Αγορά κουταβιού Γερμανικού Ποιμενικού!


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Έκπληξη μου προκάλεσε και το μέλος Sirkos!
Ti εκανα παλι !!!!

Παντως παιδια απο οσο ξερω οταν παρεις τον κοε σου δινει και τα ονοματα ολων των εκτροφειων της ταδε ρατσασμμκαι οχι μονο των εκτροφειων που εχουν γεννα εκεινη την περιοδο , δυο φορες ημουν παρων μεσα στον κοε που ιδιωτες πηρανε τηλεφωνο για να μαθουν εκτροφεια καποιας φυλης και η απαντηση της κοπελιας που απαντησε ηταν θα σας τα στειλουμε μεσω ημαηλ . Και δεν βρισκω τον λογο να μην το κανουν , βεβαιως μπορει να κανω λαθος
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Για να γινει διαλογος θα πρεπει να απαντας και στις ερωτησεις μου.
Για αρχη πες μου τι δεν στεκει... και τι σε χαλαει απο αυτα που εγραψα.Με παραθεση για ειμαι λιγο χαζουλης και δεν καταλαβαινω.
Δηλαδη απαγορευεται να ρωταω αυτα που φτανουν στα αυτια μου?
Σου το εχω πει 1000 φορες απο την στιγμη που δεν ξερεις τι κανει ο γιανουλης και ο καθε γιανουλης να μην τον προτινεις απλα τα πραγματα.Απο εκει ξεκινανε ολα.
Εσυ εισαι ευχαριστημενος απο τον σκυλο που πηρες?Μπραβο σου,εγω δεν ειμαι τι θες να κανω τωρα?
Εδω μεσα παντως δεν θα γινει οτι στην σελιδα στο facebook οποιος ειχε διαφορετικη γνωμη του διαγραφατε τα σχολια και κατευθυνατε τον κοσμο εκει που θελετε.

Για την ενοικιαση σκυλας για γεννες εχεις να πεις τιποτα?
Τα βιντεακια?
Μην το παρεις προσωπικα οτι κατι εχω μαζι σου κουβεντα κανω.
Άντε πάλι σε άλλον πετάγιεσαι!
Βρε δεν με ενδιαφέρει ο κάθε εκτροφέας!Ο ιδιοκτήτης με ενδιαφέρει να ανεβάσει το επίπεδο γνώσεων για να μπορεί να ξεδιαλύνει πράγματα και καταστάσεις, μόνο έτσι θα σωθεί η κατάσταση!Αυτός την διαμορφώνει την αγορά!
Επειδή εσύ είσαι δυσαρεστημένος δεν σημαίνει ότι εγώ δεν θα βάζω το εκτροφείο που επέλεξες!Αν είναι δυνατόν!

Αν θέλεις να ανοίξουμε το κεφάλαιο Γερμανικός Ποιμενικός στην Ελλάδα Φώτη μου θα ήθελα να μου ορίσεις το επίπεδο των ιδιοκτητών!Γιατί δεν φτάνει μόνο οι εκτροφείς να προσπαθούν!Θα πρέπει να βρεθεί και κατάλληλο κοινό για να υποστηρίξει την ικανότητα του σκύλου στις εργασιακές του ιδιότητες!
Το θέμα είναι ότι υπάρχουν πολλά μορφολογικά σκυλιά που μπορούν να βγάλουν βίντεο και να κατέβουν σε εξετάσεις!Το θέμα είναι ότι έχει μαύρα μεσάνυχτα ο ιδιοκτήτης και δεν κατεβαίνει!Ακόμα και στα εργασιακά Φώτη μου υπάρχει μεσσαίωνας. Λίγες συμμετοχές!
Αν ρωτάς εμένα λοιπόν σου απαντώ ότι δεν υπάρχουν βίντεο γιατί πρωτίστως δεν υπάρχουν ιδιοκτήτες που να ασχολούνται.Σκυλιά υπάρχουν αλλά έτσι όπως τα θέλει ο μέσος Έλληνας ιδιοκτήτης τα έχουν καταντήσει!Μια χαρά υπάρχουν μορφολογικά με υπέροχες εργασιακές ικανότητες!Επικεντρώνω λοιπόν το πρόβλημα στους ιδιοκτήτες και όχι στους εκτροφείς!
Πάντα θα υπάρχουν δυσαρεστημένοι ιδιοκτήτες, αυτό όμως δεν πρέπει να αφήσουμε να γενικευτεί!
Και ξέρεις γιατί υπάρχουν Φώτη?Όχι γιατί ο εκτροφέας τους "εξαπάτησε", αλλά γιατί και αυτοί δεν μπαίνουν στο τρυπάκι να ανεβάσουν τις γνώσεις ΠΡΙΝ κάνουν το βήμα!Αν πάρουμε δείγμα ιδιοκτητών που θέλουν Γερμανικό Ποιμενικό(και όχι μόνο) θα δούμε ότι δεν ξέρουν που παν τα 4 ως προς τα βασικά του σκύλου, για να μην πω για τα περεταίρω για εργασία κτλ!Για ποια εκτροφή μου μιλάς?Δεν κοιτάς λέω εγώ το επίπεδο των ανθρώπων?Εδώ ανοίγονται θέματα που ακόμα μιλάμε για ξύλο σε σκύλο όταν κάνει ζημιά το κουτάβι!Πλάκα μου κάνεις?Έχεις δει τι επικραττεί?Μου πιάνεσαι από ένα πρόβλημα, την εκτροφή και μου μιλάς για αυτήν την στιγμή που από μόνη της η εκτροφή δεν μπορεί να σταθεί αν δεν υπάρχει υποστηρικτής!
Σε όλα αυτά δεν έχω βάλει τον παράγοντα χρόνο, χρήμα, γνώση για εργασία και εύρεση σωστών ανθρώπων που θα πρέπει να διαθέσει ένα ιδιοκτήτης για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι να φέρει τον σκύλο στο επιπεδο για εργασία!Γιατί Φώτη μου καλά είστε εσείς εκεί στην Αθήνα με τα club εργασίας που διατυμπανίζετε και συναντιέστε για να δουλεύεται τα σκυλιά σας!Καλά είστε εσείς εκεί όπου μόνο εκεί διοργανώνονται εξετάσεις εργασίας!
Γνωρίζεις Φώτη ότι ας πούμε στην Θεσσαλονίκη μόλις έγινε δειλά "club για εργασία" για να δουλεύει ο κόσμος τα σκυλιά του και να φανταστείς είναι νωρίς ακόμα!
Γι'αυτό Φώτη μου δεν φτάνει μόνο η εκτροφή!Θέλει και άλλους παράγοντες!
Καλά είστε εσύ στο club και καλείτε ανθρώπους παγκόσμιου βεληνεκούς για σεμινάρια!
Που μου μπήκες και στο dogforum να μου πεις ότι οι εκτροφείς φταίνε!

Κάτσε λοιπόν και συζήτησε εδώ μέσα και πείσε τον ιδιοκτήτη να μην παίρνει Γερμανικό Ποιμενικό μόνο για την μάντρα του, πρώτα και μετά μίλα μου εργασιακές ικανότητες!
Το τι κάνουν οι εκτροφείς δεν με ενδιαφέρει και δεν με ενδιέφερε ανέκαθεν και δεν είμαι εδώ να απαντήσω γι'αυτούς!Εγώ κοιτάω να ανεβάσω τις γνώσεις σε σημείο να είμαι ικανός να αποκλείσω εκτροφείς όταν πάρω σκύλο!Αυτό είναι μια συνεχής διεργασία που γίνεται και πρέπει να γίνεται από νοήμονες ανθρώπους!

Όσο για το facebook, δεν διαγράφεται απολύτως τίποτα!Είναι μια ομάδα που απευθύνεται συγκεκριμένα που λέγεται GREEK GERMAN SHEPHERD CLUB!Που σημαίνει Φώτη ότι απευθύνεται στην ελληνική εκτροφή Γερμανικού Ποιμενικού!Αν διαγραφούν τα σχόλια θα είναι γιατί η συζήτηση ξεφεύγει πάντα από απόψεις που δεν κοιτάνε να ενημερώσουν αλλά να την πουν ο ένας στον άλλον!Και πάντα λες και ξεσπάνε, λένε την καΐλα τους όπως εσύ τώρα και ξανακλείνονται στο καβούκι τους μέχρι την επόμενη φορά που θα ξαναθυμηθούν να την πουν!Κάνε μου την χάρη λοιπόν!
Αλλά πάλι και εκεί δεν συμμετέχεις και εκεί, και γι'αυτό έχεις να πεις κακό λόγο και έχεις και άποψη!
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ti εκανα παλι !!!!

Παντως παιδια απο οσο ξερω οταν παρεις τον κοε σου δινει και τα ονοματα ολων των εκτροφειων της ταδε ρατσασμμκαι οχι μονο των εκτροφειων που εχουν γεννα εκεινη την περιοδο , δυο φορες ημουν παρων μεσα στον κοε που ιδιωτες πηρανε τηλεφωνο για να μαθουν εκτροφεια καποιας φυλης και η απαντηση της κοπελιας που απαντησε ηταν θα σας τα στειλουμε μεσω ημαηλ . Και δεν βρισκω τον λογο να μην το κανουν , βεβαιως μπορει να κανω λαθος
Αγαπητέ Σίρκο, εκτροφέας για τον ΚΟΕ είναι ο κάτοχος καθαρόαιμης σκύλας που δήλωσε μια γέννα (με τον αντίστοιχο καθαρόαιμο επιβήτορα). Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.
Ο σκοπός, το ήθος, το εκτροφικό πλάνο, οι γνώσεις, το μεράκι, η μορφολογική ποιότητα αυτών των σκύλων και χίλιοι δυο άλλοι παράγοντες είναι ΚΑΘΑΡΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥ να ανακαλύψει.

Το "πάρε τηλέφωνο τον ΚΟΕ" δυστυχώς εμπεριέχει την παγίδα του να θεωρήσει ο υποψήφιος σκυλογονιός πως όλοι όσοι προτείνει ο επίσημος κυνολογικός φορέας της πατρίδας μας, είναι ελεγμένοι και "πιστοποιημένοι" για την ποιότητα της εκτροφής που κάνουνε.
Δεν είναι έτσι όμως.
Το όπλο μας είναι η γνώση μας για αυτό που θέλουμε να αποκτήσουμε ΠΡΙΝ το αποκτήσουμε και όχι όταν είναι πλέον αργά.
 
  • Like
Reactions: Man_os


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Μου φαινεται η δεν διαβαζεις τι γραφω η δεν καταλαβαινεις.
Ας κλειστο στο καβουκι μου λοιπον.
Καλες πωλησεις να εχεις.χχαχαχααχ ακου εκει δεν φταινε οι εκτροφεις... που βαζουν να γεννανε σαν γατια τα σκυλια τους(και το βαφτιζεται εξελιξη της φυλης) και δινουν σκυλο σε ολους.
Οσο για τα βιντεακια που λεω και το εχω εξηγησει 1000 φορες εννοω για τα ιπο1 που εχουν οι επιβητορες των εκτροφειων και τα εχουν παρει απο την πισω πορτα.
Επειδη δυστηχως η ευτυχως δεν μπορω να στα γραψω πιο απλα για να καταλαβεις που ειναι το προβλημα μου,συνεχιζε εσυ να γραφεις και να προτινεις κουταβοπαραγωγους και οταν την πατησει ο κοσμος να τους λες ας προσεχες και ας εψαχνες καλυτερα.

Ενοικιαση σκυλας για γεννες!!!!χαχαχαχαχα
γιατι χαλασε το deal?
Γιατι του ειπα κανε εσυ 2-3 γεννες αλλα θα κανω και εγω!!
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

υσ τους χαρακτιρισμους σε προσωπικο επιπεδο να τους αφησεις απ εξω
γιατι ξερω και εγω να πω ας πουμε οτι εισαι τσιρακι της βορεαδου και του μουνδιου
 
Last edited:


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Αγαπητέ Σίρκο, εκτροφέας για τον ΚΟΕ είναι ο κάτοχος καθαρόαιμης σκύλας που δήλωσε μια γέννα (με τον αντίστοιχο καθαρόαιμο επιβήτορα). Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.
Ο σκοπός, το ήθος, το εκτροφικό πλάνο, οι γνώσεις, το μεράκι, η μορφολογική ποιότητα αυτών των σκύλων και χίλιοι δυο άλλοι παράγοντες είναι ΚΑΘΑΡΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥ να ανακαλύψει.

Το "πάρε τηλέφωνο τον ΚΟΕ" δυστυχώς εμπεριέχει την παγίδα του να θεωρήσει ο υποψήφιος σκυλογονιός πως όλοι όσοι προτείνει ο επίσημος κυνολογικός φορέας της πατρίδας μας, είναι ελεγμένοι και "πιστοποιημένοι" για την ποιότητα της εκτροφής που κάνουνε.
Δεν είναι έτσι όμως.
Το όπλο μας είναι η γνώση μας για αυτό που θέλουμε να αποκτήσουμε ΠΡΙΝ το αποκτήσουμε και όχι όταν είναι πλέον αργά.

Και ποιος ειπε το αντιθετο ; Αλλα αμα δεν αρχισεις απο τα τηλεφωνα και καποιον να σου πει ποιοι εκτρεφουν απο που δηλαδη θα αρχισεις ; Και ποιπς καλυτερος ( θεωρητικα ) απο τον αρμοδιο κυνολογικο φορεα ; Αμα δεις σε προηγουμενο ποστ εγραψα να ψαξει να τρεξει σε εκθεσεις και να εμημερωθει .....
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Είναι σύνθετο Σίρκο!
Γιατί με αυτόν τον τρόπο περιορίζεσαι σε αυτούς που πλασάρονται ως εκτροφείς οποιασδήποτε φυλής και με τις ευλογίες του ΚΟΕ μάλιστα.

Περιπτωση 1 και συνηθέστερη στην ΕΛΛΑΔΑ

Παίρνεις τηλεφωνο τον ΚΟΕ και σου δίνει μια λίστα με 2 εκτροφείς.
Λες από μέσα σου "αφου μου τους πρότεινε ο ΚΟΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ".

Παίρνεις τον πρώτο δεν έχει γέννα και η επόμενη θα είναι σε 4 μήνες.
Μπα... Σκατά... Με ζορίζουν και τα παιδιά... Με ζορίζει η γυναίκα, είναι και γιορτές...
Ασε θα πάρω τον δεύτερο.
Παίρνεις τηλέφωνο, έχει διαθέσιμα κουτάβια!
ΩΠ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ.
Πας από κει, βλέπεις τα κουτάβια - που όλα είναι γλυκύτατα - κουτάβια είναι, χωρίς να είσαι σε θέση να αξιολογήσεις τίποτα και βασίζεσαι στα λόγια του "εκτροφέα".

Ακους την τιμή, τα έχει και διαθέσιμα... τσουπ νασου το κουτάβι στο αμάξι και γεια σας αντίο καληνύχτα!

Περιπτωση 2

ΜΕΛΕΤΑΣ την φυλή που τόσο καίγεσαι να αποκτήσεις.
Διαβάζοντας αντιλαμβάνεσαι πως υπάρχει μια ιστορία, ένα πρότυπο, υπάρχουν εκθέσεις μορφολογίας, υπάρχουν πεντιγκρί, υπάρχουν διακρίσεις, υπάρχουν μέθοδοι αναπαραγωγής.

Βλέπεις σκυλιά, αρχίζει σιγά σιγά να κάνει κλικ μέρος του προτύπου και να λες από μέσα σου "ρε συ αυτή είναι η αρμονία που λέει μέσα" ή ρε συ " αυτό σημαίνει γωνίωση" ή αυτό είναι το τάδε, αυτό είναι το δείνα. Αρχίζεις και παρασύρεσαι, ενθουσιάζεσαι και μελετάς ακόμα περισσότερο την κίνησή τους, την ανατομία τους, την εργασία τους, το τσαγανό τους.
Θέση ουράς, κρουπ, ώμοι, προστέρνο, γραμμή ράχης, ακρώμιο, δεν είναι πια άγνωστες λέξεις.
Ολα έχουν την σημασία τους και ψάχνεις να μάθεις περισσότερα, να βρεις το γιατί σε πολλές ερωτήσεις.
Καταλαβαίνεις ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πόση σημασία έχει το soundness για ΚΑΘΕ ΣΚΥΛΟ, πόση σημασία έχει η σωστή στήριξη, οι γωνιώσεις, η αρμονία στην κίνηση και χίλια δυο άλλα.

Αρχίζεις να αναγνωρίζεις σιγά σιγά κάτι παραπάνω, προσπαθείς να βρεις τα ποιοτικά δείγματα και αρχίζεις να αντιλαμβάνεσαι πως η εκτροφή δεν είναι μια ξεπέτα, ένα εύκολο κέρδος, αλλά μια ΤΕΧΝΗ.

Οι ποιοτικοί σκύλοι σε οδηγούν στον δημιουργό τους αρκεί να είσαι σε θέση να τους ξεχωρίσεις.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ο ΚΟΕ αν θέλει να λέγεται ΚΟΕ ας φτιάξει πρώτα μια σελίδα της προκοπής.
Οχι μονο εκθέσεις φρου-φρου και αρώματα.
κυνοφιλια δεν ειναι μονο οι εκτροφεις ειναι και οι φιλοζωηκές και πολλά αλλα
που περιλαμβάνει ενας σκυλος.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Δεν αντιλεγω , αλλα οπως ειπα πρεπει να μελετησει να κατεβει σε εκθεσεις να δει και τι σημαινει εργασια εφοσον θελει γερμανικο και αλλα πολλα , τα οποια περιγραφεις εσυ αναλυτικοτερα.
Βεβαιως να σου πω την γνωμη μου και στηβ περιπτωση 1 οπως περιγραφεις δεν μπορω να την κατακρινω 100% γιατι μονο και μονο ανθρωπος που στην ελλαδα θα σηκωσει το τηλεφωνο και παρει κουταβι εκτροφικο για πετ ειναι για μενα ενταξει , το αν θα πεσει σε λαμογιο ή οχι ειναι αλλο θεμα για το οποιο μπορουμε να μιλαμε για ωρες και ωρες αλλα για εμενα παντα την μικροτερη ευθυνη θα την εχει ο ανυποψιαστος πελατης ....
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Grande οπως θα διαβασες λεω οτι κακος λεγετε εργασιακος Γ.Π επρεπε να λεγεται ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΣ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΣ...

Μια χαρα μορφολογια-υγεια-ταπεραμεντο-εργασια εχουν!!!!!!!

Να δωσω ονοματα και μετα να πεταχτουν και να πουν ειναι απλα λογια δικα σου δεν εχεις αποδηξεις??(Εχει γινει και αναγκαστικε να πει το παλικαρι οκ..)
Να δωσω ονοματα σε φορουμ και να ρισκαρω για ατομα που σε προκαλουν και οταν ερθει η ωρα κανουν τον Κινεζο???
Ειναι ο ιδιος που εχει κανει γεννα με σκυλο με δυσπλασια D!Αν πραγματικα ενδιαφερεσαι να μαθεις στειλε μου πμ να ανταλαξουμε αριθμους τα πουμε στο τηλ.

Και αυτο με τα βιντεακια ο Φωτης σας λεει(αν και δεν θελει υπερασπιση αλλα τελος παντων!Οτι γραφουν στα Pedigree ιπο1 ιπο2 ιπο3!!ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΑΥΤΑ??Ξεχασαν την καμερα στην εργασια και την παιρνουν οταν ειναι μονο καμια εκθεση??

Προκαλω οποιον θελει να παρει τηλ και να τους πει θελω ενα σκυλο για Ιπο αλλα λεω να παρω εργασιακο.Για να μην γινω υπερβολικος και πω ΟΛΟΙ.θα πω οτι το μεγαλυτερο ποσοστο θα του πει μα τα ιδια ειναι για σπορ!!!που ειναι ΨΕΜΜΑΤΑ!!!1ωρα αν πας σε κλαμπ εργασιας θα σου παρει να το καταλαβεις!!!Εκτος αν εχεις πεσει τοσο βαθια στην μορφολογια και φορας παροπιδες!!!!σε αυτη την περιπτωση βλεπεις φους σε θεση ιχνηλασιας και λες δουλευει σουπερ το σκυλι:p
 
Last edited:






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Βεβαιως να σου πω την γνωμη μου και στηβ περιπτωση 1 οπως περιγραφεις δεν μπορω να την κατακρινω 100% γιατι μονο και μονο ανθρωπος που στην ελλαδα θα σηκωσει το τηλεφωνο και παρει κουταβι εκτροφικο για πετ ειναι για μενα ενταξει , το αν θα πεσει σε λαμογιο ή οχι ειναι αλλο θεμα για το οποιο μπορουμε να μιλαμε για ωρες και ωρες αλλα για εμενα παντα την μικροτερη ευθυνη θα την εχει ο ανυποψιαστος πελατης ....
Εδώ είναι το ζουμί και η παγίδα αν θέλετε.

Τι σημαίνει εκτροφικό;
Και σε τί διαφέρει από ένα ΜΗ ΕΚΤΡΟΦΙΚΟ;

"Μα στο οτι κάποιος για να το δημιουργήσει μελέτησε, έψαξε, δεν το έκανε στην τύχη" θα πει κάποιος...
Σωστά;

Και ποιός διασφαλίζει τις προθέσεις του δημιουργού;
Πως ξέρουμε πως όντως το μελέτησε και δεν ζευγάρωσε ό,τι είχε με ό,τι βρήκε;


Η απάντηση είναι απλή, και είναι οι γνώσεις ΜΑΣ.
Αλλά απαιτεί από εμάς και τον ανάλογο κόπο, το ψάξιμο, την φιλομάθεια.

Να είμαστε σε θέση να απορρίψουμε κάποιον αν τα σκυλιά που μας παρουσιάζει σαν ΑΣΤΕΡΙΑ, έχουν σοβαρές μορφολογικές ατέλειες.
Αν βλέπουμε πως οι επιλογές του βασίζονται στην τύχη και όχι στην μελέτη.
Αν βλέπουμε μόνιμα ζευγαρώματα των ίδιων και των ίδιων σκύλων μεταξύ τους, που σημαίνει αν μη τι άλλο ΣΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ και φυσικά ΕΜΠΟΡΙΟ.
Αν δεν βλέπουμε καν δημιουργία άξιων απογόνων ΔΙΚΗΣ ΤΟΥ ΕΚΤΡΟΦΗΣ και συνέχεια, όραμα.
Αν έχει προς διάθεση ΟΛΑ τα κουτάβια μιας γέννας ΠΡΙΝ αυτά γεννηθούν, χωρίς ΚΑΝ να ενδιαφερθεί για το αποτέλεσμα των δικών του επιλογών.
Αν ζευγαρώνει σκύλους με το που φτάσουν τα ηλικιακά όρια του ΚΟΕ. Αδιαφορώντας για την ανάπτυξή τους, την εξέλιξή τους, το ΤΙ ΣΚΑΤΑ ασθένειες θα βγάλουν 15 και 20 μηνών.
Αν,αν, αν, αν.....

Μπορώ να συνεχίσω ώρες.

Η ουσία παραμένει:
Οσο εμείς δεν γνωρίζουμε και αποποιούμαστε τις ευθύνες μας, δίνουμε πάτημα σε όλους αυτούς να συνεχίσουν αυτό που κάνουν.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Ε και εγω απλα θα σου ελεγα , οτι και καποιος αλλος θα επρεπε να ελενχει τους εκτροφεις και τι κουταβια βγαζουν και δεν θα επρεπε να ηταν μονο δουλεια του αγοραστη να κανει το ξεσκαρταρισμα , αλλα αυτα δυστυχως μενουν στην σφαιρα της φαντασιας και του υποθετικου .
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εγώ ένα έχω να πω....εσείς οι Γερμανικοί όποτε συναντιέστε σε ένα θέμα του δίνετε και καταλαβαίνει :)
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
κατι ασχετο η μπορει και σχετικο.. τα εκτροφεια τα ελεγχει καθε χρονο ο κοε η καποια επιτροπη ?
η τον κοε τον ελεγχει καποια κρατικη υπηρεσια ?
η τον εκτροφεα τον εξεταζει καποιος καθε 2-3 χρονια ας πουμε τι γνωσεις εχει κτλ κτλ
δεν ξερω αν στο εξωτερικο το κανουν,αλλα επειδη το βλεπω λογικο να υπαρχει καποιος κατι που να ελεγχει το ρωταω..
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
κατι ασχετο η μπορει και σχετικο.. τα εκτροφεια τα ελεγχει καθε χρονο ο κοε η καποια επιτροπη ?
η τον κοε τον ελεγχει καποια κρατικη υπηρεσια ?
η τον εκτροφεα τον εξεταζει καποιος καθε 2-3 χρονια ας πουμε τι γνωσεις εχει κτλ κτλ
δεν ξερω αν στο εξωτερικο το κανουν,αλλα επειδη το βλεπω λογικο να υπαρχει καποιος κατι που να ελεγχει το ρωταω..
Ονειρο θερινης νυκτος.Εδω καλα καλα δεν ελεγχουνε τις γεννες.Δηλωνεις μια γεννα με 3 πχ δικα σου κουταβια,δηλωνεις και αλλα 4 απο τον γειτονα.Κανενας ελεγχος.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Εδώ είναι το ζουμί και η παγίδα αν θέλετε.

Τι σημαίνει εκτροφικό;
Και σε τί διαφέρει από ένα ΜΗ ΕΚΤΡΟΦΙΚΟ;

"Μα στο οτι κάποιος για να το δημιουργήσει μελέτησε, έψαξε, δεν το έκανε στην τύχη" θα πει κάποιος...
Σωστά;

Και ποιός διασφαλίζει τις προθέσεις του δημιουργού;
Πως ξέρουμε πως όντως το μελέτησε και δεν ζευγάρωσε ό,τι είχε με ό,τι βρήκε;


Η απάντηση είναι απλή, και είναι οι γνώσεις ΜΑΣ.
Αλλά απαιτεί από εμάς και τον ανάλογο κόπο, το ψάξιμο, την φιλομάθεια.

Να είμαστε σε θέση να απορρίψουμε κάποιον αν τα σκυλιά που μας παρουσιάζει σαν ΑΣΤΕΡΙΑ, έχουν σοβαρές μορφολογικές ατέλειες.
Αν βλέπουμε πως οι επιλογές του βασίζονται στην τύχη και όχι στην μελέτη.
Αν βλέπουμε μόνιμα ζευγαρώματα των ίδιων και των ίδιων σκύλων μεταξύ τους, που σημαίνει αν μη τι άλλο ΣΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ και φυσικά ΕΜΠΟΡΙΟ.
Αν δεν βλέπουμε καν δημιουργία άξιων απογόνων ΔΙΚΗΣ ΤΟΥ ΕΚΤΡΟΦΗΣ και συνέχεια, όραμα.
Αν έχει προς διάθεση ΟΛΑ τα κουτάβια μιας γέννας ΠΡΙΝ αυτά γεννηθούν, χωρίς ΚΑΝ να ενδιαφερθεί για το αποτέλεσμα των δικών του επιλογών.
Αν ζευγαρώνει σκύλους με το που φτάσουν τα ηλικιακά όρια του ΚΟΕ. Αδιαφορώντας για την ανάπτυξή τους, την εξέλιξή τους, το ΤΙ ΣΚΑΤΑ ασθένειες θα βγάλουν 15 και 20 μηνών.
Αν,αν, αν, αν.....

Μπορώ να συνεχίσω ώρες.

Η ουσία παραμένει:
Οσο εμείς δεν γνωρίζουμε και αποποιούμαστε τις ευθύνες μας, δίνουμε πάτημα σε όλους αυτούς να συνεχίσουν αυτό που κάνουν.
παρα πολυ σωστα ειναι όλα αυτα. αλλα..
εαν ο υποψηφιος ιδιοκτήτης επιθυμησει-επιδιώξει να σκανάρει (γιατι περί σκαναρίσματος πρόκειται) κάθε εκτροφέα απο αυτους που εχει στη λίστα ,για να μπορέσει να αντιληφθεί σε βάθος, το όραμα, τις προθέσεις, την ποιοτητα των σκύλων, την πορεία και μοροφολογία των προγόνων και τόσες αλλες παραμέτρους, αφού φυσικα ενημερωθει και αποκτήσει βαθιά γνώση της φυλης, ε τότε πολυ φοβάμαι ότι τα κουτάβια θα εχουν εν τω μεταξύ γεράσει..
θελω να πω οτι αυτο που περιγράφεις είναι το ιδανικό σενάριο αλλα ειναι ουτοπικό. Και είναι ουτοπικό όχι μονο γιατι το 99% των υποψηφίων θα χαθούν ή θα σταματησουν στη μέση της διαδρομης αλλα κυρίως επειδη ακόμη και όσοι συνεχισουν μεχρι το τέλος (που μεταξυ μας, δεν υπάρχει τελος..) δεν εχουν τα πληρη στοιχεία, τις άκρες, την εσωτερικη πληροφόρηση για να βγαλουν αντικειμενικά συμπεράσματα. ο εκτροφεάς θα δείξει αυτα που θέλει να φανουν.. πιστευω ότι εαν ένας εκτροφέας θέλει να σε ξεγελάσει, των @ωλο σου να χτυπας κατω μπορεί να το πετυχει, με τρόπους που δε φανταζομαστε ή δε μπορουμε να ελέγξουμε.
Να γιατί εχει τεραστια αξια η συμβολη όσων γνωριζουν τα πραγματα λόγω εμπειρίας ή απο "μέσα" , ναι δυστυχως και αυτοι μπορεί να λειτουργουν συμφεροντολογικά αλλά αν αυτο που λενε μπορουν να το τεκμηριώνουν τότε προσφερουν πολύτιμη υπηρεσία στον κάθε ανυποψίαστο ή και υποψιασμένο υποψήφιο ιδιοκτήτη. Γι αυτο δεν αρκει μια απλη παραθεση εκτροφείων, αυτην μπορεις να την αποκτησεις και απο τον ΚΟΕ , η ουσία ειναι να βοηθηθείς στο ξεσκαρτάρισμα..
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Όχι είσαι λάθος!
Για ποια μονομερή πληροφορία μου μιλάς?
Δεν με ενοχλεί το γεγονός ότι με κρίνεις ως λάθος,

παρόλο που χρησιμοποίησα την λέξη ίσως...

Δεν θα σταθώ σε αυτό...

Γνωρίζεις καλύτερα από εμένα ότι οι πιθανότητες

να ξανασυμμετάσχει το νέο μέλος είναι μηδαμινές,

δεν θα φθάσει ποτέ σε αυτή την παράθεση, από ένα μέλος μάλιστα που εκτιμώ,

Γενικά μιλώντας, θεωρώ πως το "όπλο" μας στην ανεύρεση εκτροφέα, είναι η γνώση για την φυλή που ενδιαφέρομαστε. Διαβάζουμε και ξαναδιαβάζουμε το πρότυπο και προσπαθούμε να αποκομίσουμε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούμε για τη φυλή και τις ιδιαιτερότητές της.
Παρακολουθούμε σκυλιά ελληνικά και ξένα, εξασκούμε το μάτι μας στην κίνηση, στην ανατομία, στην μορφολογία αλλά και στην εργασία όπου αυτή απαιτείται. Αυτή η γνώση θα μας επιτρέψει σταδιακά να ξεχωρίσουμε την ποιότητα και να στραφούμε στους σωστούς ανθρώπους. Αυτό προϋποθέτει υπομονή, φιλομάθεια, αλλά και ωριμότητα ώστε να μην παρασυρθούμε από το συναίσθημα και να υπερτερήσει η λογική. Πιστεύω ακράδαντα πως όσα λιγότερα γνωρίζουμε, τόσο πιο εύκολο είναι να πέσουμε στην παγίδα του ενθουσιασμού όταν πρωτοδούμε ένα κουτάβι και να απευθυνθούμε στον πρώτο που θα βρούμε. Και τις περισσότερες φορές το ανακαλύπτουμε όταν πλέον είναι αργά.

Επίσης αν προτείνουμε κάποιον εκτροφέα θα πρέπει πρώτα να παραθέσουμε και τα δικά μας κριτήρια που μας έκαναν να τον επιλέξουμε. Γιατί άλλο είναι να έχεις κριτήριο την τιμή ή την απόσταση ή το πόσο πιο σύντομα έχει γέννα και άλλο να έχεις κριτήριο την υγεία, τα μορφολογικά χαρακτηριστικά, τον χαρακτήρα, διακρίσεις σκυλων δικής ΤΟΥ εκτροφής ή τους γεννήτορες που χρησιμοποιεί ή ακόμα και μεθόδους αναπαραγωγής που χρησιμοποιεί μελετώντας τα πεντιγκρί σκύλων δικής του εκτροφής.
Αντί αυτού ο ενδιαφερόμενος δεν έκανε τον κόπο να χρησιμοποιήσει την

αναζήτηση της κοινότητας άνοιξε νέο θέμα,

βάζοντας εσένα να κάνεις την μηχανή αναζήτησης δίνοντας

μάλιστα κακή πληροφορία, διαβάζοντας τις πρώτες μόνο αναρτήσεις. Στο πιάτο...

Μονομερής πληροφορία επίσης είναι ότι έδωσες δίχως

πρώτα να αντλήσεις πληροφορίες για τον

ενδιαφερόμενο. Τι σκέφτεται...; Πόσο καλά γνωρίζει την φυλή...
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Έχεις δίκιο!
Πληροφορώ μονομερώς!Και όπως λένε και κάποιοι είμαι και τσιράκι!

Καλή συνέχεια κύριοι...
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Εδώ είναι το ζουμί και η παγίδα αν θέλετε.

Τι σημαίνει εκτροφικό;
Και σε τί διαφέρει από ένα ΜΗ ΕΚΤΡΟΦΙΚΟ;

"Μα στο οτι κάποιος για να το δημιουργήσει μελέτησε, έψαξε, δεν το έκανε στην τύχη" θα πει κάποιος...
Σωστά;

Και ποιός διασφαλίζει τις προθέσεις του δημιουργού;
Πως ξέρουμε πως όντως το μελέτησε και δεν ζευγάρωσε ό,τι είχε με ό,τι βρήκε;


Η απάντηση είναι απλή, και είναι οι γνώσεις ΜΑΣ.
Αλλά απαιτεί από εμάς και τον ανάλογο κόπο, το ψάξιμο, την φιλομάθεια.

Να είμαστε σε θέση να απορρίψουμε κάποιον αν τα σκυλιά που μας παρουσιάζει σαν ΑΣΤΕΡΙΑ, έχουν σοβαρές μορφολογικές ατέλειες.
Αν βλέπουμε πως οι επιλογές του βασίζονται στην τύχη και όχι στην μελέτη.
Αν βλέπουμε μόνιμα ζευγαρώματα των ίδιων και των ίδιων σκύλων μεταξύ τους, που σημαίνει αν μη τι άλλο ΣΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ και φυσικά ΕΜΠΟΡΙΟ.
Αν δεν βλέπουμε καν δημιουργία άξιων απογόνων ΔΙΚΗΣ ΤΟΥ ΕΚΤΡΟΦΗΣ και συνέχεια, όραμα.
Αν έχει προς διάθεση ΟΛΑ τα κουτάβια μιας γέννας ΠΡΙΝ αυτά γεννηθούν, χωρίς ΚΑΝ να ενδιαφερθεί για το αποτέλεσμα των δικών του επιλογών.
Αν ζευγαρώνει σκύλους με το που φτάσουν τα ηλικιακά όρια του ΚΟΕ. Αδιαφορώντας για την ανάπτυξή τους, την εξέλιξή τους, το ΤΙ ΣΚΑΤΑ ασθένειες θα βγάλουν 15 και 20 μηνών.
Αν,αν, αν, αν.....

Μπορώ να συνεχίσω ώρες.

Η ουσία παραμένει:
Οσο εμείς δεν γνωρίζουμε και αποποιούμαστε τις ευθύνες μας, δίνουμε πάτημα σε όλους αυτούς να συνεχίσουν αυτό που κάνουν.
Βαθιά Υπόκλιση...

Επιτέλους ας κοιτάξουμε πάνω από τον ορίζοντα...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981