Αλλαγή συμπεριφοράς 10χρονου σκύλου!


sPId_x

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
145
1
Γαλλικό μπουλντόγκ πολύ υπάκουο χωρίς προβλήματα με κατούρημα μέσα στο σπίτι ξεκίνησε (πιθανώς) ηθελημένα κατουρήματα.
Μετά από αλλαγές στην καθημερινότητα του σπιτιού, ήρθε νέος άνθρωπος και με έναν κάποιο περιορισμό στο να μην ανεβαίνει πλέον στους καναπέδες και στα κρεβάτια άρχισε να κατουράει σε σημεία του σπιτιού.
Μοιάζει να είναι θέμα συμπεριφοράς μιας και συνήθως το κάνει όταν όλοι λείπουν για έξοδο από το σπίτι και αφού έχει βγει ήδη βόλτα για την ανάγκη του! Το έχει κάνει ακόμη και μέσα στο κρεβάτι του! Μία φορά και πάνω στον καναπέ.
Συμπεριφορά που καταλαβαίνει 100% ότι είναι λαθός αλλά συνεχίζει να το κάνει.
Είναι συμπεριφορά που δεν είχε κάνει ποτέ ξανά στη ζωή του.

Ποια πιστεύετε είναι τα αίτια και ποια η αντιμετώπιση;
 




sPId_x

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
145
1
Γενικά την παρακολουθεί γιατρός.
Μοιάζει πολύ να είναι θέμα συμπεριφοράς. Όταν φεύγουμε από το σπίτι απογευματόβραδο κάποιες φορές συμβαίνει αυτό ενώ έχει ήδη κατουρήσει. Τις υπόλοιπες ώρες (πρωί που κοιμάται σερί ή όταν είμαστε εκεί) δεν έχει τέτοια θέματα.
Χθες π.χ. βγήκε βόλτα και μέσα σε 2-3 ώρες που λείψαμε βράδυ πήγε έριξε ένα κατούρημα. Που αν ήμσταν εκεί δεν υπήρχε περίπτωση να σηκώσει κεφάλι από τον ύπνο.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Καταρχας μιλαμε για αρσενικο, ή θηλυκο; αν ειναι θηλυκο, ειναι στειρωμενο; αν ειναι στειρωμενο, εχετε συζητησει με τον/την κτηνιατρο το ενδεχομενο ακρατειας λογω της στειρωσης; συμφωνω απολυτα και εγω πως ειναι ενα θεμα που πρεπει να το κοιταξετε πρωτα απο ιατρικης πλευρας. εξετασεις ουρων εχετε κανει για να δειτε εαν εχει ουρολοιμωξη; καλο θα ηταν να κανετε και καποιον υπερηχο για να δειτε τα νεφρα, καθως ισως και εξεταση πρωτεινη/κρεατινινη στα ουρα.
Συμπεριφορά που καταλαβαίνει 100% ότι είναι λαθός αλλά συνεχίζει να το κάνει.
ας μην κανουμε ανθρωπομορφισμο στα ζωα. το "εχω νευρακια μαζι σου αρα θα σου κανω κατι επιτηδες για να σε πικαρω", ειναι καθαρα ανθρωπινη συμπεριφορα.
 


sPId_x

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
145
1
Έχει κάνει εξετάσεις και δεν προέκυψε κάτι παθολογικό.
ας μην κανουμε ανθρωπομορφισμο στα ζωα. το "εχω νευρακια μαζι σου αρα θα σου κανω κατι επιτηδες για να σε πικαρω", ειναι καθαρα ανθρωπινη συμπεριφορα.
Αποκλείοντας τα παθολογικά αίτια, πως ερμηνεύετε τη συμπεριφορά αυτή;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Γενικά την παρακολουθεί γιατρός.
Άλλο γενικά την παρακολουθεί γιατρός, άλλο στοχευμένα έκανε εξετάσεις για να δείτε νεφρά. Εμένα μου φαίνεται κάτι που σχετίζεται με υγεία οπότε αποκλείστε πρώτα αυτό.
 
  • Like
Reactions: Estranged


sPId_x

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
145
1
Έχει κάνει εξετάσεις και για νεφρά και για ουρολοίμωξη ναι.
Όπως έγραψα πιο πάνω το έχουμε αποκλείσει
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Εμενα παλι που μου το εχουν κανει σκυλια απο νευρα χωρις να υπαρχει αλλο προβλημα αναλογα την περιπτωση η τους εκανα πιο πολυ τα χατιρια για να μην νοιωθουν ετσι η το εντελως αναποδο κατι που δεν τους αρεσει.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εμένα δεν μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε να λερώνει όταν άλλαξε η καθημερινότητα του σκύλου.
Αν μιλάγαμε για μεσαίου μεγέθους ή μεγαλόσωμο σκύλο, ναι, να σου πω πως θέλει ψάξιμο σε γιατρό γιατί είναι σπάνιο έως απίθανο να λερώσουν μέσα στο σπίτι.

με έναν κάποιο περιορισμό στο να μην ανεβαίνει πλέον στους καναπέδες και στα κρεβάτια άρχισε να κατουράει σε σημεία του σπιτιού
Ξέρεις αυτό για έναν σκύλο 10 χρονών είναι σαν να καταρρέει όλη του η ζωή.
Δεν είναι ένας "μικρούλης" περιορισμός...
Είναι ΚΑΡΑπεριορισμός

Να έχει μάθει δλδ όλα αυτά τα χρόνια να είναι δίπλα στους ανθρώπους του (κυριολεκτικά) και στα καλά καθούμενα του το στερείς;
Γιατί να το κάνει κάποιος αυτό;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Μπορεί να είναι συμπεριφορικό φυσικά. Όμως, πέρα από αυτά που προείπαν τα παιδιά, για να αποκλείσετε πραγματικά τα παθολογικά, θα πρότεινα, έντονα, έναν υπέρηχο κοιλιάς σε υπερηχολογο - ίσως κ καρδιάς σε καρδιολόγο. Είναι άλλωστε μια καλή ηλικία για να αρχίσουν τα εν λόγω τσεκ απ.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Μετά από αλλαγές στην καθημερινότητα του σπιτιού, ήρθε νέος άνθρωπος και με έναν κάποιο περιορισμό στο να μην ανεβαίνει πλέον στους καναπέδες και στα κρεβάτια άρχισε να κατουράει σε σημεία του σπιτιού.
Κι εγώ στη θέση του το ίδιο θά 'κανα :LOL:
10 χρονών είναι μεγάλη ηλικία για να του αλλάξεις τη ρουτίνα και τις ανέσεις του "προς το χειρότερο" από τη δική του οπτική, συν ίσως την αλλαγή ότι μπήκε και άλλος μέσα στο σπίτι και πλέον δεν έχει τη δική σου προσοχή 100%;
Τα γαλλάκια είναι και λίγο βολεψάκηδες και ξεροκέφαλα, δεν είναι ο σκύλος που θα σου φέρει υποταγμένος την παντόφλα όποτε θέλεις εσύ.
Αν ήταν 2 χρονών παραπάνω θα έβαζα στο τραπέζι και τον παράγοντα "ξεκούτιανε λίγο" κάτι που είχε συμβεί στη δική μου γαλλίδα προς το τέλος, όπου σε άτακτα χρονικά διαστήματα αποφάσιζε να κατουρήσει μια λίμνη π.χ. στην κουζίνα σαν να μην συνέβαινε τίποτα.
Όλα αυτά έχοντας αποκλείσει τα παθολογικά αίτια, κάτι που έχεις ήδη κάνει.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli