Αγαπάνε τα σκυλιά;


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εδώ μου τα χαλάς!
Τα περί «ερωτικών» προτιμήσεων δεν ισχύουν! Τους λόγους τους έχουμε αναφέρει δεκάδες φορές. Αυτή η λανθασμένη εντύπωση έχει γεμίσει τους δρόμους αδέσποτα. ΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΌΤΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΕΡΩΤΕΥΟΝΤΑΙ.
Εδω νομιζω οτι εισαι λαθος!
Ξερω πολλες σκυλες που τους πηγαν σε αρσενικο και δεν του καθοντουσαν με τιποτα!
Επισης και αρσενικα που δεν ενδιαφεροταν για συνκεκριμενα θυλικα- και για αλλα ηταν πυρ και μανια.

Ο εκτροφεας της Εσμεραλντας μου εχει πει πολλες φορες για καποιες σκυλες του που ειναι ερωτευμενες με τον εναν σκυλο- δεν δεν θελουν να ζευγαροσουν με κανεναν τροπο με καπιον αλλον.

Αρα- επιλεγουν τους συντροφους τους και δεν τους οδηγει μονο το ενστικτο για αναπαραγογη!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Ερώτημα πρώτο :

Τι είναι αγάπη??

Ορισμός

Ερώτημα δεύτερο :

είσαστε σίγουροι ότι για ότι βλέπετε Ή το ερμηνεύετε ανθρώπινα???

kango1

παντως εμενα ο σκυλος μου ειχε ερωτευτει και ειχε κανει και ερωτα

kango1

το λεω γιατι πριν πολλα χρονια το μαλτεζακι μου το βαλαμε να ζευγαρωσει..το εκαναν με την μια στο ασανσερ..και οταν εφυγε η γκομενα ειχε ξεχασει το λουρακι της ..ο ρουντι απο κατω απο το τραπεζι που ηταν το λουρι της εκλαιγε για 2 μερες..σαν λυκος..
εμένα κλαίει τους τελευταίους 8 μήνες.

είναι αυτό που λέμε.

το ζευγάρωμα ΜΠΟΡΕΙ να επηρεάσει τον χαρακτήρα του σκύλου.

πολλοί κυνηγοί :wink: :wink: :wink: :wink: ΔΕΝ ζευγαρώνουν τα καλά αρσενικά ή ακόμα και τα στειρώνουν φοβούμενοι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό.

την αλλαγή του χαρακτήρα.

μετα απο 2 χρονια φεραμε αλλη γκομενα ε..δεν την ηθελε με τιποτα ..πηγενε στα αρκουδια του...

τωρα τον λογο δεν τον ξερω...αλλα ειχαμε σκασει απο τα γελια γιατι ηταν πολυ γελιο..
υποψιν τοτε ειμουν τριτη γυμνασιου και η μητερα μου δεν ειχε ιδαια για τα ζευγαροματα..
εφόσον δεν ξέρατε όπως λές είσαι σίγουρη ότι η θυληκιά ήταν σε περίοδο ζευγαρώματος :?: :?: :?: :?:


δεν ξερω τι να πω ..,η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει πολυ πιο πολυ να παιζει η πιο ρομαντικη εκδοση
Στα λόγια μου έρχεσε :!: :!: :!: :!:

και για να τελειώνω

ROTTIE

Τα σκυλιά δίπλα στον άνθρωπο έμαθαν να ερμηνεύουν την συμπεριφορά του και να προσαρμόζονται ανάλογα, προς όφελός τους.
εκτός από να τα ντύνουμε με γελοία ρούχα και να τα ζητάμε όλο και μικρότερα για να μπορούμε να τα κουβαλάμε ως άλλη τσάντα μην αφήνοντας τα να κάνουν ΤΙ???

να περπατανε :!: :!: :!: :!: :!: :!:

έχουμε καταφέρει να τα εξανθρωπιήσουμε τόσο πολύ που ακούμε για σκυλιά τα οποία δεν κάθοντε για τουαλέτα όταν τα βλέπουμε (ντρέποντε)

δεν πατάνε στα νερά (φοβόντε μην βραχούν)

κ.ο.κ.

φυσικά δεν λέω ότι δεν έχουν αισθήματα και ότι δεν καταλαβαίνουν

αλλά να ΑΓΑΠΟΥΝ :?: :?: :?: :?: :-k :-k :-k :-k :-k
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
amangos said:
..........Όποιος συγκρίνοντας τα δικά του συναισθήματα με αυτά των ζώων, νομίζει ότι τα δικά του συναισθήματα είναι πιο πλούσια ή πιο σημαντικά από αυτά των ζώων, το παθαίνει γιατί υπερεκτιμά τα δικά του συναισθήματα...

.........δεν είναι αστικοί μύθοι οι πιστοί σκύλοι που προτίμησαν τον θάνατο, περιμένοντας κάποιο αγαπημένο πρόσωπο να βγεί από ένα νοσοκομείο... Είχα τέτοιον σκύλο.
Είχα επίσης σκύλο που δεν έτρωγε όταν εγώ έλειπα, όχι επειδή τον εκπαίδευσα για κάτι τέτοιο, αλλά γιατί στενοχωριότανε. Το καλύτερο μεζεδάκι την άφηνε αδιάφορη...
Ξέρω επίσης σκύλο που είχε ερωτευτεί, και ήθελε μόνο έναν συγκεκριμμένο ερωτικό σύντροφο.

Οι γάτες επίσης αγαπάνε, αυτά τα περί ότι οι γάτες δεν αγαπάνε είναι αυθαίρετα. Είχα και τέτοια γάτα.

Με αγαπούσε επίσης ένα παπαγαλάκι. Το λάτρευα κι εγώ.

Ξέρω και ανθρώπους που αγαπάνε, και πολλούς άλλους που η λέξη αγάπη είναι μια εντελώς άγνωστη λέξη γι αυτούς.
Κάπως έτσι το σκέφτομαι κι εγώ.....

Στην τελική δε με νοιάζει να το ψάξω και παραπάνω..... Δε με νοιάζει πως το "σκέφτεται" η σκύλα μου, με νοιάζουν αυτά που μου δείχνει κάθε φορά που με βλέπει, κι αυτά που δείχνει στους άλλους κάθε φορά που δε με βλέπει.

Προτίμηση, εξάρτηση, αγάπη, όπως και να το πει ο καθένας είναι αυτό που μας κάνει όλους να γουστάρουμε τρελά τα σκυλιά μας......
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Τα σκυλιά δεν σκέφτονται όπως εμείς. Οι άνθρωποι έχουν αναμνήσεις και τις ζουν ξανά και ξανά στο μυαλό τους και αυτο τους δημιουργεί συναισθήματα. Τα σκυλιά ζουν την στιγμή. Δυστυχώς για εμάς δεν έχουν συναισθήματα έτσι όπως τα ορίζουμε. Λειτουργούν με το ένστικτο και κάνουν αυτό που τους αρέσει. Έρχονται κοντά μας γιατί τους αρέσει να τα χαιδεύουμε, χαίρονται όταν μας βλέπουν γιατί τα ταίζουμε, κάνουν χαρές όταν βλέπουν το λουρί γιατί 8α τα πάμε βόλτα, μας "διεκδικούν" γιατί δεν θέλουν να χάσουν τα καλά που παίρνουν από εμάς.

Τώρα όσο αφορά ότι μερικά δεν θέλουν να ζευγαρώσουν με κάποια άλλα σας πληροφορώ ότι φταίει η μυρωδιά. Τα ζώα από ενστικτο ξέρουν από την μυρωδιά με ποιον-α πρέπει να ζευγαρώσουν για να βγάλουν πιο γερά παιδιά.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ΜΑΚΗΣ said:
Τι είναι αγάπη??
Αγάπη, κατά την γνώμη μου, είναι η διάθεση μας να προσφέρουμε σε κάποιον χωρίς να περιμένουμε αντάλλαγμα, χαιρόμαστε με την χαρά του και λυπόμαστε με την λύπη του. Κατα την γνώμη μου, αγάπη είναι η προσφορά.

Πιστεύω ότι προσφέρουμε, και γι αυτό αγαπάμε. Δεν αγαπάμε όσους μας προσφέρουν, αλλά όσους μας εμπνέουν να τους προσφέρουμε εμείς.

Η προσφορά γεννάει το αίσθημα της αγάπης. Γι αυτό είναι υπεριτιμημένη η αγάπη των γονιών προς τα παιδιά τους, διότι είναι η υπέρτατη εκδήλωση προσφοράς, σε φυσιολογικές συνθήκες. Εξαιρέσεις υπάρχουν σε όλα.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ΜΑΚΗΣ said:
είσαστε σίγουροι ότι για ότι βλέπετε Ή το ερμηνεύετε ανθρώπινα???
Αφού είμαστε άνθρωποι, πως μπορούμε να ερμηνεύσουμε τα πράγματα αλλιώς, εκτός από ανθρώπινα?

Κάποιοι ισχυρίζονται ότι μιλάνε αντικειμενικά... Πως μπορώ να μιλήσω αντικειμενικά, όταν ΕΓΩ είμαι αυτός που μιλάει?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εφόσον είμαστε νοήμον όντα ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να ερμηνεύουμε (ή να προσπαθούμε να ερμηνέψουμε) τις συμπεριφορές των άλλων έμβιων όντων σύμφωνα με τα δικά τους ΄στάνταρτ΄και όχι σύμφωνα με τα δικά μας.

αυτό δεν λέμε.

ΘΕΛΟΥΜΕ να πιστεύουμε ότι (μας) αγαπάνε

ΘΈΛΟΥΜΕ να πιστεύουμε ότι μας έχουν ανάγκη
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
lone wolf said:
Τα σκυλιά δεν σκέφτονται όπως εμείς. Οι άνθρωποι έχουν αναμνήσεις και τις ζουν ξανά και ξανά στο μυαλό τους και αυτο τους δημιουργεί συναισθήματα. Τα σκυλιά ζουν την στιγμή. Δυστυχώς για εμάς δεν έχουν συναισθήματα έτσι όπως τα ορίζουμε. Λειτουργούν με το ένστικτο και κάνουν αυτό που τους αρέσει. Έρχονται κοντά μας γιατί τους αρέσει να τα χαιδεύουμε, χαίρονται όταν μας βλέπουν γιατί τα ταίζουμε, κάνουν χαρές όταν βλέπουν το λουρί γιατί 8α τα πάμε βόλτα, μας "διεκδικούν" γιατί δεν θέλουν να χάσουν τα καλά που παίρνουν από εμάς.

Τώρα όσο αφορά ότι μερικά δεν θέλουν να ζευγαρώσουν με κάποια άλλα σας πληροφορώ ότι φταίει η μυρωδιά. Τα ζώα από ενστικτο ξέρουν από την μυρωδιά με ποιον-α πρέπει να ζευγαρώσουν για να βγάλουν πιο γερά παιδιά.
Συμφωνώ ότι τα σκυλιά σκέφτονται σαν σκυλιά, οι κότες σαν κότες, και οι άνθρωποι σαν άνθρωποι. Αυτό δα έλλειπε να σκεφτόμαστε εμείς σαν σκύλοι, και οι σκύλοι σαν άνθρωποι.

Σε όλα τα υπόλοιπα διαφωνώ μαζί σου.
Οι σκύλοι δεν έχουν αναμνήσεις? Τότε πως θυμούνται την εκπαίδευση, πως θυμούνται κάποιον που έχουν χρόνια να τον δούν, πως θυμούνται κάποιονπου τους έβλαψε κάποτε κλπ...
Λες ότι ζουν την στιγμή, και καλά κάνουν. Το ίδιο και εγώ!!! Σκύλος είμαι?
Η θρησκεία μας απευθύνεται σε σκύλους?
Να ζούμε την στιγμή, και να μην ανησυχούμε για το αύριο, αυτά τα είπε πρώτα η αρχαιοελληνική φιλοσοφία, και μετά ο ίδος ο Χριστός. Μ@λ@κίες λέγανε?

Και εμείς έχουμε ένστικτα. Πολλες από τις πράξεις μας ορίζονται από τα ένστικτα μας, και μετά τις ντύνουμε με θεωρίες που δικαιολογούν τις πράξεις μας, αλλά κατά βάθος, το έντσικτο είναι αυτό που μας καθοδηγεί, άσχετα αν το καταλαβαίνουμε ή όχι.
Και τα ζώα μαθαίνουν να υπακούνε στις επίκτητες γνώσεις τους, και να μην ακολουθούν τα έντσικτά τους.

Κι εμείς έχουμε συγκεκριμμένες συμπεριφορές σε συγκεκριμμένα ερεθίσματα. Κοιμάμαι με την γυναίκα μου, σαν αδελφάκια, όταν όμως κάνει κάποιες συγκεκριμμένες κινησεις, ξέρω ότι σήμερα το βράδυ θα σκοράρω, και χαίρομαι γι αυτό. Όταν αρχίσει τις γλύκες, ξέρω ότι ήρθε η ώρα να της προτείνω να παραγγείλουμε κινέζικο... και ούτω καθεξής!
Η γυναίκα μου επίσης με διεκδικεί, το ίδιο κι εγώ εκείνην. Τι σημαίνει αυτό?

Γιατί μια θηλυκιά δεν κάθεται σε κάποιον αρσενικό (κατά την γνώμη σου ο συγκεκριμμένος μυρίζει "άρρωστα παιδιά") ενώ μια άλλη θηλυκιά του κάθεται του ίδιου αρσενικού? Η δεύετρη θηλυκιά είναι χαζή και δεν καταλαβαίνει την μυρωδιά?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
amangos said:
Αφού είμαστε άνθρωποι, πως μπορούμε να ερμηνεύσουμε τα πράγματα αλλιώς, εκτός από ανθρώπινα?
Σαφώς και μπορούμε! Εμείς ως ανώτερο και πιο εξελιγμένο είδος έχουμε την δυνατότητα να κατεβούμε «εξελικτικό επίπεδο» για να αναλύσουμε και κατανοήσουμε την συμπεριφορά των σκύλων μας. Τα ζώα μας ΔΕΝ έχουν αυτή τη δυνατότητα. Τα σκυλιά μαθαίνουν τις συμπεριφορές του ιδιοκτήτη τους και προσαρμόζονται ανάλογα, όπως θα προσαρμόζονταν ανάλογα στη φύση εάν ήταν μέλη μιας αγέλης.

amangos said:
Κάποιοι ισχυρίζονται ότι μιλάνε αντικειμενικά... Πως μπορώ να μιλήσω αντικειμενικά, όταν ΕΓΩ είμαι αυτός που μιλάει?
Με τη γνώση, τον διακειμενικό έλεγχο και την συναισθηματική αποστασιοποίηση. Εάν κάποιος στηρίζεται μόνο στις δικές τους εμπειρίες, υπάρχει πάντα η αυξημένη πιθανότητα να κάνει λάθος, διότι η κριτική μας ικανότητα και κατ’ επέκταση η αντικειμενικότητα μας (απαραίτητη προϋπόθεση για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα) δεν είναι πάντα η ίδια.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ΜΑΚΗΣ said:
εφόσον είμαστε νοήμον όντα ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να ερμηνεύουμε (ή να προσπαθούμε να ερμηνέψουμε) τις συμπεριφορές των άλλων έμβιων όντων σύμφωνα με τα δικά τους ΄στάνταρτ΄και όχι σύμφωνα με τα δικά μας.

αυτό δεν λέμε.

ΘΕΛΟΥΜΕ να πιστεύουμε ότι (μας) αγαπάνε

ΘΈΛΟΥΜΕ να πιστεύουμε ότι μας έχουν ανάγκη
Αυτό που μας κάνει ζωόφιλους, δεν είναι η αγάπη των σκύλων προς εμάς, αλλά η αγάπη η δικιά μας προς αυτά.
Ούτε η ανάγκη τους προς εμάς μας λέει κατι, η δικιά μας ανάγκη να φροντίσουμε, να αγαπήσουμε, να έχουμε παρεάκι κλπ.

Ο μπατζανάκης μου, έρχεται σπίτι μου 1-2 φορές τον χρόνο. Αν δείτε πως κάνει η σκύλα μου όταν τον βλέπει, θα ζηλέψετε ακόμα κι εσείς!!!

Ποτέ δεν το έχει ταΐσει, ποτέ δεν έχει κάνει κατι παραπάνω... Είναι όμως σκανδαλώδες πόσο πολύ τον αγαπάει η Λαρα!!!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ROTTIE said:
amangos said:
Κάποιοι ισχυρίζονται ότι μιλάνε αντικειμενικά... Πως μπορώ να μιλήσω αντικειμενικά, όταν ΕΓΩ είμαι αυτός που μιλάει?
Με τη γνώση, τον διακειμενικό έλεγχο και την συναισθηματική αποστασιοποίηση. Εάν κάποιος στηρίζεται μόνο στις δικές τους εμπειρίες, υπάρχει πάντα η αυξημένη πιθανότητα να κάνει λάθος, διότι η κριτική μας ικανότητα και κατ’ επέκταση η αντικειμενικότητα μας (απαραίτητη προϋπόθεση για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα) δεν είναι πάντα η ίδια.
Ειναι εντελώς υποκειμενική η αντικειμενικότητα μας!!!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ROTTIE said:
amangos said:
Αφού είμαστε άνθρωποι, πως μπορούμε να ερμηνεύσουμε τα πράγματα αλλιώς, εκτός από ανθρώπινα?
Σαφώς και μπορούμε! Εμείς ως ανώτερο και πιο εξελιγμένο είδος έχουμε την δυνατότητα να κατεβούμε «εξελικτικό επίπεδο» για να αναλύσουμε και κατανοήσουμε την συμπεριφορά των σκύλων μας. Τα ζώα μας ΔΕΝ έχουν αυτή τη δυνατότητα. Τα σκυλιά μαθαίνουν τις συμπεριφορές του ιδιοκτήτη τους και προσαρμόζονται ανάλογα, όπως θα προσαρμόζονταν ανάλογα στη φύση εάν ήταν μέλη μιας αγέλης.
Εγώ αντιθέτως πιστεύω ότι πρέπει να ανεβάσουμε πολύ τον πήχυ (και όχι να τον κατεβάσουμε) για να μπορέσουμε να αντιληφθούμε τα ζώα.
Επίσης πιστεύω ότι τα ζώα μπορούν να καταλάβουν πολλά πράγματα, με πολύ λιγότερη προσπάθεια από ότι εμείς.

Είναι πολύ μεγάλη η συζήτηση, και ευχαρίστως να την κάνουμε, αλλά όχι τώρα, δεν μπορώ. Ένα θα σου πω:
Είμαι απόλυτα πεπεισμένος, ότι οι σκύλοι μπορούν να διαβάσουν τις σκέψεις μας, κάποτε είχα μια εμπειρία τέτοια, ξέρω πως πολλοί θα θεωρήσουν ότι μου φάνηκε ή ότι λέω μ@λ@κίες, αλλά εγώ ξέρω ότι το έζησα και δεν μπορεί κανένας να με πείσει για το αντίθετο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
amangos said:
Ειναι εντελώς υποκειμενική η αντικειμενικότητα μας!!!
Ευτυχώς για την ανθρωπότητα κάτι τέτοιο δεν ισχύει!
Εάν ίσχυε, σε επιστημονικό επίπεδο, θα ήμασταν ακόμα στην εποχή των σπηλαίων!
Η διαφορά της επιστήμης από την ψευδοεπιστήμη είναι ότι στην επιστήμη οι επαληθεύσιμες προτάσεις είναι εκείνες που έχουν νόημα και μπορούν να θεωρηθούν επιστημονικές. Στην αντίθετη περίπτωση, οι προτάσεις στερούνται νοήματος, αφού δεν επιδέχονται καμιά επικύρωση. :wink:
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Είπα δεν έχουν αναμνήσεις όχι δεν έχουν μνήμη, μη τα μπερδεύεις. Απλά ο σκύλος δεν θα καθίσει να σκεφτεί ξανά και ξανά την ίδια σκηνή που έζησε ώστε να επαναληφθούν τα "συναισθήματα" της σκηνής κτλ κτλ.

Τώρα όσο αφορά αυτό με την μυρωδιά και το ζευγάρωμα φίλε μου amangos έχει αποδειχθεί επιστημονικά.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ROTTIE said:
amangos said:
Ειναι εντελώς υποκειμενική η αντικειμενικότητα μας!!!
Ευτυχώς για την ανθρωπότητα κάτι τέτοιο δεν ισχύει!
Εάν ίσχυε, σε επιστημονικό επίπεδο, θα ήμασταν ακόμα στην εποχή των σπηλαίων!
Η διαφορά της επιστήμης από την ψευδοεπιστήμη είναι ότι στην επιστήμη η επαληθεύσιμες προτάσεις είναι εκείνες που έχουν νόημα και μπορούν να θεωρηθούν επιστημονικές. Στην αντίθετη περίπτωση, οι προτάσεις στερούνται νοήματος, αφού δεν επιδέχονται καμιά επικύρωση. :wink:
Βρε συ, τι άσχετο είναι αυτό που μου λες?
Μιλάμε για αγάπη, και ειδικά για το αν νοιώθουν αγάπη οι σκύλοι...

Τι επιστημονική τεκμηρίωση μου τσαμπουνάς!!!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
lone wolf said:
Είπα δεν έχουν αναμνήσεις όχι δεν έχουν μνήμη, μη τα μπερδεύεις. Απλά ο σκύλος δεν θα καθίσει να σκεφτεί ξανά και ξανά την ίδια σκηνή που έζησε ώστε να επαναληφθούν τα "συναισθήματα" της σκηνής κτλ κτλ.
Τα Ελληνικά μου, προφανώς είναι αδύναμα.
Η μνήμη μας δεν είναι το σύνολο των αναμνήσεων μας?
:shock:

Μπορείς εσύ να μου εξηγήσεις, σε παρακαλώ τι σημαίνει μνήμη και τι σημαίνει αναμνήσεις?
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
lone wolf said:
Τώρα όσο αφορά αυτό με την μυρωδιά και το ζευγάρωμα φίλε μου amangos έχει αποδειχθεί επιστημονικά.
Και πως εξηγείται επιστημονικά ότι ένας άλλος σκύλος, που μυρίζει την ίδια μυρωδιά, δέχεται να συνουσιαστεί με τον σκύλο αυτόν?
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το θέμα μας είναι αν “αγαπούν” τα σκυλιά ή όχι.
Προσπάθησα λοιπόν να σου απαντήσω τα παρακάτω:

amangos said:
Αφού είμαστε άνθρωποι, πως μπορούμε να ερμηνεύσουμε τα πράγματα αλλιώς, εκτός από ανθρώπινα?
amangos said:
Κάποιοι ισχυρίζονται ότι μιλάνε αντικειμενικά... Πως μπορώ να μιλήσω αντικειμενικά, όταν ΕΓΩ είμαι αυτός που μιλάει?
amangos said:
Ειναι εντελώς υποκειμενική η αντικειμενικότητα μας!!!
amangos said:
Μιλάμε για αγάπη, και ειδικά για το αν νοιώθουν αγάπη οι σκύλοι...

Τι επιστημονική τεκμηρίωση μου τσαμπουνάς!!!
Το να ορίσεις τι ισχύει και τι όχι με βάση τις προσωπικές σου πεποιθήσεις, τα συναισθήματα σου και τις ανάγκες σου, είναι η λάθος προσέγγιση στο θέμα. Το ζήτημα εμπίπτει στην επιλεκτική κρίση και όπως είχε πει κάποια στιγμή ο Swkdog:

Swkdog said:
Η επιλεκτική κρίση είναι η διαδικασία όπου κάποιος επιλέγει να εστιάσει και να θυμάται στοιχεία που του αρέσουν, ενώ αγνοεί τα στοιχεία που δεν του αρέσουν. Αυτού του είδους η συλλογιστική είναι η βάση για την πίστη στις ψυχικές δυνάμεις των ψυχικών και των μέντιουμ. Επίσης είναι η βάση για τις περισσότερες, αν οχι όλες, τις απόκρυφες και ψευδοεπιστημονικές δοξασίες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981