ΑΠΟΡΙΑ . .


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
...εξαλλου εχω κακη εμπειρια απο παλια που ειχα ακομα το dogo κ στην μια κ μοναδικη φορα που ηρθε σε επαφη με το τοτε 2 χρονων αρσενικο μου ροτβαιλερ,εκανα ενα τεταρτο να τα χωρισω...
πως ξεκίνησε ο τσακωμός?
 


gkp7

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2010
54
0
ειχα παρει το ροτβαιλερ βολτα και περασα απο το σπιτι του πατερα μου που ειχα εκει το ντογκο κ νομιζοντας οτι ηταν δεμενο,τελικα ελειπε ο πατερας μου το ειχε λυσει κ εγινε το κακο...
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Δηλαδή δεν συμβίωναν! Το Ντόγκο ζούσε στο σπίτι του πατέρα σου και το Ρότι αλλού κι εσύ μπήκες μέσα στο σπίτι... το Ντόγκο έκανε μαρς?
 


gkp7

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2010
54
0
το σκυλι ηταν παντα δεμενο εκτος απο τη νυχτα...ετυχε ενω μιλησαμε με τον φαδερ κ μου ειπε οτι ηταν εκει,να πεταχτει καπου απροοπτα και να τον λυσει προσωρινα...εκατσε αυτο ποθ λεμε 'στραβη'...οχι δε συμβιωναν με τιποτα!φαντασου στα 2 χρονια ζωης του ροτβαιλερ 3-4 φορες μετρημενες τα ειχα φερει σε επαφη κ αυτο απο μακρυα(50 μετρα..)γινοταν χαμος ακομα και οταν ηταν κουταβι το ροτ...το ντογκο εκανε πεσιμο..εξαλλου τον ειχα με το λουρι τον αλλο..γενικα το ντογκο ειχε μεγαλο προβλημα με ζωα,παροτι τον ειχα αναμεσα σε κοσμο κ αλλα σκυλια απο μικρο κ το ειχα κοινωνηκοποιησει...
 




gkp7

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2010
54
0
Για ποιό λόγο το είχατε δεμένο?
τα σκυλια φιλε μου γιατι συνηθως ειναι δεμενα??υπηρχε λογος!εμπαιναν συνεχως γειτονες κ συγγενεις στο σπιτι..επισης εκτως απο εμενα κ τον πατερα μου δεν τολμουσε καποιος αλλος να ερθει σε επαφη με το σκυλι ακομα και η μανα μου φοβοταν...οχι οτι το σκυλι εκανε σαν τρελο και τετοια πραματα! δεν εννοω αυτο!και μονο που το εβλεπαν τρομαζαν...αρα ειχαμε το σπιτακι του το χωρο του και μια τεραστια αλυσιδα συρομενη σε συρμα ωστε να εχει ανεση...εγω εξαλλου εμενα αλλου οπως ειπα κ τα ροτβαιλερ που ειχα τη δυνατοτητα,τα ειχα ελευθερα..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
το σκυλι ηταν παντα δεμενο εκτος απο τη νυχτα..
Aπό την στιγμή που τα σκυλιά δεν συμβίωναν μαζί η λύση δεν ήταν να τo έχετε όλη μέρα δεμένo (το οποιο θεωρείτε κάτι τέτοιο και κακοποίηση). Έπρεπε ένα από τα δυο να το δώσετε από την στιγμή που δεν μπορούσαν να συμβιώσουν μαζί.
 


gkp7

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2010
54
0
Aπό την στιγμή που τα σκυλιά δεν συμβίωναν μαζί η λύση δεν ήταν να τo έχετε όλη μέρα δεμένo (το οποιο θεωρείτε κάτι τέτοιο και κακοποίηση). Έπρεπε ένα από τα δυο να το δώσετε από την στιγμή που δεν μπορούσαν να συμβιώσουν μαζί.
φιλε μου kango1 μαλλον δεν εχεις διαβασει τα μηνυματα μου..διαβασε τα κ θα δεις οτι δεν γραφω καπου οτι κατοικουσα εκει εγω,ουτε τα σκυλια τα αλλα θα κατοικουσαν εκει...ουτε ο λογος αλυσιδας ηταν η μη συμβιωση...μαλλον διαβασες τα τελευταια μην.μονο....και εν πασει περιπτωσει ας αλλαξουμε κ θεμα γιατι εμενα αλλο ηταν το θεμα μου κ πηγαμε αλλου..εξαλλου στα 30 χρονια που ειμαι ιδιοκτητης σκυλιων ετυχε μια φορα να γινει μια στραβη κ αυτη καταλαθος..οπως συμβαινει σε πολλους στην βολτα η' δε ξερω που αλλου... ας γυρισουμε στο θεμα μας και θα επαναλαβω! περιμενω αποψεις η' εμπειριες σχετικα με φυλλες . . .
 


Dimitri$

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2009
64
0
τα σκυλια φιλε μου γιατι συνηθως ειναι δεμενα??υπηρχε λογος!εμπαιναν συνεχως γειτονες κ συγγενεις στο σπιτι..επισης εκτως απο εμενα κ τον πατερα μου δεν τολμουσε καποιος αλλος να ερθει σε επαφη με το σκυλι ακομα και η μανα μου φοβοταν...οχι οτι το σκυλι εκανε σαν τρελο και τετοια πραματα! δεν εννοω αυτο!και μονο που το εβλεπαν τρομαζαν...αρα ειχαμε το σπιτακι του το χωρο του και μια τεραστια αλυσιδα συρομενη σε συρμα ωστε να εχει ανεση...εγω εξαλλου εμενα αλλου οπως ειπα κ τα ροτβαιλερ που ειχα τη δυνατοτητα,τα ειχα ελευθερα..
Δεμένο και άνεση δεν μου κολλάνε....
Τέλος πάντων, είμαι κάθετα αντίθετος σε αυτό που λές.
Εαν δεν μπορούσατε να έχετε το σκυλί ελεύθερο θα μπορούσατε κάλλιστα αντί για αλυσίδα να περιφράξετε έναν δικό του χώρο χωρίς να το έχετε δεμένο.Και στην τελική εάν δεν μπορούσατε να το κάνετε αυτό έπρεπε να δώσετε το σκυλί κάπου που θα μπορούσε να ζήσει πιο άνετα.
 


gkp7

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2010
54
0
α και ξεχασα το ποιο σημαντικο φιλε kango1..το σκυλι δεν ειπα οτι ηταν ολη μερα δεμενο...ειπα οτι το βραδυ ηταν παντα ελευθερο κ σαν σχημα λογου πηγαινε στον χωρο του την ημερα..δεν ηταν μονιμα με μια αλυσιδα..τουλαχιστον 2-3 φορες τη μερα εβγαινε βολτες με τον πατερα μου...ας αφησουμε τωρα ομως το dogo,γιατι ουτως η' αλλως δε ζει πια κ δε θελω να το θυμαμαι κ να στεναχωριεμαι...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Όπως και να έχει ..είναι κάτι που όταν το ακούς ..για σκυλί αλυδιδεμενο όλη μέρα.., δεν είναι και ότι καλύτερο.., ότι πρόβλημα και αν υπήρχε σίγουρα δεν ήταν αυτή η λύση.

Συγγνώμη για την διακοπή.:)
 


gkp7

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2010
54
0
α και ξεχασα το ποιο σημαντικο φιλε kango1..το σκυλι δεν ειπα οτι ηταν ολη μερα δεμενο...ειπα οτι το βραδυ ηταν παντα ελευθερο κ σαν σχημα λογου πηγαινε στον χωρο του την ημερα..δεν ηταν μονιμα με μια αλυσιδα..τουλαχιστον 2-3 φορες τη μερα εβγαινε βολτες με τον πατερα μου...ας αφησουμε τωρα ομως το dogo,γιατι ουτως η' αλλως δε ζει πια κ δε θελω να το θυμαμαι κ να στεναχωριεμαι...
λοιπον φιλε dimitris κατσε κιεσυ αγορι μου κ διαβασε απο την αρχη τα μηνυματα μου κ ισως αλλαξεις κιεσυ αποψη..με το αν κ με το αν δε δινεις λυση σε κανεναν...οπως ειπα πιο πανω αυτη τη στιγμη τα ροτβαιλερ ειναι ελευθερα και μαλιστα ουτε σε περιφραξη δικια τους..τα κουταβια που οπως ειπα θα αγορασω,επισης θα ειναι ελευθερα και θα μεγαλωσουν με την οικογενεια...αρα λοιπον μαλλον κολλησες σε μια απο τις χιλιαδες λεξεις που εχω γραψει κ αυτη την καταλαβες πολυ λαθος...και πιστεψε με εχω ασχοληθει παρα πολυ με τα σκυλια κ σε θεματα εκπαιδευσης κ σε θεματα συμπεριφορας προς το σκυλο κ ειμαι απο αυτους τους λιγους στην ελλαδα που ενα σκυλι το βλεπουν σαν ανθρωπο κ ισως κ παραπανω...γιαυτο σου λεω διαβασε κιεσυ απο την αρχη τι εχω γραψει κ ισως καταλαβεις...και τη κριτικη σου πριν την κανεις,να εισαι σιγουρος πιο πριν κ οχι με σκεψεις του μυαλου σου και υποθεσεις,ειδικα οταν δεν εχεις ουτε εικονα,ουτε γνωριζεις καλα κατι..
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Συγχωρέστε με, αλλά εγώ φταίω που πήγα το θέμα αλλού!

Απλά μου έκανε εντύπωση πως το Ντόγκο τσακώθηκε με άλλον σκύλο τον οποίον γνώριζε και μάλιστα από κουτάβι! Τα Ντόγκο συνήθως συμβιώνουν απροβλημάτιστα με άλλα σκυλιά και ειδικότερα όταν αυτά είναι πιο μικρά... η ανοχή τους είναι χαρακτηριστική!
 


gkp7

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2010
54
0
και κλεινω λεγωντας σε καποιους που παρεξηγησαν καποια πραγματα και βγηκαν κ εκτος θεματος,οτι παροτι δε στιριζω ουτε προκειται κ να το κανω το θεμα με την αλυσιδα...πιστεψτε με μακαρι να ηταν κ αλλα σκυλια με χωρο 10 μετρα δικο τους(οταν ηταν με αλυσιδα κιολας..) και να ηταν 2-3 φορες βολτα με το αφεντικο καθε μερα και να ειχαν τη φροντιδα και την ποιοτητα φαγητου,αλλα και την αγαπη που ειχε παρει απο την οικογενεια του ο 'diego'...
 


Dimitri$

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2009
64
0
Ποιες είναι οι σκέψεις απο το μυαλό μου?
Στην αρχή μας είπες ότι το σκυλί ήταν ΠΑΝΤΑ δεμένο εκτός απο τη νύχτα.
Αυτή η πρόταση εμένα δεν μου φαίνεται να είναι γραμμένη απο άνθρωπο που βλέπει το σκυλί σαν άνθρωπο.
Ίσως άλλο να ήθελες να πείς και άλλο να έγραψες και για αυτό να υπήρξε κάποια παρεξήγηση.
Επίσης δεν νομίζω η kango1 να άλλαξε γνώμη για κάτι.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ενταξει βρε παιδια!Πολυ αναλυση πεφτει για το αν ηταν 1ωρα η 2ωρες η το βραδυ ηταν λυμενα!

Το εξηγησε ο ανθρωπος αυτο που εννοουσε!

Παμε παρακατω...

Ξεχασα και τι αναζητει ο ανθρωπος...
 


gkp7

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2010
54
0
Ποιες είναι οι σκέψεις απο το μυαλό μου?
Στην αρχή μας είπες ότι το σκυλί ήταν ΠΑΝΤΑ δεμένο εκτός απο τη νύχτα.
Αυτή η πρόταση εμένα δεν μου φαίνεται να είναι γραμμένη απο άνθρωπο που βλέπει το σκυλί σαν άνθρωπο.
Ίσως άλλο να ήθελες να πείς και άλλο να έγραψες και για αυτό να υπήρξε κάποια παρεξήγηση.
Επίσης δεν νομίζω η kango1 να άλλαξε γνώμη για κάτι.
εγινε φιλε μου οπως νομιζεις...και δε με νοιαζει στο κατω κατω τι μπορει να πιστευεις εσυ κ η kango1 k o καθε αλλος...την αποψη σου ομως θα τη λες μεχρι ενα σημειο...το ιδιο κι εγω κ ο καθενας...με το ζορι δε θα με βγαλεις εσυ 'βασανιστη' η' μη φιλοζωο...και αμα θελεις ελα να πιουμε κ καφεδακι κ να το συζητησουμε κ απο κοντα το θεμα και θα δεις οτι μαλλον εχεις παρεξηγησει τα πραματα...και ειδικα οταν βλεπεις οτι δε διαφωνω με καποια πραματα αντιθετα συμφωνω...τελος παντων μακαρι οι μη φιλοζωοι η' κακοι ιδιοκτητες να ηταν ολοι σαν εμενα...θα ηταν σε πολυ καλυτερη μοιρα τα ζωα...καληνυχτα φιλε μου...
 


gkp7

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2010
54
0
Συγχωρέστε με, αλλά εγώ φταίω που πήγα το θέμα αλλού!

Απλά μου έκανε εντύπωση πως το Ντόγκο τσακώθηκε με άλλον σκύλο τον οποίον γνώριζε και μάλιστα από κουτάβι! Τα Ντόγκο συνήθως συμβιώνουν απροβλημάτιστα με άλλα σκυλιά και ειδικότερα όταν αυτά είναι πιο μικρά... η ανοχή τους είναι χαρακτηριστική!
φιλε promitheas διαβασες καπου οτι συμβιωναν η' γνωριζονταν τα 2 σκυλια?? το οτι τα σκυλια ειχαν αντικρυσει το ενα το αλλο 2-3 φορες μετρημενες κ αυτες απο μακρυα,αυτη την εντυπωση σου δινει...??τελοςπαντων λαθος συνεννοηση?λαθος εντυπωσεις?ουτε με κανεναν θελω να παρεξηγουμαι,ουτε μπηκα εδω για να λυσσω τις διαφορες μου με κανεναν..μπηκα γιατι γουσταρω να γνωρισω κοσμο με σκυλια και να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον στην κοινη μας 'τρελα' κ αγαπη για τα σκυλια...και γιατι οχι να αναπτυξουμε κ καποιες φιλιες.. καληνυχτα...
 


Dimitri$

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2009
64
0
Ενταξει βρε παιδια!Πολυ αναλυση πεφτει για το αν ηταν 1ωρα η 2ωρες η το βραδυ ηταν λυμενα!

Το εξηγησε ο ανθρωπος αυτο που εννοουσε!

Παμε παρακατω...

Ξεχασα και τι αναζητει ο ανθρωπος...
Όντως, το ίδιο είναι ένα σκυλί να είναι πάντα δεμένο εκτός απο το βράδυ με ένα σκυλί που βγαίνει 2-3 φορές την ημέρα βόλτα και τα πρωινά απλά καθόταν στον χώρο του.
Επίσης έχεις ήδη απαντήσει στο νήμα που ψάχνεις να βρείς τι ζητάει ο άνθρωπος.:maria:

εγινε φιλε μου οπως νομιζεις...και δε με νοιαζει στο κατω κατω τι μπορει να πιστευεις εσυ κ η kango1 k o καθε αλλος...την αποψη σου ομως θα τη λες μεχρι ενα σημειο...το ιδιο κι εγω κ ο καθενας...με το ζορι δε θα με βγαλεις εσυ 'βασανιστη' η' μη φιλοζωο...και αμα θελεις ελα να πιουμε κ καφεδακι κ να το συζητησουμε κ απο κοντα το θεμα και θα δεις οτι μαλλον εχεις παρεξηγησει τα πραματα...και ειδικα οταν βλεπεις οτι δε διαφωνω με καποια πραματα αντιθετα συμφωνω...τελος παντων μακαρι οι μη φιλοζωοι η' κακοι ιδιοκτητες να ηταν ολοι σαν εμενα...θα ηταν σε πολυ καλυτερη μοιρα τα ζωα...καληνυχτα φιλε μου...
Φίλε gkp7 για να κλείσω τα offtopic ούτε βασανιστή σε έβγαλα ουτε μη φιλόζωο ουτε οτιδήποτε απο αυτά.
Απλά αμα έβλεπες και εσύ κάποιον να λέει ότι είχε το σκυλί του πάντα δεμένο εκτός απο το βράδυ δεν νομίζω να το περνούσες έτσι..
Ευτυχώς όμως απο ότι καταλαβαίνω απλά διατύπωσες λάθος αυτό που ήθελες να πείς και κατα συνέπεια λανθασμένα σε παρεξήγησα.
Καλό βράδυ και σε εσένα.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Φίλε μου,

έγραψα επί λέξη "...τον οποίον γνώριζε και μάλιστα από κουτάβι..." αναφερόμενος σε αυτό που έγραψες:
...οχι δε συμβιωναν με τιποτα!φαντασου στα 2 χρονια ζωης του ροτβαιλερ 3-4 φορες μετρημενες τα ειχα φερει σε επαφη κ αυτο απο μακρυα(50 μετρα..)γινοταν χαμος ακομα και οταν ηταν κουταβι το ροτ...το ντογκο εκανε πεσιμο..εξαλλου τον ειχα με το λουρι τον αλλο..γενικα το ντογκο ειχε μεγαλο προβλημα με ζωα,παροτι τον ειχα αναμεσα σε κοσμο κ αλλα σκυλια απο μικρο κ το ειχα κοινωνηκοποιησει...
Μου έκανε εντύπωση πως το Ντόγκο την έπεφτε στο κουτάβι! Μίλησα για "εντύπωση' και όχι για "συμπέρασμα"! Και έγραψα πως δεν είναι σύνηθης συμπεριφορά Ντόγκο αυτή! Αν είδες σε κάποια ανάρτησή μου πως συμπέρανα κάτι, τότε ή λάθος έγραψα εγώ ή λάθος κατάλαβες εσύ!