Αμασητη Τροφη


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Δεν με αφορα καλη μου η υπηκοοτητα σου κ αν εισαι αλλοδαπη οπως λες σου αξιζουν διπλα συγχαρητηρια για την εξαιρετικη ορθογραφια σου αλλα κ εγω δεν γραφω πλεον εκθεσεις για να παρω καλο βαθμο.
Προσπαθω να γραφω παντα οσο πιο απλα κ κατανοητα γινεται (οσο το επιτρεπει βεβαια ο γραπτος λογος) κ παρ'ολο που βαριεμαι (οσο κ αν ακουγεται ασχημο) να εξηγω ακομη πιο αναλυτικα τι εννοω, το εκανα.

Τεσπα..
Εχω μαθει να καταλαβαινω ποτε πρεπει να "σηκωσω τα χερια ψηλα"!
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Δεν με αφορα καλη μου η υπηκοοτητα σου κ αν εισαι αλλοδαπη οπως λες σου αξιζουν διπλα συγχαρητηρια για την εξαιρετικη ορθογραφια σου αλλα κ εγω δεν γραφω πλεον εκθεσεις για να παρω καλο βαθμο.
Προσπαθω να γραφω παντα οσο πιο απλα κ κατανοητα γινεται (οσο το επιτρεπει βεβαια ο γραπτος λογος) κ παρ'ολο που βαριεμαι (οσο κ αν ακουγεται ασχημο) να εξηγω ακομη πιο αναλυτικα τι εννοω, το εκανα.

Τεσπα..
Εχω μαθει να καταλαβαινω ποτε πρεπει να "σηκωσω τα χερια ψηλα"!
Βγαζουν νοημα αυτα που λεει η FrenchiFan απλα εσυ εχεις κολλησει καπου και δεν μπορεις ή δεν θελεις να καταλαβεις τι θελει να πει. Εγω και απο την δικια μου το ξερω που τις κατεβαζει αμασητες και αν βαλει μεγαλη ποσοτητα στο στομα της ακους και κανα κρατς κρουτς. Αλλα γενικα ισχυει οτι το σκυλια κατεβαζουν μεγαλες ποσοτητες φαγητου αμασητες. Δεν χρειαζεται να τα βαζεις με ατομα που εχουν γνωσεις. Ολοι ειμαστε εδω για μαθουμε.:)
Με το να λες "δεν με αφορα καλη μου....και αν εισαι αλλοδαπη" δεν ακουγεται και πολυ ωραιο.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Με το να λες "δεν με αφορα καλη μου....και αν εισαι αλλοδαπη" δεν ακουγεται και πολυ ωραιο.
Eκ πρωτης ΔΕΝ σε αφορα!

Αν ελεγα δλδ δε με αφορα καλη μου αν εισαι Γερμανιδα θ'αλλαζε κατι?
Κ εγω στην Γαλλια ή στο Πακισταν αν θες αλλοδαπη θα ημουν!

Το να μη θελεις εσυ να κταλαβεις απο που ξεκινησε το θεμα πρεπει να το προσεξεις!

Κ ξαναλεω ΔΕΝ σε αφορα κ οτι ειχα να πω εγω με το μελος που πιθανων δεν υπηρξε σωστη συνεννοηση
κ αλλου "κολλησα" εγω μακραν απο αυτο που εσυ εχεις καταλαβεις κ εχεις κολλησει εχει ληξει!
 
Last edited by a moderator:


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Βγαζουν νοημα αυτα που λεει η FrenchiFan απλα εσυ εχεις κολλησει καπου και δεν μπορεις ή δεν θελεις να καταλαβεις τι θελει να πει. Εγω και απο την δικια μου το ξερω που τις κατεβαζει αμασητες και αν βαλει μεγαλη ποσοτητα στο στομα της ακους και κανα κρατς κρουτς. Αλλα γενικα ισχυει οτι το σκυλια κατεβαζουν μεγαλες ποσοτητες φαγητου αμασητες. Δεν χρειαζεται να τα βαζεις με ατομα που εχουν γνωσεις. Ολοι ειμαστε εδω για μαθουμε.:)
Με το να λες "δεν με αφορα καλη μου....και αν εισαι αλλοδαπη" δεν ακουγεται και πολυ ωραιο.
,,
εμενα η δικια μου οντως κατεβαζει αμασητες μεγαλες ποσοτητες σε κρεας ψαχνο,,, αλλα αν της δωσω μια κροκετα μονο,,, η ενα μπισκοτακι μονο αυτα με το μεδουλι μεσα,, θα κατσει και θα το μασησει θα το κανει εκατο κομματια και μετα θα το καταπιει,,, γενικα σε ολα τα ξερα στεγνα το κανει,,,, αυτο,,,
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Eκ πρωτης ΔΕΝ σε αφορα!

Αν ελεγα δλδ δε με αφορα καλη μου αν εισαι Γερμανιδα θ'αλλαζε κατι?
Κ εγω στην Γαλλια ή στο Πακισταν αν θες αλλοδαπη θα ημουν!

Το να μη θελεις εσυ να κταλαβεις απο που ξεκινησε το θεμα πρεπει να το προσεξεις!

Κ ξαναλεω ΔΕΝ σε αφορα κ οτι ειχα να πω εγω με το μελος που πιθανων δεν υπηρξε σωστη συνεννοηση
κ αλλου "κολλησα" εγω μακραν απο αυτο που εσυ εχεις καταλαβεις κ εχεις κολλησει εχει ληξει!
Οκ απλα μπορεις να ηρεμισεις λιγο. Το φορουμ δεν ειναι μερος για να βγαζουμε τα νευρα μας :rolleyes:

Συν οτι εγω καταλαβα απο που ξεκινησε το θεμα και αν δεις την πρωτη σου αντιδραση σε αυτο που η ειπε η FrenchiFan θα δεις οτι απο την αρχη ησουνα αποτομη.
 
Last edited:


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
,,
εμενα η δικια μου οντως κατεβαζει αμασητες μεγαλες ποσοτητες σε κρεας ψαχνο,,, αλλα αν της δωσω μια κροκετα μονο,,, η ενα μπισκοτακι μονο αυτα με το μεδουλι μεσα,, θα κατσει και θα το μασησει θα το κανει εκατο κομματια και μετα θα το καταπιει,,, γενικα σε ολα τα ξερα στεγνα το κανει,,,, αυτο,,,
Εχεις δικιο σε αυτο που λες γιατι κι εγω αν της δωσω ενα μπισκοτακι ας πουμε ή ετσι κατι μικρο θα το μασισει.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Οκ απλα μπορεις να ηρεμισεις λιγο. Το φορουμ δεν ειναι μερος για να βγαζουμε τα νευρα μας :rolleyes:
Δεν σε αφορα ξαναλεω κ πιστεψε με δεν εισαι σε θεση εσυ να με κανεις να χασω την ηρεμια μου!
Απλα ειναι αναγωγο να προσπαθεις να δημιουργησεις εντυπωσεις εκει που δεν υπαρχουν!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Eκ πρωτης ΔΕΝ σε αφορα!

Αν ελεγα δλδ δε με αφορα καλη μου αν εισαι Γερμανιδα θ'αλλαζε κατι?
Κ εγω στην Γαλλια ή στο Πακισταν αν θες αλλοδαπη θα ημουν!

Το να μη θελεις εσυ να κταλαβεις απο που ξεκινησε το θεμα πρεπει να το προσεξεις!

Κ ξαναλεω ΔΕΝ σε αφορα κ οτι ειχα να πω εγω με το μελος που πιθανων δεν υπηρξε σωστη συνεννοηση
κ αλλου "κολλησα" εγω μακραν απο αυτο που εσυ εχεις καταλαβεις κ εχεις κολλησει εχει ληξει!
Κοριτσάκι καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς. Τσίμπα μια trident λοιπόν από το κοντινότερο περίπτερο και άσε τον κόσμο που έχει αποδεδειγμένα πολλαπλώς πολλαπλάσια εμπειρία και γνώσεις από σένα να γράψει χωρίς να τον προσβάλεις. Ως γνήσια Ελληνίδα και μη αλλοδαπή θα γνωρίζεις άπταιστα την ελληνικήν ώστε να μπορείς να αξιολογήσεις την αξια των posts των "αλλοδαπών" όπως η Frenchiefan.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Η μάσηση είναι διεργασία που επιτελείται από το στοματογναθικό σύστημα και έχει σκοπό τον τεμαχισμό της τροφής, την ανάμειξή της με το σάλιο και τον σχηματισμό του βλωμού.

Βλωμός : η στερεά τροφή , αφού μασηθεί και αναμιχθεί με σάλιο μέσα στο στόμα

Κατά την μάσηση η τροφή τεμαχίζεται από τους τομείς, συνθλιβεται με τους προγομφίους και αλέθεται από τους γομφίους οδόντες. Έτσι αυξάνεται η επιφάνεια του τεμαχίου της τροφής ώστε να δράσουν αποτελεσματικότερα τα ένζυμα του σάλιου. Στην συνέχεια η τροφή με την βοήθεια της γλώσσας μεζεύεται στο πίσω μέρος της στοματικής κοιλότητας όπου σχηματίζεται ο βλωμός που είναι έτοιμος προς κατάποση.
Λοιπόν ο σκύλος ΔΕΝ μασάει και ΑΝ μασάει τότε είναι ΑΦΥΣΙΚΟ διότι ο σκύλος δεν μασάει την τροφή του (τεμάχιση/σύνθλιψη/άλεση) αλλά ΜΟΝΟ τεμαχίζει
οπότε καλό είναι να ξέρουμε ότι αν ένα σκυλί έχει την μπουκιά στο στόμα και την μασάει ,δηλαδή επί αρκετή ώρα και σίγουρα για περισσότερο από όσο χρειάζεται για να την τεμαχίσει απλά κουνάει γνάθους, το σκυλί έχει κάποιο πρόβλημα και καλό είναι να το κοιτάξουμε

τόσο απλό

οπότε η ρήση "μερικές φορές καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς" είναι πολύ σωστή και ταιριαστή στην περίπτωση ΜΟΝΟ την ανθρώπων και ΠΟΤΕ των σκύλων ,μιάς και οι σκύλοι ΔΕΝ μασάνε αλλά και ούτε ΜΙΛΑΝΕ

Καλά που υπάρχουν και αλλοδαποί και βρίσκουμε ευκαιρία να μάθουμε Ελληνικά καλύτερα(για τρόπους δεν ξέρω αν μπορούν να μας βοηθήσουν όμως)
 








kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κι επειδή έχω ρέντα σήμερα
να και μία καλύτερη έκδοση του πόστ που ανατάραξε το θέμα για άλλους επειδή η FrenchieFan τους έχει βοηθήσει κι εδώ και έξω από εδώ όντας ένα από τα πιο έμπειρα άτομα του φόρουμ (πράγμα που δεν είναι βέβαια κανείς υποχρεωμένος να ξέρει και να αναγνωρίζει ) και για άλλους επειδή εμφανώς επιδείχνει (ειδικά στα BOLD) διάθεση μείωσης του άλλου μέλους του φόρουμ (πράγμα που δεν χρειάζεται γνώσεις και ,θεωρώ, πως επιβάλλεται)
να πώ ότι ανήκω στην δεύτερη ομάδα που αναφέρω (κι ας ανήκω σε αυτούς που δεν καταφέρνουν πάντα να ΜΗΝ μειώσω τον συνομιλητή μου ,αν και άθελά μου σας διαβεβαιώ) αν και έχω κι εγώ δεχτεί πολλές φορές την βοήθεια της FrenchieFan άμεσα και έμμεσα και που ξέρει ότι την ευχαριστώ :)

"Δλδ η δικη μου που μασαει τις κροκετες επιδεικνυει αφυσικη συμπεριφορα..
Το οτι μασαει κ τα κοκκαλα επισης επιδεικνυει αφυσικη συμπεριφορα..

Αλλα ναι δε μασαει το γιαουρτι ευτυχως κ το σωζει..
Που τα διαβαζετε αυτα κ τα γραφετε ηθελα να'ξερα!

Ο σκυλος οταν χρειαζεται να μασησει θα μασησει κ οταν ΔΕΝ χρειαζεται απλα δε θα το κανει!"

αλλιώς(και με δεδομένο ότι έχει γίνει ανάγνωση και όχι "ξεπέτα" του πόστ του άλλου μέλους που διακρίνει την μάσηση από τον τεμαχισμό για να χωράνε τα τεμάχια,που είναι κι αυτό ένδειξη έλλειψης σεβασμού στο άλλο μέλος αλλά είναι πλέον τόσο συνηθισμένο που το προσπερνάμε)

"Το σκυλί μου παρατηρώ ότι μασάει την τροφή του και δεν μου φαίνεται ανησυχητικό ή αφύσικο.Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει καλύτερα τι θα πεί "είναι αφύσικο να μασάει"
μου φαίνεται εντελώς λάθος σαν άποψη "

με όλη την καλή διάθεση αυτά Annouko και προς βελτίωση του κλίματος και του επιπέδου διαλόγου μας :)

"και θυμηθείτε ,μιά σπίθα αρκεί,να φέρει την καταστροφή" :lol:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σε ευχαριστω παρα πολυ Βαγγελη για την πολυ καλη αναπτυξη του ορου "μασσηση" σε σχεση με αφυσικη συμπεριφορα του σκυλου !

Ελπιζω να εγινε επιτελος κατανοητο τη ηθελα να πω και δεν τα καταφερα η "αλλοδαπη" με τα ελλειπεις μου ελληνικα.:-\"
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Αρα οταν ακουμε να κρουτσου κρουτσου οταν το σκυλι μας τρωει κροκετες εμεις νομιζουμε οτι μασαει αλλα ουσιαστικα τεμαχιζει-σπαει τις κροκετες, σωστα καταλαβα?
Επομενως ποιος ο λογος που ανησυχουμε οταν ενα σκυλι τρωει λαιμαργα και κατεβαζει "αμασητη" την τροφη?
Γιατι προφανως απο οτι καταλαβα δεν χρειαζεται να την πολτοποιησει και την αναμιξη της με το σαλιο (οπως εμεις) για την χωνεψη.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αρα οταν ακουμε να κρουτσου κρουτσου οταν το σκυλι μας τρωει κροκετες εμεις νομιζουμε οτι μασαει αλλα ουσιαστικα τεμαχιζει-σπαει τις κροκετες, σωστα καταλαβα?
Επομενως ποιος ο λογος που ανησυχουμε οταν ενα σκυλι τρωει λαιμαργα και κατεβαζει "αμασητη" την τροφη?
Γιατι προφανως απο οτι καταλαβα δεν χρειαζεται να την πολτοποιησει και την αναμιξη της με το σαλιο (οπως εμεις) για την χωνεψη.
Πολυ σωστά κατάλαβες. Οντως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας στις κροκετες. Μόνο στη περίπτωση που τρώει κρέας/κόκαλα και καταπίνει πολυ μεγάλα κομμάτια.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
το μασημα του σκυλου ειναι ο τεμαχισμος,,, δεν ειπε κανεις οτι σαλιωνει και την τροφη οπως εμεις,,, δεν εχουμε την ιδια πεπτικη λειτουργια,,, αλλα επειδη εστω και μια κροκετα την κανει χρατς χρουτς χριτς κλπ ας το ονομασουμε ""μασημα"" του σκυλου γιατι εμενα τουλαχιστον το .. τεμαχιζει το μπισκοτο η τεμαχιζει την καραμελλα η τεμαχιζει το κορμο του δεντρου ,,, δεν μου καθεται καλα συντακτικα ==))
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Στη δικη μας περιπτωση παντως που τις περισσοτερες φορες τις κατεβαζει "αμάσητες" τις κροκετες,υπαρχουν περιπτωσεις που μετα απο καποια ωρα κανει εμετο κι εκει βλέπω οτι ειναι σχεδον ατοφιες! Ειδικα τους τελευταιους δυο μηνες που του δινω τη royall canin renal,λογω τσιμπημενης κρεατινινης και οι κροκετες αυτες ειναι πολυ μικρες,για τα κυβικα του!!
Οσο αφορα καποια σκυλομπισκοτα ή καποιο κοκαλο εκει ναι,ακουω που τα μασαει-τεμαχιζει και δεν τα παει κατω "αμασητα"!
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Ο Πρινς και ο Νορρις κατεβάζουν την τροφή αμάσητη, δεν ακούγεται χρατς χρουτς. Μερικές φορές τρωνε τοσο βιαστικά που αμέσως μόλις αδειάσουν το πιατο, μπορεί μια ποσότητα να την κάνουν εμετό και να την ξανακαταπιούν επιτόπου.
Η Λάρα τρώει αργά, ακούγεται συνέχεια χρατς χρουτς και όποτε έχει κάνει εμετό, ακόμα και μετά από 10 ώρες από το τελευταίο γεύμα, βγάζει τις κροκέτες ατόφιες.
Βγάλε άκρη τώρα! :roll:
 


ThodorisV

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
87
19
37
Εγω εχω μια πινσερινα 3,7 κιλα, 1 1/5 ετους. Η τροφη που της εδινα ηταν η acana αλλα λογο καποιας αλλεργιας δερματικης επρεπε να σταματισω το κοτοπουλο και να πεσω σε πρωτεινη να για να δουμε αν θα συνελθει. Οποτε αφησα την acana 33% πρωτεινη και πηγα στην barking head με Αρνι-ρυζι και 23% πρωτεινη. Με την acana ειχε ξηροδερμια. Με την barking head εγινε πολυ καλυτερο το τριχωμα της. Δεν εχω παραπονο απ την τροφη αυτη, δε μυριζει ο σκυλος, δε μυριζει το στομα της, σφιχτα κακα καλοσχηματισμενα, ουτε τσιμπλες ουτε τιποτα. Το μονο κακο ειναι οτο κανει κακα 4 με 5 φορες την ημερα ( τρωει 40γρ το πρωι και αλλα 40γρ το βραδυ) και με την acana παλι τοσες φορες εκανε κακα. Πηγα λοιπον προχθες στο pet να παρω τροφη και πηρα αλλο κωδικο με σολωμο 22% πρωτεινη με το σκεπτικο να μεινω στην ιδια εταιρια αλλα να αλλαξω το κρεας μπας και κανει καλυτερη αφομειωση της τροφης. Παω να κανω την σταδιακη μεταβαση στη τροφη και ειδα οτι η κροκετα ειναι πολυ μεγαλυτερη (περιπου οσο τα 10 λεπτα του euro) Εμενα η δικια μου δε τεμαχιζει καθολου τις κροκετες της, απο την λεμαργια της τις καταπινει αμασητες. Πηγα να παρω παλι την παλια τροφη με την μικρη κροκετα και οταν με ρωτησε στο pet ( δε πηγα να αλλαξω την συσκευασια, θα την κρατουσα και θα την τελιωνα λιγο λιγο με μιξη) μου ειπε οτι τα σκυλια πρεπει να τεμαχιζουν αλλιως σε 5 χρονια δε θα εχει δοντια, ο τεμαχισμος κανει καλο στα δοντια μου ειπε. Ισχυει; Θα εχει θεμα αργοτερα στα δοντια της αν δεν τεμαχιζει;