Αλλεργία σε scalibor


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Αμπουλα οπωσδηποτε καθε μηνα, κολλαρο καθε τριμηνο και eukacid μερα παρα μερα
(στις πολλες ζεστες καθημερινα)! Αυτα βαζω εγω και μεχρι στιγμης δεν εχουμε παθει τιποτα!
eukacid απο πετ σοπ αγοράζουμε; ποσο κοστίζει?
 






Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ουτε και εγω το γνωριζα να ναι καλα αυτη που μου το εμαθε! ;):)
Και ενα τελευταιο off topic μια σταγονα στο σβερκο και μια προς την ουρα πανω στο δερμα του σκυλου!
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Υπάρχουν πολλά κολλάρα αντιπαρασιτικά.Απλά καί φθηνά, ακόμη και στα Σούπερ-Μάρκετς,με ελάχιστη κατά την γνώμη μου προστασία.Η γνώμη μου είναι,ότι τα SCALIBOR καί KILTIX,παρέχουν αυτά που υπόσχονται.Καί άλλες βέβαια γνωστές μάρκες. Να λάβετε υπ' όψιν, ότι το SCALIBOR είναι το μόνο αποτελεσματικό γιά τις σκνίπες! Εαν παρατηρηθούν παρενέργειες,όπως διάβασα πιό πάνω σε ορισμένα ζώα,αλλαγή με άλλο.Δεν φταίει η "δύναμη" των περιεχομένων σκευασμάτων καί να το αφήνουμε μερικές ημέρες να "ξεθυμαίνουν".Τα συμπτώματα παρουσιάζονται,εάν το συγκεκριμένο ζώο είναι αλλεργικό σε αυτά,σε οποιαδήποτε ποσότητα.Στην Ελλάδα η προστασία από τις σκνίπες είναι βασική φροντίδα.Στην Σκανδιναβία ίσως έχουν άλλες προτεραιότητες. Με αυτά που αναφέρω,δεν προτείνω προσωπικά κανένα.Γράφω την γνώμη μου από "κάποια εμπειρία" καί η επιλογή είναι του καθενός μας!
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Πηγα κ αγορασα αμπουλα advantix και ενα λουρακι kiltix αυτα ποτε πρεπει να του τα φορεσω ? Τωρα τον βγαζω βολτα κ θα γυρισουμε σε καμια 1ωρα να του τα βαλω μολις επιστρεψω ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Μην τα βάλεις συγχρόνως. Ασε λίγες μέρες, από το ένα στο άλλο. Επίσης, πρόσεχε με την αμπούλα. Δεν πρέπει να μπανιαριστεί λίγες μέρες πριν και λίγες μέρες μετά, που θα την βάλεις.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Το μηλοξιδο επηρεαζει την αμπουλα? Πρεπει να το αερισω το λουρακι οπως διαβασα καπου πιο πανω και αν Ναι ποσο ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Με το μηλόξυδο δεν τον κάνεις μπάνιο φαντάζομαι. Οπότε δεν βλέπω πως να επηρεάσει :rolleyes:
Πάντως δεν χρειάζεται, να τα κάνεις όλα συγχρόνως. Κάθε μέρα με μηλόξυδο τον κάνεις;
Οσο για το αέρισμα του λουρακίου, δεν είμαι υπέρ. Λέει στις οδηγίες του ότι χρειάζεται να
μείνει εκτός συσκευασίας, ή ότι πρέπει να το αφήσεις ανοιχτό πριν το χρησιμοποιήσεις;
Θα πρέπει να αποφασίσεις μόνος σου :)
 
Last edited:


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
χαχαχα, οχι δεν τον κανω μπανιο απλα στιβω καλα την πετσετα κ τον τριβω μεσα σε 20λεπτα εχει στεγνωσει! Ωραια θα του βαλω το λουρακι σημερα κι ολας δεν σκοπευω να τον κανιο μπανιο γρηγορα (εχουμε το μηλοξιδο ποια). Ευχαριστω!
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Mareco @ Μολις του εβαλα το kiltix αλλα ειναι γεματο σκονη ασπρη επανω ειναι φυσιολογικο ? γεμισανε τα χερια μου πρεπει να τα πληνω φανταζομαι οποσδηποτε εεε ? Αν ειναι χαζες η ερωτησεις μου συγνωμη :D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Βεβαίως και είναι φυσιολογική η "σκόνη". Αυτή είναι που κάνει την δουλειά.
Τα χέρια σου να τα πλύνεις πολύ καλά.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Ευχαριστω το εκανα ιδη φυσικα, απλα μου φανηκε πολυ σκονη κ δεν ηξερα φανταζομαι θα φυγει αυριο κ θα μπορω να τον χαιδεψω κ δεν θα φοβαμαι μην ακουμπησω το λουρακι κ να τρεχω να πλένομαι ! :D
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Καλο είναι τη μέρα που βάζουμε αμπούλα ή αντιπαρασιτικό περιλαίμιο για κεινη τη μέρα μόνο,
να μην τα πολυχαιδεύουμε.
Καλα έκανες και το έβαλες βράδυ για να αποφυγεις να μπεις στον πειρασμό :p
Κανε το ίδιο και με την αμπουλα. :)
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Ευχαριστω σημερα εβαλα το περιλαιμιο αν βαλω αυριο βραδυ την αμπουλα ειναι καλα την ιδια ωρα η να το καθυστερήσω λιγο ακομα ?
Α μολις βρηκα κ ενα φροντλινε σπρει ειναι παρομοιο με την αμπουλα που βαζουμε απλα σε σπρει ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Το frontline spray δεν είναι για προληπτική χρήση.
Εχει άμεση τοπική δράση. Σκοτώνει ότι βρίσκει.
Το θέμα μας όμως, είναι να μην βρίσκουμε...;)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU