Αλλεργία


claus

Active Member
18 Απριλίου 2011
33
0
παιδια θελω να σας ρωτησω οταν ειχα την γατα μου και ημουν πολυ ωρα μαζι της με επιανε κατι σαν αλλεργια.Δακρυα και τρεξιμο μυτης...Ομως την ειχα σε κλειστο χωρο και κοντα στα δεντρα του κηπου.Υπαρχει πιθανοτητα το ιδιο να συμβει και με σκυλο?Αν και θυμαμαι με ολους τους σκυλους των φιλων μου να μην αντιμετωπιζα καποιο προβλημα αν και εχει περασει καιρος.Εσεις τι πιστευτε?
 




miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Συνήθως οι αλλεργίες παρουσιάζονται εξαιτίας της τριχόπτωσης τους! Σε περίπτωση που έχεις αλλεργία και στις τρίχες του σκύλου, όταν αποφασίσεις να πάρεις, μπορείς να διαλέξεις ράτσα τέτοια που να μην έχει αρκετή τριχόπτωση!

Πέρα από αυτό όμως, από την στιγμή που δεν έχεις ακόμα σκύλο, μπορείς να πειραματιστεις και να δεις αν τελικά σε ενοχλεί!
Το να έρχεσαι σε επαφή με σκυλιά δεν σημαίνει ότι θα εκδηλωθεί τυχόν αλλεργία!
Εγώ προσωπικά θα έμενα σε κλειστό χώρο που δεν αερίζεται με ένα σκυλί για κανένα μισάωρο περίπου.
Αν ήμουν αλλεργική, θα είχα τα ανάλογα συμπτώματα και βάση αυτών θα πορευόμουν! ;)
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Oι αλλεργίες στα ζώα, από όσο ξέρω, σχετίζονται περισσότερο με τα κύτταρα του δέρματός τους που πέφτουν κι άλλα αντίστοιχα, παρά με τις τρίχες τους!

Υπάρχουν κάποιες φυλές που θεωρούνται σχετικά υποαλλεργικές...

Αν έχεις προβλήματα αλλεργίας, μπορείς να κάνεις κάποια τεστ σε έναν αλλεργιολόγο για να ξέρεις τι σε ενοχλεί!
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Συνήθως οι αλλεργίες παρουσιάζονται εξαιτίας της τριχόπτωσης τους! Σε περίπτωση που έχεις αλλεργία και στις τρίχες του σκύλου, όταν αποφασίσεις να πάρεις, μπορείς να διαλέξεις ράτσα τέτοια που να μην έχει αρκετή τριχόπτωση!

Πέρα από αυτό όμως, από την στιγμή που δεν έχεις ακόμα σκύλο, μπορείς να πειραματιστεις και να δεις αν τελικά σε ενοχλεί!
Το να έρχεσαι σε επαφή με σκυλιά δεν σημαίνει ότι θα εκδηλωθεί τυχόν αλλεργία!
Εγώ προσωπικά θα έμενα σε κλειστό χώρο που δεν αερίζεται με ένα σκυλί για κανένα μισάωρο περίπου.
Αν ήμουν αλλεργική, θα είχα τα ανάλογα συμπτώματα και βάση αυτών θα πορευόμουν! ;)
Αυτό δεν ισχύει. Η αλλεργία στην γάτα οφείλεται σε αλλεργιογόνες ουσίες που εκκρίνονται από τους σμηγματοποιούς αδένες του δέρματος της και είναι ένα ειδικό έλαιο που κρατάει το τρίχωμα της γάτας καθαρό και μαλακό. Το μήκος της τρίχας δεν παίζει κανένα ρόλο στο πόση αλλεγία προκαλεί ένα ζώο.
Η αλλεργία στον σκύλο οφείλεται σε αλλεργιογόνα που βρίσκονταιι στο σάλιο του.
Πάντως υπάρχουν άνθρωποι αλλεργικοί σε γάτες που δεν εμφανίζουν καμία αλλεργία στους σκύλους. Το έχω ψάξει γιατί ο άντρας μου είναι αλλεργικός σε γάτες δεν έχει όμως κανένα πρόβλημα με σκυλιά.
 




miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Oι αλλεργίες στα ζώα, από όσο ξέρω, σχετίζονται περισσότερο με τα κύτταρα του δέρματός τους που πέφτουν κι άλλα αντίστοιχα, παρά με τις τρίχες τους!

Υπάρχουν κάποιες φυλές που θεωρούνται σχετικά υποαλλεργικές...

