Αλλαγή σε οικονομική ξηρά τροφή, Βοήθεια!!




olgaki

Active Member
24 Ιανουαρίου 2013
27
0
και αυτη ειναι πολυ καλη, τα 20 κιλα γυρω στα 38 ευρω!
Farmina Team Breader Top | ΑΦΟΙ ΜΠΟΥΤΟΥ
Αυτή πρώτη φορά την ακούω! Λέει πως είναι super premium και έχει αφυδατωμένο κρέας κοτόπουλου άρα απ'ότι λένε τα παιδιά καλή ακούγεται! Ακατέργαστη πρωτείνη σημαίνει κρέας?
 


τσιου

Active Member
12 Δεκεμβρίου 2012
29
0
Σχεδόν Κέντρο
ο γενικός κανόνας είναι το πρώτο συστατικό να είναι κρέας/ψάρι και μάλιστα συγκεκριμένο (πχ κοτόπουλο και όχι άλευρα πουλερικών - τρέχα/γύρευε) και όχι να είναι πρώτο ρύζια, σιτάρια, 'άχυρα.' (ΠΟΛΥ γενικός μπούσουλας, το τονίζω!!)
Δεν ισχύει πάντα αυτό... αν η εταιρεία θέλει να ξεγελάσει κάνει split το καλαμπόκι που ουσιαστικά είναι ένα συστατικό κ το χωρίζει σε καλαμπόκι - καλαμποκάλευρο - γλουτένη καλαμποκιού κ έτσι καταλήγουν να ακολουθούν το κρέας στην σύσταση γιατί εμφανίζονται σαν 3 διαφορετικά συστατικά
Το πιο τίμιο θεωρώ οτι είναι όταν η εταιρεία γράφει το ποσοστό του κρέατος κ όχι σε ποια θέση στην σειρά βρίσκεται το κρέας
 


olgaki

Active Member
24 Ιανουαρίου 2013
27
0
Δεν ισχύει πάντα αυτό... αν η εταιρεία θέλει να ξεγελάσει κάνει split το καλαμπόκι που ουσιαστικά είναι ένα συστατικό κ το χωρίζει σε καλαμπόκι - καλαμποκάλευρο - γλουτένη καλαμποκιού κ έτσι καταλήγουν να ακολουθούν το κρέας στην σύσταση γιατί εμφανίζονται σαν 3 διαφορετικά συστατικά
Το πιο τίμιο θεωρώ οτι είναι όταν η εταιρεία γράφει το ποσοστό του κρέατος κ όχι σε ποια θέση στην σειρά βρίσκεται το κρέας
Calcium: 1.20% Crude Ash: 5.80% Crude Fiber: 2.00% Phosphorus: 0.90% Crude fat: 21.50% Crude protein : 28.50% Moisture: 9.00%
Αφυδατωμένο κρέας κοτόπουλου,καλαμπόκι,λίπος κοτόπουλου,ρύζι,φυτικό λάδι,ξηρά υπολείμματα τεύτλων πολτοί,χαρουπιές,χλωριούχο νάτριο,αφυδατωμένη μαγιά μπύρας

Κι εγώ από τα παραπάνω προσπαθώ να βγάλω άκρη για την team breader! Πως σου φαίνεται?
 


τσιου

Active Member
12 Δεκεμβρίου 2012
29
0
Σχεδόν Κέντρο
Δεν είναι κακή.
Ξέρω οτι πολύ πρόσφατα άλλαξε κ ο διανομέας στην Ελλάδα. Η farmina απέκτησε αποκλειστικό αντιπρόσωπο πλέον, την Farmina Hellas. Μίλα κ μαζί τους
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ακατέργαστη πρωτείνη δεν σημαίνει κρέας αλλά το ποσοστό πρωτείνης που περιέχεται στην τροφή. Μπορεί να είναι υψηλής ποιότητας όπως από κρέας, αβγά κλπ αλλά μπορεί να είναι και από άλλα συστατικά.
 


