Αγορά κουταβιού από εξωτερικό


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Άννα αν δεν τον νοιάζει να μην είναι κουτάβι εντός προτύπου με σοβαρό πέντιγκρι κ.ο.κ και απλά θέλει ένα σκυλάκι που μοιάζει με lhasa apso (το αν είναι δε θα μπορεί να το ξέρει), καλό είναι να το κάνει. Αν και δε νομίζω ότι θα βρει.
Αν όμως τον νοιάζουν τα παραπάνω δεν πρόκειται να τον καλύψει ένα αδέσποτο :)
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
:D ειναι προαπαιτουμενο, αναγκαιο να κανεις τετοιες ερωτησεις!

τωρα που ειδα τι θελεις δεν μπορω να ριξω κανα βλεφαρο γιατι ολα τα πατσαβουρια ιδια μου φαινονται!

το μην βιαστεις -κολαει με αυτο που ειπε ο μακης! ψαξε για εκτροφεα , οχι για εκτροφεα με γεννα!


βρες καποιον που να εχει ολες τις εξετασεις υγειας που αφορουν την ρατσα.
δεν αν κατεβαινει σε διεθνεις εκθεσεις ή σε εκθεσεις της φυλης (π.χ πρωταθλητης μπανανιας που παιζει μονος τους δεν ειναι το
με καλο σκυλι απο γερμανια που εχει 20 εκτροφεια)!


εξηγησετε του τη σκυλι ψαχνεις-και μην ξεκινησεις απο τα εμφανισιακα χαρακτηριστικα (ακουγεται ασχημα) αλλα απο τον χαρακτηρα. δεν θες και το τελειο μορφολογικα σκυλι!

τα διαδικαστικα ειναι σχετικα απλα!:D

ΕΧΕ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΕ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΟΥ εκτος αγγλιας σκανδιναβιας, γερμανιας τα αγγλικα ειναι.................
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Επισης μπορει να θελει ενα μωρο να το πλασει ο ιδιος..
Η μπορει να θελει να παει και σε εκθεσεις..
Η μπορει ..μπορει πολλα μπορει..
Το να λεμε οταν καποιος θελει συγκεκριμενη ρατσα ,παρε αδεσποτο ειναι σαν να λεμε..
Αφου θελεις ενα σκυλι ,παρε ενα σκυλι..
Δεν ειναι ετσι τα πραγματα..
Αν ηταν ετσι αυτο το φορουμ δεν θα υπηρχε..
και ολα θα ηταν ερημην..
Η επιλογη ρατσας..,τα κριτηρια επιλογης..,ολα..
Ολα αυτα δεν δουλευουν σε οφελος να σταματησουμε να εχουμε αδεσποτα?
H μηπως τα αδεσποτα δεν ειναι και ρατσας..?
Αν ηθελε απλα ενα σκυλι..θα ειχε ηδη..
 






tassos277

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2008
67
0
Αν ψάξει σε όλα τα site με αδέσποτα μπορεί και να βρει κάποιο αυτής της ράτσας που χαρίζεται ή που βρέθηκε και δεν το έχει αναζητήσει κανείς.
Πέρυσι είχα διαβάσει αγγελία για τέτοιο σκυλί στο interpet.gr
Είναι απίστευτο πόσα σκυλιά ράτσας εγκαταλείπονται και κυκλοφορούν στο δρόμο!!
Εγω θελω ΑΥΤΟ(γιατι εχω πολλα τα 2 απο αυτα εινα και αδεσποτα ετσι πληροφοριακα) το σκυλι που θα παρω θελω να ειναι απο καλο εκτροφειο με χαρτια και οσο το δυνατον πιο κοντα στο τελειο γινεται.Ζητησα βοηθεια για σιγγεκριμενο προβλημα και απευθηνθηκα ξεκαθαρα σε οποιον γνωριζει,επομενως δε ζητησα ουτε την αποψη σου ουτε την βοηθεια σου,αν θες να σωσεις τα αδεσποτα 100000000000000000000000 μπραβο σου αξιζουν.Δε σου δινει κανεις και τιποτα το δικαιωμα ομως να εκφραζεσαι ετσι και να επιβαλεις την αποψη σου.Αν σ αρεσουν τα αδεσποτα κρατα το για τον εαυτο σου,γιατι με το να το φωναζεις δημιουργεις και υποψεις..........

Έχεις κάποιο όριο στα οικονομικά η δεν έχεις πρόβλημα;
Θα θελα να μην ξεπερασω το 2000ρο
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Βαζεις και τα εξωδα ταξιδιου μεσα..?:p:p:D

Νομιζω οτι τα μπατζετ που μας λες ,μας καλυψε σε πολλες ερωτησεις..
 


tassos277

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2008
67
0
Βαζεις και τα εξωδα ταξιδιου μεσα..?:p:p:D

Νομιζω οτι τα μπατζετ που μας λες ,μας καλυψε σε πολλες ερωτησεις..
Tα βαζω ολα μεσα.Και μενα παιδια πολλα μου φαινονται αλλα οσους ρωτησα απο 1000 ξεκιναν και φτανουν 1500 μονο η πωληση
 




tassos277

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2008
67
0
Μονο απο εκτροφεια στην Ουγγαρια,τσεχια,σερβια μου δωσαν τιμες απο 500-900

Απο τις υπολοιπες(Αγγλικα,Γαλλια,Γερμανια,Ολανδια)Ολοι απο 1000 και πανω μου παν
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Οχι οχι..το οτι διατίθεσαι να δώσεις τόσα ..δείχνει ότι είσαι αποφασισμενος,συνειδητοποιημένος..
και προετοιμασμένος σε ανάγκη να βάλεις το χερι πολυ βαθιά στην τσέπη..
Αλλα με το ταξίδι μέσα ,θα πας παραπάνω..,αεροπορικά-ξενοδοχείο-φαγητά..;):):)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ε για αυτο δε θελω να παω και γω.Αναγκαστηκα προτιμω να μου το στηλουν
Βγάλε το ταξίδι πολύ λιτά ..και πήγαινε..
Aξίζει..

Κανεις δεν μπορεί να αντικαταστήσει τα ίδια σου τα ματια..;):):)
 


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
Βγάλε το ταξίδι πολύ λιτά ..και πήγαινε..
Aξίζει..
Σε κάποιες περιπτώσεις στοιχίζει λιγότερο να πάς εσύ εκεί (εισητήρια-ξενοδοχείο φθηνό κτλ) παρά να σου στείλουν το κουτάβι ασυνόδευτο (π.χ απο Αγγλία είναι σχεδόν ασύμφορο να σταλεί κουτάβι ασυνόδευτο ):p
Άσε το γεγονός ότι μπορείς να δείς και απο μόνος σου τους γονείς, πιστοποιητικά υγείας, διακρίσεις σε εκθέσεις, τα υπολοιπα σκυλιά του εκτροφείου, τον χαρακτήρα τους, το περιβάλλον που ζούν και όλα αυτά LIVE με τα ίδια σου τα μάτια :):):)
Άσε που υπάρχει και η πιθανότητα να θελήσει να σε φιλοξενήσει ο εκτροφέας :p
Και φυσικά μιας και μιλάμε για μικρόσωμο κουτάβι το πιο πιθανό είναι να το παρεις μαζί σου στην καμπίνα και έτσι και το κουτάβι δεν πληρώνει σχεδόν τίποτα για το ταξίδι και φυσικά δεν ταλαιπωρείται καθόλου με αναμονές στο χώρο cargo κτλ
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Σε κάποιες περιπτώσεις στοιχίζει λιγότερο να πάς εσύ εκεί (εισητήρια-ξενοδοχείο φθηνό κτλ) παρά να σου στείλουν το κουτάβι ασυνόδευτο (π.χ απο Αγγλία είναι σχεδόν ασύμφορο να σταλεί κουτάβι ασυνόδευτο ):p
Άσε το γεγονός ότι μπορείς να δείς και απο μόνος σου τους γονείς, πιστοποιητικά υγείας, διακρίσεις σε εκθέσεις, τα υπολοιπα σκυλιά του εκτροφείου, τον χαρακτήρα τους, το περιβάλλον που ζούν και όλα αυτά LIVE με τα ίδια σου τα μάτια :):):)
Άσε που υπάρχει και η πιθανότητα να θελήσει να σε φιλοξενήσει ο εκτροφέας :p
Και φυσικά μιας και μιλάμε για μικρόσωμο κουτάβι το πιο πιθανό είναι να το παρεις μαζί σου στην καμπίνα και έτσι και το κουτάβι δεν πληρώνει σχεδόν τίποτα για το ταξίδι και φυσικά δεν ταλαιπωρείται καθόλου με αναμονές στο χώρο cargo κτλ

..ναι..ναι..ναι..
λαβε τα ολα υποψιν..;):):)

στην καμπινα ουτε λογος ,σιγουρα θα το παρεις μαζι..:):)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ναι ναι ναι!!!:)
ελα θα κανεις και ταξιδακι!!!:)
κατεληξες σε ποια ρατσα?
το westie το εχεις αποκλεισει τελειως?
 


tassos277

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2008
67
0
Σκεφτομουν αρχικα και τα 2,αλλα λογω του οικονομικου και μονο κατεληξα σε λασα
 


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
Προσωπικά ότι ταξίδια έχω κάνει στο εξωτερικό τα τελευταία χρόνια ή για να πάω σε έκθεση ήταν ή για να πάω να φέρω κουτάβι :)
Άντε με την ευκαιρία της απόκτησης κουταβιού θα κάνεις και ταξιδάκι αναψυχής :)
Επίσης έχε στο μυαλό σου ότι μιας και η φυλή (Λάσα Απσο) θεωρείτε "δύσκολη" στην περιποιηση του τριχώματος και χρειάζετε να έχεις κάποιες γνώσεις για να την περιποιηθείς σωστά υπάρχει η πιθανότητα να θέλει και ο ίδιος ο εκτροφέας να πάς εσύ εκεί και για να σε γνωρίσει απο κοντά αλλά και να σου δείξει και τον κατάλληλο τρόπο για την φροντίδα του τριχώματος ;);)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU