Αλλαγή περιβάλλοντος και άρνηση ξηράς.


thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
Χθες το πρωι η ζουμπι μου εκανε οτι συνηθως παρακαλουσε για φαγητο οτι και να ηταν εφαγε λιγη τροφη(λογο ταξιδιου δεν της εδωσα ολη την ποσοτητα) και μετα καναμε ταξιδι ηρθαμε στο σπιτι της μανα μου.

Το βραδυ καναμε την συνηθησμενη βολτα και μετα πηγα να της βαλω να φαει κοιταζει το μπολ το μυριζει τρωει λιγο και φευγει,τα ιδια και το πρωι.

Πως γινεται να τρελενονταν πριν για την τροφη της και τωρα να μην θελει να φαει ΜΟΝΟ την τροφη της,για ολα τα υπολοιπα της τρεχουν τα σαλια το ξαναεκανα οταν ειχαμε ξαναερθει στην μανα μου.Το ταξιδι ειχε διαρκεια 4 ωρες.
 




thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
Θελει να εγκλιματιστει μονο με την ξηρα της και με ολα τα αλλα δεν εχει προβλημα?Δηλαδη καθε φορα που παμε αλλου θα γινεται αυτο?Πριν λιγο
ηθελε φακες...
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Νάζια σου κάνει ειδικά αν κατάλαβε ότι την παίρνει να σου τα κάνει γιατί παίζουν λιχουδιές εκεί!
Θα πεινάσει και θα φάει μην ανησυχείς!
 


thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
Εγω δεν της δινω λιχουδιες αλλα υπαρχουν καποιοι που με σαμποταρουν...
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Εγω δεν της δινω λιχουδιες αλλα υπαρχουν καποιοι που με σαμποταρουν...
My point exactly!
Το έχω περάσει και έχω δώσει μάχη γιαυτό το θέμα!
Σου την χαλάνε την σκυλίτσα έτσι!
Οπότε εσύ σταθερός στην τροφή της!
 




betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Αυτο με την αρνηση τις ξηρας πρεπει να εχει καποια εξηγηση.
Αυτες τις μερες που λειπει ο ανδρας μου απο το σπιτι ο λεννυ δεν εχει φαει ξηρα.Οταν του εφτιαξα μπιφτεκια τα ξεσκισε.Την επομενη που του εβαλα παλι ξηρα παλι δεν εφαγε.
Ισως οι αλλαγες κανουν τα σκυλια να ζητανε το λεγομενο comfort food.
Οποτε φανταζομαι οτι θα πρεπει να ανησυχουμε οταν αρνουνται οποιαδηποτε τροφη
 
Last edited:




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Και την επόμενη φορά θα την φάει και θα πει και ένα τραγούδι εφόσον δεν υποκύψει κάποιος ή δεν υπάρχει σαμποτάζ!!!!!
 




thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
Εισαι και κοντα αμα δω υποπτες κινησεις θα σε φωναξω μιση ωρα δρομος ειναι :D.
 


thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
Τελικα ολα καλα επανηλθε στα φυσιολογικα της χθες εφαγε την τροφη της με λιγο γιαουρτακι και σημερα και τα δυο γευτα σκετα και με πολλη τρελα!!! :mrgreen:
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Και μενα την πρωτη μερα αμα παμε καπου σπανιο να φαει. Την δευτερη κανονικα. Η παγιδα ειναι να τρομαξει καποιος και να αρχισει τα γκουρμέ...
 






thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
Κατα το μαιο την παω στην μανα μου γιατι εγω θα ελειπα για 3 βδομαδες και συνεπεσε με αποτυχημενη αλλαγη τροφης(απο pro plan σε belcando γιατι δεν μου αρεζαν τα κοπρανα + ετρωγε πολλα χορτα εξω και τα εκανε εμετο αλλα δεν εκατσε η belcando αφου δεν την ετρωγε) ξανα περνω pro plan ουτε αυτην συνεχεισε να μην Τρωει.Αρχισα να βαζω γιαουρτι,κονσερβα και ξεκινησε να τρωει με ορεξη και σιγα σιγα μειωνα την κονσερβα μεχρι που ετρωγε σκετη pro plan αλλα με λιγο ζορισμα αφηνε λιγη και μετα εδωσα acana χωρις περιοδο προσαρμογης και ολα εγινα σουπερ ορεξη,τριχωμα και κοπρανα.Τωρα δεν κανει 2-3 φορες την αναγκη της αλλα μια και δεν κανει εμετο γιατι δεν τρωει χορτα.Επειδη εδω και ενα μηνα+ ειμασταν οκ με την αρνηση της ξηρης τροφη που εκανε τουμπες πριν με ξαφνιασε αλλα τελος καλο ολα καλα.
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Αφού ξέρει ότι αν δεν φάει αυτά τα ξεράδια (όπως λέει η μαμά μου την κροκέτα) θα φάει αυτό που τρώτε εσείς, να μην την τρώει. Από σαμποτέρ άλλο τίποτα...Πώς το εξηγείς μαμά ότι ο Κάρλος δεν τρώει την ξηρά του ΜΟΝΟ όταν είσαι εσύ στο σπίτι?????? ρητορική η ερώτηση...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
....που η απαντηση ερχεται με ματια που κοιταν ψηλα κ αλλαγη θεματος για τα πρωιναδικα στην τι βι!!!!!

ο καρλος ετσι κ αλλιως ειναι εργασιακος ρε κ τρωει μπαρφ!!!ακομη χωνευει το κανε κορσο που εφαγε!!!!!!!!