Αγχος για δυσπλασια.


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το ότι τα σκυλάκια σας είναι μικροσκοπικά, δεν σημαίνει ότι δεν παιδεύονται και δεν κινδυνεύουν το ίδιο, από τα πατώματα που γλυστράνε. Μην το ρισκάρετε. Οι λύσεις, είναι εύκολες. Φθηνά, αντιολισθητικά πατάκια. Γιατί να διακινδυνεύουμε πιθανά μελλοντικά προβλήματα;
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
προσεχουμε τις σκαλες και τα σκαλοπατια γενικοτερα,αν δεν εχουμε ασανσερ τα παιρνουμε αγκαλια
προσοχη στα γυαλιστερα πατωματα ,μαρμαρα,μωσαικα
δεν τα αφηνουμε να παιζουν με βαρυτερα σκυλια
δεν δινουμε διατροφικα συμπληρωματα απο τη στιγμη που το κουταβι τρεφεται με ισορροποιμενη καλης ποιοτητας ξηρα τροφη
 


maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
οκ ευχαριστω απλα 3 μερεσ που την εχω τωρα αυτο γινεται παντου γλιστραει σανιδι ππλακακια..τησ εκανα κακο??τι αλλο να προσεξω?πωσ την πιανω πχ?αγκαλια πωσ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Απαλά και τρυφερά κοιτώντας την στα μάτια με αγάπη... :)
 


dimvagio

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2009
112
0
32
thessaloniki
παιδια η δικια μου ειναι τωρα 6 μηνων και οταν περπαταει κουναει πολυ τον κωλο της(βεβαια ετσι περπατουσε απο μικρη)...ειναι αυτο συμπτωμα για δυσπλασια? τα σκαλια (οταν ανεβαινει, σπανια) τα ανεβαινει κανονικα..οταν ομως παιζει και ψιλοτρεχει τρεχει σα λαγος :(..ποτε να κανω ακτινογραφια για να δειξει στα σιγουρα??
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πολύ μικρή...μην σκάς...
στο τρέξιμο ειδικά πολλές φυλές τρέχουν έτσι...
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
και μενα η Γκρετα παει καπως περιεργα. σαν να εχει πλατυποδια στα πισω ποδια. αλλα ειναι 3.5 μηνων. λογικο ειναι. κ καθεται κ περιεργα. κουταβι ατσουμπαλο. εξετασεις θα κανουμε οταν μεγαλωσει λιγο. το μονο για την ωρα ειναι ισως καποιεσ βιταμινες π θα σας συμβουλευσουν οι γιατροι κ ολα αυτα π ειπαν οι προλαλυσαντες. θελει προσοχη απο τωρα για να μην τρεχεις μετα.
 






Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
ετσι παει κ ο Κουκη???
Ναι, με τον κωλο πέρα-δωθε.
Παντα ετσι περπατουσε. Δεν του εχω κανει εξετασεις δυσπλασιας μεχρι τωρα γιατι δεν υποπτευτηκα τιποτα, ισως θα επρεπε ομως τωρα να αρχισω να το σκεφτομαι μιας και γινεται 4ων ετων.
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
αν δν κανωλαθος (ας με διορθωσει καποιος αν κανω) η δυσπλασια φανερωνεται μεχρι τα 3 χρονια του σκυλου. Καπου παλιοτερα το ειχα δει αλλα δν ειμαι σιγουρος. ωραια απορια κιολας. το θετω αλλιως. ξερει κανεις επισημα να πει μεχρι ποτε υπαρχει κινδυνος δυσπλασιας?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Απ' όσο έχω μελετήσει το θέμα, αν η δυσπλασία έχει γενετικούς παράγοντες, φανερώνεται μέχρι να γίνει ο σκύλος μας 12 μηνών.
Υπάρχουν και παράγοντες του περιβάλλοντος που μπορούν να δημιουργήσουν δυσπλασία. Επίσης η δυσπλασία μπορεί να χειροτερέψει όσο ο σκύλος γερνάει.
Μην ξεχνάμε πως η δυσπλασία είναι θέμα βαθμού, όχι απλά έχει-δεν έχει δυσπλασία.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
!
δεν "παθαίνει" δυσπλασία αν δεν έχει την προδιάθεση-
μπορεί να έχει προδιάθεση για πολύ ελαφριά μορφή και να "πάθει" μεγαλύτερου βαθμού (λόγο σκάλες/διατροφή κλπ)
αλλά είναι κληρονομική κατάσταση
-δεν έχουν οι γονείς και δεν είχαν οι παππούδες=πάρα πολύ απίθανο να έχει κάποιο κουτάβι(καθότι το γονίδιο είναι γονίδιο και όχι ρελεδάκι σε πίνακα ηλεκτρολογικό)

Τα σκαλιά ο Κούκης τα ανεβαίνει δυό δυο?

μιά ελαφρά δυσπλασία μπορεί να μην εμφανίσει προβλήματα ποτέ σε έναν κατοικίδιο ενώ μια σοβαρή μπορεί και να τον ακινητοποιήσει απο μιά ηλικία και μετά.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ωραίο άρθρο που επιβεβαιώνει αυτά που έλεγα? ή λάθος κατάλαβα?

αφού τα ανεβαίνει ένα ένα σίγουρα δεν εχει κάποιο πρόβλημα-αλλά γονίδιο μπορεί να έχει...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
ωραίο άρθρο που επιβεβαιώνει αυτά που έλεγα? ή λάθος κατάλαβα?

αφού τα ανεβαίνει ένα ένα σίγουρα δεν εχει κάποιο πρόβλημα-αλλά γονίδιο μπορεί να έχει...
Απ' οτι καταλαβα εγω, και τα δυο παιζουν ρολο. Γονιδια + περιβαλλον (πιο συγκεκριμενα εδω, η τρωφη παιζει μεγαλο ρολο).
 


gropius

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2009
153
0
Πειραιάς
Αντιολισθητικα πατακια,πλαστικες μοκετες ή κατι σχετικο που μπορουμε να βρουμε ρε παιδια?Στο praktiker?Εχει αγορασει καποιος συμφορουμιτης να μου πει?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εκπληκτικά αντιολισθητικά πατάκια μπάνιου - μεγάλα σχετικά - στο ικεα. Δεν μετακινούνται με τίποτα.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν ξέρω απο λαμπ
αλλά τα πίσω πόδια τα βλέπω να συγκλίνουν πολύ (δεν ξέρω αν έχει σχέση με δυσπλασία αυτό...μάλλον όχι πάντως)
για αυτό μάλλον κουνιέται ο κώλος...τα πόδια περπατάνε εσωτερικά του σώματος

Κατα τα άλλα βλέπω ότι στην αρχή του βίντεο περπατάει αόρατος-αυτό πως το κάνει??? :lol:
επίσης βλέπω ότι δεν φοράει λουρί-πρόστιμο λοιπόν
επίσης βλέπω ότι είναι πολύ καλός και πολύ κοινωνικός,μπράβο σας