Αλλαγή σχεδίων και νέα αναζήτηση


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.658
7.773
για τη Μόκα, αυτά είναι ότι θα ποθούσε (αν και κάποιες πρωινές βόλτες θα τις απέφευγε, αν ήταν στο χέρι της)... για τον "άλλο", οι δραστηριότητες αυτές επαρκούν οριακά...
Και για τον έλβις πριν την επέμβαση που υπήρχαν μέρες που έπρεπε να αρκεστεί σε αυτό που περιγράφεις ήταν οριακο...όταν υπήρχε και παιχνίδι ελεύθερο ήταν ευχαριστημένος..
Είναι όμως αξιοθαύμαστο πως προσαρμόζονται, τώρα που δεν κάνει τίποτα από όλα αυτά δεν αντιδρά όπως περίμενα (Δεν έχει γκρεμίσει το σπίτι δλδ) , αλλά το θέμα είναι να μην προσαρμόζονται στο τίποτα γιατί εμείς δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε..
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Τα παντα στην ζωη ειναι σχετικα...Ακομα και τα προτυπα των φυλων...
Εδώ θα διαφωνήσω. Τα πρότυπα των φυλών δεν είναι καθόλου σχετικά κατά τη γνώμη μου...

Οσο για βολτουλες ενα boxer μπορει να ξεδωσει μια χαρα σε 1-1,5 ωρα...
Ειδικα αν εχει προορισμο για Pet..
"Προορισμό για πετ" ένας σκύλος εργασίας -ακόμη κ αν ισχύει κάτι τέτοιο, που με όλο το σεβασμό, το κουτάβι σας μόνο αίματα "πετ" δεν έχει-, σίγουρα χρειάζεται παραπάνω ενασχόληση κ εκτόνωση, πνευματική κ σωματική.
Pet, ξε-pet εννοώ, κάποιες φυλές δε χάνουν τα βασικά χαρακτηριστικά τους, απλώς φτάνουν στα κυναθλήματα ως ένα συγκεκριμένο σημείο.
 


IanKav

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2012
48
0
Εδώ θα διαφωνήσω. Τα πρότυπα των φυλών δεν είναι καθόλου σχετικά κατά τη γνώμη μου...



"Προορισμό για πετ" ένας σκύλος εργασίας -ακόμη κ αν ισχύει κάτι τέτοιο, που με όλο το σεβασμό, το κουτάβι σας μόνο αίματα "πετ" δεν έχει-, σίγουρα χρειάζεται παραπάνω ενασχόληση κ εκτόνωση, πνευματική κ σωματική.
Pet, ξε-pet εννοώ, κάποιες φυλές δε χάνουν τα βασικά χαρακτηριστικά τους, απλώς φτάνουν στα κυναθλήματα ως ένα συγκεκριμένο σημείο.
Για τους γνωστες ισως...οχι για ολους ομως..;)
Παμπολα παραδειγματα ανθρωπων που δεν γνωριζαν και αγορασαν βαση ομορφιας, και δουλεψαν λαθος (ή εστω οπως αυτοι πιστευαν σωστο...) τα σκυλια τους, αλλαζοντας πολλα απο τα χαρακτηριστικα του προτυπου...


Νομιζω οτι δεν αναφερομαστε στα αιματα του ενος εκ των δυο σκυλιων που εχουμε, και αναφερομουν γενικα...Ευχαριστως να ανοιξουμε μια τετοια κουβεντα στον καταλληλο χωρο ωστε να μην βρεθουμε off topic ξανα...
Αλλα γενικα μιλωντας και οχι με παραδειγμα το δικο μας σκυλι, μπορω να βαλω καμια 20 Link εκτροφειων με κουταβια boxer οχι και τοσο εξαιρετικου αιματος, που ισως δεν εκαναν ΚΑΝ για αναπαραγωγη... Παλι γενικα μιλωντας, εγω προσωπικα μπορω να αναφερω αρκετα παραδειγματα φιλων ιδιοκτητων boxer που μονο τον σκοπο Pet μπορουν να ικανοποιησουν...
Ισως γιατι τα εκαναν εντελως συντροφικα και δεν ασχοληθηκαν καθολου με την ασκηση τους ή κυναθληματα?
Ισως γιατι θελαν μια παρεα για τα παιδια και οχι την ιδιοσυγκρασια ενος worker boxer??
Πολλα ισως...
Για αυτο ξαναλεω...στο γενικο επιπεδο...ολα ειναι σχετικα...
 
