Αλλος ενας αναποφασιστος !!! ΗΕLP


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Καλημερα , λοιπον, εχω το εξης προβλημα πριν κανα μηνα ξεκινησα να ψαχνω για σκυλο "καθαροαιμο" ,για δικους μου λογους.
Αποφασισα να παρω Μποξερ , ωραια και καλα .Ενας φιλος ομως με εβαλε στο τρυπακι του γερμανικου ποιμενικου δλδ ομορφο υπακουο σκυλι με υψηλο δεικτη νοημοσυνης .Και με τρωει το μικροβιο τωρα ...
Λοιπον τα δεδομενα ειναι
1. Αγαπη για τα σκυλια και εμου και της γυναικας μου:p
2.Σκυλι καλο με τα παιδια !Καποια στιγμη θα ερθουν:)
3.Οχι τρελη τριχα !!μην πλεκουμε πουλοβερ κατε φορα που μαδαει!:D
4.Ενεργιτηκο σκυλι αλλα οχι ο Κεντερης !!! :eek:
5.Εκπαιδευσιμο στα βασικα σχετικα ευκολα .
6. Ευχαριστω!!!!
 


Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
Καλημερα , λοιπον, εχω το εξης προβλημα πριν κανα μηνα ξεκινησα να ψαχνω για σκυλο "καθαροαιμο" ,για δικους μου λογους.
Αποφασισα να παρω Μποξερ
3.Οχι τρελη τριχα !!μην πλεκουμε πουλοβερ κατε φορα που μαδαει!
Μην ακούσεις τον φίλο σου γιατί βάζεις τον 3 κανόνα ! εκτός κι αν πλέκουν οι συμπεθέρες!!!!
 




Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
Φοβερή και μάλιστα αιωρείται και ωραία θα την συναντήσεις σε διαμέρισμα από το μαξιλάρι σου ως τα πολύφωτα !!!! και μάλιστα ολοχρονικής γιατί τα σκυλιά που ζούν σε διαμέρισμα μαδούν όλο τον χρόνο από ζέστη τον χειμώνα ως τον καύσωνα του καλοκαιριού.
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
νομιζω οτι μεταξυ των 2 το μποξερ σου "ταιριαζει" καλυτερα -


απο όσο γνωρίζω είναι ιδανική φυλή για παιδιά (όχι οτι ο Γερμανικός δεν είναι)

αλλά στο θέμα της τρίχας το μποξερ μάλλον θα σε προβληματίσει λιγότερο.



υγ εγώ αν μπορούσα θα έπαιρνα τον γερμανικό
(και τα πουλοβερ χρήσιμα είναι:D)
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
εε... ενταξει τοτε αν και δεν θα ειναι ολημερης μες στο σπιτι ! Νομιζα οτι το μαδιμα ειναι φυσιολογικο 1-2 μηνες το χρονο και οταν το κανει συχνα ειναι θεμα φαγητου.εσυ Μαχιμους εχεις ποιμενικο ετσι δεν ειναι (φωτο);
 




Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
εε... ενταξει τοτε αν και δεν θα ειναι ολημερης μες στο σπιτι ! Νομιζα οτι το μαδιμα ειναι φυσιολογικο 1-2 μηνες το χρονο και οταν το κανει συχνα ειναι θεμα φαγητου.εσυ Μαχιμους εχεις ποιμενικο ετσι δεν ειναι (φωτο);
Τα σκυλιά μαδούν περίπου με τις πρώτες ζέστες την Άνοιξη όμως όταν έχεις τον σκύλο σε διαμέρισμα από την ζέστη καλοριφέρ μαδούν και τον χειμώνα ασταμάτητα. Τώρα αν τον έχεις σε αυλή αλλάζουν τα δεδομένα και μάλλον είναι υπέρ του λόγω οτι μπορείς να τον βουρτσίζεις εκεί κάθε μέρα και να διαμένει κιόλας αρκετές ώρες.
Γερμανικά Ποιμενικά, ναι εχω !!!

Υ.Γ. Την άνοιξη θέλει βούρτσισμα 15 λεπτά και ... μεγάλη σακούλα και ... καλή βούρτσα!! εννοώ γερή.
 






nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
τριχα + παιδι = προβλημα υγειας!
Tι εννοεις?
Γιατι αν πιστευεις πως θα φαει καμια τριχα το παιδι κ θα παθει κατι...Δεν ξερω.
Εγω απο τα 5 μου ''τρωω'' τριχες γατας,και μετα σκυλου κ δεν επαθα κατι.(ή επαθα κ δεν το ξερω!χοχοχοχο)
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Γενικά επικρατεί αυτός ο μύθος σχετικά με το τι γίνεται αν φας τρίχα.
Ολοι όσοι έχουμε σκυλιά,γατιά,στάνταρ έχουμε φάει κ όμως δεν έχει γίνει κάτι!
Εδώ τρώμε τόσα κ τόσα 'σκουπίδια' καθημερινά,οι τρίχες θα μας πειράξουν? :p
 


nick!

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
125
0
Αν το κρητηριο σου ειναι οι τριχα μην παρεις μποξερ αυτη η ψιλη τριχα ειναι και η πιο ενοχλητικη.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
αυτη η ψιλη τριχα ειναι και η πιο ενοχλητικη.
Συμφωνω.
Η ψιλη τριχα γατζωνεται στα ρουχα κ δεν βγανει με τπτ!!!ειδικα στα μαλλινα.
Η αλλη κανει ''μπαλες'' και μαζευεται ευκολα.
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
εχω ακουσει οτι εαν φας τριχα ,δημιουργει κυστη για αυτο . Δεν το ρισκαρω , οσο για τα ρουχα ειμαι ετοιμος και το περιμενω οτι σκυλο και να παρω .Καλα θα ενημερωσω και την γυναικα για την συμπεριφορα της τριχας!!!
Παντως γερνω 60 - 40 υπερ του μποξερ !!! Τα σαλια ειναι μυθος τελικα; γιατι μου το πολυ αναφερουν, να πω την αληθεια ενα μποξερ που ειχαν σε μια αποθηκη που δουλευα δεν ειχε και τα σαλια ουτε παραπονεθηκε ποτε το αφεντικο του για σαλια!
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
γιατι μου το πολυ αναφερουν, να πω την αληθεια ενα μποξερ που ειχαν σε μια αποθηκη που δουλευα δεν ειχε και τα σαλια ουτε παραπονεθηκε ποτε το αφεντικο του για σαλια!

Φαντασου το δικο σου που θα ζει σε σπιτι και με παρεα!!Το λεω επειδη νομιζω οτι ενας απο τους παραγοντες εκκρισης σαλιου ειναι κ το αγχος..!
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
να πω την αληθεια ενα μποξερ που ειχαν σε μια αποθηκη που δουλευα δεν ειχε και τα σαλια ουτε παραπονεθηκε ποτε το αφεντικο του για σαλια!

Φαντασου το δικο σου που θα ζει σε σπιτι και με παρεα!!Το λεω επειδη νομιζω οτι ενας απο τους παραγοντες εκκρισης σαλιου ειναι κ το αγχος..!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Σε γεμίζει σάλια με την μεγάλη γλώσσα του, γιατί εδώ που τα λέμε, το boxer τρελαίνεται για φιλιά :D
Κατά τα άλλα όσα έχω γνωρίσει δεν έχουν τρομερό πρόβλημα έκκρισης σάλιου.
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Το μπόξερ μας, σαλιώνει μόνο όταν παίζει φαγητό στο σπίτι και το καλοκαίρι με τη ζέστη:rolleyes:
Όταν λέω σαλιώνει εννοώ τα κορδόνια που κρέμονται:D
Επίσης όντως βγάζει τρίχα που κολάει παντού, σε καναπέδες, ρούχα, πολυθρόνες, κ.λπ. και δεν βγαίνει εύκολα...:mad:Δεν πάθαμε όμως τίποτα με τις τρίχες:p
Τέλος να προσθέσω ότι επειδή τα μπόξερ είναι πολύ ανθρωποκεντρικά σκυλιά, βλέπω να τον/την έχετε συνέχεια μέσα στο σπίτι;)