Αμμεση βοήθεια παρακαλω...


giwrgos89

Member
28 Φεβρουαρίου 2013
5
0
Καλησπερα σας ειμαι κατοχος ενος αμσταφ λιγο μικροτερο απο 2 ετων.
Το προβλημα ειναι η τριχοπτωση,ανεκαθεν υπηρχε εντονο θεμα ( σκουπιζω καθε 2 μερες κ βγαζω μισο φαρασι στη κυριολεξια) και δεν ειναι θεμα αλλαγης καιρου συμβαινει παντα.

Ρωτωντας το κτηνιατρο μου συνεστιτε καποιες βιταμινες,ω3 λιπαρα κτλ σε χαπια τα οποια και προμηθευτικα μηπως κ δω καποια βελτιωση....Ελα ομως που οχι δεν ειδα βελτιωση αλλα στην 2η κιολας μερα ο σκυλος χανει ΠΑΝΩ απο 1 φαρασι τριχες χωρις να ειμαι υπερβολικος ουτε στο ελαχιστο...πολυ παραπανω απο 1 φαρασι μεσα σε 1 ημερα μαλιστα....

Ανεκαθεν οταν τον χαιδευα εχανε τριχες αλλα τωρα κ μονο που ακουμπαει καπου (πατωμα,τοιχο, ακομα κ που περπαταει) πεφτουν φουντες απο πανω του σε μεγαλο μεγεθος μαλιστα.Υπαρχει καποιος που να ειχε παρομοιο περιστατικο και να γνωριζει κατι να με βοηθησει ? Τα χαπια που πηρα λεγοντε Aminology.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων..
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να σταματήσει να μαδάει ο σκύλος. Το μόνο που βελτιώνει την κατάσταση είναι το βούρτσισμα. Δεν αντιμετωπίζεται ποτέ! Απλώς βελτιώνεται. Τα amstaff πρέπει να έχουν αυτές τις τριχούλες που είναι και σαν καρφάκια, έτσι;
Πάρε μια βούρτσα, πχ furminator και ρίξτο στη δουλειά. Εγώ παίρνω τη βούρτσα στη βόλτα πολλές φορές.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλημερα φιλε μου
πριν απ'ο ολα θα συνιστουσα να πας σε ενα κτηνιατρο και να κανει γενικες εξετασεις στο σκυλο σου..
ολοι εχουμε θεμα με τις τριχες των σκυλων μας αλλα για να το κανεις θεμα μαλον θα εχεις υπερβολικο προβλημα..
θα προτεινα λοιπον να το ψαξεις πρωτα μεσω κτηνιατρων κι εξετασεις ακομα και εξετασεις ερλιχιας και λεισμανειας , αλλα και γενικες αιματος...
αν ολα δειξουν οκ που το ευχομαι... μετα θα ψαξεις το θεμα διατροφης του και βιταμινων..
 


D

Deleted member 14614

Guest
Όπως σωστά λέει και η betty coltrane, σκύλος+τρίχες=αγάπη παντοτινή! :p
Εννοείται εξετάσεις που προτείνει ο GRDANE!
Γενικά, πάντως, η τριχόπτωση οφείλεται, πέραν από γενετικούς ή υγιειονομικούς παράγοντες και σε τυχόν άγχος, ποιότητα τροφής, κλπ.
 




giwrgos89

Member
28 Φεβρουαρίου 2013
5
0
Παιδια ευχαριστω που μπηκατε στο κοπο να απαντησετε, αλλα περι λεισμανειωσης κτλ που αναφερθηκε πιο πανω δεν νομιζω...Σας εξηγησα πως ανεκαθεν υπηρχε ενα μικρο θεμα αλλα απο τη μερα που αρχισα να του δινω τις συγκεκριμενεσ βιταμινες δημηιουργηθηκε αυτος ο χαμος και ηθελα να ξερω αν ειναι φυσιολογικο, με την εννοια οτι χανει ολο το νεκρο τριχωμα επειδη "δυναμωνει" η τριχα του ή κατι τετοιο
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Τα χάπια - λάδια Ω3 θέλουν και περίπου καμιά 15αριά μέρες να επιδράσουν. Είδα διαφορά στα δικά μου με λάδι σολωμού αλλά μετά από 15 μέρες και εννοείται ότι αν το σταματήσω επιδεινώνεται πάλι η τριχόπτωση. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μαδάνε καθόλου απλά δεν μαδάνε τρελά όλο τον χρόνο. Γενικά τώρα είναι και εποχή που αλλάζουν τρίχωμα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf