Αγαπάνε τα σκυλιά;


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
οι λύκοι λατρέυουν να ζουν σε ομάδες (η επιβίωση του εξαρτάται απο αυτό) ενας μοναχικός λύκος δεν μπορεί να κυνηγήσει μεγάλο θήραμα, τα σκυλιά εστω και εαν είναι δύο μόνο μπορεί να τσακώνονται για το παραμικρό.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Τα αδέσποτα πάντως συνήθως κινούνται σε εδραιωμένες αγέλες και δεν τσακώνονται με το παραμικρό..... (μιλάω για τα "παλιά" αδέσποτα, που έχουν προλάβει να μπουν σε αγέλη, όχι τα νεοπαρατημένα που δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα, ούτε γι'αυτά που έχουν γίνει χαλκομανία πριν προλάβουν να χρονίσουν....).
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Η γλώσσα είναι εφεύρεση του ανθρώπου. Ορισμένα συναισθήματα τα χαρακτηρίζουμε σαν "αγάπη' και διαφέρουν ανάλογα την κουλτούρα, θρησκεία κοκ

'Αγάπη' για τον χριστιανό έχει άλλη έννοια από την 'αγάπη' του βουδιστή, η μητρική αγάπη δεν είναι το ίδιο με την αγάπη μεταξύ άντρα και γυναίκα...

Και για άλλα συναισθήματα έχουμε λέξεις και κανείς δεν αντιδρά όταν χρησιμοποιεί κάποιος αυτές τις λέξεις για να περιγράψει την συναισθηματική κατάσταση ενός ζώου. Ο σκύλος μπορεί να φοβάται, να τρομάξει, να θυμώσει, να συμπαθεί, να αντιπαθεί, να, να, να ...

Ποια η διαφορά με την αγάπη?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Προσπαθώ εδώ κι ώρα να βρω μια μελέτη που είχα διαβάσει, αλλά δεν μπορώ να την βρω...

Ανέφερε,σε γενικές γραμμες, ότι έγιναν δίαφορες πειραματικες μελέτες, κυρίως εγκεφαλογραφήματα και Μαγνητικές τομογραφίες, σε ανθρώπους και ζώα παρουσιάζοντας τους και γνωστά ή άγνωστά άτομα τους και διάφορα αντικείμενα.
Όταν τους παρουσίαζαν μέλη της οικογένειάς τους τα ζώα που ανήκαν σε είδη που αναπτύσουν ισχυρούς κοινωνικούς δεσμούς και στους ανθρώπους ενεργοποιούνταν τα ίδια τμήματα του εγκεφάλου.
Δηλαδή είχαν την ίδια βιολογικη αντίδραση!


Ελπίζω να βρω το link και να το παραθέσω....
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Έχω διαβάσει και εγώ κάτι σχετικά άρθρα και εκπομπές έχω δει, αλλά δεν βρίσκω τα στοιχεία. Νομίζω ότι ορισμένα ήταν του Dr Nick Neave
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
συμφωνω απολυτα με την αλεξια εχοντας στο μυαλο μου οτι η αγαπη οπως και αν την οριζει ο καθενας θεωρω οτι πηγαζει απο ενστικτα..

προσφατα(σχετικα) εβλεπα ενα ντοκυμαντερ που ελεγε οτι οι ανθρωποι ελκυονται ο ενας με τον αλλον αναλογα με τις φερομονες που εκρρινουν οπως επισης οτι καποιοι αντρες μη γνωριζοντας ελκυονται απο γυναικες "σε οιστρο" και θελουν να ζευγαρωσουν μαζι τους. (τα αναφερω πολυ μπακαλιστικα δεν μπορω χωρις γνωσεις να τα περιγραψω καλυτερα).
απλα σε εμας μπαινουν πολλα στη μεση.
επαγγελματικη-οικονομικη αποκατασταση,κοινωνικη καταξιωση,σωστη συμπεριφορα μεσα στο σπιτι (σου ειπα σηκωνε το καπακιιιιιιιιιιιιιιιιιιι:eek:) και λοιπα που μας τα "επιβαλλει" και μας τα προβαλει συνεχως η κοινωνια.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
πολλες φορες συμπεριφερομαστε -ολοι μας- στον σκυλο σαν ανθρωπο...

