Αλλαγή Τροφής για στειρωμένο σκύλο


Erisde

New Member
30 Νοεμβρίου 2023
2
0
37
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα τις απόψεις και άλλων σκυλο-γονιών, σχετικά με αλλαγή τροφής που σκέφτομαι να κάνω στο σκυλο μου που είναι 9 χρονων, στειρωμένος, 30 κιλά και (ευτυχώς) αρκετά υγιής.

Το μόνο, ας πούμε, θέμα που γενικά έχουμε από κουτάβι είναι ότι παρουσιάζει πολύ συχνά κρυστάλλους στα ούρα του, αλλά και σε πολύ πρόσφατο υπέρηχο όλα είναι μία χαρά σε θέματα ύπαρξης πέτρας κτλ.

Αυτή τη στιγμή του δίνω τη Hill's Science Plan Adult, για την οποία δεν τρελαίνεται αλλά ΟΚ την τρώει... αλλά σκέφτομαι (επειδή πρόσφατα κάναμε και τη στείρωσή μας) να την αλλάξω σε κάποια με περισσότερη πρωτεΐνη και λιγότερο λιπος, για να αποφύγουμε προβλήματα με το βάρος και να διατηρήσουμε την καλή κατάσταση.

Αυτή που μου έχει κάνει "κάπως" κλικ είναι η Naturea Light and Senior που αναφέρει ότι έχει πάνω από 30% πρωτεΐνες, χαμηλό λίπος και είναι grain free. Του έδινα της ίδιας εταιρείας και όταν ήταν κουτάβι και γενικά ήμουν πολύ ευχαριστημένος, με εξαίρεση ίσως ότι ήταν αρκετά συχνές οι... επισκέψεις στον κήπο, αλλά δεν ξέρω πόσο αυτό οφείλεται στην τροφή και πόσο στο ότι ήταν κουτάβι και είχε διαφορετικό μεταβολισμό.

Ποια είναι η άποψή σας;
Έχετε κάποια άλλη να μου προτείνετε;

Ευχαριστω εκ των προτέρων!
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Καλησπέρα.
Το κομμάτι των sterilized τροφών ειδικά στα σκυλιά είναι ένα προϊόν marketing.
Αν παρατηρησουμε σε τροφές πολύ ποιοτικές, δε θα δούμε ποτέ διαχωρισμό σε sterilized και μη. Σπάνια θα δούμε σε ποιοτικές τροφές διαχωρισμό σε senior,golden age etc. Με τα χρόνια θα δούμε να εξαφανίζεται αυτό και στον σκύλο και στην γάτα. Θα βγαίνει ένας κωδικός που να καλύπτει τον σκύλο και απλά θα αλλάζει η δοσολογία.
Παρόλα αυτά κοίτα την barking heads golden age νομίζω είναι αυτό που ψάχνεις.
 
  • Like
Reactions: GSD92


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλησπέρα.
Το κομμάτι των sterilized τροφών ειδικά στα σκυλιά είναι ένα προϊόν marketing.
Αν παρατηρησουμε σε τροφές πολύ ποιοτικές, δε θα δούμε ποτέ διαχωρισμό σε sterilized και μη. Σπάνια θα δούμε σε ποιοτικές τροφές διαχωρισμό σε senior,golden age etc. Με τα χρόνια θα δούμε να εξαφανίζεται αυτό και στον σκύλο και στην γάτα. Θα βγαίνει ένας κωδικός που να καλύπτει τον σκύλο και απλά θα αλλάζει η δοσολογία.
Παρόλα αυτά κοίτα την barking heads golden age νομίζω είναι αυτό που ψάχνεις.
Συμφωνώ απόλυτα!!!
 
  • Like
Reactions: Sasha


Erisde

New Member
30 Νοεμβρίου 2023
2
0
37
καλησπέρα,

Σας ευχαριστώ και τους δύο.

Καταλαβαίνω πως σε μεγάλο βαθμό είναι marketing, αλλά και επί της ουσίας όντως δεν είναι διαφορετική η τροφή;

Θέλω να πω, ΟΚ λένε ότι είναι για "ώριμους" σκύλους ως κόλπο να σε κάνει να πιστέψεις ότι είναι "ειδικά" φτιαγμένη για αυτούς, αλλά το ότι π.χ. είναι grain-free και ότι η περιεκτικότητα σε Πρωτεϊνη είναι Χ ή ότι τα Λίπη είναι Ψ, δεν ισχύει;
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Καταλαβαίνω πως σε μεγάλο βαθμό είναι marketing, αλλά και επί της ουσίας όντως δεν είναι διαφορετική η τροφή;
Σίγουρα οι διατροφικές ανάγκες σε κάθε ηλικία αλλάζουν. Πιο πολλές πηγές γλυκοζαμινης θέλουν ως κουτάβια και γερόντια παρά στο ενδιάμεσο.
Όπως και παραπάνω πρωτεΐνη χρειάζονται όταν είναι κουτάβια και γερόντια παρά στην μέση ηλικία τους.
Αν το δούμε με ανάλυσης τροφών θα δούμε ότι η αύξηση στις πρωτεΐνες σε τέτοιες ηλικίες είναι 2-5%,στα λιπαρά 1-3%. Πάντα με πρότυπο τον 'κανονικό ' κωδικό. Οπότε ξανά ερχόμαστε στο κομμάτι του μάρκετινγκ και της σωστής δοσολογίας.
Πάντως για να κλείσω αυτό το κομμάτι. Η τροφή δεν είναι η διαφορετική,μονάχα η συνταγή, ελάχιστα.
Ας αφήσουμε το κομμάτι του senior,adult,puppy και ας κοιτάξουμε η τροφή πάνω απ όλα να είναι ολοκληρωμένη με πρώτο συστατικό το κρεας(αν γίνεται σε ωμή μορφή αλλιώς σε κανονικη)(αν γινεται ψυχρής εκθλιψης αλλιως κανονική).

Θέλω να πω, ΟΚ λένε ότι είναι για "ώριμους" σκύλους ως κόλπο να σε κάνει να πιστέψεις ότι είναι "ειδικά" φτιαγμένη για αυτούς, αλλά το ότι π.χ. είναι grain-free και ότι η περιεκτικότητα σε Πρωτεϊνη είναι Χ ή ότι τα Λίπη είναι Ψ, δεν ισχύει;
Grain free έπρεπε να είναι κανονικά για όλα τα σκυλιά. Αλλά για λόγους κόστους τα τιγκαρουν στα σιτηρά και στην ευχή του Θεού. Ένα ζώο ουδέποτε θα έτρωγε σιτηρά στην φύση του.
Οπότε ας πάμε να κλείσουμε το κομμάτι των Grains. Δεν είναι για καμιά ηλικία.
Όσο για την πρωτεΐνη και τα λίπη είναι καθαρά αυτό που ανέφερα πριν. Μην πέφτεις στην παγίδα. Υπάρχουν σκυλιά που τρώνε και puppy κωδικούς μέχρι και τα βαθειά γεράματα,βέβαια εδώ το αναφέρω με ένα αστερίσκο. Το puppy είναι ένας κωδικός που θα υπάρχει πάντα,γιατί οι διατροφικές ανάγκες ενός κουταβιου για σωστές βάσεις είναι απλά τεράστιες,κάτι που είναι αχρείαστο για ένα ενήλικο σκύλο. Οι διαφορές δηλαδή μεταξύ puppy-adult είναι τεράστιες ενώ adult-golden age-senior είναι πολύ μικρές.

Δηλαδή μέχρι πρόσφατα σχετικά υπήρχαν τροφές και παίζανε πολύ το sterilized, και για πολλά χρόνια ήταν τάση για όλες τις εταιρείες. Πλέον έχει εξαφανιστεί και έχουν μείνει μόνο σε εταιρείες που είναι διαφημιστικες τύπου royal canin, hills κλπ.
 
  • Like
Reactions: GSD92