Αγαπάνε τα σκυλιά;


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ΜΑΚΗΣ said:
εγώ ΔΕΝ έχω ορισμό για αυτό και δεν θα.......

μπορώ όμως με σιγουριά να πώ ότι είναι ΑΤΟΠΟ να συγκρίνουμε δύο ανόμοια είδη (στην περίπτωση μας άνθρωπο και σκύλο).

επίσης

σε προηγούμενη σου ερώτηση.

ΌΧΙ

το παιδί και το σκυλί ΔΕΝ είναι το ίδιο.

δεν τους συμπεριφέρομε το ίδιο , δεν θέλω τα ίδια πράγματα δεν περιμένω τα ίδια πράγματα.

και ας πω και εγώ την εμπειρία μου αφού όλοι την είπατε.

πήρα έναν σκύλο από εκτροφείο σε ηλικία 13 1/2 μηνών.

ΔΕΝ τον μεγάλωσα εγώ.

ΔΕΝ τον έμαθα εγώ.

εγώ όμως το έβγαλα βόλτα (αμφιβάλω εαν είχε βγει πριν)

εγώ τον πήγα για μπανιο.

εγώ δούλεψα μαζί του

εγώ τον τάισα - φρόντισα όταν αρώστησε.

η γυναίκα μου λοιπόν έχει να λέει για το πόσο με αγαπάει και το πως με κοιτάει αυτός ο σκύλος.

εγώ λέω ότι.

όπου και αν τον δώσω εαν έχει την ίδια αντιμετώπιση που έχει από εμένα σύντομα θα με ΄ ξεχάσει ΄

εαν δε περνάει και καλύτερα.................

oscar

δεν θυμάμε.

θα συμφωνήσω όμως και ως προς την υπογραφή της magi
Ενώ εμείς οι άνθρωποι πως αγαπάμε?
Εμένα καποτε η άλλη μου έλεγε πως αν την χωρίσω, θα πεθάνει...
Ζει ακόμα!!!Η πουτάνα, ποτέ δεν με αγάπησε!!!!!!!!!!!!
Αυτή που σήμερα λέει ότι με αγαπάει, αύριο αν συμπεριφερθώ κάπως που δεν της αρέσει, σε πόσο καιρό θα ξεχάσει ότι με αγαπούσε και θα τα φτιάξει με τον πρώτο τυχόντα της δώσει αυτό που θέλει?

Για σκέψου λίγο, ποιόν αγαπάμε, και ποιός μας αγαπάει διαφορετικά....

Το παιδί μου με αγαπάει?
Για να μην του δώσω αυτό που περιμένει, να δεις σε πόσο καιρό το μόνο που θα θυμάται για εμένα είναι μίσος και παράπονα...

Η κόρη μου, 4 χρονών, όταν έφυγα φαντάρος, και δεν με είδε για 3 μήνες, με ξέχασε, και έκλαιγε που με έβλεπε!!!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Μάκη και βέβαια άλλο το παιδί, άλλο ο σκύλος, ούτε συζήτηση, αλλά μέχρι κάποια ηλικία, οι διαφορές είναι ελάχιστες στο πως μαθαίνουν, στο πως φέρονται κλπ. Απλώς το παιδί θα ξεπεράσει την φάση αυτή και θα γίνει άνθρωπος, ενώ ο σκύλος παραμένει σε αυτό το επίπεδο, ενός παιδιού 3-4 χρονών...

Το παιδί όμως χρειάζεται πρόγραμμα, συνέπεια συμπεριφοράς, ιεράρχηση και πολλά άλλα, παρόμοια με τον σκύλο. Όποιος το καταλάβει νωρίτερα, τόσο πιο ισορροπημένα παιδιά θα έχει.
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Τέλος πάντων, επιμένω πως η αγάπη είναι το συναίσθημα που μας γεμίζει, όταν προσφέρουμε ανιδιοτελώς.

Η ίδια η αγάπη, είναι τόσο όμορφη, που από μόνη της καλύπτει την ανάγκη μας να αγαπήσουμε.Το ότι τελικά η αγάπη προσφέρει αντάλλαγμα, είναι άνευ σημασίας, αίναι αποτέλεσμα και όχι ζητούμενο.

Είναι κάτι σαν το χέρι-πέναλτυ... Δεν τιμωρείται το χέρι μέσα στην περιοχή, τιμωρείται η πρόθεση να χρησιμοποιήσεις το χέρι. Κάπως έτσι!!! :wink:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ΜΑΚΗΣ said:
Ερώτημα πρώτο :

Τι είναι αγάπη??