δεν λεω,ενταξει,ισως καποιες φορες το εχουμε ψυχολογικη αναγκη για πολλους λογους.

ο σκυλος "μας",μας καταλαβαινει πολυ καλα σε πολλα θεματα ψυχολογιας και λειτουργει πολλες φορες ΚΑΙ σαν αγχωλυτικο ή "ψυχολογικο ηρεμιστικο".

ολα καλα λοιπον...

ομως...υπαρχει ενα πραγματικο,αληθινο ομως.

ΔΕΝ ειναι ανθρωπος,ΔΕΝ θα γινει ποτε,Δεν χρειαζεται να γινει,ΔΕΝ πρεπει να θελουμε να γινει....εμεις ΔΕΝ θα γινουμε σκυλοι.

τοσο δυσκολο ειναι -αφου τους αγαπαμε τοσο πολυ τους σκυλους μας- να το καταλαβουμε αυτο?

ισως ισχυει..."οτι ειναι ευκολο για σενα,ειναι δυσκολο για μενα"...τι να πω...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Περαν απο την ταση ομως να "ανθρωπομορφοποιουμε" τα παντα, εχουμε και μια ταση να νομιζουμε πως ειμαστε και το κατι ιδιαιτερο, δηλαδη, πως δεν ειμαστε κι εμεις απλα... ζωα! :)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ΔΕΝ ειναι ανθρωπος,ΔΕΝ θα γινει ποτε,Δεν χρειαζεται να γινει,ΔΕΝ πρεπει να θελουμε να γινει....εμεις ΔΕΝ θα γινουμε σκυλοι.
Δε νομίζω ότι ισχυρίζεται κανείς εδώ το αντίθετο! :)
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Berna,εχεις δικιο...ζωα ειμαστε πραγματικα...

γιατι οπως η λεξη λεει...εχουμε μεσα μας ζωη...ΖΩ-Ο...ανηκουμε στην ομαδα ολων των εμβιων οντων.

ομως εμεις ειμαστε υπερ-αναπτυγμενα ζωα...τα υπολοιπα ζωα ειναι σε σταδια απειρως χαμηλοτερα.

φαντασου οτι ο χιμπαντζης (μολις 1% διαφορετικος απο τον ανθρωπο) ειναι ενα ανεπτυγμενο ζωο...εμεις μπροστα του ειμαστε "μικροι-Θεοι".

αυτο μας κανει και θα μας κανει τοσο διαφορετικους...η μαγικη λεξη ...."εξελιξη".
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Συμφωνώ κι εγώ. Εξελίσσονται όμως όλα τα είδη. Εμείς διαφέρουμε από τα άλλα είδη στο ότι προσπαθούμε να φτιάξουμε τη φύση με τα μέτρα μας, κι όχι να "φτιαχτούμε" οι ίδιοι με τα μέτρα της φύσης. Κατά βάθος όμως, αυτό που μας κινεί είναι τα ένστικτα, αυτά μας κυριεύουν κι αυτά μας τρελαίνουν, κι ας προσπαθούμε να τα πνίξουμε με τα ταμπού της κοινωνίας. :)
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
διαφωνουμε μονο στα σημεια και οχι στο γενικο συνολο.

ο ανθρωπος οριζεται ΚΑΙ απο την λογικη του.

αυτη η δευτερη,τον κανει τοσο ξεχωριστο.

τα υπολοιπα ζωα,δεν εχουν ή δεν θα εχουν ποτε την ανθρωπινη λογικη.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Λογική, δηλαδή, το ότι σκέφτεται;
Μα και ο χιμπατζής σκέφτεται. Οταν πιάνει το ξύλο για να φέρει πιο κοντά την μπανάνα την οποία δεν μπορεί να την πιάσει με το χέρι, θέλει σκέψη.

Αν εννοείς την λογική ο,τι ο άνθρωπος είναι "λογικό" ον, δες γύρω σου να καταλάβεις πόσο ζώα είμαστε με τους πολέμους, τις καταστροφές, κι όλα αυτά στα οποία εγώ προσωπικά δεν βρίσκω ίχνος λογικής. :(
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Βρε και μένα με αγαπάνε...αλλά αν αναγκαστώ να τους δώσω...μετά από λιγο θα αγαπάνε και τον επόμενο και θα έιναι μία χαρα!!
Ο άνθρωπος δεν είναι έτσι όμως!!:):)
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Berna ως λογικη οριζω την αστειρευτη δυνατοτητα για καλο και για κακο του ανθρωπου...την δυνατοτητα να παει στον Αρη να φτιαξει νεο πολιτισμο,μεχρι να σκοτωνει τον διπλανο του.

θα προσπαθησω να βαλω ολο αυτο που θα μου επαιρνε 100 γραμμες να το αναλυσω σε μια φραση...

ο ανθρωπος μπορει να σκεφτει για τον θανατο του,αν υπαρχει αλλη ζωη,αν ποτε υπηρξε μεγαλος πολιτισμος και καταστραφηκε ή εαν πρεπει να ανακαλυψουμε τον ηλεκτρισμο για να φωτιστει ο δρομος μεσω μιας λαμπας....ολα τα παραπανω ποτε δεν θα "προβληματισουν" ενα ζωο.

(τελικα μου πηρε λιγο παραπανω απο μια φραση...φαντασου να το ανελυα...:D)
 


eve

Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
23
0
Αθήνα
Βρε παιδιά δηλαδή όταν ακούμε περιπτώσεις σκύλων που περιμένουν το αφεντικό τους έξω από το νοσοκομείο που είχε νοσηλευτεί και αυτός έχει πεθάνει, δεν είναι αγάπη αυτό; Τι είναι; και δεν δέχονται να πάνε αλλού αλλά μένουν εκεί.
Επίσης, αν λέμε την δώσω την δικιά μου σε άλλον, λογικό δεν είναι να αγαπήσει εκείνο το αφεντικό που θα την έχει αφού θα νομίζει ότι την εγκατέλειψα;Που είναι και σωστό παρεπιπτόντως;
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
να πω οτι τα τελευταια ποστ μου σε αυτο το θεμα -ισως να τα πει και καποιος λιγο offtopic...Ισως και οχι- αφορουν την "λογικη" ανθρωπου και υπολοιπων ζωων(αρα και σκυλου).
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Βρε και μένα με αγαπάνε...αλλά αν αναγκαστώ να τους δώσω...μετά από λιγο θα αγαπάνε και τον επόμενο και θα έιναι μία χαρα!!
Ο άνθρωπος δεν είναι έτσι όμως!!:):)
Ούτε είναι όλα τα σκυλιά έτσι...
Τα ρετρίβερ ναι :p Αν και, το καλοκαίρι είχα δει ένα μουρλό γκόλντεν που δεν έπαιρνε τα μάτια του από το αφεντικό του επί ώρες... εμείς να το χαϊδεψουμε, αυτό τπτ.... τον μάτιαξε τον άνθρωπο :shock:

ηλεκτρισμο για να φωτιστει ο δρομος μεσω μιας λαμπας....ολα τα παραπανω ποτε δεν θα "προβληματισουν" ενα ζωο.
Οντως. Γιατι οπως προειπα, το ζωο δεν "επελεξε" να αναπτηχθει προς αυτην την κατευθυνση. Το ζωο αν χρειαστει να ζησει τη νυχτα, θα αναπτηξει καλη οραση (π.χ. μια κουκουβαγια).

Οσο για το γεγονος που σκεφτομαστε το θανατο και το νοημα της ζωης... τα ζηλευω τα ζωα! :cool:
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Οσο για το γεγονος που σκεφτομαστε το θανατο και το νοημα της ζωης... τα ζηλευω τα ζωα! :cool:
Σχετικά είναι όλα!
Πρόσφατα διάβαζα ότι τα δελφίνια έχουν επίγνωση του μέλλοντος καθώς επίσης πολλά ζώα θρυνούν τον χαμό και τον θάνατο!
Ακόμη έχουμε πολλά να μάθουμε για να είμαστε τόσο σίγουροι για την ανωτερότητά μας!;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη