Αγορα σκυλου γερμανικου ποιμενικου...


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Μπορεί να πάρει και καλό κουτάβι που να τον καλύπτει χωρίς απαραίτητα να έχει και κόκκινο PD
ναι μπορεί αλλα το χρώμα του Pd σου δίνει πολλές παραπανω πιθανότητες να ειναι ενας σωστός ΓΠ , και αφου δεν είναι απιαστο όνειρο οπως σε αλλες φυλες, γιατι να μην ψαξεις αναμεσα στους γεννητορες που ειναι εγγεκριμενοι για αναπαραγωγη απο τον ομιλο φυλης ?
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
ναι μπορεί αλλα το χρώμα του Pd σου δίνει πολλές παραπανω πιθανότητες να ειναι ενας σωστός ΓΠ , και αφου δεν είναι απιαστο όνειρο οπως σε αλλες φυλες, γιατι να μην ψαξεις αναμεσα στους γεννητορες που ειναι εγγεκριμενοι για αναπαραγωγη απο τον ομιλο φυλης ?
Γιατί πολλές φορες τα κοκκινα pd ακριβοπληρώνονται χωρίς πάντα να υπάρχει λόγος για καποιον μεσο ιδιοκτήτη.Ας ψάξει ένα καλό εκτροφείο,να δει γονείς,να δει εξετάσεις και θα είναι μια χαρά θεωρώ εγω προσωπικά.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Δεν νομιζω παιδια ενα σκυλι απο φιλωζωικη να ειναι και φυλακας αυτο με προβληματιζει. Ειχα υοθετησει στο παρελθον αδεσποτο τωρα θελω ενα σκυλι για οικογενεια αλλα να ειναι και καλος φυλακας πιστευω οτι το γερμανικο ποιμενικο μου ταιριαζει απολυτα(y)
χωρις να προσπαθω να σε πεισω να πας οπωσδηποτε σε φιλοζωικη (καμια σχεση, απλα συζητηση να γινεται), απλα να διαφωνησω μαζι σου σε αυτο που λες...αν δεν πας να δεις,δεν ξερεις τι μπορει να πετυχεις στην πραξη...
μπορει καποιος με τα ιδια ακριβως κριτηρια με σενα, να ειχε αγορασει εναν σκυλο με αυτα τα χαρακτηριστικα και για καποιο λογο (απειροι,μην το αναλυσω) να αφησε τον σκυλο του σε καποιο σωματειο...λιγο τζοκερ βεβαια το ολο σεναριο, αλλα ποτε δεν ξερεις.
 


panos.κ

Member
5 Μαϊου 2016
11
3
37
Haris Drazen νταξει θα παω να δω και σε φιλωζωικη να δω τι παιζει αλλα δεν νομιζω να μου καλυπτει της απαιτησεις μου καποιο γι αυτο αλλωστε στραφηκα και σε καθαροαιμο γερμανικο..
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
ΧΑΖΗ ΕΡΩΤΗΣΗ: Γιατί πρέπει ο σκύλος να πρέπει να είναι καθαρόαιμος, με pedigree και γενεαλογικό δέντρο, για κάποιον που δεν ασχολείται επαγγελματικά με τις εκθέσεις και τα βραβεία;;
Γιατί δεν αξίζει την προσοχή μας, ένα σκυλί με καλό χαρακτήρα στο μέγεθος και τα χαρακτηριστικά που επιθυμούμε, ανεξαρτήτως πιστοποιημένης ράτσας;;;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ΧΑΖΗ ΕΡΩΤΗΣΗ: Γιατί πρέπει ο σκύλος να πρέπει να είναι καθαρόαιμος, με pedigree και γενεαλογικό δέντρο, για κάποιον που δεν ασχολείται επαγγελματικά με τις εκθέσεις και τα βραβεία;;
Γιατί δεν αξίζει την προσοχή μας, ένα σκυλί με καλό χαρακτήρα στο μέγεθος και τα χαρακτηριστικά που επιθυμούμε, ανεξαρτήτως πιστοποιημένης ράτσας;;;
Γιατι το σωστό Pd σου πρεπει να σου μεγαλωνει τρομερα τις πιθανοτητας να αποκτήσεις εναν σκυλο με τα χαρακτηριστικα της φυλης τοσο σε εμφανιση όσο και σε χαρακτηρα , και βεβαια να μεωνει τις πιθανότητες για κληρονομικες ασθενειες .
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
και το σημαντικότερο ειναι μια γέννα που εχει καποιους κανόνες , εκτος απο τους κανόνες που ειπα πριν ειναι η ηλικία που ζευγαρωνει η σκυλα , οι γεννες που θα κανει στην ζωή της , πόσο συχνα θα τις κανει. Αυτα διασφαλιζουν αρκετα οτι οι γονεις του κουταβιου σου δεν θα γινουν κουταβομηχανες, οχι τοσο οσο θα θελαμε αλλα απο την μια εχω κανονες απο την αλλη δεν εχω κανέναν ;)
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
VEK, τον Μαικ τον υιοθέτησα. Επισκέφθηκα τον χώρο (το σπίτι) που τον είχαν, μου φάνηκε καλός χαρακτήρας, παρ'οτι, όπως προανέφερα ήταν καταπιεσμένο να ζει σε ένα μικρό μπαλκόνι 1 χ 2 μέχρι τότε, και ήταν απο ότι κατάλαβα απο την συζήτηση, απο "μαυρο" εκτροφείο..

Μετά απο 3 μήνες στην κατοχή μου, με βόλτες, αγάπη και εκπαίδευση τον θεωρώ άριστο σύντροφο και ο κτηνίατρος μου είπε ότι φαίνεται γερό σκαρί, και γενικά φαίνεται απροβλημάτιστος σαν οργανισμός. Δεν θα τον άλλαζα με το καλύτερο σκυλί απο τον πιο αναγνωρισμένο εκτροφέα..

ΑΝ στο μέλλον παρουσιάσει ασθένειες ή όχι, πιστεύω ότι είναι λαχείο, όπως και στους ανθρώπους, που άλλους τους βρίσκει ο καρκίνος στα 30 και άλλοι καπνίζουν μία ζωή και πεθαίνουν 90...

Θέλω να πω, χωρίς να παρεξηγηθώ και χωρίς προσπάθεια μείωσης των εκτροφέων ή των ανθρώπων που κοιτάζουν το Pd, ότι την όλη διαδικασία την θεωρώ λίγο ρατσιστική και φυσικά για εμπορικούς λόγους.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
VEK, τον Μαικ τον υιοθέτησα. Επισκέφθηκα τον χώρο (το σπίτι) που τον είχαν, μου φάνηκε καλός χαρακτήρας, παρ'οτι, όπως προανέφερα ήταν καταπιεσμένο να ζει σε ένα μικρό μπαλκόνι 1 χ 2 μέχρι τότε, και ήταν απο ότι κατάλαβα απο την συζήτηση, απο "μαυρο" εκτροφείο..

Μετά απο 3 μήνες στην κατοχή μου, με βόλτες, αγάπη και εκπαίδευση τον θεωρώ άριστο σύντροφο και ο κτηνίατρος μου είπε ότι φαίνεται γερό σκαρί, και γενικά φαίνεται απροβλημάτιστος σαν οργανισμός. Δεν θα τον άλλαζα με το καλύτερο σκυλί απο τον πιο αναγνωρισμένο εκτροφέα..

ΑΝ στο μέλλον παρουσιάσει ασθένειες ή όχι, πιστεύω ότι είναι λαχείο, όπως και στους ανθρώπους, που άλλους τους βρίσκει ο καρκίνος στα 30 και άλλοι καπνίζουν μία ζωή και πεθαίνουν 90...

Θέλω να πω, χωρίς να παρεξηγηθώ και χωρίς προσπάθεια μείωσης των εκτροφέων ή των ανθρώπων που κοιτάζουν το Pd, ότι την όλη διαδικασία την θεωρώ λίγο ρατσιστική και φυσικά για εμπορικούς λόγους.
όχι διαφωνω μαζί σου , τον δικαστη μου τον αγορασα απο εκτροφέα τις αλλες 2 κοπέλες μου τις πηρα απο διασωση δεν θα αλλαζα κανέναν απο τους 3 οτι προβληματα και αν μου εβγαζαν αλλα όταν θα έρθει η ωρα να παρω ξανα σκυλο η θα ειναι απο εκτροφείο ή απο τον δρόμο ή απο διασωση.
Για εμένα δεν υπαρχει αλλη επιλογη, για πολλούς λόγους, ο σημαντικότερος ειναι ο σεβασμος στον σκυλο ;)
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
συμφωνώ! Όπως είδες, δεν μίλησα για τυχαία αγορά.. Μίλησα για υιοθεσία, και υπάρχουν (δυστυχώς) εκατοντάδες σκυλιά παραμελλημένα, είτε σε καταφύγια, είτε απο ιδιοκτήτες που τα ήθελαν λούτρινα και είναι διαθέσιμα σε ανθρώπους που μπορούν να τους προφέρουν ένα ζεστό σπίτι, και να ευχαριστηθούν την παρέα τους.

(Ο δικός μου ήταν έτοιμος να καταλήξει δεμένος σε μάντρα να φυλάει παλιοσίδερα)
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@vek τι ειναι τα κοκκινα Pedigree?εχω κατι στο μυαλο μου αλλα δεν ειμαι και σιγουρος:notworthy:
@panos.κ αφου θες γερμανικο παρε γερμανικο,να εχεις στο μυαλο σου ομως οτι για να βγαλει και φυλαξη πρεπει να δουλεψει,και οτι μπορει και να μην βγαλει κιολας.

Σε εμενα το για συντροφια και φυλαξη δεν μου αρεσει.γιατι ο σκυλος φυλακας μπορει να ειναι και αναλωσιμος!Οποτε προτιμω να εχω σκυλο για συντροφια και για τα "χομπι" μας,και για φυλαξη πορτες ασφαλειας συναγερμο κτλπ :D
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Οπως ξέρετε καλά, τα περί πεντιγκρί και καθαροαιμίας είναι παχιές μαλακίες που συνεχίζουν να τσαμπουνάνε βαρεμένοι σκυλοφανατικοί. Η καθαροαιμία είναι θέμα βιολογικό. Αυτά λέει η επιστήμη.

Προς το άτομο που ξεκίνησε το νήμα: πάρε παρατημένο και άσε τις αηδίες που θα ακούσεις εδώ.
 






panos.κ

Member
5 Μαϊου 2016
11
3
37
Dimi_21 Ακομα και να μην βγαλει φυλαξη παλι θα εχει ενστικτο και θα μπορει να με προστατεψει..αυτο που θελω απο τον γερμανικο ειναι να εχει ενστικτο και να ειναι καλος με τα παιδια....
 






Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
@Sara προσπαθώ μετά βδελυγμίας όσο καιρό είμαι στο φόρουμ - και το αυτό πήγα να κάνω και σε αυτό το θρεντ (μέχρι που έφτασα 'δω κατ'...) - να επιχειρηματολογήσω υπέρ της υιοθεσίας αδέσποτων και με τις μαλακίες που γράφεις και τον αθλιωδέστατο τρόπο που εκφράζεσαι προς όλους όσους δεν είναι.. εσύ μου τα γαμάς τη μάνα. Σε παρακαλώ, σταμάτα να χαλάς την εικόνα για όσους προσπαθούν να υπερμαχήσουν για τα αδέσποτα. Επιτέλους.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αγαπητοί μου, μην τσακώνεστε! Αν όλοι οι άνθρωποι είχαμε τις ίδιες επιλογές, θα τρώγαμε ακόμη ρίζες!

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!
 
  • Like
Reactions: Estranged


panos.κ

Member
5 Μαϊου 2016
11
3
37
εψαξα καποια εκτροφεια οπως το:SHEPHERDLAND HAUS JACKSON Del Vento Margio γενικα μου φανηκαν καλα εκτροφεια και τα σκυλια τους μου αρεσαν τι γνωμη εχετε;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU