Αλλαγή τροφής;


leroef

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2009
57
0
57
Θεσσαλονίκη
Από τότε που έχω τον Κάρλος τον ταϊζω με συγκεκριμένη ξηρή τροφή με την οποία δεν έχει κανένα πρόβλημα.Από το Μάρτιο και μετά που χρόνισε του δίνω αυτή και σε πολύ καλή τιμή (πιστεύω) , 50 ευρώ το 15κιλο:

http://www.eukanuba.gr/products/adult-large-breed-normal-activity

Αναλυτικά συστατικά:
Πρωτεΐνη: 23,0%, Περιεκτικότητα σε λίπος: 13,0%, Ωμέγα-6 λιπαρά οξέα: 2,00%, Ωμέγα-3 λιπαρά οξέα: 0,25%, Υγρασία: 8,00%, Ακατέργαστη Τέφρα: 6,70%, Ακατέργαστες Ίνες: 3,00%, Ασβέστιο: 1,10%, Φώσφορος: 0,89%.
Πρόσθετα, Βιταμίνες:
Βιταμίνη Α: 12.000IU/kg, Βιταμίνη D3: 750IU/kg, Βιταμίνη Ε (α-τοκοφερόλη): 200mg/kg, β-καρoτίνη: 1mg/kg.
Ιχνοστοιχεία:
Επταϋδρικός Σιδηρος ως Θειικός Σίδηρος: 194mg/kg, Ψευδάργυρος ως Οξείδιο του Ψευδαργύρου: 162mg/kg, Μαγγάνιο ως Οξείδιο του Μαγγανίου: 22mg/kg, Μονοϋδρικό Μαγγάνιο ως Θειικό Μαγγάνιο: 16mg/kg, Πενταϋδρικός Θειικός Χαλκός: 12mg/kg, Ιώδιο ως Ιωδιούχο Κάλιο: 2mg/kg, Μονοϋδρικό Υδροξυλικό Ανθρακικό Κοβάλτιο: 0,4mg/kg.


Επειδή όμως μας χτύπησε άσχημα κι εμάς η κρίση σκέφτομαι για κάτι πιο φτηνό.Σήμερα που πήγα να πάρω καινούργιο σακκί μου πρότειναν αυτή η οποία είναι περίπου στα 28-29 ευρώ(40% λιγότερο):

http://www.brit-petfood.com.cz/products.php?lang=gr&prodmod=0&id=7




Σύνθεση: κρέας κοτόπουλου και αφυδατωμένες πρωτεΐνες πουλερικών (min. 35 %), ρύζι, καλαμπόκι, σιτάρι, πολτός τεύτλων, μαγιά, λίπος πουλερικών, λάδι σολωμού, ανόργανες ουσίες, γλυκοζαμίνη, θειική χονδροϊτίνη, DL-methionin, L-lysin, πενταϋδρογονωμένος θειικός χαλκός (CuSO4 x 5H2O), βιταμίνη Α, βιταμίνη D3, βιταμίνη Ε (α-τοκοφερόλη).

Nα το τολμήσω την επόμενη φορά ή να μείνω σε αυτή που έχω;
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δες και το δικό μου θέμα εδώ:
Αλλαγή σε Brit Care;



Τα αναλυτικά συστατικά της eukanuba τα έχεις;

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη από την brit.
Bέβαια αυτή που έβαλες είναι διαφορετική από αυτή που δίνω εγώ!
 


leroef

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2009
57
0
57
Θεσσαλονίκη
Δες και το δικό μου θέμα εδώ:
Αλλαγή σε Brit Care;



Τα αναλυτικά συστατικά της eukanuba τα έχεις;

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη από την brit.
Bέβαια αυτή που έβαλες είναι διαφορετική από αυτή που δίνω εγώ!
Αφυδατωμένο Κοτόπουλο και Γαλοπούλα (>20%, μία φυσική πηγή γλουκοζαμίνης και θειικής χονδροϊτίνης), καλαμπόκι, σιτάρι, σόργος, κριθάρι, ζωικό λίπος, αφυδατωμένος πολτός τεύτλων (>2.5%), υδρολυμένες πρωτεΐνες κοτόπουλου, αφυδατωμένα ολόκληρα αυγά, χλωριούχο κάλιο, ιχθυέλαιο, ανθρακικό ασβέστιο, χλωριούχο νάτριο, έξαμεταφωσφορικό νάτριο, λιναρόσπορος, φρουκτοολιγοσακχαρίτες (0.15%).

Αυτά είναι της eucanuba.

Αυτή που μου σύστησαν δεν είναι η Brit care.Δες το λινκ που παρέθεσα.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
...Αυτή που μου σύστησαν δεν είναι η Brit care.Δες το λινκ που παρέθεσα.
Γι αυτό έγραψα,
Bέβαια αυτή που έβαλες είναι διαφορετική από αυτή που δίνω εγώ!
Είναι όμως της ίδιας εταιρίας, απλά άλλος κωδικός.