Αγγλικό Κόκερ Σπάνιελ / Τρίχωμα


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Για όποιον θέλει αυτό το σαμπουάν (1allsystems):
κ. Σάκης - 6937684768

Δεν υπάρχει σε μαγαζιά, με τηλεφωνική παραγγελία μόνο και το στέλνει με κούριερ.
 


Dyllangirl

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
176
0
Θεσσαλονίκη
οντως η κοκερομυρωδιά είναι λίγο άσχημη ... :D :D δεν έχω δοκιμάσει μυλόξυδο ακόμη που διάβασα εδω μέσα πως κάνει ωραίο τρίχωμα

http://www.crazypetshop.com/store/p/432-Baby-Powder-Shampoo-12oz-Baby-Powder-8oz-Grooming-Spray.aspx αυτά του βάζω εγώ μυρίζουν τέλεια !! αν μπορέσεις όμως δώσε μου και τα στοιχεία του .. θα ήθελα να δοκιμάσω και κάτι άλλο !!

μαλακτικο δεν ξέρω αν κάνω βλακέια αλλα του βάζω ένα απο το μαστίχα σοπ που είναι για μωράκια .. το αραιώνω με νερό και το ξεπλένω καλά !

( υπάρχει κάποιος λόγος να το βάζω πριν απο το μπάνιο ???? η κτηνίατρος μου είπε μετά ... )
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
οντως η κοκερομυρωδιά είναι λίγο άσχημη ... :D :D δεν έχω δοκιμάσει μυλόξυδο ακόμη που διάβασα εδω μέσα πως κάνει ωραίο τρίχωμα

http://www.crazypetshop.com/store/p/432-Baby-Powder-Shampoo-12oz-Baby-Powder-8oz-Grooming-Spray.aspx αυτά του βάζω εγώ μυρίζουν τέλεια !! αν μπορέσεις όμως δώσε μου και τα στοιχεία του .. θα ήθελα να δοκιμάσω και κάτι άλλο !!

μαλακτικο δεν ξέρω αν κάνω βλακέια αλλα του βάζω ένα απο το μαστίχα σοπ που είναι για μωράκια .. το αραιώνω με νερό και το ξεπλένω καλά !

( υπάρχει κάποιος λόγος να το βάζω πριν απο το μπάνιο ???? η κτηνίατρος μου είπε μετά ... )
για το μηλοξιδο δεν γνωριζω....
πριν το μπανιο βαζει η εκτροφεας μας που ειναι και κτηνιατρος κι εκεινη με συμβουλεψε να το κανω ετσι....μετα βαζω μια πουδρα για στεγνωμα της περιοχης....ποτε δεν επαθε κατι...
μην βαζεις μαλλακτικο για μωρα...το ph του ανθρωπου διαφερει! βαλε μαλλακτικο για σκυλους!!
 




Dyllangirl

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
176
0
Θεσσαλονίκη
ναι το έχω δει για την πούδρα σε άλλο νήμα !!
θα δοκιμάσω ι αυτά που μου προτείνατε στο επόμενο μπάνιο μας και θα σας πώ αποτελέσματα ! θα αλλάξω και το μαλακτικό αν και δεν του βάζω πολύ συχνα !! κανένα άλλο τιπ έχουμε?? το σωλομέλαιο είναι προτιμότερο απο το ελαιόλαδο? μπορώ να βρω και στο πετ σοπ η στα φαρμακέια? κάνει δουλεια στο τρίχωμα? εμείς έχουμε και ευαίσθητο στομαχάκι... μήπως τον πειράξει?
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
ναι το έχω δει για την πούδρα σε άλλο νήμα !!
θα δοκιμάσω ι αυτά που μου προτείνατε στο επόμενο μπάνιο μας και θα σας πώ αποτελέσματα ! θα αλλάξω και το μαλακτικό αν και δεν του βάζω πολύ συχνα !! κανένα άλλο τιπ έχουμε?? το σωλομέλαιο είναι προτιμότερο απο το ελαιόλαδο? μπορώ να βρω και στο πετ σοπ η στα φαρμακέια? κάνει δουλεια στο τρίχωμα? εμείς έχουμε και ευαίσθητο στομαχάκι... μήπως τον πειράξει?
δοκιμασε ελαιολαδο...μια χαρα ειναι! ξεκινα με πολυ μικρη ποσοτητα!
 








stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Καλά το Σκαρλετάκι είτε ξεμαλλιασμένο είναι είτε όχι είναι απίστευτο σκυλί...
Η γυαλάδα στο τρίχωμα είναι άπαιχτη...τρίζει απο καθαριότητα ...αχαχα
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Κουρεψα το σκυλο μου κι εγινε καλλικατζαρος!!!!

Μονο με 2 ειδικα ψαλιδια οπου το ενα εκοβε κ το αλλο αραιωνε...

Παντως ΠΟΤΕ μη βαλετε μηχανη στα ποδαρακια κ στη ραχη...
Στη ραχη στριπαρισμα κ στα ποδια ψαλιδια... Οχι μηχανη αμαρτια...
Χανεται ολη η ομορφια των χομπιτοποδιων τους!!:p
 


Dyllangirl

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
176
0
Θεσσαλονίκη
κούρεψα κ εγω το δικό μου επιτέλους !! αρκουδιάρης είχε γίνει ... νομίζω καλα τα πήγα !! εβαλα μηχανη στο κεφάλι και γύρω απο τα αυτιά και ποδια / στηθος λίγο ψαλίδι ! θα βάλω φωτος μόλις αξιωθώ να φορτίσω την ψηφιακή !
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
κούρεψα κ εγω το δικό μου επιτέλους !! αρκουδιάρης είχε γίνει ... νομίζω καλα τα πήγα !! εβαλα μηχανη στο κεφάλι και γύρω απο τα αυτιά και ποδια / στηθος λίγο ψαλίδι ! θα βάλω φωτος μόλις αξιωθώ να φορτίσω την ψηφιακή !
ξυρισες τα ποδια?
 




Dina1984

Well-Known Member
2 Μαϊου 2011
176
1
κούρεψα κ εγω το δικό μου επιτέλους !! αρκουδιάρης είχε γίνει ... νομίζω καλα τα πήγα !! εβαλα μηχανη στο κεφάλι και γύρω απο τα αυτιά και ποδια / στηθος λίγο ψαλίδι ! θα βάλω φωτος μόλις αξιωθώ να φορτίσω την ψηφιακή !

Κουρεψα το σκυλο μου κι εγινε καλλικατζαρος!!!!

Μονο με 2 ειδικα ψαλιδια οπου το ενα εκοβε κ το αλλο αραιωνε...

Παντως ΠΟΤΕ μη βαλετε μηχανη στα ποδαρακια κ στη ραχη...
Στη ραχη στριπαρισμα κ στα ποδια ψαλιδια... Οχι μηχανη αμαρτια...
Χανεται ολη η ομορφια των χομπιτοποδιων τους!!:p
Παιδιά εννοείτε κουρέψατε μόνοι σας..;; Εγώ δεν τολμάω...νομίζω θα τον κάνω γκρέμλιν..!
 




Dina1984

Well-Known Member
2 Μαϊου 2011
176
1
ουτε εγω την κουρευω μονη μου....
αν και θα ηταν εξαιρερικα χρησιμο και λογω του οικονομικου να μαθω...:p
το striping κοστιζει.....
Χεχεχε και εγώ θα είχα γλυτώσει πολλάάά χρήματα αν ήξερα μόνη μου..!
Χμμμμμ...το striping να το δοκιμάσουμε...