Αδέσποτο έξω από το σπίτι μας


marina_manolo

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2009
65
0
Αθήνα
Καλησπέρα,
Οι διπλανοί, που έχουν ένα μικρό κοριτσάκι, πολύ φτωχή οικογένεια μεταναστών, φυσικά δεν μπορούσαν να αγοράσουν σκύλο. Εδώ και κάτι μέρες όμως είχαν υιοθετήσει ένα αδεσποτάκι, το έβλεπα στην αυλή τους που κοιμότανε, έπαιζαν με το κοριτσάκι, το κοριτσάκι του φορούσε και σχοινί και το πήγαινε βόλτα... Καλά, αποκλείεται βέβαια με τα οικονομικά τους να το είχαν πάει κτηνίατρο για εμβόλια και τέτοιες ιστορίες αλλά το είχανε στην αυλή τους. Ήρθα στο πατρικό μου να μείνω απόψε κατά τις 10 μμ και βλέπω το σκυλάκι να στέκεται όρθιο στο κεφαλόσκαλο της πόρτας των διπλανών, περιμένοντας κάποιος να του ανοίξει την πόρτα να μπει. Κλειστά τα πάντα στο σπίτι τους και μου είπε η μητέρα μου ότι το σκυλάκι είναι από το πρωί έξω ενώ είναι εκείνοι είναι μέσα. Προφανώς το βαρέθηκαν και το έδιωξαν. Κατέβηκα πριν μια ώρα να του βάλω φαΐ και νερό και περίμενε ακόμα στο κεφαλόσκαλό τους....
Τι να κάνω; Αν μπορούσα θα το έπαιρνα εγώ, είναι πανέμορφο, αλλά μένουμε 2 άτομα και ένας σκύλος σε γκαρσονιέρα...
Να πάρω τη φιλοζωική της πόλης μου; Να βάλω αγγελία μήπως το θέλει κανείς; Σκέφτομαι να το πάω στην κτηνίατρό μας που όποτε πάω στο ιατρείο της έχει και από ένα ζωάκι που το κρατάει μέχρι να του βρει σπίτι. Δεν ξέρω τι να κάνω...
 


marina_manolo

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2009
65
0
Αθήνα
Καλά, βέβαια, το να απειλήσω την οικογένεια των μεταναστών ότι θα τη μηνύσω για εγκατάλειψη ζώου εννοείται ότι δεν παίζει αν και μου έρχεται να τους γδάρω ζωντανούς...:mad::mad:
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Βοήθισε το! Είναι κρίμα! Πάρε το στον κτηνίατρο σου! Και αφτοί φαγητό για αυτούς δεν είχαν και ήθελαν και σκυλλι?:eek:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Στη θέση σου θα ενημέρωνα πρώτα την αστυνομία ότι οι γείτονες πέταξαν το σκύλο τους έξω και με ενοχλεί (πιάνει αυτό περισσότερο από το "κρίμα, ντροπή κ.ο.κ") έτσι για το γαμώτο! :mad:
Από κει και πέρα είναι ένα ακόμα αδέσποτο... δυστυχώς. Πάρε τηλέφωνο το δήμο σου (γραφείο περιβάλλοντος) και ενημέρωσε ότι κυκλοφορεί για να το πάρουν για εμβολιασμό (είναι υποχρεωμένοι). Αν έχεις τη δυνατότητα βγάλε φωτογραφίες και προώθησε την υιοθεσία του.
 


marina_manolo

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2009
65
0
Αθήνα
Chloe συνάντησα πριν λίγο τον Αλβανό που έμπαινε σπίτι του και πήγαινε και το κακόμοιρο να μπει αλλά δεν το άφηνε, και του λέω το σκυλάκι σας βάλτε το μέσα και μου λέει: Δεν είναι δικό μας, το ταΐσαμε κανα δυο φορές και τώρα έρχεται στην πόρτα μας...
Τι να του πεις;
Αφού ισχυρίζεται ότι ποτέδεν ήταν δικό του, τι να πω στην αστυνομία; Εντωμεταξύ η κόρη του είναι μαθήτρια στο σχολείο που δουλεύω....
 






Labradorakos

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
46
0
Στη θέση σου θα ενημέρωνα πρώτα την αστυνομία ότι οι γείτονες πέταξαν το σκύλο τους έξω και με ενοχλεί (πιάνει αυτό περισσότερο από το "κρίμα, ντροπή κ.ο.κ") έτσι για το γαμώτο! :mad:
Η αστυνομία θα ήταν ενέργεια χωρίς αποτέλεσμα...

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να το "προωθήσει" για να βρεθεί σε κάποιο καταφύγιο ή σε κάποιο καλό σπίτι...
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όπως είπα και πριν "για το γαμώ το". Και κάτι τέτοιοι τρομάζουν όταν τους κουβαλιέται ο μπάτσος στην πόρτα με λόγο ή άνευ. :mad:
Πάρα πολύ σωστά. Το πρόβλημα όμως είναι ότι μετά οι ανεύθυνοι αυτοί άνθρωποι θα αναγκαστούν να πάρουν πίσω το σκύλο που δε θα φροντίσουν σωστά. Το θέμα είναι να προωθηθεί ο σκύλος για υιοθεσία.