι ελεύθεροι δυσπλασίας και εάν έχει ξανακάνει γέννα με τους ίδιους να έχει μια εικόνα του τι σκυλιά θα βγούν αλλά ειδικά εάν είναι η πρώτη γέννα δεν μπορεί και δεν πρέπει να εγγυηθεί.
Μπορεί να υπάρχει το πρόβλημα σε μια γραμμή αίματος και απλά να μην έχει εκδηλωθεί στον δικό μας σκύλο αλλά να έχει εκδηλωθεί σε κάποιον άλλο της γέννας. Μπορεί το πρόβλημα να έχει περάσει μια γενιά και να εκδηλωθεί στην επόμενη.
Σίγουρα ένας σωστός εκτροφέας πρέπει παρακολουθεί όλα τα σκυλιά των γραμμών αίματος του δικού του αλλά δυστυχώς δεν τα μαθαίνει πάντα όλα.

Άρα φίλε που θες καθαρόαιμο σκέψου τι από τα παραπάνω κάνει ένας ιδιώτης, που συνήθως δεν έχει κάνει ούτε την βασική εξέταση στο δικό του σκύλο, και αποφάσισε εάν θες να δώσεις 400€ τώρα για να πάρεις σκύλο και να ζεις με τον φόβο των 3,000€ για μια επέμβαση και μιας ζωής με πόνο για τον φίλο σου.

Όσο εσύ αγοράζεις τόσο αυτός θα συνεχίζει και κάποιοι θα μαζέυουν και θα φροντίζουν αδέσποτα

Πάντα φιλικά,
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
ενοειται δεν εχεις την απαιτηση να κανει ο καθενας αυτο που θεωρεις σωστο ή να μην κανει αυτο που θεωρεις λαθος αλλα...εσυ του προτεινεις το λαθος αντι να του προτεινεις το σωστο



απαιτηση κανενας μας δεν εχει απο τον αλλον,ειναι απλα ενα φορουμ!
προτείνω σημαίνει όμως κάνω μία πρόταση, εγω δεν του προτεινα κατι, εκθέτω την πραγματικότητα. Και η πραγματικότητα είτε μας αρεσει είτε όχι είναι οτι οι πιθανοτητες να βρεις σκυλο των 400 ευρω ειναι περισσοτερες μεσω αγγελιας, πως να το κανουμε ..



Εκεί που κάνεις λάθος όμως Ghostdoc, είναι ότι η αγορά από ιδιώτη δε θα έπρεπε να είναι στις επιλογές ενός υποψήφιου σκυλοϊδιοκτήτη.
Η επιλογή του ιδιώτη είναι λάθος. Δεν είναι άποψη αυτό, είναι γεγονός.
στο οτι δε θα πρεπε εχεις δικιο. Γεγονός είναι οτι λάθος ή σωστό συμβαινει και οταν κανεις κανει αυτη την επιλογη τουλαχιστον ας προσεξει, αυτο ηταν το νόημα του ποστ.
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Άρα μήπως θα έπρεπε να του πεις ότι υπάρχουν αγγελίες αλλά οι αγγελίες έχουν και παγίδες ? και να του πεις αυτά που γράφουμε όλοι παραπάνω με πιο απλό από όλα :

αποφάσισε εάν θες να δώσεις 400€ τώρα για να πάρεις σκύλο και να ζεις με τον φόβο των 3,000€ για μια επέμβαση και μιας ζωής με πόνο για τον φίλο σου.



Πάντα φιλικά,
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
εκθετεις την πραγματικοτητα σε καποιον που δεν ξερει,γιατι δεν ειπες και για πετ σοπ μετα που θα βρει με 400 σιγουρα ή αυτην τη λαικη εκει στην αθηνα με τα κατοικιδια δεν ξερω πως την λενε
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Εδώ θα διαφωνίσω κάθετα και οριζόντια που λένε!!!

Σίγουρα όταν θέλουμε να αγοράσουμε ένα σκύλο κοιτάμε μόνο ΣΩΣΤΟ εκτροφέα.
Με το σωστός εννοούμε να έχει κάνει εξετάσεις υγείας στους γεννήτορες
Οι γεννήτορες να έχουν pedigree
Τα κουτάβια να έχουν pedigree
Οι γεννήτορες να έχουν συμμετάσχει σε εκθέσεις μορφολογίας επιτυχώς και να έχουν κριθεί άξιοι αναπαραγωγής
Ο εκτροφέας να ξέρει και να μας εξηγήσει γιατί ζευγάρωσε αυτά τα 2 σκυλιά

Όμως ποτέ κανένας εκτροφέας δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι το κουτάβι θα είναι απόλυτα υγιές!!!
Και όποιος το κάνει αυτό για εμένα δεν είναι σωστός εκτροφέας

Υπάρχουν παραδείγματα όπου ζευγαρώνουν 2 σκυλιά που δεν έχουν δυσπλασία και βγαίνει κουτάβι με δυσπλασία.
Δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί την απόλυτη υγεία.
Μπορεί σίγουρα εγγυηθεί ότι οι γεννήτορες είναι ελεύθεροι δυσπλασίας και εάν έχει ξανακάνει γέννα με τους ίδιους να έχει μια εικόνα του τι σκυλιά θα βγούν αλλά ειδικά εάν είναι η πρώτη γέννα δεν μπορεί και δεν πρέπει να εγγυηθεί.
Μπορεί να υπάρχει το πρόβλημα σε μια γραμμή αίματος και απλά να μην έχει εκδηλωθεί στον δικό μας σκύλο αλλά να έχει εκδηλωθεί σε κάποιον άλλο της γέννας. Μπορεί το πρόβλημα να έχει περάσει μια γενιά και να εκδηλωθεί στην επόμενη.
Σίγουρα ένας σωστός εκτροφέας πρέπει παρακολουθεί όλα τα σκυλιά των γραμμών αίματος του δικού του αλλά δυστυχώς δεν τα μαθαίνει πάντα όλα.

Άρα φίλε που θες καθαρόαιμο σκέψου τι από τα παραπάνω κάνει ένας ιδιώτης, που συνήθως δεν έχει κάνει ούτε την βασική εξέταση στο δικό του σκύλο, και αποφάσισε εάν θες να δώσεις 400€ τώρα για να πάρεις σκύλο και να ζεις με τον φόβο των 3,000€ για μια επέμβαση και μιας ζωής με πόνο για τον φίλο σου.

Όσο εσύ αγοράζεις τόσο αυτός θα συνεχίζει και κάποιοι θα μαζέυουν και θα φροντίζουν αδέσποτα

Πάντα φιλικά,
Ναι βρε, εννοουσα οτι εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι υγιεις ο σκυλος σου.
Σε ολα τα υπολοιπα δεν νομιζω να διαφωνουμε :)
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Άρα μήπως θα έπρεπε να του πεις ότι υπάρχουν αγγελίες αλλά οι αγγελίες έχουν και παγίδες ? και να του πεις αυτά που γράφουμε όλοι παραπάνω με πιο απλό από όλα :

αποφάσισε εάν θες να δώσεις 400€ τώρα για να πάρεις σκύλο και να ζεις με τον φόβο των 3,000€ για μια επέμβαση και μιας ζωής με πόνο για τον φίλο σου.

Πάντα φιλικά,

Εαν διαβασεις το μηνυμα μου θα διαπιστωσεις οτι αυτο ακριβως έκανα.
 




christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Εαν διαβασεις το μηνυμα μου θα διαπιστωσεις οτι αυτο ακριβως έκανα.
To διαβάζω και το ξαναδιαβάζω αλλά δεν το βλέπω !!
Γράφεις :
Καλημέρα και από μένα.
Οπως σου είπαν και τα παιδιά, στην τιμή των 400 είναι μάλλον πολύ δύσκολο να βρεθεί εκτροφικό κουτάβι.
Εχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις ένα μέσω ιδιώτη αλλά εαν ακολουθήσεις αυτό το δρόμο να ελέγξεις εξονυχιστικά το πιστοποιητικό καθαροαιμίας και να δεις και τους γονεις εαν ειναι εφικτό ωστε να μην βρεθεις προ πιθανής εκπλήξεως. Κυκλοφορούν πολλοί επιτήδειοι .


Που ακριβώς αναφέρεις ότι δεν πρέπει να το κάνει? Εγώ διαβάζοντας βλέπω να του γράφεις κάντο αλλά με προσοχή.
Μιλάς σε έναν άνθρωπο που δεν ξέρεις ποιες είναι οι γνώσεις του και του αναφέρεις :
1. να ελέγξεις εξονυχιστικά το πιστοποιητικό καθαροαιμίας Δηλαδή? τι πρέπει να δει? πρέπει απλά να έχει? ή πρέπει να δει κάτι ?
2. να δεις και τους γονεις εαν ειναι εφικτό Δηλαδή? Τι να δει? εάν είναι ωραίοι? εάν γαυγίζουν? εάν γρυλίζουν? εάν κουνάνε ουρά?

Σε πιο σημείο γράφεις για το βασικότερο όλων ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΥΓΕΙΑΣ σε πιο σημείο του εξηγείς τι είναι το καθαρόαιμο και τι όχι? σε πιο σημείο του εξηγείς τι είναι η μορφολογία και οι εκθέσεις? σε πιο σημείο του αναφέρεις τι σημαίνει χαρακτήρας και πόσο σημαντικό είναι?

Και τέλος σε πιο σημείο του αναφέρεις ποιες είναι οι εκπλήξεις που μπορεί να έχει και τι κάνουν οι επιτήδειοι?

ο σκοπός αυτών που γράφω δεν είναι να αναδείξω ότι έγραψες κάτι λάθος, αλλά για να το βρει και να το διαβάσει ο επόμενος που θα θέλει να πάρει σκύλο από ιδιώτη και πρέπει όλοι να του απαντήσουμε σωστά και να του λύσουμε τις απορίες, όχι να δημιουργήσουμε νέες
 


YIANNIS1965

New Member
5 Δεκεμβρίου 2013
3
0
Καλημέρα και ευχαριστω ολους τους φιλους για τις συμβουλες τους.Θα ηθελα να πω ότι εχω ψαχτεί πολύ για να καταληξω στη συγγεκριμενη ρατσα.Δεν θελω αδεσποτο αλλα και δεν δαπανω πολλα χρηματα για να δωσω στοργη αγαπη και φροντιδα σε ένα πλασματακι.Αν καποιοι πλουτιζουν από τα ζωάκια αυτά εγω δεν θα γινω συμμετοχος στο παιχνιδι αυτό.Να δωσω καποια χρηματα για τα εξοδα διατροφης κλπ ναι,αλλα όχι και να εμπορευμαστε τα ζωα.Αλλοστε υπαρχουν και ανθρωποι που πεινανε και ισως αξιζουν μια ευκαιρια και αυτοι. Αν καποιος φιλος γνωριζει καποιον που να θελει να δωσει σε καλα χερια ένα τετοιο κουταβακι, english staffordshire, με ένα ανταλλαγμα 400 ευρω, ας επικοινωνησει μαζι μου. Ευχαριστω
 








Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Χρηστο, καταλαβαίνω οτι η πρόθεση σου είναι θετική και καλά κάνεις που ενημερώνεις τους αναγνώστες
Στο προκείμενο : οταν κάνεις μια παραθεση καλο ειναι να βαζεις ολοκληρωμενα ερωτηση και απαντηση και οχι αποσπασματικα, ωστε να μην αιωρούνται λάθος εντυπωσεις. Γραφεις λοιπον επιπλεον (θα υποθεσω καλοπροαιρετα οτι απλως ξεχασες να τη συμπεριλαβεις ):
-" Άρα μήπως θα έπρεπε να του πεις ότι υπάρχουν αγγελίες αλλά οι αγγελίες έχουν και παγίδες ?"
Σε αυτη σου την ερωτηση απαντησα.
Γραφω λοιπον:
-να ελέγξεις εξονυχιστικά το πιστοποιητικό καθαροαιμίας και να δεις και τους γονεις εαν ειναι εφικτό ωστε να μην βρεθεις προ πιθανής εκπλήξεως. Κυκλοφορούν πολλοί επιτήδειοι .

Εαν ούτε τωρα το βλέπεις, δυστυχως δε μπορώ να το εξηγησω απλουστερα.

ως προς τα υπολοιπα:

το φορουμ ειναι ΠΛΗΜΜΥΡΙΣΜΕΝΟ απο θεματα στα οποια γραφουν ενα σωρο ανθρωποι τι πρεπει να προσεξει ο καθε μελλοντικος ιδιοκτητης και πως πρεπει να κινηθει, πολλες φορες σεντόνια ολοκληρα, και πολυ καλα κανουν. Ενα σεντόνι λιγότερο απο μενα δε βλάπτει ουτε προκειται να λείψει απο πουθενα, αυτα υπαρχουν παντου και οποιος θελει να ψαξει θα τα βρει αμεσως. Καταλαβαινεις λοιπον οτι δε μπορουμε να γραφουμε, καθε φορα καθε μερα, σε καθε θεμα που προκυπτει ενα κατεβατό για τις προυποθεσεις και σωστες κινησεις πριν την αγορα σκυλου. Εγω ειμαι πολυ λίγο καιρο μεσα στο φορουμ αλλα θα διαπιστωσεις εαν το θελησεις οτι θα διαβασεις πολλες φορες στο μελλον και απο μενα παρομοιες παραινεσεις και συμβουλες με αυτες που γραφεις.
Πλεον δε βλεπω καποιο νοημα στη συνεχιση επι αυτου του ζητηματος. Παραθέσαμε τις αποψεις μας, παμε παρακατω :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981