Αδεσποτα


Mrs10

New Member
4 Ιουλίου 2014
2
0
47
Καλησπερα ειμαι νεος στο φορουμ στη γειτονια μου υπαρχουν πολλα αδεσποτα με τσιμπουρια κλπ που μπορω να απευθυνθω; Ευχαριστω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Μπορείς να απευθυνθείς στο κοντινότερό σου pet shop, το οποίο να μην πουλάει ζώα, να ψωνίσεις αμπούλες, κολλάρα και σπρέυ και να τα βοηθήσεις, να απαλλαγούν από τα τσιμπούρια τους.

Βάζε τους και λίγο φαγάκι και μπόλικο νεράκι κιόλας, να αντέξουν τις ζέστες (y)
 




StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Καλησπερα! Δε μας διευκρινιζεις τι θες να κανεις με τα αδεσποτα; Να τα βοηθησεις με τα παρασιτα η κατι αλλο;
 
  • Like
Reactions: johnk


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Να τα βοηθήσει φυσικά θέλει ο άνθρωπος. Δεν υπάρχει κάτι άλλο, εκτός αυτού.
 
  • Like
Reactions: Estranged


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Θα μπορουσε να θελει να μαθει που πρεπει να απευθυνθει για τη περισυλλογη και φροντιδα τους :p
 


Mrs10

New Member
4 Ιουλίου 2014
2
0
47
Δεν εχω την οικονομικη ανεση για να τους αγορασω σπρευ κλπ
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Να τα βοηθήσει φυσικά θέλει ο άνθρωπος. Δεν υπάρχει κάτι άλλο, εκτός αυτού.
Εδώ που τα λέμε, η Στελλίτσα δεν έχει και απόλυτο άδικο, που αναρωτιέται...
Μιάς και τον τελευταίο καιρό μπαίνουν αρκετοί και "τρολλάρουν"... κυρίως, λόγω της υψηλής θερμοκρασίας...

Οπότε, το νέο μέλος μας, το οποίο καλοσωρίζω και εγώ, μπορεί, αν θέλει, να ανεβάσει σκαναρισμένα τα εξής:
- Φορολογική ενημερότητα...
- Ασφαλιστική Ενημερότητα...
- Εκκαθαριστικό
- Σχετική Υπεύθυνη Δήλωση, με γνήσιο υπογραφής...
- Βεβαίωση εργοδότη...

Οπότε, εκτός από τις συμβουλές που ήδη δώσατε, θα΄έχουμε την χαρά να του δώσουμε και πιο πολλές συμβουλές επί του θέματος!

Και, επιπλέον, αν "προσκομίσει" και βεβαίωση ΟΑΕΔ, μπορούμε να ενισχύσουμε οικονομικά την (θεάρεστη) προσπάθεια!!!

Υ.Γ. Είναι κρίμα που, από τον browser της δουλειάς, δεν μπορώ να βάλω "φατσούλες"...

Υ.Γ.2. Το Ε9 είναι προαιρετικό...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Δεν εχω την οικονομικη ανεση για να τους αγορασω σπρευ κλπ
Τότε, προσπάθησε να βρεις μια κοντινή φιλοζωική και επικοινώνησε, μήπως μπορούν εκείνοι, να αναλάβουν το ξετσιμπούριασμά τους.

Και στο μεταξύ...μην ξεχνάς...μπόλικο νεράκι.
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Σαφώς και να προσπαθήσεις να βοηθήσεις τα ζωάκια άμεσα με όποιον τρόπο μπορείς, αλλα μην ξεχάσεις να απευθυνθείς και εγγράφως στον Δήμο σας.
Είναι υποχρεωμένος απο τον νομο να έχει πενταμελή επιτροπή διαχείρισης των αδεσπότων και είναι απόλυτα υπεύθυνος για την ευζωία και την φροντίδα τους.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf