Αλλαγή τροφής


giorgoss

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2011
64
2
χαλκιδα
καλημερα.
σε λιγες μερες θα παω να παρω απο εναν εκτροφεα την νεα μου συγκατικο. ενα θυληκο ροτ. για την ακρειβια 58 ημερων.
ο εκτροφεας χρεισιμοποιει μια τροφη(δεν θημαμε το ονομα της) η οποια δεν υπαρχει πουθενα στην χαλκιδα. γιαυτο και του ζητησα μαζι με το κουταβι να μου δοσει και ενα 5κιλο απο την συγκεκριμενη οστε σιγα σιγα να την αλλαξω.
εχω εναν φιλο κτινιατρο ο οποιος μου λεει να του παρω την royal caninn maxi junior με τιμη στα 14 κιλα 64 ευρω.
το ερωτημα μου ειναι δεν υπαρχει προβλημα που θα του δοσω απο τοσο νορις την junior?
ο γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα διοτι το διαστιμα που θα την αλαξα απο pupy σε junior ειναι μικρο.
θεορειτε καλη τροφη η συγκεκριμενη?
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Καλημέρα και με το καλό να δεχθείς τη νέα σου συγκάτοικο...
Καλό θα ήταν να συμβουλευθείς τον εκτροφέα σου πάνω σ'αυτό το ζήτημα...
Ακόμη κι αν δεν υπάρχει στην περιοχή σου η συγκεκριμένη τροφή, θα μπορούσε να σου προτείνει κάποια άλλη...
Όχι ότι οι γιατροί ....δεν ...ξέρουν..., αλλά, για μένα, η γνώμη του εκτροφέα μετράει περισσότερο...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.869
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Η Royal Canin Maxi Junior υπάρχει σε 14κιλο; Εγώ για 12κιλο ξέρω..

Μπορείς να δώσεις Junior, κάνε σταδιακά αλλαγή όμως. Η Royal είναι καλή τροφή, αυτό δε σημαίνει απαραίτητα όμως πως θα "κάτσει" στο σκύλο σου.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Όπως έγραψε η/o agathe το καλύτερο θα ήταν να ζητήσεις απο τον εκτροφέα σου να σου προτείνει 1-2 τροφές που θεωρεί καλές.
 




giorgoss

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2011
64
2
χαλκιδα
οντως η royal βγενει σε 12κιλο.
ο εκτροφεας μου ειπε ακριβως το ιδιο. ειναι το πια θα κατσει καλα στο σκυλι.
και μου ειπε συγκεκριμενα οτι θα δειξει καλα μετα την 2η εβδομαδα. στην αρχη μπορει τα κοπρανα να ειναι ποιο μαλακα λογο της αλαγης.
εχεται να μου προτεινετε καπια με παρομια συστατικα με την royal αλλα με λιγοτερα χρηματα?¨
γιατι τωρα στην αρχη θα κραταει αρκετα η τροφη αλλα αργοτερα που θα μεγαλοσει δεν ειναι και το ποιο ευκολα πραγμα να δινεις 100 ευρω καθε μηνα μεσο ορο μονο για την τροφη.......τρονε και πολυ πραγμα τα ατοιμα τα ροτ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Κοίτα σε ενήλικο Rottweiler θυλικό θες περίπου 80Ε το μήνα.
Γιώργαρε αυτά τα σκεφτόμαστε πριν αποφασίσουμε τι φυλή θέλουμε, τα μεγάλα τρώνε παραπάνω :D

Τώρα όσο για της τροφές.
Υπάρχουν πολλές εταιρίες που έχουν ίδια συστατικά με την Royal. Άλλωστε δεν είναι κάποια εταιρία η οποία φιμίζεται για τα καλά συστατικά της.
 




giorgoss

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2011
64
2
χαλκιδα
ειναι η royal puppy(καπως ετσι) βγενει σε συσκευασια τον 17 κιλων. (την ιδα)
ο εκτροφεας μου ειπαι οτι την παιρνει απευθειας απο την αιτερια. και δεν υπαρχει στο εμπορειο η συγκεκριμενη.
δινεται μονο σε εκτροφεις........
 




dimitra1971!

Banned
Banned
29 Σεπτεμβρίου 2011
171
2
Προφανώς έχεις πάρει το σκυλάκι σου και καλοριζικο.Θα σου πω εγώ τι κάνω.Επειδή διαβάζω εδώ οτι το ένα σκυλάκι έχει διάρροιες, το άλλο δεν την τρώει, εγώ του αλλάζω πάντα τροφές souper premium και του βάζω απο μια κουταλίτσα γιαουρτι ή δικο μου μαγειρευτο με 70% κρέας και 30% απο τα επιτρεππομενα λαχανικά μαζί με λιγο σπορελαιο. Έτσι πετυχαίνω την ποικιλία στα βακτηρίδια στο εντεράκι του και έχει γινει ανθεκτικο. Πχ αν μια φορά ξεχαστουμε σε καμιά εκδρομή ένα μεσημέρι θα φάει άνετα απο μια άλλη ξηρά ενός άλλου σκύλου. Ή θα του πάρουμε καλαμάκια σουβλάκι χωρίς αλάτι και μπαχαρικά.Δεν σου λέω οτι το σκυλί κάνει να τρώει απο έξω αλλά αν μου μη γενοιτο κάτι τύχει σε μια εκδρομη που θα πας πχ ξεχάσεις την τροφή του ε θα το ταίσεις κάτι άλλο και δεν θα σου πάθει διάρροιες ή δεν θα σου αρρωστήσει. Μην το ξεχνάς ποτέ, ποικολια στο εντεράκι του.Και ανθεκτικο θα γίνει και καλόβολο. Να σημειώσω ομως οτι ειναι ημιαιμάκι άρα ανθεκτικό εκ φύσεως.
 


dimitra1971!

Banned
Banned
29 Σεπτεμβρίου 2011
171
2
Δοκιμασε και τις ολιστικές μονο που ειναι κάπως άνοστες οπότε συμπληρωνε με λιγο γιαουρτάκι.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
junior σε σκυλακι 60ημερων?Αν εχεις την δυνατοτητα να του βαλεις puppy.Πιστευω του ταιριαζει καλυτερα ηλικιακα.
Puppy royal δεν υπαρχει στην Χαλκιδα?Μην την ψαχνεις σε εκτροφικο σακι 18κιλων αλλα σε 12κιλο.Το 18κιλο το δινουν σε εκτροφεις μονο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγω παντως 2 μηνων του ξεκινησα την junior, μαλιστα την ειχε ξεκινησει ο εκτροφεας του λιγες μερες πριν τον παρω.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Προφανώς έχεις πάρει το σκυλάκι σου και καλοριζικο.Θα σου πω εγώ τι κάνω.Επειδή διαβάζω εδώ οτι το ένα σκυλάκι έχει διάρροιες, το άλλο δεν την τρώει, εγώ του αλλάζω πάντα τροφές souper premium και του βάζω απο μια κουταλίτσα γιαουρτι ή δικο μου μαγειρευτο με 70% κρέας και 30% απο τα επιτρεππομενα λαχανικά μαζί με λιγο σπορελαιο. Έτσι πετυχαίνω την ποικιλία στα βακτηρίδια στο εντεράκι του και έχει γινει ανθεκτικο. Πχ αν μια φορά ξεχαστουμε σε καμιά εκδρομή ένα μεσημέρι θα φάει άνετα απο μια άλλη ξηρά ενός άλλου σκύλου. Ή θα του πάρουμε καλαμάκια σουβλάκι χωρίς αλάτι και μπαχαρικά.Δεν σου λέω οτι το σκυλί κάνει να τρώει απο έξω αλλά αν μου μη γενοιτο κάτι τύχει σε μια εκδρομη που θα πας πχ ξεχάσεις την τροφή του ε θα το ταίσεις κάτι άλλο και δεν θα σου πάθει διάρροιες ή δεν θα σου αρρωστήσει. Μην το ξεχνάς ποτέ, ποικολια στο εντεράκι του.Και ανθεκτικο θα γίνει και καλόβολο. Να σημειώσω ομως οτι ειναι ημιαιμάκι άρα ανθεκτικό εκ φύσεως.
Εκτός απ' αυτά ασχολείσαι και με ομοιοπαθητική να υποθέσω...
 


tomtechgr

Member
17 Οκτωβρίου 2011
10
0
volos
η royal ειναι πολυ καλη την εδινα στο δικο το θυληκο 8 χρονια κανενα θεμα εχει πολλους κωδικους και ειδικα για μεγαλοσωμα εχει large breed κροκετα πιο εξιδικευμενη πιο μεγαλη σε μεγεθος και με συστατικα για τους χονδρους (γλουκοζοταμινη)...
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
γιωργο στη χαινα το πετ σοπ απεναντι απο το υγειονομικο νομιζω ειναι εκει φερνει ρογιαλ!
ακανα αμα θες που ναι μια καλη τροφη και καπως φτηνοτερη εχει το αλλο στον ιδιο δρομο κοντα στο βασιλοπουλο!
κ alleva στην ελευθεριου βενιζελου κοντα στο τμημα!