Last edited:




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Η εκτονωση δεν ειναι μονο ενασχοληση με ενα κυναθλημα...
το μποξερ οπως και αλλες φυλες εχουν μεγαλες απαιτησεις εκτονωσης οπως και να το κανουμε παιδια, ειτε απο εργασιακες γραμμες ειτε οχι ... ο ανθρωπος εδω ψαχνει κατι πιο cool :)
ΙanKan και Μιminoula ακομα οι κουταβες σας ειναι 4 και 2 μηνων αν δεν κανω λαθος... δεν εχετε δει ΤΙΠΟΤΑ απο τη φυλη, την ενεργεια της, το ταπεραμεντο της κλπ Και σας το λεω εγω που πριν κανα 2 χρονια θα ελεγα να παρει dogo μια χαρα θα ειναι... σημερα ομως εχω δει τι κανει η ελλειψη εκτονωσης και πνευματικης ασκησης στο 3 ετων dogo μου οταν συμβαινει ;)
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Ναι, γιατί όχι να την ανοίξουμε αλλού τη συζήτηση. Ενδιαφέρουσα θα είναι. :)

Αν κ δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιος που δεν έχει τις γνώσεις, θα κατευθυνθεί σε σκύλο εργασιακής γραμμής με καλά αίματα, κ ο οποίος δεν θα έχει ιδέα του τι πάει να πει κυνάθλημα...

Κ επίσης ο εκτροφέας που θα δώσει "δυνατό" σκύλο ο οποίος έχει τη δυνατότητα να διακριθεί σε αθλήματα εργασίας κ θα είναι πολύ καλός σε αυτό, γιατί να το δώσει σε έναν ιδιοκτήτη που αγνοεί την ύπαρξη των κυναθλημάτων;

Τα μπόξερ, είναι έτσι κ αλλιώς καλά με παιδιά κ οικογένεια, δουλεύουν/δε δουλεύουν. Όλα έχουν να κάνουν με το πόσο ισορροπημένος είναι ο σκύλος. ;-)
 
Last edited:


IanKav

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2012
48
0
Η εκτονωση δεν ειναι μονο ενασχοληση με ενα κυναθλημα...
το μποξερ οπως και αλλες φυλες εχουν μεγαλες απαιτησεις εκτονωσης οπως και να το κανουμε παιδια, ειτε απο εργασιακες γραμμες ειτε οχι ... ο ανθρωπος εδω ψαχνει κατι πιο cool :)
ΙanKan και Μιminoula ακομα οι κουταβες σας ειναι 4 και 2 μηνων αν δεν κανω λαθος... δεν εχετε δει ΤΙΠΟΤΑ απο τη φυλη, την ενεργεια της, το ταπεραμεντο της κλπ Και σας το λεω εγω που πριν κανα 2 χρονια θα ελεγα να παρει dogo μια χαρα θα ειναι... σημερα ομως εχω δει τι κανει η ελλειψη εκτονωσης και πνευματικης ασκησης στο 3 ετων dogo μου οταν συμβαινει ;)
Κανεις δεν λεει το αντιθετο Amalia.. Και ναι εχουμε πολλα να δουμε, που ισως τα ξερουμε, ισως και οχι........

Αλλα παντα διαβαζωντας το αρχικο post του ανθρωπου, και χωρις να γνωριζω τις σαφεις γνωσεις του, αλλα μονο την θεληση του για στοργικο σκυλι, ομορφο και σε μεγαλες διαστασεις, οπως επισης και την απαγορευση του ωραριου του για μεγαλη ενασχοληση με το σκυλι, τα Boxer (γενικα) θα μπορουσαν να ειναι μια επιλογη... Ισως κατανοησα λαθος, αλλα οταν δεν υπαρχει πολυς χρονος για ενασχοληση και (συγγνωμη που επιμενω, αλλα εχω αποψη επ αυτου...) το θελει για συντροφο (pet), θα μπορουσε ισως να αποκτησει ακομα και ημιαιμο Boxer και να ευχαριστηθει...

Ισως παλι να κανω και λαθος....

Εν κατακλειδι σκυλος χωρις πολυς χρονος για ενασχοληση και σε διαμερισμα?
Ισως ενα αγγλικο μπουλντογκ...
 


IanKav

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2012
48
0
Ναι, γιατί όχι να την ανοίξουμε αλλού τη συζήτηση. Ενδιαφέρουσα θα είναι. :)

Αν κ δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιος που δεν έχει τις γνώσεις, θα κατευθυνθεί σε σκύλο εργασιακής γραμμής με καλά αίματα, κ ο οποίος δεν θα έχει ιδέα του τι πάει να πει κυνάθλημα...

Κ επίσης ο εκτροφέας που θα δώσει "δυνατό" σκύλο ο οποίος έχει τη δυνατότητα να διακριθεί σε αθλήματα εργασίας κ θα είναι πολύ καλός σε αυτό, γιατί να το δώσει σε έναν ιδιοκτήτη που αγνοεί την ύπαρξη των κυναθλημάτων;

Τα μπόξερ, είναι έτσι κ αλλιώς καλά με παιδιά κ οικογένεια, δουλεύουν/δε δουλεύουν. Όλα έχουν να κάνουν με το πόσο ισορροπημένος είναι ο σκύλος. ;-)
Δεν πιστευεις δλδ Νατασσα οτι μπορει καποιος να παρασυρθει απο την ημιμαθεια του?
Απο μοδα?
Επειδη ζηλεψε απο ενα φιλο που εχει κατι παρομοιο?
Δεν υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι πιστευεις? Σχετικα ολα ειναι, μην τα ξαναλεμε...

Ισως μιλας για το προτυπο-ιδανικο εκτροφεα!
Και επειδη στην ζωη που ζουμε δεν ειναι τιποτα ιδανικο και προτυπο, σκεφτομαι αρκετους λογους που 100αδες εκτροφεις θα εδινα τα σκυλια τους χωρις 2η σκεψη, στην θεα ενας ματσου 100ευρων.....! ;)
 




Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Δεν πιστευεις δλδ Νατασσα οτι μπορει καποιος να παρασυρθει απο την ημιμαθεια του?
Απο μοδα?
Επειδη ζηλεψε απο ενα φιλο που εχει κατι παρομοιο?
Δεν υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι πιστευεις? Σχετικα ολα ειναι, μην τα ξαναλεμε...
Κ σου ξαναλέω: Να πάρεις τον σούπερ εργασιακό σκύλο, να δωσεις 1.800€ κ πάνω κ δε θα'χεις δει ούτε ενα βιντεάκι με δαγκώματα ή υπακοή πχ;; Γιατί αυτό θεωρώ ότι θα ζήλευε κάποιος αν ζήλευε (που είναι ό,τι πιο ανώριμο να "ζηλέψεις" σκύλο φίλου... τέσπα), κ οχι την κορμοστασιά του....

Πολλά μπορεί να κάνει κάποιος από εγωισμό ή ημιμάθεια...

Στο φόρουμ, πάντως, προσφέρεται άπλετη γνώση, οπότε όσοι πιστοί προσέλθετε ;-) Όρεξη να υπάρχει...
 
Last edited:


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
ίσως να είμαι λίγο απόλυτος αλλά αν ζηλέψεις σκύλο φίλου δεν είσαι σε φάση για να έχεις σκύλο, πρέπει να δεις πέρα απ' αυτό, να δεις τα δύσκολα και τα απαιτούμενα που οδηγούν στη δημιουργία της σχέσης που ζήλεψες.
 


IanKav

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2012
48
0
Κ σου ξαναλέω: Να πάρεις τον σούπερ εργασιακό σκύλο, να δωσεις 1.800€ κ πάνω κ δε θα'χεις δει ούτε ενα βιντεάκι με δαγκώματα ή υπακοή πχ;; Γιατί αυτό θεωρώ ότι θα ζήλευε κάποιος αν ζήλευε (που είναι ό,τι πιο ανώριμο να "ζηλέψεις" σκύλο φίλου... τέσπα), κ οχι την κορμοστασιά του....

Πολλά μπορεί να κάνει κάποιος από εγωισμό ή ημιμάθεια...

Στο φόρουμ, πάντως, προσφέρεται άπλετη γνώση, οπότε όσοι πιστοί προσέλθετε ;-) Όρεξη να υπάρχει...
Δυστηχως στην ζωη που ζουμε, υπαρχουν και αυτοι οι εντελως ανωριμοι ανθρωποι που κινουνται με τετοια λανθασμενα κριτηρια οχι μονο στην επιλογη σκυλου, αλλα και σε ολοκληρη την ζωη τους..
Ιδανικοι ειναι λιγοι στην ζωη...
Γενικοι και οτι να ναι, εκατομμυρια!!!
Και ειμαι σιγουρος (μετα απο αρκετες ωρες διαβασμα που εχω ριξει στο forum..) οτι στα χρονια που ασχολειστε θα εχετε συναντησει αμετρητα τετοια παραδειγματα ανθρωπων και εδω μεσα, και εκει εξω...

Χαιρομαι που εστω και ετσι, συμφωνουμε.. :)
 


IanKav

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2012
48
0
ίσως να είμαι λίγο απόλυτος αλλά αν ζηλέψεις σκύλο φίλου δεν είσαι σε φάση για να έχεις σκύλο, πρέπει να δεις πέρα απ' αυτό, να δεις τα δύσκολα και τα απαιτούμενα που οδηγούν στη δημιουργία της σχέσης που ζήλεψες.
Δεν εισαι καθολου απολυτος...
Εισαι ακριβης!
Ετσι θα επρεπε να ειναι τα πραγματα, αλλα δυστηχως το ξερεις καλυτερα απο εμενα, δεν ειναι....
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Παρε Μπουλμαστιφ Κανε Κορσο , Μπανντογκ , Πρεσα , Μαστινο , Νεας Γης.
Δηλαδη διαλεξε να ενημερωθεις και για αυτες τις φυλες , δες ποια σου ταιριαζει , και μιλα με εκτροφεις.
Με το καλο.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μόνο κανένα Αγγλικό Μπουλντόγκ κι εγώ μπορώ να φανταστώ ότι μπορεί να ταιριάζει στις απαιτήσεις αυτές!
 


erni

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2011
59
0
Ξάνθη
Miminoula αν ησουν εκτροφεας μποξερ και ερχοταν καποιος και σου ζητουσε σκυλο λεγοντας σου τα παραπανω θα του ελεγες ναι ?

Εγω θα σου ελεγα μπουλμαστιφ ή ναπολιτανο ή σαρπει ή ...
ή τσομπανοσκυλο,,, που οταν δεν εχει τι να κανει κοιμαται....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μπορεί φαινομενικά να κάνουν πολλά πράγματα μέσα στην μέρα, όμως ένας Ορεινός Ποιμενικός με μόνο 30-45 λεπτά εκτόνωση την ημέρα για μένα είναι σαν ωρολογιακή βόμβα έτοιμη να εκραγεί....
 


erni

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2011
59
0
Ξάνθη
ο δικος μου παντως αν και ακομη στην εφηβεια,,, ενα χρονον ειναι το σκυλι,,, εκτος απο μερικες μερες που απο ο,τι καταλαβα ετρεχε κατι με καποιο θυληκο,,, ειναι ολο στον υπνο... βεβαια οταν βγουμε εξω κανει βολτες αλλα και να μην βγει για μια δυο μερες δεν τρεχει και τιποτα....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
ο δικος μου παντως αν και ακομη στην εφηβεια,,, ενα χρονον ειναι το σκυλι,,, εκτος απο μερικες μερες που απο ο,τι καταλαβα ετρεχε κατι με καποιο θυληκο,,, ειναι ολο στον υπνο... βεβαια οταν βγουμε εξω κανει βολτες αλλα και να μην βγει για μια δυο μερες δεν τρεχει και τιποτα....
Τον περισσότερο χρόνο της ημέρας τον περνάει σε εσωτερικό ή σε εξωτερικό χώρο;
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Ας μας εξηγησει το παλληκαρι τι ακριβως εννοει γιατι με 45 λεπτα βολτα - ασκηση την ημερα νομιζω κανενα σκυλι δεν καλυπτεται.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.134
Μηνύματα
896.056
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa