Αγορά σκύλου από εκτροφείο στη Βουδαπέστη


pakritidis

Member
31 Μαϊου 2013
6
0
33
Καλημέρα σε όλους.

Είμαι ο Παύλος και είμαι καινούργιος στο φόρουμ!

Ο λόγος που έγινα μέλος, είναι οτι σε λίγους μήνες θα γίνω κάτοχος ενός Θιβετιανού Τεριέ!

Το εκτροφείο με το οποίο έχω συμφωνήσει, βρίσκεται στη Βουδαπέστη. Επικοινωνούμε σε σχεδόν καθημερινή βάση, με ενημερώνει για την πορεία του κουταβιού, το οποίο γεννήθηκε Πρωτομαγιά και θα είναι σε θέση να ταξιδέψει τον Αύγουστο.

Το μεγάλο μου πρόβλημα, είναι η μεταφορά του κουταβιού.

Επειδή δεν θα μπορέσω να ταξιδέψω αυτοπροσώπως για να το παραλάβω, ζήτησα από την εκτροφέα να μου βρει τρόπο να το στείλει και αυτή με παρέπεμψε σε μια αεροσυνοδό η οποία μου ζήτησε 440€!!!

Μπορεί κανείς που έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο να με κατατοπίσει?

Ευχαριστώ!!!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Λογική τιμή μου φαίνεται.
Εσύ όμως δεν θέλεις να πας να δεις τον εκτροφέα και τα σκυλιά του απο κοντά;
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
440 ευρω,,?? μηπως δεν καταλάβε και αντι για αεροσυνοδο σε παρεμπεψε σε ¨¨συνοδ﨨 ,,?? ===))
 


pakritidis

Member
31 Μαϊου 2013
6
0
33
Θα ήθελα να πάω να τον γνωρίσω, το θέμα είναι οτι η καλοκαιρινή μου άδεια είναι στον αέρα και δεν μπορώ να δεσμευτώ για τα αεροπορικά...

440€ μου φάνηκαν υπερβολικά τα λεφτά.

Δεν υπάρχουν διεθνείς μεταφορικές που να αναλαμβάνουν και τέτοιες περιπτώσεις?

Στο ίντερνετ δεν βγάζω άκρη...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Με 400ευρω κανεις 2 ταξιδια στη Βουδαπεστη!

Καλυτερα να πας σκ και να φερεις το κουταβι εσυ!
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
δυο τσιγαρα δρομος ειναι ,, ανεβα στο αμαξι και ξεκινα ==))
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Πιο φθηνα θα σου βγει να πας μόνος και να το φέρεις αεροπορικώς ή ακόμα φθηνότερα αν πας με αυτοκίνητο. Εμείς έτσι πήραμε κουτάβι από την Πράγα. Ασε που το πιο βασικό είναι να δεις τους γονείς, τα κουτάβια και τον εκτροφέα.
 


pakritidis

Member
31 Μαϊου 2013
6
0
33
Πιο φθηνα θα σου βγει να πας μόνος και να το φέρεις αεροπορικώς ή ακόμα φθηνότερα αν πας με αυτοκίνητο. Εμείς έτσι πήραμε κουτάβι από την Πράγα. Ασε που το πιο βασικό είναι να δεις τους γονείς, τα κουτάβια και τον εκτροφέα.
Καλησπέρα! Άρα έχεις εμπειρία, σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Εσείς με αυτοκίνητο πήγατε?

Γνωρίζεις αν μπορώ να πάω και να μεταφέρω το κουτάβι με λεωφορείο? Μέσω πρακτορείου δηλαδή.

Δέχονται σκύλους?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα! Άρα έχεις εμπειρία, σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Εσείς με αυτοκίνητο πήγατε?

Γνωρίζεις αν μπορώ να πάω και να μεταφέρω το κουτάβι με λεωφορείο? Μέσω πρακτορείου δηλαδή.

Δέχονται σκύλους?
Ναι, εμείς πήγαμε με αυτοκίνητο, μας φιλοξένησε και η εκτροφέας μια νυχτα οπότε δεν είχαμε έξοδα ξενοδοχείου. Όσο για το λεωφορείο νόμίζω ότι αν το έχεις στην τσάντα (4-5 κιλά θα είναι τότε, έτσι?) δεν θα έχεις πρόβλημα. Όμως πρέπει να σιγουρευτείς, βρες γραμμές που πάνε Βουδαπέστη, πάρε τους τηλέφωνο και ρώτα.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αεροπορικώς θα έρθει πιο φτηνά απο οδικώς. Καύσιμα και διόδια θα φτάσουν κοντά τα 400, αν χρειαστείς και μια διανυκτέρευση σε ξενοδοχείο...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αεροπορικώς θα έρθει πιο φτηνά απο οδικώς. Καύσιμα και διόδια θα φτάσουν κοντά τα 400, αν χρειαστείς και μια διανυκτέρευση σε ξενοδοχείο...
Σωστά...κοιτούσαμε τα έξοδα για να πάμε οδικώς Σουηδία και να πάρουμε και Έλβις με Τζιμάκο μαζί για έναν μήνα, μόλις είδαμε πόσο θα μας στοίχιζε είπαμε δεν πειράζει και έμεινα κι εγω πίσω με τα σκυλιά! :p
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
2 φορές πήγα Πολωνία το τελευταίο εξάμηνο και διόδια είχα μονο στην Πολωνία...
Οταν μου είπε η εκτροφέας οτι εχει ενα φίλο του οποίου η γυναίκα ειναι αεροσυνοδός και μπορει να πετάξει φτηνά και μπορεί να μας φέρει το κουτάβι για 300 ευρώ δεν δίστασα να δώσω το οκ. Εμείς βέβαια γνωριζόμαστε, έχω δει τα σκυλιά της και το κουτάβι.
 


pakritidis

Member
31 Μαϊου 2013
6
0
33
Το θέμα είναι όμως οτι δεν ξέρω τη διαδικασία για να πάω και να φέρω το σκύλο από εκεί.

Πως δηλώνεις οτι στην επιστροφή θα γυρίσεις με σκύλο, τι δικαιολογητικά χρειάζονται, τι άλλα μπορεί να συναντήσω...

Και με αγχώνει σαν διαδικασία.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Κακως σε αγχωνει... το κουταβι θα μπορεις να το εχεις μεσα στην καμπινα του αεροπλανου σε κρειτ επειδη ειναι μικροσωμη φυλη και δε θα ξεπερναει σιγουρα τα 5 κιλα. Τα εμβολια και ολα τα απαραιτητα για να ταξιδεψει (διαβατηριο, τσιπ )θα τα φροντισει ο εκτροφεας σου.
 


pakritidis

Member
31 Μαϊου 2013
6
0
33
Κακως σε αγχωνει... το κουταβι θα μπορεις να το εχεις μεσα στην καμπινα του αεροπλανου σε κρειτ επειδη ειναι μικροσωμη φυλη και δε θα ξεπερναει σιγουρα τα 5 κιλα. Τα εμβολια και ολα τα απαραιτητα για να ταξιδεψει (διαβατηριο, τσιπ )θα τα φροντισει ο εκτροφεας σου.
...και άρα το κουβαλάς ας πούμε σαν αποσκευή χωρίς να πληρώσεις κάτι εξτρά?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αυτά τα γνωρίζει ο εκτροφέας. Διαβατήριο, microchip και αν ειναι κάτω των 3 μηνών και δεν εχει το αντιλυσσικό, την πιστοποίηση οτι η μάνα ήταν σωστά εμβολιασμενη και οτι το κουτάβι δεν είχε εγκαταλείψει την τοκετοομαδα πριν ταξιδέψει.
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Και ποιο ακριβα να σου ερθει και περισσοτερο να ταλαιπωρηθεις ,αν το δεις σαν εκδρομη και γνωριμια με τον εκτροφεα και τα κουταβια,πιστευω πως αξιζει.Ασε που ειναι πολυ καλυτερα να εχεις και μια γνωμη εσυ για το κουταβι που θα παρεις.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
απο πατρα για βουδαπεστη οδικως περισι μου κοστισε βενζινες και διοδια και φαγητο... ( χωρις διανυκτερευση)
περιπου στα 600 ευρω ισως κατι λιγοτερα...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU