ΑΣΒΕΣΤΙΟ


kostas argyropoulos

Active Member
22 Μαϊου 2015
29
10
51
Γεια σας και πάλι, με την βοήθεια του sis διάβασα αρκετά άρθρα στο forum και με ψάξιμο στο internet βρήκα πληροφορίες για barf.Έχω απορία σχετικά με την ποσότητα ασβεστίου που πρέπει να λαμβάνει ένας σκύλος και ιδιαίτερα ένα κουτάβι.Τα τσόφλια αυγού είναι εξαιρετική πηγή ασβεστίου. Ενας σκύλος που τρέφεται και με κόκαλα πρέπει να προσθέτουμε και τσόφλια αυγού στο φαγητό του? Πότε και πόσο? Διάβασα οτι ενα κουταλάκι γλυκού σκόνης τσόφλι αυγού εχει 1800mg ασβεστίου. Ιδιαίτερα στην ανάπτυξη ειναι πολύ σημαντική η ισορροπία ασβεστίου φωσφόρου. Όποιος μπορεί να με συμβουλέψει.
Ευχαριστώ.
 








vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ημερήσια δόση ασβεστίου = 50mg ανά κιλό σκύλου (π.χ. Ένας σκύλος με βάρος 10kg, θέλει ημερησίως 500mg, δηλαδή περίπου 1/4 της κουταλιάς του γλυκού σκόνη από τσόφλια αυγών)
Θεωρητικά εάν τρώει και κόκαλλα στην barf δεν χρειάζεται έξτρα ασβέστιο - οπότε το δίνουμε όποτε το γεύμα δεν έχει κόκαλλο.
 
  • Like
Reactions: LaCat and Aslan


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Για την ισορροπία ασβεστίου/φωσφόρου που ρώτησες, αυτή πρέπει να είναι περίπου 1:1 μέχρι 2:1 (Ca : P). Δηλαδή να δίνεις λίγο παραπάνω κρέας (έχει κάμποσο φώσφορο), από ότι κόκκαλο (έχει πολύ ασβέστιο). Λένε πως για να βγάλεις σωστή ισορροπία πρέπει γενικώς η ποσότητα καθαρού κόκκαλου να είναι 10 - 25%, επειδή δε δίνεις όμως ποτέ καθαρά κόκκαλα, εγώ το υπολογίζω εμπειρικά: παίρνω κομμάτια ολόκληρου κοτόπουλου και τα τεμαχίζω (25% κόκκαλο περίπου στο ολόκληρο κοτόπουλο), ή κάνω 3 γεύματα πλαταριών και μετά 1 γεύμα μόνο κρέας μοσχαριού, και άλλα τέτοια.

Γενικώς, εάν ακολουθήσεις τις βασικές οδηγίες της ωμής διατροφής, και κοιτάς να ταίζεις με ποικιλία, ο φώσφορος καιτο ασβέστιο θα ισορροπήσουν από μόνα τους.

http://www.dogsnaturallymagazine.com/bone-food-values-for-raw-feeding-dogs/

Φυσικά, εάν αγχώνεσαι, μπορείς να κάτσειςνα υπολογίσεις και με πίνακες ακριβώς την ποσότητα ασβεστίου και φωσφόρου που δίνεις σε κάθε ένα γεύμα (εγώ καμιά φορά το κάνω, μα αλήθεια, δεν υπάρχει λόγος)
http://dogaware.com/health/kidneytable.html
 
  • Like
Reactions: LaCat and Aslan


kostas argyropoulos

Active Member
22 Μαϊου 2015
29
10
51
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, πιστεύω πως η barf είναι η καλύτερη διατροφή για τα σκυλιά,το μόνο που με προβλημάτισε είναι τα μικρόβια όταν θα παίζει με το παιδί μου!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Σε ποια μικρόβια αναφέρεσαι και πόσο χρονών είναι το παιδί σου ;
 


kostas argyropoulos

Active Member
22 Μαϊου 2015
29
10
51
Σε ποια μικρόβια αναφέρεσαι και πόσο χρονών είναι το παιδί σου ;
Σε οποιοδήποτε μικρόβιο το οποίο μπορεί να υπάρχει στο κρέας και με τα σάλια να μεταφερθεί στο 6 χρόνο παιδί μου.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Ναι..είναι μια ανησυχία των γονιών αυτή και λογικά είναι. Προσωπικά πιστεύω, ότι το όλο θέμα έχει να κάνει με τις συνθήκες διαχείρισης, φύλαξης και παρασκευής της barf. Δλδ αν πληρούνται όλες οι σωστές προϋποθέσεις ...τότε ο κίνδυνος είναι ανάλογος με τον κίνδυνο που θα είχε ένα παιδί να τσιμπήσει κάποιο μικρόβιο (πχ σαλμονέλα) από το κοτόπουλο που θα αγοράσεις για να φάτε εσείς.
Εξάλλου η φύση γύρω μας είναι γεμάτη μικρόβια και ειδικά για τα μικρά παιδιά που δεν δίνουν σημασία και πολύ στους κανόνες υγιεινής ...μη το ψάχνεις.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ο προηγούμενος σκύλος μου έτρωγε barf όταν ενηλικιώθηκε και ο νέος σκύλος που απέκτησα, τρώει από κουτάβι. Στην αρχη φοβόμουν αν θα πάνε όλα καλά στην κουταβίσια ηλικία και τις αναλογίες πρέπει να τρώει για να μην έχει θέμα στα κόκαλα,κτλ.

Αυτο που έχω να πω είναι: "χαλαρωσε". Ακολούθησε γενικά τις οδηγίες τις barf, χωρις να πελαγώνεις με ποσότητες και αναλογίες. Προσωπικά έδινα τα 2/3 κρέας-κοκαλα, κοιλιες και τα υπολοιπα ρυζι,μακαρονια,λαχανικα. Φροντιζα μεσα στην εβδομαδα να εχει φαει ψαρι, αυγο, εντοσθια. Στη φυση δεν τρωει καθε μερα ισορροπημενο γευμα, αλλα σε βαθος χρονου τρωει απ' ολα. Δεν εδωσα βιταμινες και προσθετα, παρα μονο μια περιοδο που λογω χρονου δεν τον ταιζα σωστα.

Ο σκυλος κλεινει σχεδον τα 2 χρονια, ειναι αδυνατος, ενεργητικοτατος με δυνατο κορμι.

Να εχεις στο νου σου ότι ουτε στο παιδι σου καθεσαι καθε μερα να μετρας αναλογιες, αλλα φροντιζεις να τρεφεται σωστα μερα με τη μερα.

Οσον αφορα τα μικροβια, δεν κανω τιποτα περισσοτερο απο οτι θα εκανα αν μαγειρευα για μενα κρεας. Πλενω καλα τα σκευη και τον παγκο της κουζινας. Μαθε στο παιδι σου οταν ο σκυλος εχει μολις φαει και ερθουν σε επαφη, απλα να πλυνει τα χερακια του. Αλλωστε ο σκυλος, γλειφει και διαφορα μερη του σωματος του και μετα γλειφει εμας. Τιποτα δεν παθαμε ;) Απλα, πλενουμε χερια.
 
  • Like
Reactions: Aslan