Αν έχεις προβλήματα αλλεργίας, μπορείς να κάνεις κάποια τεστ σε έναν αλλεργιολόγο για να ξέρεις τι σε ενοχλεί!
Όπου και αν διάβασα αναφέρονται στις τρίχες και είχε τύχει να το κοιτάξω το ίδιο θέμα συγκεκριμένα πριν πάρω σκύλο γιατί έχω κάποιες αλλεργίες και εγώ η ίδια! Anyway :)

Η παρακάτω λίστα, παρουσιάζει τις ράτσες υποαλλεργικών σκύλων.
Airedale Terrier
Australian Cattle Dog
Barbet (dog)
Basenji
Bedlington Terrier
Bergamasco
Bichon Frisé
Bolognese
Border Terrier
Bouvier des Flandres
Cairn Terrier
Chacy Ranior
Coton De Tulear
Dandie Dinmont Terrier
Doberman Pinscher
Fox Terrier (Wire)
Goldendoodle
Greyhound
Havanese
Irish Water Spaniel
Italian Greyhound
Kerry Blue Terrier
Labradoodle
Lagotto Romagnolo
Lhasa Apso
Maltese
Miniature Poodle
Miniature Schnauzer
Peruvian Inca Orchid
Portuguese Water Dog
Puli
Samoyed (dog) [1]
Scottish Terrier
Shih Tzu
Silky Terrier
Soft Coated Wheaten Terrier
West Highland White Terrier
Yorkshire Terrier

Μην βιαστείς να χαρείς... βρήκα και αυτό το δημοσίευμα για την παραπάνω λίστα.

Το καλύτερο πάντως που έχεις να κάνεις, είναι αυτό που σου είπε ο Foibos για να είσαι σίγουρος 100% ;)
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Αυτό δεν ισχύει. Η αλλεργία στην γάτα οφείλεται σε αλλεργιογόνες ουσίες που εκκρίνονται από τους σμηγματοποιούς αδένες του δέρματος της και είναι ένα ειδικό έλαιο που κρατάει το τρίχωμα της γάτας καθαρό και μαλακό. Το μήκος της τρίχας δεν παίζει κανένα ρόλο στο πόση αλλεγία προκαλεί ένα ζώο.
Η αλλεργία στον σκύλο οφείλεται σε αλλεργιογόνα που βρίσκονταιι στο σάλιο του.
Πάντως υπάρχουν άνθρωποι αλλεργικοί σε γάτες που δεν εμφανίζουν καμία αλλεργία στους σκύλους. Το έχω ψάξει γιατί ο άντρας μου είναι αλλεργικός σε γάτες δεν έχει όμως κανένα πρόβλημα με σκυλιά.
Καλά δεν είπα ότι παίζει ρόλο το μήκος της τρίχας, ούτε ότι αν έχεις αλλεργία στην γάτα έχεις και στον σκύλο! Απλά βάση των όσων έχω διαβάσει είπα ότι η τρίχα οφείλεται για τις αλλεργίες! ;)

Εγώ "κατηγορώ" την τριχόπτωση, ο foibos είπε τα κύτταρα του δέρματός τους που πέφτουν και εσύ τα αλλεργιογόνα που βρίσκονταιι στο σάλιο τους! Κάποιος ειδικός να μας διαφωτίσει? χαχα! :)

Όχι τίποτα άλλο, δεν θα ξέρει και απο που να φυλαχτεί το παιδί ! :p
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πάντως άλλο η τρίχα της γάτας και άλλο του σκύλου..και σαν υφή και αίσθηση από μόνης της.. Όποιοι έχετε μπει σε σπίτι με πολλές γάτες και οι ίδιοι δεν έχετε, ίσως καταλαβαίνεται τι εννοώ.. Δεν είναι και το καλύτερο να νομίζεις πως αναπνέεις μικροσκοπικές τρίχες που "αιωρούνται" από τις γάτες έχεις δεν έχεις αλλεργία.., φαντάζομαι βέβαια το ίδιο μπορεί να λένε και οι γατόφιλοι για τους σκύλους..:p


Κατοικίδια

Τα κατοικίδια ζώα είναι στις ημέρες μας ένα από τα κυριότερα αίτια πρόκλησης αλλεργικών παθήσεων, το δεύτερο μετά τα ακάρεα της οικιακής σκόνης, με το 40% των ασθματικών παιδιών να είναι ευαισθητοποιημένα στα αλλεργιογόνα των γάτων και/ή των σκύλων. Δεν είναι ανάγκη να έλθει κανείς σε άμεση επαφή με μία γάτα ή έναν σκύλο για να εκδηλώσει κρίση άσθματος. Τα αλλεργιογόνα των ζώων βρίσκονται στον αέρα και τη σκόνη του σπιτιού, και τα άτομα που υποφέρουν από αλλεργίες μπορεί να εκδηλώσουν άσθμα μόλις μπουν σε κάποιο σπίτι όπου ζει ένα κατοικίδιο. Τα αλλεργιογόνα συναντώνται στα πιτυρώδη λέπια του δέρματος, στις τρίχες, στη σίελο και στα ούρα και μεταφέρονται παντού μέσα στο σπίτι όπου ζει το ζώο. Τα αλλεργιογόνα της γάτας απαντώνται κυρίως στη σίελο και στους πόρους του ιδρώτα και των δακρύων. Η γούνα της καλύπτεται με το αλλεργιογόνο όταν η γάτα καθαρίζεται με τη γλώσσα της. Η γούνα της γάτας από μόνη της δεν είναι εγγενώς αλλεργιογόνος. Μία γάτα μπορεί να αποβάλει έως και 0,2 γραμμάρια τριχών και πιτυρωδών λεπιών κάθε ημέρα, οδηγώντας σε υψηλή συγκέντρωση αυτού του ισχυρού αλλεργιογόνου μέσα στο σπίτι.
Τα αλλεργιογόνα του σκύλου μέσα στο σπίτι προέρχονται κυρίως από τα πιτυρώδη λέπια, το τρίχωμα και τη σίελο. Πολύ συχνά, ένα άτομο που πάσχει από άσθμα έχει πρόβλημα με ορισμένες μόνο ράτσες σκύλων. Έχει διατυπωθεί η άποψη ότι το ενοχλητικό αλλεργιογόνο είναι το ίδιο σε όλες τις ράτσες και ότι μόνο η συγκέντρωσή του ποικίλλει. Τα κουνέλια, τα μικρόσωμα τρωκτικά και τα πουλιά σε κλουβί είναι πολύ δημοφιλή κατοικίδια. Τα κουνέλια και τα ινδικά χοιρίδια στεγάζονται συνήθως στον εξωτερικό χώρο, ενώ τα χάμστερ, τα ποντίκια, οι αρουραίοι και τα πουλιά ζουν συνήθως στο καθιστικό ή ακόμα και στο υπνοδωμάτιο. Τα πλάσματα αυτά, και ιδιαίτερα τα παπαγαλάκια και τα χάμστερ, συσχετίζονται έντονα με το αλλεργικό άσθμα. Στα μικρά θηλαστικά, η πιο ισχυρή πηγή αλλεργιογόνων είναι τα ούρα και τα υλικά με τα οποία επενδύονται τα κλουβιά μπορεί να είναι ιδιαίτερα «μολυσμένα». Τα αλλεργιογόνα απελευθερώνονται στον αέρα καθώς το ζώο κινείται μέσα στο κλουβί του.

in.gr health /
 
Last edited:


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Κι εγω εχω αλλεργια στις γατες. Ευτυχως οχι με τους σκυλους. Πάντως οσο και να μαδανε τα σκυλια -και δη τα lab- η τριχα της γατας δεν μαζευεται με τιποτα.
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Η παρακάτω λίστα, παρουσιάζει τις ράτσες υποαλλεργικών σκύλων.
Airedale Terrier
Australian Cattle Dog
Barbet (dog)
Basenji
Bedlington Terrier
Bergamasco
Bichon Frisé
Bolognese
Border Terrier
Bouvier des Flandres
Cairn Terrier
Chacy Ranior
Coton De Tulear
Dandie Dinmont Terrier
Doberman Pinscher
Fox Terrier (Wire)
Goldendoodle
Greyhound
Havanese
Irish Water Spaniel
Italian Greyhound
Kerry Blue Terrier
Labradoodle
Lagotto Romagnolo
Lhasa Apso
Maltese
Miniature Poodle
Miniature Schnauzer
Peruvian Inca Orchid
Portuguese Water Dog
Puli
Samoyed (dog) [1]
Scottish Terrier
Shih Tzu
Silky Terrier
Soft Coated Wheaten Terrier
West Highland White Terrier
Yorkshire Terrier
Αυτα τα εις -doodle δεν ειναι αναγνωρισμενες φυλες και καλο θα ηταν να μην τις αναφερουμε