Αλλαγη σε acana


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλημέρα!! Η μικρή από τριών μηνών που την έχουμε τρώει n&d κοτόπουλο. Έξι μήνες μετά είπα να την αλλάξω σε άλλη βασική πρωτεΐνη μιας και εκείνης είχε αρχίσει να μην της πολυαρεσει. Έτσι από αυτό το μήνα πήγαμε σε τροφή της ίδιας εταιρείας με γεύση αρνί. Το θέμα είναι ότι αφενός η κροκέτα είναι αρκετά μεγάλη (δεν βγάζει μικρότερη στο συγκεκριμένο κωδικό ) αφετέρου μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να την ενθουσιάζει. Από την αρχή είχα πει ότι αργότερα θα ήθελα να της δοκιμάσω acana και σκέφτομαι να την αρχίσω όταν τελειώσει το τσουβάλι που έχουμε τώρα με πολύ σταδιακή μετάβαση βέβαια 10-15 ημερών μιας και θα είναι σε μικρό διάστημα η αλλαγή μάρκας. Πρώτη ερώτηση: ξέρει κάποιος τι μέγεθος έχει η κροκέτα της acana; μιας και είναι 31 κιλά ήδη μάλλον πάμε προς large breed. Και δεύτερον και βασικότερο με την acana σε τι ηλικία γξνετια η αλλαγή σε adult food; ευχαριστώ!!:love:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
H κροκέτα της acana είναι μικρή. Η αλλάγή σε adult αν πρόκειται για μεγαλόσωμο καλό θα ήτα ννα γίνει νωρίς. Εγώ από 7-8 μηνών άλλαξα σε adult για να μην έχουμε μεγάλο boost στην ανάπτυξη.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Οπότε να την πάω αμέσως σε adult; να φανταστείς η κροκέτα που της δίνω τώρα είναι στο μέγεθος εικοσαλεπτου..και σαν να μην της πολυαρεσει. Φαντάζομαι με τόσο σταδιακή αλλαγή δεν θα έχει θέμα λογικά.
 






Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Ναι είναι μικρές, την lamb and okanagan apple που έδινα στην δικιά μου ήταν ότι καλύτερο. Άλλο σκυλί λέμε, διαφορά σε όλα, ήταν τέλεια. Αλλά επειδή είναι μπούφο αποφάσισε μια μέρα ότι δεν της αρέσει.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
σε εμάς έδωσαν την acana large breed από 4 μηνών
πριν έτρωγε royal canin εως 2 1/2 μηνών δηλαδή μιλάμε για καμιά 20αρια μέρες ούτε καν ( δεν την έτρωγε καθόλου ) μετά πήγαμε στην acana puppy ένα τσουβάλι μικρό με μικρή κροκετούλα μας έβγαλε κανά μήνα και μετά αμέσως στην large breed που πάλι μικρή σχετικά είναι η κροκέτα

του αρέσει πολύ βέβαια τώρα με τη ζέστη δεν πολυτρώει (χάνει από κανένα γεύμα)
αλλά σε γενικές γραμμές την χωνεύει καλά και είμαι ευχαριστημένη

@l.Kyveli τι εννοείς με το boost? μήπως την ξεκινήσαμε πολύ νωρίς?
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Με το boost φαντάζομαι ότι εννοεί να μην υπάρχει γρήγορη ανάπτυξη για να μην επιβαρυνθούν οι αρθρώσεις.

Θα δω πως θα πάει με το αρνί και αν της αρέσει,την τρώει με όρεξη κλπ και κάποια στιγμή το φθινόπωρο θα πάρω ένα μικρό τσουβαλι. Εκτός και αν δω ότι η τωρινή δεν της αρέσει καθόλου οπότε και περιμένω να τελειώσει το τσουβάλι και να κάνουμε μετάβαση.

@Albatross όταν λες μικρή περίπου τι μέγεθος δηλαδή έχει η κροκέτα;
 








Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
σύμφωνα με τον κτηνίατρο η ανάπτυξη του είναι καλή
λίγο πιο πάνω από ένα καθαρό husky αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο με γονείς πιο "ανεπτυγμένους" (plus ότι ουσιαστικά δεν ξέρουμε ακριβώς από πούθε κρατά η σκούφια μας)

απλώς διαβάζοντας πως εσύ άλλαξες στους 7 μήνες σε large breed και μεις στους 4 μου φάνηκε κάπως.....αλλά τι να πω?ο κτηνίατρος μας έκανε την αλλαγή
ελπίζω απλά να μην κάναμε μ@#@κία
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Το ερώτημά μου είναι άλλο. Πείτε ότι δεν της αρέσει ο κωδικός της n&d (με υποχρεωτική νηστεία ίσως έχουμε θέμα γιατί μερικές φορές, 3-4, όταν έχουν περάσει πολλές ώρες μεταξύ βραδινου-πρωινού έχει βγάλει γαστρικά υγρά), χρειαστεί να δοκιμάσω Acana. Αν της κάνω πολύ σταδιακή αλλαγή, μέσα σε 15-20 μέρες, υπάρχει κίνδυνος να της ξετινάξω το στομάχι λόγω αλλαγής δύο κωδικών μέσα σε 2 μήνες;
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Χρησιμοποιούσα την nd με τον Ωρίωνα και άλλαξα πρόσφατα σε Acana. Ο μικρός μου έδειξε ν μην ενοχλείται την έφαγε με την ίδια όρεξη, άλλαξε απλά η δοσολογία με βάση το μέγεθος του. Η ποιότητα της χώνεψης καθώς και των κοπράνων είναι τέλεια.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ίσως επειδή και η n&d που τους δίνουμε έχει πρωτεΐνη σχεδόν όσο και η acana! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες !!! Όταν την ξεκινήσουμε θα αφήσω εντυπώσεις στο αντίστοιχο θέμα για την acana!
 






noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Και τελευταια ερωτηση. Δεν της αρεσει καθολου το αρνι τελικα και είμαστε και σε βάση μετάβασης από κοτόπουλο σε αρνί της ίδιας μάρκας τα οποία μάλλον σαν γεύση έχουν τελικά την ίδια βάση εξού και η αδιαφορία της (το μόνο που αλλάζει δηλαδή στα συστατικά των δύο τροφών είναι η πηγή της πρωτεϊνης). Τώρα είμαστε το 50-50. Τι μπορώ/πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα; Για να την αλλάξω σε άλλη μάρκα πρέπει να τελειώσει πρώτα όλο το τσουβάλι της καινούριας; Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
απλώς διαβάζοντας πως εσύ άλλαξες στους 7 μήνες σε large breed και μεις στους 4 μου φάνηκε κάπως.....αλλά τι να πω?ο κτηνίατρος μας έκανε την αλλαγή
ελπίζω απλά να μην κάναμε μ@#@κία
Δεν κάνατε μαλακία, τουναντίον
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf