Αγγλικό μπουλντόγκ παχύσαρκο


ROUDY

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2009
82
0
thessaloniki
ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ BULLDOG 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΤΑ 28-29 ΚΙΛΑ Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ...ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΦΗ ΔΙΑΙΤΑΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠ ΤΗΝ HILL'S?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αν δεν έχει πρόβλημα υγείας, μπορείς απλώς να μειώσεις την ποσότητα της τροφής του και οπωσδήποτε μαχαίρι τις λιχουδιές, αν τυχόν του δίνεις. Δεν υπάρχει λόγος για ειδική τροφή. Και βεβαίως να αυξήσεις την άσκησή του. Είναι πραγματικά πάρα πολύ εύκολο να τον φτάσεις στα κιλά που πρέπει και πάρα πολύ κακώς τον άφησες, να φτάσει στα τόσα κιλά.


* Μην γράφεις κεφαλαία σε παρακαλώ.
 


ROUDY

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2009
82
0
thessaloniki
*sorry για τα κεφαλαια.
Δεν εχει κανενα θεμα υγειας αλλα για να μην εχει.ο γιατρος παντως μου ειπε πως χωρις ειδικη κροκετα δυσκολα.αλλα αυτο που λες θα το κανω, σιγουρα για αρχη .Ευχαριστω.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
*sorry για τα κεφαλαια.
Δεν εχει κανενα θεμα υγειας αλλα για να μην εχει.ο γιατρος παντως μου ειπε πως χωρις ειδικη κροκετα δυσκολα.αλλα αυτο που λες θα το κανω, σιγουρα για αρχη .Ευχαριστω.
Δεν ρωτάς και κάποιον άλλο γιατρό;

Το πιο απλό είναι αυτό που είπε η mareco,και αυτό να κάνεις.
Γιατί να μπει ο σκύλος σε διαδικασία αλλαγής τροφής, δεν καταλαβαίνω ;)

Επίσης, τι ποσότητα δίνεις και τι τροφή;
Δίνεις όσο λέει το πινακάκι στην τροφή επάνω;
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Καποιοι γιατροι θελουν να σου πλασαρουν τις πανακριβες και υπερκοστολογημενες τροφες της Χιλς για ειδικες περιπτωσεις..
Εαν ειστε ικανοποιημενοι απο την τροφη που χρησιμοποιητε τοτε το λογικο ειναι να μειωσεις την τροφη και να αυξησεις την ασκηση...
 


ROUDY

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2009
82
0
thessaloniki
Ο DEAS μαλλον εχει δικιο γιατι για την χιλς μου ειπε...αρα μαλλον τον τρεχω λιγο παραπανω,και τρωει λιγοτερο ...και βλεπουμε.παντως αν υπαρχει τροφη παρομοια με την hills για διαιτα και τη ξερει καποιος ας μου το πει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Σε οποιοδήποτε pet shop να μπεις, θα σου πούν.
Προς τι όμως η εμμονή σου, με τις light τροφές;
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
ο γιατρος παντως μου ειπε πως χωρις ειδικη κροκετα δυσκολα.
Ορίστε απόψεις κτηνιάτρου...

ROUDY το καλύτερο και το πιο υγιές είναι να του κόψεις λίγο την ποσότητα. Μάλλον τον ταίζεις υπερβολικά ή η ποσότητα που του δινεις δεν συμπίμπτει με τον μεταβολισμό του.
Πόση τροφή του δίνεις τώρα, 350gr?
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Υπολόγισε την ποσότητα της τροφής σύμφωνα με το βάρος που θα έπρεπε να έχει και όχι με αυτό που έχει τώρα που είναι υπέρβαρος.
Αν θέλεις να αυξήσεις την άσκηση πρόσεξε μην το παρακάνεις. Έχει ακόμα ζέστη και ειδικά ένα υπέρβαρο σκυλί η υπερβολική άσκηση μπορεί να το καταπονήσει αρκετά. Ίσως είναι καλύτερα να προσθέσεις άλλη μια μικρή βόλτα αντί να αυξήσεις το χρόνο σε αυτές που κάνετε ήδη.
Αν ζεις μαζί με άλλους στο σπίτι τσεκάρισε μήπως του δίνουν μεζέδες χωρίς να το ξέρεις.
 


ROUDY

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2009
82
0
thessaloniki
Παιδια ευχαριστω ολους... bigbilly ναι περιπου 350 εδινα τωρα 300 και θα τον παω στα 250 την επομενη εβδομαδα.Καποια μεζαδακια που εδιναν (και εγω καμια φορα )τα εχουμε κοψει μαχαιρι.την ποσοτητα την υπολογιζα με βαση τα κιλα της ρατσας δηλαδη 25. 
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν γνωρίζω τι τροφή δίνεις, κάθε μια έχει και την δικιά του ημερίσια ποσότητα.
Μη περιμένεις αποτέλεσμα γρήγορα και καλό είναι να το αποφεύγεις. Το καλύτερο είναι να δίνεις ~300γρ (εφόσον έδινες ~350γρ) και σε 2μήνες να δεις αν έχασε έστω και μισό κιλό.