Ορισμός

Ερώτημα δεύτερο :

είσαστε σίγουροι ότι για ότι βλέπετε Ή το ερμηνεύετε ανθρώπινα???

kango1

παντως εμενα ο σκυλος μου ειχε ερωτευτει και ειχε κανει και ερωτα

kango1

το λεω γιατι πριν πολλα χρονια το μαλτεζακι μου το βαλαμε να ζευγαρωσει..το εκαναν με την μια στο ασανσερ..και οταν εφυγε η γκομενα ειχε ξεχασει το λουρακι της ..ο ρουντι απο κατω απο το τραπεζι που ηταν το λουρι της εκλαιγε για 2 μερες..σαν λυκος..
εμένα κλαίει τους τελευταίους 8 μήνες.

είναι αυτό που λέμε.

το ζευγάρωμα ΜΠΟΡΕΙ να επηρεάσει τον χαρακτήρα του σκύλου.

πολλοί κυνηγοί :wink: :wink: :wink: :wink: ΔΕΝ ζευγαρώνουν τα καλά αρσενικά ή ακόμα και τα στειρώνουν φοβούμενοι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό.

την αλλαγή του χαρακτήρα.

μετα απο 2 χρονια φεραμε αλλη γκομενα ε..δεν την ηθελε με τιποτα ..πηγενε στα αρκουδια του...

τωρα τον λογο δεν τον ξερω...αλλα ειχαμε σκασει απο τα γελια γιατι ηταν πολυ γελιο..
υποψιν τοτε ειμουν τριτη γυμνασιου και η μητερα μου δεν ειχε ιδαια για τα ζευγαροματα..
εφόσον δεν ξέρατε όπως λές είσαι σίγουρη ότι η θυληκιά ήταν σε περίοδο ζευγαρώματος :?: :?: :?: :?:


δεν ξερω τι να πω ..,η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει πολυ πιο πολυ να παιζει η πιο ρομαντικη εκδοση
Στα λόγια μου έρχεσε :!: :!: :!: :!:

και για να τελειώνω

ROTTIE

Τα σκυλιά δίπλα στον άνθρωπο έμαθαν να ερμηνεύουν την συμπεριφορά του και να προσαρμόζονται ανάλογα, προς όφελός τους.
εκτός από να τα ντύνουμε με γελοία ρούχα και να τα ζητάμε όλο και μικρότερα για να μπορούμε να τα κουβαλάμε ως άλλη τσάντα μην αφήνοντας τα να κάνουν ΤΙ???

να περπατανε :!: :!: :!: :!: :!: :!:

έχουμε καταφέρει να τα εξανθρωπιήσουμε τόσο πολύ που ακούμε για σκυλιά τα οποία δεν κάθοντε για τουαλέτα όταν τα βλέπουμε (ντρέποντε)

δεν πατάνε στα νερά (φοβόντε μην βραχούν)

κ.ο.κ.

φυσικά δεν λέω ότι δεν έχουν αισθήματα και ότι δεν καταλαβαίνουν

αλλά να ΑΓΑΠΟΥΝ :?: :?: :?: :?: :-k :-k :-k :-k :-k

αυτο που ειπα οτι δεν ειχε ιδαια για τα ζευγαροματα το ειπα για να μην παρεξηγιθω οτι ειμαι υπερ στο να ζευγαρομουμε ελευθερα...
αλλα οχι οτι νομιζαμε οτι μπορει να ζευγαρωσει οταν η θυλικια δεν εχει περιοδο..(εννοητε ειχε..) :wink:

επισης ναι εδειξε ξεκαθαρη προτιμηση ..δεν ξερω γιατι.., αλλα τα αρκουδια τι οσμη παραγουν..

δεν αλαξε ο χαρακτηρας του παραμονο εκλαιγε μεχρι να φυγει το λουρι που ειχε ξεχασει η θυλικια..

εχω δει σκυλι να ειναι πολυ ευτυχισμενο με μια οικογενεια αλλα να εχει τεραστια αδυναμια στο παιδι της οικογενειας, οταν εκεινος πηγε στρατο εκεινο το εσκασε να παει να τον βρει ..,αλλα δυστηχως το πατησε το αυτοκινητο..

εχω ακουσει και εγω απο φιλους, περιστατικα πολλα..
εγω ειμαι με τον amangos..σκεφτομαι με αυτην την λογικη..
γιατι να μην ειναι οι συμπεριφορες αυτες στα σκυλια..το να δεινεις χωρις να παρεις ..αγαπη?
δεν νομιζω οτι εχει βγει τετοια επιστημονικη ερευνα..
εδω εχουν μιλησει οτι τα σκυλια βαριουνται..,κανουν παρα πολλα απο μονα τους χωρις να μιμουνται τον ανθρωπο ,γιατι να μην ειναι και η αγαπη τους υπαρκτη..
οκ μπορει εγω να θελω να ειναι ετσι και να μην σκεφτομαι ορθολογιστηκα..που και ποιος μπορει να αποδειξει οτι εγω ειμαι λαθος..
ναι δεν λεω θελω να ειναι ετσι..δεν μπορω να πιστεψω οτι πισω απο την αδυναμια που μου εχει ,πισω απο αυτα τα ματακια ,ειναι απλα ενστικτα επιβοωσεις..Ναι το λεω ..εχω ρομαντικη αποψη...,αλλα δεν νομιζω οτι προς το παρον μπορει καποιος να πει οτι τα σκυλια δεν αγαπανε..,οτι ολοι αυτοι που ζησανε πραξεις αγαπης δεν το ζησανε..η το ερμηνευσανε απλα ανθρωπινα..,αλλα γιατι τα σκυλια να βαριουντε ,να χασμουριουντε σαν εκτονωση που το κανουν και οι ανθρωποι..και εκει π.χ να μην ισχυει ..

ειναι πολυ μεγαλο το θεμα...εδω δεν εχουμε βρει πως καλα καλα αγαπανε οι ανθρωποι θα πουμε για τα σκυλια...
εγω σας το ειπα να μπει θεμα-Κυπριακο στην επομενη συναντηση..
για εμενα τα σκυλια κανουν φιλους, αντιπαθουν,ερωτευονται,χασμουριουντε,πινανε,κοιμουντε,παιζουν,φιλανε,

,τσαμπουκαλαευονται,αγαπανε και ζουνε διπλα μας σαν τον καλυτερο μας φιλο..ειναι ωραιος ο κοσμος μου...





ε



:wink:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Τέλος πάντων, επιμένω πως η αγάπη είναι το συναίσθημα που μας γεμίζει, όταν προσφέρουμε ανιδιοτελώς.
ωραία φύγαμε από τους ανθρώπους.

ΤΙ προσφέρει ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΟΣ ένας σκύλος???

ο δικός σου ΞΕΡΕΙ ότι θα φάει - κοιμηθεί.

ο αδέσποτος ΠΑΡΑΚΑΛΑΕΙ με την συμπεριφορά του για αυτά.

τί???


ΠΩΣ αγαπάει λοιπόν ένας σκύλος???????????
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ΜΑΚΗΣ said:
kango1

ειναι ωραιος ο κοσμος μου...
συμβουλή (εαν θες)

Μείνε εκεί.

στον δικό μου κόσμο τα πράγματα είναι ΠΟΛΥ δύσκολα
Μεχρι αποδειξεως του αντιθετου...και για τους δυο μας.. :wink:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ΜΑΚΗΣ said:
ΤΙ προσφέρει ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΟΣ ένας σκύλος???
Η Άλντα, ένα κοπριτάκι που το τάιζε όλη η γειτονιά, που φοβότανε και την σκιά της, όταν νόμισε ότι κινδυνεύουν τα παιδιά μου, όρμηξε και έκανε τσαμπουκά, με κίνδυνο να πονέσει ή και χειρότερα...

Δεν ήμουνα καν μπροστά, δεν το έκανε για να ακούσει μπράβο, ούτε είχε εκπαιδευτεί για κατι τέτοιο.Η Άλντα επίσης περίμενε έξω σπό το νοσοκομείο (Ιατρικό Παλαιού Φαλήρου) 3 μέρες, μέχρι να με δει να βγαίνω...
Η γυναίκα μου την πήγε με το ζόρι στο σπίτι, κι αυτή ξαναγύρισε εκεί, να με περιμένει... Νηστικιά και διψασμένη (διότι ενώσ την γειτονιά της είχε τον τρόπο της, στην ξένη γειτονιά έπρεπε να μείνει σε άγνωστο μέρος)

Γιατί το έκανε?

Αντιθετως, επειδή αρνήθηκα να πληρώσω κατι στην 16 κόρη μου, μέχρι τα 18 της δεν μου μιλούσε, ούτε καλημέρα, ούτε την ένοιαζε αν ζούσα ή αν πέθανα...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ΜΑΚΗΣ said:
ωραία φύγαμε από τους ανθρώπους.

ΤΙ προσφέρει ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΟΣ ένας σκύλος???

ο δικός σου ΞΕΡΕΙ ότι θα φάει - κοιμηθεί.

ο αδέσποτος ΠΑΡΑΚΑΛΑΕΙ με την συμπεριφορά του για αυτά.

τί???


ΠΩΣ αγαπάει λοιπόν ένας σκύλος???????????
οταν εχεις κανει φιλια με ενα κοπρο σε μια αγελη..,εσυ τα ταιζεις ανα περιοδους..,με καποιο ομως εχεις καλυτερες σχεσεις..παιζεται ,τρεχεται..κ.α
Ενω τα ταιζεις ΟΛΑ με καποιο εχεις πιο στενη σχεση..για λογο ανεξηγητο..
οταν λοιπον πας χωρις φαγητο καποιο απλα κουναει την ουρα του καποιο αδιαφορει και καποιο πηδαει με χαρα πανω σου να σε γλυψει..,εσυ τα ταιζεις ολα...ο "φιλος" σου, κλαιει οταν φευγεις παροτη ειναι με την αγελη του..γιατι?






:?:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Παιδιά κάνετε συνεχώς ερωτήσεις που εξηγούνται ψυχολογικά και συμεριφορικά ... είπαμε, ο καθένας το βλέπει όπως θέλει, κι εγώ παραδέχομαι ότι μ'αρέσει να λέω ότι ο σκύλος μου μαγαπάει, αλλά η ερώτηση γιατί???? συνέχεια προκαλεί να βγεί ένα συμπέρασμα από αυτήν ... να σου απαντάω σε κάθε Γιατί?? ΔΕΝ γίνεται, θα μου βγάζεις άλλο, και θα τελειώσουμε το Πάσχα ... Ας το αφήσουμε έτσι ... δεν πάει να πείσει κανένας κανέναν, εξάλλου όσοι συμμετέχουν σε αυτήν την συζήτηση αγαπάνε σίγουρα τα σκυλιά τους και αγαπιούνται και από αυτά ...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ναι. ίσως.

πάντως εμένα ο δκός μου με αγαπάει πιο πολύ από ότι αγαπάει εσένα ο δικός σου :lol: :lol: :lol: :lol:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
εγω το πιστευω...οτι αγαπας καποια στιγμη θε σε αγαπησει και αυτο.. εστω και με τον τροπο του.. :wink:

και εμενα το σκυλι μου με αγαπαει.. :lol: :lol:
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εμένα με μισεί το κοπρόσκυλο! :evil:
Χθες κατούρησε στο μπαλκόνι και βγήκα με καραμπινάτη γρίπη, πυρετό και βήχα 12.00 το βράδυ να καθαρίσω με χλωρίνες. Μήπως θέλει να με εξοντώσει? Λίγο έλειψε να με στείλει στα θυμάρια λόγω πνευμονικού οιδήματος! :lol: :lol: :lol:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ROTTIE said:
Εμένα με μισεί το κοπρόσκυλο! :evil:
Χθες κατούρησε στο μπαλκόνι και βγήκα με καραμπινάτη γρίπη, πυρετό και βήχα 12.00 το βράδυ να καθαρίσω με χλωρίνες. Μήπως θέλει να με εξοντώσει? Λίγο έλειψε να με στείλει στα θυμάρια λόγω πνευμονικού οιδήματος! :lol: :lol: :lol:
Που ξέρεις, μπορεί ο έρμος να είναι μετεμψύχωση κάποιου εβραίου, που κάηκε στο Άουσβιτς 60 χρόνια πριν!!! :p
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
oscar said:
εαν αγαπανε ...μισουνε κιολας?? :lol:
Μισούνε!!!

Το Τέρας, σηκωνότανε, έστηνε επιδεικτικά τον κώλο της μπροστά στον πεθερό μου, και έκλανε στην μούρη του, και μετά ξαναπήγαινε στην θέση της...
Το επανέλαβε τόσες φορές, που ο πεθερός μου ήτανε σίγουρος ότι εγώ την είχα εκπαιδεύσει γι αυτό!!! Το σκυλί το έκανε από μόνο του...

:p :p :p

Το Τέρας μισούσε ένα συγκεκριμένο μολοσό. Στο τέλος του έκοψε κομμάτι απότο στήθος. Με άλλους μολοσούς δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα.
 


katrin

Active Member
26 Αυγούστου 2007
40
0
ΑΘΗΝΑ
Amangos :D :D

Τα σκυλιά πιστεύω ότι δεν μας αγαπάνε όπως θα θέλαμε εμείς, γιατί απλά δεν μπορούν.Η εξέλιξη των ειδών βλέπεις.
Δεν έχουν αναμνήσεις,ζούνε στο τώρα και αν έχουν φοβίες ή δεν μας συμπεριφέρονται καλά,δεν είναι γιατί μας μισούν....είναι γιατί ... δεν μας θεωρούν αρχηγούς της αγέλης.
Δεν χαίρονται με τον τρόπο που πάλι εμείς θα θέλαμε.... αλλά 'ενθουσιάζονται'.
Είναι θέμα ενστίκτου,ιεραρχίας,εκπαίδευσης.... άντε και αμοιβαίου 'σεβασμού...για να μην απογοητευόμαστε :wink:
 


x-origin

Active Member
17 Νοεμβρίου 2007
31
0
Αθήνα
amangos said:
oscar said:
εαν αγαπανε ...μισουνε κιολας?? :lol:
Μισούνε!!!

Το Τέρας, σηκωνότανε, έστηνε επιδεικτικά τον κώλο της μπροστά στον πεθερό μου, και έκλανε στην μούρη του, και μετά ξαναπήγαινε στην θέση της...
Το επανέλαβε τόσες φορές, που ο πεθερός μου ήτανε σίγουρος ότι εγώ την είχα εκπαιδεύσει γι αυτό!!! Το σκυλί το έκανε από μόνο του...

:p :p :p

Το Τέρας μισούσε ένα συγκεκριμένο μολοσό. Στο τέλος του έκοψε κομμάτι απότο στήθος. Με άλλους μολοσούς δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :xD: :xD: :xD: :xD: :xD:

Απιστευτος :D
 


yasmin1gr

Well-Known Member
14 Μαϊου 2007
65
0
Θεσσαλονικη
www.argosgr.org
kango1 said:
αφτο που αισθανονται ειναι αγαπη..?
ας πουμε οι γατες λενε οτι δεν αγαπανε..
η αγαπη ειναι υποκιμενικη στους ανθρωπους αλλα σαν αισθηση εχει μια αντικειμενικοτητα..,αλλοι θα το λεγανε ενδιαφερον...,τα σκυλια μας νοιαζονται?η απλα τους ενδιαφερει π.χ να φανε..
δηλαδη οι φημες και τα εργα ισχυουν οτι τα σκυλια θα πεθαιναν για μας..?
:-k
Αυτο με τις γατες που δεν αγαπανε ειναι 100 λαθος, εκτος αν το ζωο ειναι αμαθο με ανθρωπους, διαταραγμενο η φοβισμενο.
Η πειρα μου με μεγαλες γατες ξενες που φιλοξενησα και με μικρα και με τα δικα μου λεει οτι αγαπανε και μαλιστα πολυ τρυφερα.
Αν τις αγαπας.
Για παραδειγμα το καλοκαιρακι μου, μολις το φωναζω με κοιταει με τα στρογγυλα ματακια του, χαιρεται, περνει φορα και τρεχει κοντα μου πηδαει στα γονατα μου και χυνεται κυριολεκτικα μεσα στην αγγαλια μου και βαζει τα δυο ποδαρακια στο προσωπο με κοιταει πολυ αγαπησιαρικα και κανει μυτουλες μαζι μου... για ωρες ....δεν μπορω να περιγραψω καλυτερα την αγαπη μιας γατας .
Εξισου ο βουλιτσος ξερω πολυ καλα οτι ειμαι ο μοναδικος ανθρωπος που εχει εμπιστευτει ποτε του και κανεις ποτε δεν μπορεσε να τον δει ουτε καν ο κτηνιατρος. ετσι εμαθα να κανω εμβολια εγω...και πριβε ειναι απιστευτα μαλακο και τρυφερο πλασματακι. Ειναι παντα θεμα χημειας και χαρακτηρα , με αλλα θα ταιριαξεις , με αλλα οχι