olgaki

Active Member
24 Ιανουαρίου 2013
27
0
Ακατέργαστη πρωτείνη δεν σημαίνει κρέας αλλά το ποσοστό πρωτείνης που περιέχεται στην τροφή. Μπορεί να είναι υψηλής ποιότητας όπως από κρέας, αβγά κλπ αλλά μπορεί να είναι και από άλλα συστατικά.
Κατάλαβα! Ευχαριστώ! Άρα έχω να ψάχνω ακόμη πολλά όπως βλέπω!
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εγω αυτη τη βλεπω τιμια τροφη,,, emiment... 15 κιλα 42 ευρω,,,

Κρέας κοτόπουλου (28 %), καλαμπόκι, ρύζι, άλλα σιτηρά, λίπος πουλερικών(4,5 %), ψάρια,αμινοξέα αποστάγματος(λυσίνη και μεθειονίνη),έλαιο ινδοκάρυδου, ιχθυέλαιο, λιναρόσπορος, πολτός τεύτλων, μάνναολιγοσακχαρίτες(MOS), σύμπλεγμα βιταμινών και μικροστοιχείων,χηλικού μαγγανίου, ψευδάργυρου και σεληνίου, χονδροϊτίνη και γλυκοζαμίνη.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Με αυτα που εχω διαβασει για τις ξηρες τροφες στο internet σκεφτομαι να αλλαξω την διατροφη του σκυλου σε BARF.Και μπορει να μου κοστιζει και φθηνοτερα.Το θεμα ειναι οτι δεν εχω διαβασει περι BARF και δεν ξερω αν θα τα καταφερω,πως να ξεκινησω και το σημαντικοτερο αν την δεχτει ο σκυλος. ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ: ΜΟΛΥΣΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΩΝ ΖΩΩΝ
 
Last edited:


olgaki

Active Member
24 Ιανουαρίου 2013
27
0
εγω αυτη τη βλεπω τιμια τροφη,,, emiment... 15 κιλα 42 ευρω,,,

Κρέας κοτόπουλου (28 %), καλαμπόκι, ρύζι, άλλα σιτηρά, λίπος πουλερικών(4,5 %), ψάρια,αμινοξέα αποστάγματος(λυσίνη και μεθειονίνη),έλαιο ινδοκάρυδου, ιχθυέλαιο, λιναρόσπορος, πολτός τεύτλων, μάνναολιγοσακχαρίτες(MOS), σύμπλεγμα βιταμινών και μικροστοιχείων,χηλικού μαγγανίου, ψευδάργυρου και σεληνίου, χονδροϊτίνη και γλυκοζαμίνη.
Την είδα κι εγώ αυτή την τροφή αλλά δεν την έχει κανείς κοντά μου οπότε δε μπορώ να την προμηθεύομαι εύκολα.. Θα το ψάξω λίγο ανάμεσα στη cibau και την team breader και ελπίζω να διαλέξω την καλύτερη..
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Την είδα κι εγώ αυτή την τροφή αλλά δεν την έχει κανείς κοντά μου οπότε δε μπορώ να την προμηθεύομαι εύκολα.. Θα το ψάξω λίγο ανάμεσα στη cibau και την team breader και ελπίζω να διαλέξω την καλύτερη..
Το βασικό δεν είναι είναι τι θα επιλέξεις εσύ αλλά ο σκύλος σου. Τι εννοώ με αυτό; Κάποια τροφή βάσει συστατικών, όπως εμείς κρίνουμε, μπορεί να είναι καλύτερη από κάποια άλλη που φαίνεται υποδεέστερη και παρόλα αυτά να μην του κάθεται με τίποτα. Δηλαδή να έχει διάρροιες, να μυρίζει άσχημα, να έχει χάλια τρίχωμα κτλ.

Μια αρκετά οικονομική τροφή που έδινα στο παρελθόν είναι η tonus. Δεν ξέρω τώρα τι τιμή έχει αλλά κάπου εκεί που αναφέρεις κυμαίνεται. Αν και οι περισσότεροι δεν την έχουν σε υπόληψη εγώ την έδινα για χρόνια και τα σκυλιά ήταν σε άριστη κατάσταση τόσο οπτικά όσο και εργαστηριακά. Τώρα που είναι αρκετά μεγάλα σε ηλικία και έχουν άλλες ανάγκες έχω πάει σε πιο εξειδικευμένη τροφή.

Η αναζήτηση των καλύτερων συστατικών δεν πρέπει να γίνεται αυτοσκοπός και να είναι ανεξάρτητη από τη γενικότερη εικόνα του ζώου που προέχει.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Εχει ταισει καποιος απο εσας την τροφη Artemis Normal Plus (Σκυλοτροφή Artemis Normal Plus | Artemis Pet Food )

και αν ναι...τι εντυπωσεις σας αφησε??? (ρωταω γιατι θελω να αλλαξω τροφη. Δινω Eco adult (ECO ADULT 20KG & DOG BLU 20KG - www.dog.gr ) αλλα τελευταια εδω και κανα μηνα φερνει αρκετα αερια...σε συγκριση με λιγοα που χαμε στην αρχη)!
 


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
Φιλε μου αυτη η τροφη δεν ειναι καθολου καλη μα καθολου.Ποσο χρηματα μπορεις να διαθεσεις?
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
μεταξυ 30 εως 35 ευρω.... Εχω κι αλλες υποψιν μου οπως την Happy Dog Ballance(15kg-->30euro) επισεις την farmina team breeder (20kg-->37,5) την Optima Adult (20kg -->33,5euro) και τελος την Proct-Dog που καπου εδω μεσα την ακουσα...αλλα δεν το χω ψαξει ακομα...! Φυσικα ειμαι ανοιχτος σε προτασεις...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Στην κατηγορία αυτή θεωρώ πως η Tonus είναι μια τίμια λύση, την βρίσκεις σε όλα τα πετ σοπ και έχει διάφορους κωδικούς. (ενέργεια, συντήρηση, μεγαλόσωμα κτλ.)
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@vasgial επαιρνα Tonus κανα 8μηνο...ποτε δεν την βολευτηκαμε...και δυσωσμια στα κοπρανα και στην βολτα η πρωτη επισκεψη στην τουαλετα ηταν μετριως σχηματισμενα...η δευτερη παντα λαπας..οχι διαροια μεν αλλα δεν μαζευονταν.... μονο στην brekkies αλλαξε το τοπιο αλλα μετα απο ενα 3μηνο παλι τα ιδια....δεν θελω να ξαναγυρισω στην pedigree γιατι παρα τα καλοσχηματισμενα κοπρανα και στις 2 φορες της βολτας...η δυσωσμια τους δεν παλευοταν...και μας εφερναν και αερια...!
Ισως Δοκιμασω την happy Dog adult....που την βρισκεις πιο ευκολα σε συγκριση με τις αλλες και εδω ειμαστε να τα ξαναπουμε...
 


olgaki

Active Member
24 Ιανουαρίου 2013
27
0
Τελικά κάναμε την αλλαγή σταδιακά σε Cibau Adult Lamb and Rice. Τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά κατά τη γνώμη μου.. Τα κακά της σφιχτά αλλά όχι τόσο υπερβολικά όπως με την brit. Την τρώει με πολύ όρεξη. Δεν έκανε καθόλου διάρροια όπως συνήθιζε με όλες τι προηγούμενες τροφές όσο σταδιακά κι αν κάναμε την αλλαγή. Τα αέρια ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σταμάτησαν! Λίγο με προβληματίζει που μαδάει αρκετά αλλά τι να πώ ίσως είναι και η εποχή! Βέβαια εμείς εδώ στη θεσσαλονίκη αυτό τον κωδικό τον βρίσκουμε μόνο στα 45 ευρω τα 15 κιλά. Χαλάλι όμως αφού τη δέχτηκε τόσο καλά τα 5 ευρώ εκτός προυπολογισμού θα μας σώσουν?!! :)
 


rocky2

Member
8 Οκτωβρίου 2013
5
0
larissa
σε αυτή την κατηγορία μπορείς να δώσεις την GRAN FORMA.
απ'οτι ξέρω η NUTRENA είναι το εργοστάσιο που βγάζει και την tonus.NUTRENA είναι το εργοστάσιο της gran forma.η PURINA ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΔΙΚΌ ΤΗς εργοστάσιο.
32 ευρώ έπαιρνα το 15κιλο adult μέχρι τώρα που το γύρισΑ ΣΤΗΝ planet pet.
μιας που με έπιασε το φιλοζωικό μου και η planet pet δωρίζει το 1% στα ιδρύματα για τα αδέσποτα που επιθυμούμε.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.824
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU